اینجیر دیزاین

ازآنجاکه افراد بیش‌تر وقت خود را در فضای داخلی خانه‌ها و دیگر مکان‌ها می‌گذرانند، لازم است که آن فضا طراحی بسیار زیبایی داشته باشد. قابلیت سنگ‌های ساختمانی برای مقاومت در برابر پوسیدگی، تغییرات دما و قالب، آن‌ها را به یکی از گزینه‌های عالی برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی تبدیل کرده است. ازآنجاکه سنگ‌ها در برابر رطوبت مقاوم هستند، در محیط‌های مرطوب نیز می‌توان از آنها استفاده کرد. کاربرد سنگ در معماری داخلی نه‌تنها موجب زیبایی بصری می‌شود، بلکه بافت طبیعت را به فضای زیستی می‌آورد. سنگ هیچ‌گاه از مد نمی‌افتد و ازآنجایی‌که یک متریال طبیعی است، تنوع بالایی دارد و گستره‌ی انتخاب‌های شما را وسیع‌تر می‌کند. بنابراین کاربرد سنگ در معماری داخلی، دست طراح را برای ایجاد فضایی زیبا و دلنشین باز می‌گذارد. امروزه، معماران و طراحان داخلی مواد طبیعی و سبز را در معماری داخلی ترجیح می‌دهند. بدون شک استفاده از محصولات پایدار هیچ‌گاه قدیمی نمی‌شود و جزو سبک‌های ابدی خواهد شد. اگر شما هم علاقه‌مند به استفاده از سنگ در معماری داخلی خانه‌ یا دفتر کار خود هستید و می‌خواهید یک محیط طبیعی با جذابیت و ماندگاری بالا برای خود بسازید، تا انتهای مقاله ما را دنبال کنید. ما قصد داریم به کاربرد سنگ در معماری داخلی بپردازیم و استفاده‌های گوناگون آن را بررسی کنیم.

تاریخچه‌ی استفاده از سنگ در معماری

هزاران سال است که انسان از سنگ در ساخت‌و‌ساز استفاده می‌کند و این متریال همواره با پیشرفت تکنولوژی همراه بوده است. به‌مرورزمان و با توسعه‌ی فناوری، سنگ‌ها در نماها، ستون‌ها، پنجره‌ها و دیگر موارد استفاده شدند.

در قرن ۱۹ و ۲۰، معماران از مصالح ساختمانی متفاوتی مانند چدن و بتن برای قاب‌بندی استفاده می‌کردند. این مواد برای ایجاد ساختمان‌هایی با ارتفاع بسیار زیاد مناسب بودند. پس از روی کار آمدن مصالح ساختمانی جدید، معماران از سنگ‌های طبیعی برای پوشش نمای ساختمان استفاده می‌کردند.

امروزه معماران و سازندگان علاقه‌ی زیادی به استفاده از سنگ در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها دارند. مثلاً با استفاده از سنگ‌های مرمر و گرانیت، می‌توان فضای داخلی ساختمان‌های مسکونی و تجاری را جذاب‌تر کرد.

سنگ در معماری داخلی

سنگ‌های طبیعی دارای کاربردهای فراوان هستند و می‌توانند به فضای داخلی بافتی متفاوت بدهند. هر سنگ دارای ویژگی‌های مخصوص به خود است و بنا بر تناسب محیط، مورداستفاده قرار می‌گیرد. سنگ‌های زیادی در معماری داخلی استفاده می‌شوند که از پرکاربردترین آن‌ها می‌توان به ماریل، کوارتز و گرانیت اشاره کرد.

سنگ‌ها از آن دسته از متریال‌هایی هستند که به‌وفور در طبیعت یافت می‌شوند و چون از خود طبیعت هستند، به محیط‌زیست آسیب نمی‌زنند. این متریال‌ها عاری از مواد سمی هستند و به دلیل بافت متراکمی که دارند، از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

دلایل استفاده از سنگ در معماری داخلی

با به‌کاربردن سنگ در معماری داخلی فضاها، می‌توان شکل تازه‌ای به فضای داخلی بخشید. بااینکه سنگ‌های طبیعی نسبت به دیگر مصالح ساختمانی گران‌تر هستند، اما ارزش ساختمان‌هایی که از سنگ در آنها از سنگ استفاده شده است، به‌مراتب چندبرابر بیش‌تر از دیگر ساختمان‌ها است.

