اینجیر دیزاین

در عصر مدرن، خلاقیت و نوآوری امری لحظه‌ای است؛ این یعنی ما با بی‌نهایت ایده طرفیم که می‌تواند به چیدمان آشپزخانه مطابق جدیدترین متد کمک کند. در این عصر هیچ چیز از مد افتاده و دورانداختنی وجود ندارد، بلکه در برخی مواقع ظروف و اسبابی که از مادربزرگمان به یادگار نگه داشته‌ایم نیز می‌تواند جلوه‌ای خاص به فضای آشپزخانه‌مان بدهد. بعلاوه در این عصر ما با بی‌شمار وسایل آشپزخانه در طرح‌ها، رنگ‌ها و حتی برندهای متفاوت طرفیم که هر کدام زیبایی و کارایی خاص خود را دارند. در این میان فقط کافی‌ است که سبک آشپزخانه‌مان را شناخته و هر چیز را در محل مناسبی قرار دهیم، بنابراین چگونگی انتخاب و چیدمان آشپزخانه بسیار مهم خواهد بود. پس از آن نیز باید هر چیزی که به آشپزخانه اضافه یا کم می‌کنیم مطابق با سبک مورد پسند و مورد انتخاب ما باشد. ما در این مقاله سعی می‌کنیم به روزترین سبک‌ها برای چیدمان آشپزخانه را مطابق با جدیدترین ترند معرفی کنیم، پس همراه ما بمانید.

جدیدترین سبک‌ها در چیدمان آشپزخانه

در هر سبک از معماری داخلی، عناصر مختلفی دخیل هستند. در واقع این عناصر نشان می‌دهند که سبک معماری داخلی خانه ما چیست. از جمله مهم‌ترین عناصر، رنگ، طرح، متریال به کار رفته و غیره است که در هر سبک معماری داخلی متفاوت خواهد بود. وقتی که ما برای چیدمان آشپزخانه‌مان به چنین عناصری توجه کنیم بدون شک همه چیز یکدست‌تر بوده و در جای درست خود قرار خواهند گرفت. در این میان باید توجه داشته باشیم که اگر سبک کلی معماری داخلی خانه ما مدرن است، از اکسسوری‌ها، لوازم و مبلمان که مربوط به سبک کلاسیک می‌شوند استفاده نکنیم چراکه یکپارچگی و زیبایی را از فضای داخلی آشپزخانه و خانه‌مان می‌گیریم. از طرفی دیگر اگر سبک معماری برای چیدمان آشپزخانه‌مان را مدرن انتخاب کرده‌ایم، بهتر است که بخش‌های دیگر خانه نیز همین سبک دکوراسیون را حفظ کند تا فضای کلی خانه نیز یکپارچه باشد. اما اگر فکر می‌کنیم که ممکن است در چنین فضای یکدستی کسل شویم، می‌توانیم سبک‌هایی را انتخاب کنیم که امکان تنوع در انتخاب را نیز برای ما به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که شناخت سبک معماری به کمک ما خواهد آمد و امکانات موجود را به ما نشان خواهد داد. به‌عنوان مثال اگر ما برای چیدمان آشپزخانه، سبک مدرن را انتخاب کنیم، برای بخش‌های دیگر خانه مثل اتاق نشیمن می‌توانیم سبک‌هایی مثل مینیمال یا هر سبک دیگری که زیرمجموعه‌ی سبک مدرن هستند استفاده کنیم. اما سبکی مثل سبک کلاسیک قطعا این امکان را از ما خواهند گرفت چراکه فضای خانه باید به‌صورت یکپارچه تزییناتی و تجملاتی باشند. در ادامه سبک‌های متفاوت معماری و عناصر مربوط به آن سبک برای چیدمان آشپزخانه برشمرده خواهند شد.

