اینجیر دیزاین

سبک مراکشی سبکی مشهور و از زیر شاخه‌های معماری اسلامی است. ریشه‌های این سبک تاریخی در کشور مراکش قرار دارد؛ مراکش کشوری در آفریقای شمالی است که مردمانی بسیار خون‌گرم و مهمان‌نواز دارد. طرف‌داران سبک مراکشی، آن را یک سبک غنی از لحاظ مادی و معنوی می‌دانند. سبک مراکشی دارای ویژگی‌ها و جزئیات منحصربه‌فردی است که ریشه در تاریخ دیرینه‌ی کشور مراکش دارد. رنگ سفید جایگاه ویژه‌ای در این سبک دارد و در باغ‌های مراکشی و طراحی داخلی به سبک مراکشی کاربرد زیادی دارد. با اینکه سبک‌های دیگری همچون سبک مدرن هستند که در طراحی داخلی و دیگر حوزه‌های طراحی معماری حرف اول را می‌زنند اما سبک مراکشی نیز دارای محبوبیت زیادی در به‌خصوص در دکوراسیون داخلی است که در ادامه قصد داریم به تاریخچه و ویژگی‌های این سبک بپردازیم.

معماری مراکشی چیست؟

سبک معماری مراکشی ریشه در تاریخ و فرهنگ دیرینه‌ی کشور مراکش دارد و با استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های هندسی، فضای خوبی را برای دکوراسیون داخلی ایجاد می‌کند. مراکش از دیرباز مهد داستان‌های عاشقانه و فانتزی بوده است و این امر را می‌توان در سبک معماری مراکشی به‌وضوح دریافت کرد؛ این موضوع با ویژگی‌هایی چون کنده‌کاری‌های پیچیده، درگاه قوسی و رنگ‌های متنوع شخصیت پیدا می‌کند. سبک مراکشی در دکوراسیون داخلی جایگاه خوبی پیدا کرده است و در سراسر جهان مورداستفاده‌ی طرفدارانش قرار می‌گیرد اما به‌هیچ‌وجه نمی‌توان این سبک را با سبک محبوبی چون سبک مدرن قیاس کرد. اگر مشتاق شدید که درباره‌ی سبک مدرن بیش‌تر بدانید، سری به مقاله‌ی (معرفی سبک مدرن) بزنید تا با ویژگی‌های جذاب آن آشنا شوید.

طراحانی که قصد استفاده از سبک مراکشی در طراحی دکوراسیون داخلی را دارند، سعی می‌کنند از المان‌های معماری مراکشی در معماری مدرن، رنگ‌های مرسوم در سبک مراکشی و باغچه‌سازی به سبک مراکشی استفاده کنند. سبک مراکشی ترکیبی از سبک‌های عربی، مدیترانه‌ای و آفریقایی است؛ پس با استفاده از سبک مراکشی، می‌توانید ترکیبی از چندین سبک را در دکوراسیون داخلی منزل یا دفترکار خود داشته باشید.

معماری مراکشی به دلیل موقعیت جغرافیایی کشور مراکش تحت‌تأثیر سبک عربی قرار دارد. استفاده از رنگ‌های زنده و پرانرژی در سبک مراکشی بسیار رواج دارد. این سبک را می‌توان در دکوراسیون خانه‌های سنتی و مدرن استفاده کرد و فضای داخلی را پرنشاط نمود.

در ایران از سبک مراکشی در بعضی از رستوران‌ها استفاده شده است؛ استفاده از رنگ‌های شاد، دیوارهای طاقی با گچ‌بری‌های زیبا، چوب‌های منبت‌کاری شده و لوسترهای برنجی در دکوراسیون این رستوران‌ها استفاده شده است.

تاریخچه‌ی معماری مراکشی

کشور مراکش در شمال غربی قاره آفریقا واقع شده است و دارای سواحل طولانی اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه است. مردم جهان مراکش را به‌عنوان مهد داستان‌های عاشقانه و فانتزی می‌شناسند. ساکنان این کشور شامل عرب‌ها، بربرها و تعداد زیادی از مهاجران کشورهای اروپایی و صحرای جنوب آفریقا می‌شوند. معماری داخلی به سبک مراکشی، انعکاس‌دهنده‌ی تنوع و سنت‌های فرهنگی و تاریخی غنی این منطقه است.