درحالی‌که ممکن است برخی متریال‌های ساختمانی در گذر زمان محبوبیت خود را از دست بدهند، اما سنگ‌های طبیعی همواره محبوب بوده و هستند. هنگام انتخاب مصالح مناسب برای معماری داخلی باید به دنبال مصالحی باشید که از نظر بصری جذاب و زیبا باشند. سنگ‌های طبیعی آرامش خاصی به فضاهای داخلی می‌بخشند و در مقایسه با دیگر مصالح، با محیط‌زیست سازگارتر هستند.

در مدح سنگ‌ها می‌توان گفت که بسیاری از آنها عایق حرارتی و صوتی بسیار خوبی نیز هستند. امروزه طراحان و معماران از سنگ‌های طبیعی مختلفی در معماری داخلی ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. سنگ طبیعی اگر در معماری داخلی استفاده شود، پیشنهاد ما این است که تمام فضا را به آن اختصاص ندهید و تنها یک دیوار شاخص را با سنگ دکور کنید که توسط آن، نقطه‌ی عطفی در فضا ایجاد کنید.

 اصول استفاده از سنگ در معماری داخلی

برای انتخاب سنگ مناسب برای فضای داخلی، باید فاکتورهای زیادی را مدنظر قرار بدهید. سنگ‌های ساختمانی باید متناسب با سبک ساختمان و فضای کلی آن باشند. باتوجه‌به سبک‌های گوناگونی که در طراحی ساختمان‌ها استفاده شده است، باید از سنگ‌های طبیعی متفاوتی نیز استفاده کرد. با انتخاب صحیح سنگ و در معماری داخلی فضاها، علاوه بر زیباتر شدن محیط، می‌توان در سیستم نورپردازی فضای داخلی نیز تأثیر بسیار خوبی گذاشت.

در ادامه به کاربردهای مختلف سنگ در معماری داخلی اشاره می‌کنیم.

کاربرد سنگ در کف ساختمان

سنگ‌های تراورتن، مارل، لایم استون و گرانیت، بیش از انواع دیگر سنگ‌ها در کف فضاهای داخلی استفاده می‌شوند. این سنگ‌ها دارای استحکام بالایی هستند و مقاومت آن‌ها قابل‌اطمینان است. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از سنگ در کف، هزینه‌ی نگهداری پایین آن است.

استفاده از سنگ علاوه بر دوام بالا سبب ایجاد اتمسفری جذاب در فضای داخلی می‌شود و به همین دلیل است که اغلب مردم، ‌سنگ‌ها را به‌عنوان کف‌پوش می‌پسندند. سنگ‌ها به معماران داخلی انتخاب‌های گسترده‌ای می‌دهد تا طراحی‌های جذابی داشته باشند.

بسیاری از معماران داخلی سنگ گرانیت مشکی را به‌عنوان جذاب‌ترین کف‌پوش می‌شناسند و از آن به‌وفور استفاده می‌کنند؛ چراکه آنها باور دارند که سنگ مشکی تداعی‌کننده‌ی عمق و قدرت است و جلوه‌ای خاص به فضا می‌بخشد. بسیاری نیز برخلاف این عده اعتقاد دارند که رنگ‌های روشن برای کف مناسب‌تر هستند. چیزی که مهم است این است که تنوع سنگ‌ها آن‌قدر بالاست که معماران بتوانند بدون دغدغه و متناسب با طرح، آن‌ها را در کف به کار بگیرند.

استفاده از سنگ در کف و دیوار

کاربرد سنگ به‌عنوان روکش

سنگ‌هایی مانند سنگ لوح، سند استون و گرانیت می‌توانند به‌عنوان روکش روی سطوح مختلف استفاده شوند. روکش‌های سنگی به فضا عمق می‌دهند و محافظ خوبی برای سطح زیرین خود هستند.