چیدمان آشپزخانه به سبک مدرن

اهمیت آشپزخانه در منازل ما از آن جهت است که محیطی فراهم می‌کند تا خانواده و دوستان دور هم جمع شوند، مزه‌ها و رنگ‌ها با یکدیگر ترکیب شوند و عطر و بوی دلنشین خوراکی‌های خوشمزه محیط خانه را سرشار از طراوت کند. از این رو است که پیاده‌سازی سبک مدرن در چیدمان آشپزخانه می‌تواند خلاقیت شما را در پخت‌وپز چند برابر کند. فرقی نمی‌کند که ما در این عصر چه سبکی را برای چیدمان آشپزخانه‌مان انتخاب کنیم، به جز برخی از سبک‌ها مثل کلاسیک، باقی سبک‌ها مفهومی از مدرنیته را در برمی‌گیرند. سبک مدرن این امکان را فراهم می‌کند که رنگ‌ها، متریال و ایده‌های متفاوتی را کنار یکدیگر قرار دهیم؛ به‌همین خاطر امروزه چیدمان آشپزخانه مطابق جدیدترین متد اصولا زیرمجموعه‌ای از سبک مدرن هستند. استفاده از کابینت‌هایی که دو رنگ هستند، لوستر‌های مینیمال و ساده‌ یا چراغ‌هایی که علاوه‌بر نورانی کردن آشپزخانه، آن را شلوغ جلوه نمی‌دهند، استفاده از متریال مختلف، از چوب گرفته تا انواع فلزات، ترکیب رنگ‌ها با پالت رنگ تیره و روشن و متضاد و غیره برای رنگ‌آمیزی دیوار‌ها، سقف و کف آشپزخانه و غیره. وجود داشتن این تنوع در سبک مدرن می‌تواند به ما ثابت کند که قرار نیست در چیدمان آشپزخانه به سبک مدرن تنها از رنگ‌های سرد و خنثی یا متریالی مثل استیل استفاده شود. در ادامه چند ایده به سبک مدرن برای چیدمان آشپزخانه عنوان می‌کنیم تا با امکانات این سبک آشنایی بیشتری پیدا کنیم.

1. قفسه به جای کابینت در چیدمان آشپزخانه

ما از زمانی که محیطی به نام آشپزخانه را در فضای خانه دیده‌ایم، حتما کمدهایی در آن یافتیم که قابلمه‌ها، ظروف، مواد خوراکی و غیره را درون آن بچینیم. اما، چیدمان آشپزخانه به سبک مدرن این ایده‌ی جذاب را به ما ارائه می‌دهد که قفسه‌هایی از جنس چوب یا فلز یا هر جنس دیگری که دوست داریم را به‌صورت شناور بر روی دیوارهای آشپزخانه قرار دهیم. در این میان ضروری‌ترین وسایل می‌توانند با یک اشاره داخل دست‌هایمان قرار بگیرند. استفاده از قفسه می‌تواند جلوه‌ای خاص به طرح و رنگ دیوار پشتی خود نیز بدهد و چیدمان آشپزخانه شما را متفاوت کند.

2. رنگ‌های ترکیبی کابینت‌ها در چیدمان آشپزخانه

یکی از ترندهای چیدمان آشپزخانه در سال 1402 استفاده از طیف رنگی گرم در کابینت‌ها است. به طوری که کابینت‌های پایینی می‌توانند طرح چوبی تیره، کابینت‌های بالایی رنگ‌های سفید کروم یا شیری و تخته‌های سطح کار رنگی میان این دو رنگ بوده و بین این دو سطح ارتباطی گرم ایجاد کند. اگر سطح کابینت‌ها براق باشد، روشنایی و براقی خاصی به چیدمان آشپزخانه شما خواهد بخشید در حالی که فضایی به سبک مدرن را ایجاد کرده است. بعلاوه، استفاده از رنگ سفید و سیاه در کنار یکدیگر و سطح کار طوسی نیز یک ترند همیشگی در سبک مدرن است که هرگز از مد نخواهد افتاد پس می‌توانیم از این طیف‌های رنگی نیز در چیدمان آشپزخانه استفاده کنیم.