ویژگی‌های معماری مراکشی در طراحی داخلی

سبک مراکشی نیز همانند دیگر سبک‌ها دارای خصوصیات منحصربه‌فرد خود است که در ادامه قصد داریم به تشریح آن‌ها بپردازیم.

1. استفاده از رنگ‌ها در سبک مراکشی

بارزترین ویژگی طراحی به سبک مراکشی را می‌توان استفاده از رنگ‌های شاد دانست. رنگ‌هایی مانند صورتی، قرمز، بنفش، آبی و سبز و غیره در این سبک مرسوم هستند که در ترکیب با رنگ سفید سبب ایجاد فضایی گرم و شاد می‌شوند.

از این رنگ‌ها می‌توان برای مبلمان، کاشی‌های کف، دیوارپوش‌ها، پرده‌ها و غیره استفاده کرد.

مبل‌هایی با روکش مخمل و وسایل چوبی منبت‌کاری شده و حکاکی شده، از نشانه‌های بارز مبلمان مراکشی هستند. کوسن‌ها و تشک‌ها را نیز از جنس مخمل انتخاب کنید تا سبک مراکشی را در طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود به شکل تمام‌عیار به کار برده باشید. حتی می‌توانید با اضافه‌کردن یک میز کوچک حکاکی‌شده به فضای داخلی، حال و هوای سبک مراکشی را بیشتر کنید. فرش‌های مراکشی نیز که با محوریت طرح‌های هندسی و الگوهای انتزاعی بافته می‌شوند، می‌توانند گزینه‌ی خوبی برای فضای داخلی منزل شما باشند.

طراحی سبک مراکشی

2. پارچه‌های نقش‌دار در معماری مراکشی

در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مراکشی، باید از پارچه‌های رنگارنگ استفاده کنید که در همه‌جای دکوراسیون داخلی به چشم بخورند. دقت داشته باشید که اگر طراحی هوشمندانه انجام نگیرد، مطمئناً طرحی آشفته با رنگ‌هایی متفاوت خواهید داشت.

3. طاق‌های مراکشی مرسوم در سبک مراکشی

طاق‌های مراکشی طاق‌هایی بلند هستند که لوازم دکوری روی آن‌ها قرار می‌گیرند. قوس این طاق‌ها به شکل نوک‌تیز، گرد یا پیازی زده می‌شود.

4. چراغ‌های بزرگ در معماری مراکشی

استفاده از چراغ‌های بزرگ برای روشنایی محیط که اصطلاحاً به آن چلچراغ مراکشی نیز می‌گویند، در سبک مراکشی مرسوم است. این چراغان دارای روزنه‌های زیادی هستند که سایه‌اندازی روی اجسام را زیباتر می‌کنند.

5. قالیچه‌های سنتی در سبک مراکشی

در دکوراسیون داخلی سبک مراکشی از قالیچه‌های رنگارنگ با رنگ‌های زنده و گرم و با طرح‌هایی متنوع استفاده می‌شود تا فضای داخلی را بانشاط‌تر کند.

6. کاشی در معماری مراکشی

کاشی‌های پر نقش‌و‌نگار، از عناصر ثابت معماری مراکشی هستند. نقش کاشی را در معماری مراکشی نمی‌توان نادیده گرفت. در این سبک اغلب از کاشی‌های آبی‌رنگ استقبال بیش‌تری می‌شود؛ این کاشی‌ها در تمامی فضاها مانند دیوار، کف، آشپزخانه، دیوار شومینه و حتی پلکان مورد‌استفاده هستند. شما می‌توانید با هزینه‌ی بسیار کم، این کاشی‌ها را مطابق با سلیقه‌ی خود انتخاب کنید.

اگر به دنبال یک راه کم‌هزینه برای به‌کار‌بردن کاشی در سبک مراکشی هستید، می‌توانید با استفاده از چند کاشی یک میز زیبا برای نشیمن یا فضای بالکن خود بسازید.

7. صنایع‌دستی در معماری مراکشی

کشور مراکش از لحاظ صنایع‌دستی یک کشور غنی محسوب می‌شود. از جمله آثار پرکاربرد در این کشور، آثار فلزی هستند که در دکوراسیون مراکشی نیز از آن‌ها بهره می‌برند. طرح‌های منبت‌کاری شده چوبی نیز از دیگر صنایع‌دستی مرسوم در سبک مراکشی هستند.