کاربرد سنگ در ساخت قفسه

از سنگ‌هایی مانند گرانیت و لایم استون برای ساخت قفسه‌های مختلف استفاده می‌شود. قفسه‌های شناور سنگی نه‌تنها کاربردی هستند، بلکه نگهداری آنها نیز آسان است. همچنین زیبایی زیادی را به محیط هدیه می‌کنند. به طور مثال می‌توان بر روی دیوارهای نشیمن یا آشپزخانه، از سنگ گرانیت مشکی برای ساخت قفسه استفاده کرد.

کاربرد سنگ برای کانتر آشپزخانه

سنگ‌ها را می‌توان یکی از بهترین متریال‌ها برای اجرا به‌عنوان کانتر آشپزخانه ویا جزیره دانست؛ ازاین‌رو که دارای دوام و پایداری بالایی هستند و البته غیرقابل‌نفوذ! به همین دلیل خیلی دیر از بین می‌روند. به‌علاوه می‌توان از سنگ برای سطح روی ناهارخوری استفاده نمود‌. استفاده از سنگ در این مکان‌ها علاوه بر ایجاد پایداری بالا، بسیار شیک و زیبا خواهد بود که در هیچ متریال دیگری یافت نمی‌شود.

کاربرد سنگ در حمام و سرویس بهداشتی

همان‌طور که گفتیم سنگ‌ها در محیط‌های مرطوب و خیس نیز استفاده می‌شوند؛ سنگ‌ها در حمام و سرویس بهداشتی کاربردهای زیادی دارند؛ چراکه سطوح حمام‌ها دائماً با مواد شوینده در تماس هستند و این سطوح باید با متریال‌هایی با پایداری بالا پوشانده شوند که هم به‌سختی ساییده شده و هم تحت‌تأثیر مواد شیمیایی قرار نگیرند؛ با این اوصاف، سنگ بهترین گزینه خواهد بود. علاوه بر این مورد، سنگ‌ها فضای حمام را لوکس‌تر می‌کنند و گرما و رطوبت را به‌خوبی تحمل می‌کنند.

کاربرد سنگ‌ها به‌عنوان لوازم تزیینی

علاوه بر موارد یادشده می‌توان سنگ‌ها را در قالب مجسمه، گلدان و موارد این چنینی نیز به کاربرد. از این اکسسوری‌ها می‌توان برای جذاب کردن محیط استفاده کرد.

سنگ در پوشش‌های دیوار داخلی ساختمان

فضاهای درون ساختمان که با دیوارهای حائل از یکدیگر جدا شده‌اند، غذاهایی هستند که ما در طول روز با آنها سروکار زیادی داریم و همان‌طور که گفتیم بیشتر وقت خود را در آن‌ها می‌گذرانیم؛ ازاین‌رو زیبایی این فضاها اهمیت زیادی دارد. سنگ‌ها را می‌توان به‌عنوان دیوارپوش استفاده کرد تا جلوه‌ای شیک و مدرن به آن‌ها داد. به‌کارگیری سنگ‌های مرغوب و زیبا برای دیوارهای سرویس بهداشتی، حمام، راهروها و آشپزخانه، ایده‌ای بسیار کاربردی و جذاب است. سنگی که برای دیوار این فضاها به کار می‌رود، باید دارای سطحی جلا‌خورده باشد.

استفاده از سنگ برای دیوار

یکی دیگر از استفاده‌هایی که سنگ در طراحی داخلی دارد، استفاده از آن در دیوارهای خانه است. به کمک سنگ می‌توان هزینه‌های معماری داخلی را کاهش داد و طراحی را ارزان‌قیمت تمام کرد. سنگ‌های پرکاربرد برای دیوار همان سنگ‌های طبیعی معمولی هستند که یا در محیط طبیعی اطراف شما وجود دارند و یا در بازار به‌صورت آماده موجود هستند.