3. آیتم‌های رنگارنگ در چیدمان آشپزخانه

یکی دیگر از جدیدترین ترند‌ها استفاده از آیتم‌های رنگارنگ در چیدمان آشپزخانه به سبک مدرن است. اگر کابینت‌ها، دیوارها، سقف و کف آشپزخانه شما طیف رنگی همخوانی داشته و خنثی باشند، استفاده از اکسسوری‌ها، لوستر‌ها و حتی شیرآلاتی رنگی می‌تواند روحیه‌ای پرانرژی به چیدمان آشپزخانه شما ببخشد. گاهی استفاده از یک چهارپایه، قالیچه، یا حتی آویز‌های رنگی نه تنها جلوه‌ای مدرن به فضای آشپزخانه می‌دهند بلکه امکان تعویض آن پس از مدتی نیز امکان‌پذیر بوده و به چیدمان آشپزخانه شما تنوع می‌بخشد.

چیدمان آشپزخانه به سبک مینیمالیست

یکی از سبک‌ها در چیدمان آشپزخانه که گاهی ممکن است باعث شود شما را به اشتباه بیاندازد سبک مینیمالیست است. اکثر ما با شنیدن این سبک به یاد فضایی کاملا سفید و رنگ پریده می‌افتیم، در حالی که امکانات سبک مینیمالیست بسیار فراتر از این باور ما است. مهم‌ترین نکته، دیده شدن کثیفی‌ها و از بین بردن آن، نظم بخشیده به فضای آشپزخانه با طراحی کابینت‌های مخفی و غیره است. در ادامه برخی از مهم‌ترین امکانات سبک مینیمالیست در چیدمان آشپزخانه را که در سال جدید ترند هستند بررسی می‌کنیم.

1. تمرکز بر نور طبیعی در چیدمان آشپزخانه

اگر مشغول بازسازی خانه یا ساخت خانه هستیم و می‌خواهیم سبک معماری به روزی داشته باشیم و مینیمالیست را ترجیح می‌دهیم بهتر است برای آشپزخانه فضایی را انتخاب کنیم که از هر جهت پنجره دارد یا دو پنجره در دو ضلع یک زاویه قائمه قرار بگیرد. در این صورت ما تا غروب آفتاب بدون نیز به نور مصنوعی می‌توانیم با کیفیت‌ترین آشپزخانه را از نظر نور تجربه کنیم، در طول شب نیز استفاده از لوسترهایی تک رنگ، مثل مشکی یا سفید که سیم‌هایی بلند دارند می‌توانند علاوه‌بر نوربخشی، فضایی مدرن و مینیمالیسی به چیدمان آشپزخانه‌مان بدهند.

2. استفاده از متریال‌های طبیعی برای چیدمان آشپزخانه

در فضایی سفید، یکدست و نورانی، استفاده از متریال‌های طبیعی مثل حصیر، چوب، سنگ و غیره می‌تواند حس سرزندگی را به چیدمان آشپزخانه شما بدهد. به همین دلیل یکی از ترندترین لوازم آشپزخانه در سال جدید، استفاده از لوستر‌های حصیری، شلف‌های چوبی، سینک‌های سنگی و غیره است که همگی در سبک مینیمالیست برای چیدمان آشپزخانه به کار می‌روند.