مبلمان مورداستفاده در سبک مراکشی، مبلمانی خاص است که از چوب مشبک ساخته شده است. روکش این مبلمان از جنس مخمل و با طرح‌های متنوع است. فانوس‌های فلزی مشبک نیز در چیدمان دکوراسیون داخلی به سبک مراکشی به شما کمک می‌کنند؛ به دلیل مشبک بودن این فانوس‌ها، هنگام روشن‌شدن نورپردازی زیبایی را ایجاد می‌کنند. از این فانوس‌ها می‌توانید در نشیمن یا بالاسر میز ناهارخوری استفاده کنید.

8. استفاده از شمع‌ها

یکی دیگر از مواردی که در چیدمان خانه‌های مراکشی یافت می‌شود، شمع است. شمع‌ها به دکوراسیون داخلی کمک می‌کنند تا جزئیات بهتر نمایان شوند. معمولاً در خانه‌های مراکشی تعداد زیادی شمع دیده می‌شود که در فضاهایی مانند طاقچه، پله‌ها و حتی روی زمین قرار دارند. شمع‌ها سبک مراکشی را به ویژگی اصلی خود، یعنی گرم و پذیرا بودن نزدیک می‌کنند. این شمع‌ها را معمولاً در جاشمعی‌های رنگارنگ قرار می‌دهند.

9. کف‌پوش‌هایی با طرح شطرنجی در معماری مراکشی

کف‌پوش‌های مراکشی به رنگ‌های سفید و آبی و در قالب شطرنجی استفاده می‌شوند. در صورت استفاده از این کف‌پوش‌ها، دیگر نیازی به استفاده از فرش نیست.

10. طراحی حیاط به سبک مراکشی

ازآنجایی‌که سبک مراکش یکی از زیر شاخه‌های معماری اسلامی است، حریم خصوصی اهمیت زیادی دارد؛ به همین دلیل است که طراحی حیاط مرکزی در معماری مراکشی رایج است و حیاط‌ها در ورودی خانه قرار نمی‌گیرد.

در مرکز حیاط‌ها از آب‌نماها و حوض‌های سنتی استفاده می‌شود. کف‌پوش این حوض‌ها را کاشی‌های رنگارنگ تشکیل می‌دهند که در ترکیب با کوسن‌ها و سایر نقش و نگارهای مراکشی، یک حیاط مراکشی تمام‌عیار را می‌سازند.

در معماری امروزی، حیاط مرکزی به سبک مراکشی جایگاهی ندارد اما شما می‌توانید با استفاده از گل‌های معطر، گلدان‌های سفالی رنگارنگ، نیمکت‌های کم‌ارتفاع و فانوس‌های مراکشی، در حیاط خانه‌ی خود زنده کنید.

11. نقوش و جزئیات در معماری مراکشی

نقوش و جزئیات پیچیده‌ای در سبک دکوراسیون مراکشی وجود دارد که آن را از دیگر سبک‌ها متمایز می‌کند. این جزئیات و پیچیدگی تزیینات اکثر المان‌های معماری یافت می‌شوند؛ فضاهایی چون سقف‌ها، کابینت‌های آشپزخانه، پله‌ها، پنجره‌ها و دیوارها از این جزئیات بهره‌مند می‌شوند.

به‌طور‌کلی این گوش و جزئیات معماری داخلی مراکشی به چند قسمت تقسیم می‌‌شوند؛ مثلاً نقوش ریسمانی هستند که  به‌صورت ریسمانی گرداگرد یک المان شاخص معماری می‌گردند و آن را در خود محاط می‌کنند.

از موارد دیگری که به طراحی دکوراسیون داخلی مراکشی کمک می‌کند می‌توان به تزیینات صدفی اشاره کرد. همان‌طور که در ابتدای متن به آن اشاره کردیم به دلیل وجود سواحل طولانی و داشتن مرز آبی زیاد در مراکش، یکی از منابع الهام معماری مراکشی صدف‌های دریایی هستند که به‌جرئت می‌توان گفت صدف‌، یک المان اصلی معماری اصیل مراکشی به‌حساب می‌آید.

خانه‌ مراکشی

خانه‌هایی که به سبک معماری مراکشی طراحی شده‌اند، سازه‌های چند‌وجهی هستند که نمایی گچی به رنگ سفید دارند. دیوارهای داخلی خانه را با رنگ‌های بژ، صورتی و سفید تزیین می‌کنند. از نشانه‌های مهم این سبک می‌توان به سقف بلند، ورودی‌های طاق‌دار، حکاکی‌های ظریف، استفاده از پارچه‌های رنگارنگ، پنجره‌های باریک، سقف‌های گنبدی، دیوارهای منحنی، پله‌های بدون نرده، کاشی‌کاری‌های بزرگ، حیاط‌های کاشی شده، طرح‌های متنوع و تزیینات چوبی، اشاره کرد.