اگر پس از نصب سنگ در دیوارها فاصله‌ای میان آن‌ها افتاد، می‌توانید این فاصله را با سنگ‌های ریزتر پر کنید. به یاد داشته باشید که سنگ‌هایی که استحکام بالایی نداشته و به‌سادگی منحل می‌شوند، گزینه‌های مناسبی برای استفاده در دیوار نیستند. بالعکس، سنگ‌هایی که مقاومت بالایی دارند را یک گزینه‌ی ایدئال برای دیوارهای خانه می‌شناسیم. سنگ‌آهکی و ماسه‌سنگ، دو مورد سنگ فوق‌العاده برای دیوارهای خانه‌ی شما هستند.

استفاده از سنگ در سبک‌های مختلف طراحی داخلی

در فضاهای مدرن اغلب شاهد استفاده از سنگ‌های اسلب و به‌خصوص، طرح‌های بوک‌مچ و فورمچ هستیم. فضای پشت تلویزیون در یک خانه‌ی مدرن، کف‌سازی و پوشش دیوارها، همه از این سنگ‌های لوکس هستند.

ازطرفی به‌کارگیری سنگ آنتیک به‌عنوان ستون‌های سنگی و طراحی شومینه‌ی سنگی نیز می‌تواند ایده‌ای خوب باشد‌.

سنگ‌های مرمر و کریستال با قابلیت عبور نور، در سیستم نورپردازی ساختمان‌های مدرن فضاهای جذاب ایجاد می‌کنند. این فضاهای جذاب در سرویس‌های بهداشتی ساخته شده از سنگ نیز کاملاً ملموس هستند.

سنگ اسلب

در معماری داخلی از چه نوع سنگی استفاده کنیم؟

متریال سنگ در قسمت‌ها مختلفی از ساختمان قابل استفاده است. حال در این قسمت می‌خواهیم کاربرد سنگ در معماری داخلی را شرح دهیم:

– سنگ گرانیت

در خانه‌های لاکچری با سنگ گرانیت بسیار برخورد خواهید داشت و به‌راحتی شاهد زیبایی صدچندان محیط توسط این نوع سنگ خواهید بود. سنگ‌های گرانیت، یکی از گران‌ترین سنگ‌های تزیینی هستند که در معماری داخلی استفاده می‌شوند. این سنگ‌ها چگالی بالایی دارند و بسیار مقاوم هستند.

قیمت سنگ گرانیت در مقایسه با سایر سنگ‌ها بیشتر است؛ چراکه هزینه‌ی فرآیند استخراج، برش و صیقل‌دادن سنگ گرانیت بسیار بالا است.

– سنگ تراورتن

یکی از پرکاربردترین انواع سنگ‌ها در معماری داخلی، سنگ تراورتن است که یک گزینه‌ی بسیار خوب برای فضای داخلی به‌حساب می‌آید.

سنگ تراورتن، یک سنگ‌آهکی با مقاومت بسیار بالا است که تنوع بالایی در رنگ دارد. قابلیت صیقل‌پذیری، مقاومت بالا، زیبایی، امکان برش‌پذیری مناسب و قیمت ارزان سنگ تراورتن سبب محبوبیت این سنگ در معماری داخلی شده است. ضمناً این سنگ دارای تخلخل مناسبی است و می‌توان مصالح ساختمانی را به‌آسانی برای چسباندن این سنگ به کار برد.

– سنگ گابرو

گابرو،  یک سنگ‌دانه‌ی درشت آذرین درونی قلیایی است که مانند بازالت است. این سنگ رنگی تیره و بافتی درشت دارد و در آشپزخانه و کف‌سازی داخل ساختمان استفاده می‌شود.

– سنگ مرمر

سنگ مرمر را می‌توان یکی از زیباترین سنگ‌های طبیعی و آهکی دانست که برای معماری داخلی، یک گزینه محسوب می‌شود. این سنگ دارای رنگ‌های متنوع و براق است که پس از استخراج و برش، صیقل می‌خورد و آماده‌ی مصرف می‌شود.

سنگ مرمر دارای ماندگاری و دوام بالا، ظاهری براق و درخشان، صیقل‌پذیری مناسب و قیمت گرانی نسبت به سایر سنگ‌ها دارد. 

به یاد داشته باشید که سنگ‌های مرمر به‌راحتی دچار خط‌و‌خش می‌شوند و مقاومت پایینی در برابر اشیا نوک‌تیز دارند. این ویژگی سبب شده است تا سنگ مرمر را به‌مراتب کمتر از سایر سنگ‌ها در معماری داخلی استفاده کنند.