3. چیدمان آشپزخانه به سبک معاصر

وقتی صحبت از چیدمان آشپزخانه به سبک معاصر می‌کنیم باید بدانیم که ایده‌های آن هر لحظه در حال تغییر کردن است به همین خاطر ایده‌های تشکیل دهنده‌ی این سبک عموما بهترین ترند‌ها در چیدمان آشپزخانه هستند. یک محیط خلوت و خالی از لوازم بیهوده را در نظر بگیرید که فضایی گرم را ایجاد می‌کند. در این سبک می‌توان از قالیچه‌های دستبا ایرانی استفاده کرد، رنگ مشکی را در پس زمینه قرار داد و کابینت‌ها و شیرآلات را به رنگ‌های خنثی درآورد. اگر معماری خانه شما نیز منطبق بر سبک معاصر باشند عموما پنجره‌ها و سقف‌هایی بلند دارند که فضا را نورانی و دلباز خواهند کرد. در این سبک می‌توان از پالت رنگ قهوه‌ای، کرم، شیری، سفید، مشکی و خاکستری برای چیدمان آشپزخانه استفاده کرد، به‌عنوان مثال کف را پارکت چوبی و برای دیوارها از کاشی‌های یکدست سفید استفاده کرد. در استفاده از متریال نیز دستمان باز است. ترکیب چوب و شیشه و استیل، ترکیبی منحصر به‌ فرد در سبک معاصر است که چیدمان آشپزخانه را بسیار خاص می‌کند. بعلاوه گاهی می‌توان از شیرآلات یا لوازمی به رنگ طلایی برای چیدمان آشپزخانه استفاده کرد که جلوه‌ی آن بی‌نظیر خواهد بود.

4. جزیره‌های دوتایی در چیدمان آشپزخانه

یکی از بهترین ترند‌ها در چیدمان آشپزخانه استفاده از دو جزیره در آشپزخانه است که یکی به‌عنوان میزکار و آن یکی به‌عنوان میزی برای غذاخوری یا ایده‌های دیگر استفاده می‌شود. این طرح و ایده‌ی خاص از سبک معماری معاصر وارد چیدمان آشپزخانه شده است که این امکان را فراهم می‌کند که حین آشپزی نیز در کنار مهمانان یا باقی خانواده باشیم و فضایی صمیمانه و دوستانه ایجاد کنیم.

چیدمان آشپزخانه به سبک ترنزیشال

اگر که سبک زندگی مدرن را ترجیح می‌دهید اما هنوز دل در گرو سبک معماری کلاسیک دارید، سبک ترنزیشال یا انتقالی را برای چیدمان آشپزخانه‌تان انتخاب کنید. این سبک جنجال برانگیز، خود یک سبک ترند بوده که امروزه بحث درباره آن فراوان است. غوغایی که این سبک در آشپزخانه ما به راه می‌اندازد به این دلیل است که محیطی آرام، روشن و پر از فضا برای جا دادن مواد خوراکی و لوازممان به همراه دارد. این سبک محبوب، یک ظرافت دلپذیر و به دور از رسمی بودن سبک کلاسیک را ارائه می‌دهد چرا که اغلب خط‌های به کار رفته در طراحی معماری راست هستند ولی پرداخت‌های آن نگاهی به سبک کلاسیک دارند. این یعنی شما فضای نوستالژی و رسمی را امروزی و مدرن کرده‌اید. در این سبک برای چیدمان آشپزخانه در کنار استفاده از پالت‌های رنگی خنثی، از رنگ آبی استفاده فراوان می‌شود. استفاده از این طیف‌های رنگی باعث می‌شود که لوازمی همچون یخچال، ماشین ظرف‌شویی و دیگر لوازم آشپزخانه بیشتر به چشم آیند در حالی که سطوح کار همواره رنگ‌هایی روشن دارند که لکه‌ها را نشان داده و آشپزخانه‌ای به دور از کثیفی برایمان به وجود آورد. نکته‌‌ی این است که در اجرای سبک ترنزیشنال برای آشپزخانه‌تان حتما با یک متخصص مشورت کنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که این سبک باید به پلان معماری و بقیه‌ی طراحی قسمت‌های خانه‌تان هماهنگ باشد، در غیر این صورت شما طرحی آزادهنده و غیرکاربردی خواهید داشت.

نور و کفپوش در چیدمان آشپزخانه

استفاده از نورپردازی مصنوعی یکی از عناصری است که در چیدمان آشپزخانه به سبک ترنزیشال استفاده می‌شود. لوستر‌هایی که فلزی هستند اما مفهومی از مدرنیته را به همراه دارند در حالی که حس کلاسیک‌گرایی را نیز تداعی می‌کنند. در این میان استفاده از رنگ‌ها به‌صورت خطی در کابینت‌ها، جزیره و حتی صندلی‌ها تکرار می‌شوند که همخوانی و شیک بودن چیدمان آشپزخانه را نشان می‌دهند. برای کفپوش نیز از رنگ‌هایی گرم استفاده می‌شود تا که یا پلانک هستند یا چوبی که دوران کلاسیک را به ذهن می‌آورند، در حالی که در دل مدرنیته قرار گرفته‌اند.

طراحی آشپزخانه پروژه خانه ای در بوکان
طراحی آشپزخانه پروژه خانه ای در بوکان

چیدمان آشپزخانه به سبک روستیک

اگر روستیک را روستایی ترجمه کنیم، شاید بتوانیم آشپزخانه‌ای در یکی از روستاهای شمالی ایران را تجسم کنیم که چوب یکی از اصلی‌ترین متریال برای چیدمان آشپزخانه است. این فضا جذابیت و صمیمیتی خاص را به انسان القا می‌کند و هر بار به آشپزخانه وارد شویم احساس می‌کنیم که در دل طبیعت هستیم. شاید به همین دلیل است که این سبک امروزه بسیار ترند شده است. وقتی که می‌خواهیم بخش مهمی از خانه همچون آشپزخانه را به سبک روستیک بچینیم، قطعا از تیرهای چوبی، کابینت‌هایی که رنگ‌ شده‌اند و حتی یک چراغ سه فیتیله‌ای نوستالژی برای چیدمان آشپزخانه کمک می‌گیریم. کف چنین آشپزخانه‌ای نیز عموما از سنگ‌های ناهموار پوشیده شده است که احساسی درست از فضایی روستایی را به انسان منتقل می‌کند. در این سبک از چیدمان آشپزخانه عموما از نیمکت‌های چوبی به‌عنوان میز نهارخوری استفاده می‌شود که در عین اینکه فضای بسیار کمی از آشپزخانه را اشغال می‌کنند در دل سبک روستیک جا دارند. سبک روستیک را طبیعتا جز جدیدترین چیدمان آشپزخانه‌ها نمی‌توان به حساب آورد، اما گروهی از مردم با دیدن عکس‌های نمونه‌های آشپزخانه به این سبک علاقه‌مند می‌شوند و خواستار طراحی به سبک روستیک هستند.

مس زنجان در چیدمان آشپزخانه

هر ایرانی حتما از این موضوع با خبر است که مس زنجان در ایران و در برخی از نقاط جهان شناخته شده است. اما استفاده از آن‌ها را شاید مدتی است که کنار گذاشته‌ایم چراکه ممکن است فکر کنیم استفاده از آن‌ها مدرن نیست. حال اگر برای چیدمان آشپزخانه، سبک روستیک را انتخاب کنیم باید بدانیم که مس زنجان دوباره به آشپزخانه ما خواهد آمد. استفاده از ظروف مسی نه تنها برای رنگ و لعاب بخشیدن به خوراک‌های ایرانی خوب است بلکه جلوه‌ای بسیار خاص به چیدمان آشپزخانه‌مان می‌دهد.