– سنگ مرمریت

سنگ مرمریت نتیجه‌ی تغییرشکل دیگر سنگ‌ها بر اساس شرایط محیطی است. از این سنگ در کف‌سازی فضاهای داخلی استفاده می‌شود.

این سنگ دارای رنگ‌های سفید، قرمز، خاکستری، سیاه، سبز و ارغوانی است.

– سنگ دیوریت

سنگ دیوریت هم یک سنگ آذرین است که در معماری داخلی کاربردهای زیادی دارد. این زنگ استحکام بالایی داشته و بسیار سخت است؛ ازاین‌رو برای استفاده در کف‌سازی داخل ساختمان بسیار مناسب است.

این سنگ اغلب در رنگ‌های خاکستری و خاکستری تیره یافت می‌شود؛ البته نمی‌توان رنگ‌های مشکی یا آبی خاکستری این سنگ را که بسیار زیبا هستند، نادیده گرفت.

سنگ دیوریت، لکه‌دار و دانه‌درشت است و گاهی دارای سوراخ‌های ریز است.

– سنگ آنتیک

خانه‌هایی که معماری داخلی آن‌ها، فضایی مدرن و امروزی به وجود آورده است از سنگ آنتیک استفاده کرده‌اند. این سنگ دارای تنوع رنگی بسیار بالایی است. از دیگر مزایای سنگ آنتیک می‌توان به قابلیت نصب سریع آن روی گچ، سیمان و حتی سنگ‌های قدیمی اشاره کرد.

سنگ‌های آنتیک مصنوعی نیز در کنار سنگ‌های آنتیک طبیعی در بازار فروخته می‌شوند. جالب است بدانید که سنگ‌های آنتیک مصنوعی مقاومت و دوام بالاتری نسبت به سنگ‌های آنتیک طبیعی دارند و عوامل بیماری‌زا مانند قارچ‌ها و باکتری‌ها در سطوح آن‌ها رشد نمی‌کنند. از این سنگ می‌توانید برای تزیین دیوارهای آشپزخانه یا به‌عنوان سنگ بین کابینتی استفاده کنید.

-سنگ مالون

سنگ مالون یک سنگ چکش‌خورده و تراش‌خورده است که برای تزیین دیوارهای داخلی به کار می‌رود. این سنگ به‌صورت مربع یا مستطیل‌های برش خورده و تراشیده در معماری داخلی استفاده می‌شود.

رنگ‌های سفید، مشکی و خاکستری، از رنگ‌های خنثی هستند‌ که جداگانه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

–         سنگ پازل

این سنگ یکی از انواع سنگ‌های آنتیک است که به طور برش خورده با طرح‌های متنوع قابل‌استفاده است. از سنگ‌های پازل می‌توان برای طراحی داخلی آشپزخانه و دیوارهای ورودی خانه استفاده کرد.

مزایای استفاده از انواع سنگ در معماری داخلی

اگر بخواهیم به برخی از ویژگی‌های رایج سنگ‌ها اشاره کنیم، می‌توانیم به مواردی چون مقاومت بسیار زیاد در برابر ضربه و ساییدگی، دوام بالا در برابر رطوبت، مقاومت حرارتی بالا، پایداری در برابر خمش و کشش، مقاومت در برابر فشار، دوام بالا در برابر تغییرات آب‌و‌هوایی، قابل شستشو بودن، قابلیت برش خوردن و قابلیت جلاپذیری، اشاره نماییم.

سنگ‌ها زاده‌ی طبیعت هستند و متریالی محسوب می‌شوند؛ به همین دلیل استفاده از آن‌ها در فضاهای داخلی، طرح و نقش ارگانیک و طبیعی در فضا به وجود می‌آورد.

به‌علاوه، سنگ‌ها عایق‌های مناسبی برای صوت هستند. نگهداری از آن‌ها نیز آسان است.

استفاده از سنگ در معماری داخلی گرایش جدیدی نیست و روشی رایج و مشهور برای فضاهای داخلی به‌حساب می‌آید که هیچ‌وقت از دیدن آن خسته نمی‌شوید.