چیدمان آشپزخانه به سبک بوهمین

ممکن است که ما دوست داشته باشیم اصل نظم را برهم زده و به بی‌نظمی روی آوریم. سبک بوهمین یا کولی یک سبک ترند شده در چیدمان آشپزخانه است که روش‌های خاص خود را دارد. در این نوع از چیدمان آشپزخانه بیش از هر چیز از حصیر استفاده می‌شود. این یعنی ممکن است سبدها، قالیچه‌ها یا حتی لوستر‌های شما در آشپزخانه حصیری باشد. هم‌نشینی رنگ‌های گرم مثل قرمز و قهوه با رنگ‌های سرد مثل آبی کهربایی می‌تواند حسی منحصربه‌فرد به چیدمان آشپزخانه شما بدهد. اگر شما عاشق صنایع دستی اقوام مختلف ایرانی و خارجی باشید با انتخاب سبک بوهمین برای چیدمان آشپزخانه‌تان می‌توانید فضایی مناسب برای تمام آن‌ها داشته باشید؛ این یعنی سبک ترند شده‌ی بوهمین در چیدمان آشپزخانه یک هنر التقاطی را پیشنهاد می‌دهد. استفاده از فلزات متفاوت مثل مس برای شیرآلات، لوازم پر زرق‌وبرق و غیره نیز از عناصر این سبک هستند که در چیدمان آشپزخانه به کارمان خواهند آمد.

چیدمان آشپزخانه به سبک شابی شیک

برخی از سبک‌ها در چیدمان آشپزخانه یا حتی خانه هستند که ما را به جهان فیلم‌ها دعوت می‌کنند. سبک شابی شیک در چیدمان آشپزخانه نیز یک سبک فانتزی و یکی از بهترین ترندها در چیدمان آشپزخانه است. آشپزخانه‌ای را تجسم کنید که یکدست سفید است، اما از رنگ‌های ملایم صورتی، آبی و گاهی سبزآبی رنگ سفید را از یکنواختی در می‌آورد. اگر چیدمان آشپزخانه ما به سبک شابی شیک باشد حتما دستمال‌های آشپزخانه، رومیزی‌ها، پرده و غیره با گل‌های رز آراسته شده‌اند، بعلاوه از خامه‌دوزی نیز برای دور آن‌ها استفاده خواهد شد. چیزی که در این سبک چیدمان آشپزخانه بسیار خاص است، استفاده از لوازم کهنه و حتی زنگ زده‌ای است مه مجددا تعمیر شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مساله نگاهی به مدرنیزاسیون نیز دارد. گاهی برای سطح کار یا برخی بخش‌ها در چیدمان آشپزخانه نیز از چوب‌های رنگ رفته یا چوب‌های رنگ روشن استفاده می‌شود.

ظهور عتیقه‌ها در چیدمان آشپزخانه

شاید باور این مساله سخت باشد، اما ممکن است سینکی که سالها پیش در خانه‌تان استفاده می‌کردید می‌توانند دوباره از انبار خانه‌ها به آشپزخانه آورده شوند، یا هر وسیله‌ای که رنگ و بویی از کهنگی دارد، رنگ آمیزی شده و دوباره به بخشی از چیدمان آشپزخانه منتقل شوند. در این میان ظروف عتیقه نیز دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرند، چه به‌عنوان عنصری تزئینی، چه به‌عنوان عنصری کاربردی.

استفاده از گل طبیعی در چیدمان آشپزخانه

کمتر کسی هست که عاشق گل رز نباشد و از آن حس و حال سرزندگی و طراوت نگیرد. فرض کنید گلدان‌های چینی آشپزخانه شما آراسته به گل‌های رز باشند یا خالی بودنشان شما را وادار کنند که هفته‌ای چند شاخه گل به خودتان هدیه دهید. این تزئینات ساده ولی زیبا از عناصر مهم در چیدمان آشپزخانه به سبک شابی شیک هستند که امروزه ترند شده‌اند. حتی اگر دقت کنیم، ظروف پلاستیکی و چینی که قدیم‌تر با نام گل سرخی شناخته می‌شدند مجددا ترند شده و مورد بازسازی قرار می‌گیرند. پس خبر خوش این است که اگر به دنبال یه سبک ترند در چیدمان آشپزخانه هستیم بهتر است به سراغ شابی شیک بریم.

چیدمان آشپزخانه به سبک کلاسیک

آوردن سبک کلاسیک به چیدمان آشپزخانه تا حدودی باعث می‌شود که فضایی شلوغ را تجربه کنیم. اما ممکن است برخی این سبک را دوست داشته باشند، ولی باید بگوییم که مدتی است سبک کلاسیک جزو بهترین ترندها در چیدمان آشپزخانه نیست. اما در برخی مواقع عناصری از سبک کلاسیک در چیدمان آشپزخانه‌ای که ترند شده است دیده می‌شوند. به‌عنوان مثال استفاده از دستگیره‌هایی به سبک کلاسیک برای کابینت‌ها، لوسترهای شرابه‌دار که با فلز ترکیب شده‌اند، استفاده از پالت رنگ تیره مثل زیتونی سیر یا قهوه‌ای که پیش‌تر در سبک کلاسیک به‌صورت یکنواخت استفاده می‌شد، اما حالا با رنگ‌های روشن‌تر ترکیب می‌شود. بعلاوه در برخی موارد برای آراستن چیدمان آشپزخانه از رنگ طلایی به صورت خطی استفاده می‌شود. در سبک کلاسیک، ممکن است لوازم یکدست طلایی باشند که کمی توی ذوق می‌زند، اما استفاده از این رنگ به صورت نواری در بخش‌هایی از کابینت، صندلی‌های جزیره و حتی برخی از لوازم آشپزخانه طرحی از سبک کلاسیک هستند که می‌توانند وارد سبک مدرن شوند و چیدمان آشپزخانه را منحصربه‌فرد کنند. به‌طور کلی سبک کلاسیک مطابق فرهنگ، اقلیم و سبک زندگی ما نیست. اگر به برخی از ویژگی‌های سبک کلاسیک علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌شود سبک ترنزیشنال و سبک ایرانی را مجددا بررسی کنید.

تابلوهای کلاسیک در چیدمان آشپزخانه

گاهی ممکن است که عاشقانه برخی از نقاشی‌های دوران کلاسیک را دوست داشته باشیم، استفاده از بشقاب‌های دیوارکوب یا حتی تابلو‌هایی که نقاشی‌های عصر کلاسیک بر آن‌ها نقش بسته‌اند بر روی دیوارهایی با رنگ روشن بسیار زیبا خواهند شد، اما یک عنصری هستند که کاملا تزیینی بوده و کاربردی نیستند. به‌همین خاطر در برخی از سبک‌ها مثل مینیمالیست پذیرفته نمی‌شوند. ولی اگر شما سبک ترنزیشال را برای چیدمان آشپزخانه پسندیده‌اید از این عنصر تزیینی می‌توانید استفاده کنید.

چیدمان آشپزخانه به سبک ایرانی سنتی

همه‌ی ما ایرانی‌ها هر چند روز یکبار هوس قورمه سبزی، آبگوشت، قیمه و هر نوع خوراک سنتی ایرانی را می‌کنیم و فورا به این فکر می‌افتیم که در آشپزخانه مشغول به کار شویم. حال فرض کنید که عطر و بوی خوراک ایرانی در فضایی پخش شود که خود رنگ و بوی ایران است. چیدمان آشپزخانه به سبک ایرانی سنتی چند وقتی است که تبدیل به یک متد شده و نه تنها هر ایرانی را به هویتش بازمی‌گرداند بلکه هنر معماری ایرانی را تبدیل به یک ترند می‌کند. در این صورت اصلا بعید نیست که قالی‌های دست‌باف لاکی ایرانی را در آشپزخانه‌های غربی‌ها ببینیم چراکه چیدمان آشپزخانه به سبک ایرانی سنتی ترند شده است. این سبک خاص ترکیبی است از رنگ‌هایی که منحصرا ایرانی است، از جمله قرمز، آبی فیروزه‌ای، یاقوتی و غیره. طرح چوب درخت گردو نیز گاهی در میان پترن‌ها و چیدمان آشپزخانه دیده می‌شود. پنجره‌هایی که ضلع بالایی آن نیم دایره است و از شیشه‌های رنگی برای آن استفاده شده یا پرده‌های حریری که بخش پایینی آن خامه‌دوزی یا گلدوزی شده است. معماری ایرانی فقط المان‌های سبک ایرانی نیستند، بنابراین اگر می‌خواهید آشپزخانه‌ای ایرانی داشته باشید با معماران مشورت کنید تا بهترین خروجی ممکن را داشته باشید. یکی از ویژگی‌های بارز سبک ایرانی، کاشی‌کاری است.