چند روش هوشمندانه برای استفاده از سنگ در معماری داخلی

همان‌طور که گفتیم سنگ‌های طبیعی همه‌کاره هستند و بافتی خاص به خانه می‌دهند. درگذشته از سنگ‌هایی مانند گرانیت، کوارتز و سنگ مرمر بیشتر استفاده می‌شد، اما امروزه شاهد استفاده از سنگ‌هایی مانند سنگ‌آهک و تراورتن توسط معماران داخلی هستیم.

سنگ‌ها را می‌توان در قسمت‌های مختلف فضاهای داخلی به کاربرد. اگر شما به دنبال استفاده از سنگ در فضای داخلی خانه‌ی خود هستید، می‌توانید از این روش‌های هوشمندانه استفاده کنید.

استفاده از مصنوعات سنگی

مصنوعات سنگی مانند مجسمه‌ها، انتخاب‌های مناسبی برای فضاهایی مانند نشیمن هستند. اگر به گیاهان علاقه‌مند هستید و در خانه از آن‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید برای آن‌ها گلدان‌های سنگی را انتخاب کنید. لوازم سنگی نه‌تنها ماندگاری بالایی دارند، بلکه ضدآب نیز هستند. از سنگ‌ریزه‌ها نیز می‌توان برای دادن نقش‌برجسته به دیوار یا تزیین مبلمان و میزها نیز استفاده کرد.

رنگ نارنجی در دکوراسیون منزل

فضایی که دکوراسیونش با طیف نارنجی درهم‌آمیخته باشد، شاد و سرزنده است. افرادی که از نارنجی در دکوراسیون منزل استفاده می‌کنند، حتی با وجود مرکز توجه بودن، تمایل دارند برون‌گرا، اجتماعی و راحت باشند.

استفاده از سنگ به ‌عنوان قاب آسانسور

برای تزیین قاب دور آسانسور از سنگ‌هایی مانند مرمریت، دهبید، اسپایدر و شمس می‌توان استفاده کرد.

سنگ در دیوار شومینه

استفاده از سنگ در معماری داخلی گاهی نقش دکوراتیو بیش‌تری پیدا می‌کند. برای تزیین دیوار شومینه می‌توان از سنگ‌های آنتیک استفاده نمود. درصورتی‌که شومینه دارای ابعاد بزرگی بود، می‌توان از سنگ‌های اسلب مرمر و مرمریت بهره برد.

صراحی‌های سنگی

کاربرد بیشتر در فضای بیرونی است و به‌ندرت می‌توان آنها را در فضای داخلی مشاهده کرد، اما در ساختمان‌های بزرگ، برخی معماران ترجیح می‌دهند برای ایجاد یکپارچگی فضا از صراحی‌های سنگی با جنس تراورتن استفاده کنند.

سنگ در پشت تلویزیون

گاهی معماران داخلی برای افزایش زیبایی فضای پذیرایی از سنگ‌های لوکس در پشت تلویزیون استفاده می‌کنند. اسلب بوک‌مچ و فورمچ و سنگ‌های آنتیک، کاربردی‌ترین نوع سنگ‌ها در این زمینه هستند.

نتیجه‌گیری

رنگ انتخابی شما برای دکوراسیون منزل به‌راحتی نمایانگر شخصیت شما است. هر رنگی دارای ویژگی‌های روان‌شناختی مخصوص به خود است که استفاده از آن، معنایی خاص دارد و به شخصیت‌شناسی از روی رنگ منجر می‌شود. به‌کارگیری رنگ‌های گرم نشان‌دهنده‌ی شخصیت دوستانه و صمیمی شما هستند، درحالی‌که رنگ‌های سرد به درون‌گرایی و میل به‌تنهایی در شما اشاره دارند، هرچند که رنگی مثل آبی بسیار آرامش‌بخش است.

برای دکوراسیون منزلتان کدام رنگ را بیش‌تر می‌پسندید؟ تا چه حد شخصیت شما به ویژگی رنگ‌ موردعلاقه‌تان در دکوراسیون منزل شبیه است؟

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x