کاشی کاری در چیدمان آشپزخانه

اکثرا دیوار آشپزخانه را کاشی کاری می‌کنند تا نظافت آن راحت‌تر و سطح آن براق‌تر باشد. ایران یکی از کشورهایی است که در صنعت کاشی‌کاری قدمتی چندین هزارساله دارد. ما می‌توانیم به‌عنوان مثال از کاشی هفت رنگ برای بخشی از آشپزخانه استفاده کنیم. اگر زمینه دیوار کاشی تک رنگ باشد بخشی که کاشی هفت رنگ دارد بسیار چشم‌گیرتر می‌شود. به‌همین خاطر در چیدمان آشپزخانه بهتر است بخشی مثل دیوار پشت سینک را با کاشی هفت رنگ بیاراییم.

جدیدترین چیدمان آشپزخانه

ما در بالا سعی کردیم مطالب جامعی راجع به چیدمان آشپزخانه مطابق جدیدترین متد‌ها و ترند بازار را بیان کنیم تا تمام سلیقه‌ها را شامل شود. از مهم‌ترین دلایل برای انتخاب بین سبک‌های مختلف معماری، علایق و نیازهای ساکنان خانه و بعد از آن کاربردی بودن آن است. مطئنا

با گفت‌وگو و مشورت با کسی که بر تمام این سبک‌ها تسلط دارد به شما در انتخاب متناسب‌ترین سبک معماری به شما کمک می‌کند. در آخر باید بگوییم با توجه به سبک زندگی امروزی که سادگی و کاربردی بودن فضا به آرامش‌بخش بودنِ آن فضا کمک خواهد کرد، یکی از کم‌ریسک‌ترین سبک‌ها که با هزینه‌ی کمی هم قابل اجراست سبک مدرن است که تنوع زیاد در آن باعث می‌شود به سادگی بهترین و جدیدترین چیدمان آشپزخانه را داشته باشیم.

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم که بهترین سبک‌های متفاوت معماری که امروزه ترند شده‌اند را برای چیدمان آشپزخانه پیشنهاد کرده و روش‌های پیاده‌سازی آن را عنوان کنیم. سبک مدرن در چیدمان آشپزخانه یکی از روش‌هایی است که به چیدمان آشپزخانه کمک می‌کند و زیر مجموعه‌ی آن سبک‌های دیگری همچون مینیمالیست، ترنزیشال و غیره قرار می‌گیرند که همگی مفهومی از مدرنیته دارند. در این میان سبک‌های ترند شده و مورد توجه قرار گرفته مثل سبک سنتی معماری ایرانی در چیدمان آشپزخانه نیز بررسی شد تا انتخاب را برای شما راحت‌تر کند. نکته قابل توجه این است که در سبک‌های متفاوت هر لحظه ممکن است که ایده‌ای جدید به‌وجود آمده و ترندی جدید را ایجاد کند بنابراین به روزرسانی اطلاعات در این زمینه، برای به‌روز بودن حائز اهمیت است. شما اگر قصد طراحی آشپزخانه با جدیدترین سبک‌ها و ایده‌ها را دارید می‌توانید با متخصصان دفتر معماری اینجیر مشورت کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x