دیوارهای شطرنجی نیز رواج زیادی در سبک مراکشی دارند. سایه‌بان روی تخت، حیاط داخلی، چراغ‌های بزرگ و کاشی زلیج نیز از دیگر شاخص‌های این سبک از معماری هستند.

طراحی دیوار در خانه مراکشی

دیوارهای طراحی شده در این سبک دارای نمای گچی هستند. رنگ‌های خنثی و ملایم اصولاً برای دیوارها و رنگ‌های شاد و پررنگ را برای دیگر عناصر فضای داخلی استفاده می‌کنند.

طراحی سقف در خانه مراکشی

ارتفاع سقف در سبک مراکشی بسیار زیاد است؛ به همین دلیل برای دکور آن‌ها تیرهای چوبی استفاده می‌شود. از قوس‌ها و طاق‌ها در سقف‌های طراحی‌شده به سبک مراکشی به‌جا استفاده می‌شود.

طراحی سبک مراکشی

ویژگی هر یک از فضاها در خانه مراکشی

اتاق‌خواب مراکشی دارای تختی با تاج چوبی کنده‌کاری‌شده است. کوسن و روتختی و حتی پرده‌ی اتاق‌خواب از حریر یا ساتن هستند. در بسیاری از موارد برای ایجاد فضایی زیباتر، اطراف تخت را نیز با پرده‌ای از جنس حریر می‌پوشانند.

در سرویس‌های بهداشتی می‌توان کم‌ترین هزینه را با سبک مراکشی تجربه کرد. تزیینات سرویس‌های مراکشی با ستون‌هایی است که با کاشی پوشانده شده‌اند. از آینه‌های طرح‌دار دیواری در سرویس بهداشتی مراکشی استفاده می‌شود.

چیدمان اتاق نشیمن به‌گونه‌ای است که تلویزیون را به‌صورت توکار قرار می‌دهند و یک در برای محفظه‌ی تلویزیون تعبیه می‌کنند.

از دیگر المان‌های اتاق نشیمن مراکشی می‌توان به میز و صندلی‌های کنده‌کاری‌شده، سینی‌های برنجی، فرش‌های دست‌بافت و میزهای چوبی با رنگ‌های شاد که با سلیقه‌ی بسیاری از افراد سازگار نیست.

در طراحی نما به سبک مراکشی، استفاده از ستون‌های مرتفع و پنجره‌های مختص این سبک مرسوم است.

طراحی نما به سبک مراکشی

امروزه با وجود سبک‌های برتری چون سبک مدرن در معماری، سبک‌های دیگر کم‌تر به چشم می‌آیند اما این امر سبب نشده است تا سبک مراکشی به‌طورکلی ناپدید شود و از یاد برود. زبان و هویت، دو عامل مؤثر بر طراحی نما به سبک مراکشی هستند. اگر در مراکش قدم بزنید به‌سختی می‌توانید مکانی را پیدا کنید که طراحی معماری حرفه‌ای نداشته باشد. هنر معماری در مراکش سبب شده است که همه‌جای این کشور به نقاط به‌یادماندنی از سفر تبدیل شوند.

۹۹٪ جمعیت کشور مراکش در حال حاضر مسلمان هستند. درگذشته، جوامع یهودی و مسیحی در این سرزمین حضور داشته‌اند و طی سال‌ها از جمعیتشان کاسته شده است. با این اوصاف، بیش‌ترین تأثیر بر طراحی نمای ساختمان به سبک مراکشی را از سمت معماری اسلامی و بومی منطقه شاهد هستیم. آنچه در نمای اماکن موجود در مراکش می‌بینیم، حاصل ایمان عمیق به اسلام و معماری اسلامی است. اسلام نه‌تنها بر معماری، بلکه بر هنرهای دیگری مانند موسیقی، فیلم، صنایع‌دستی، ادبیات و سایر هنرها نیز تأثیرگذار بوده است.

نمای طراحی‌شده به سبک مراکشی دارای ویژگی‌های زیر است:

 1. مناره‌های سر به فلک کشیده
 2. موزاییک‌های درخشان
 3. خوش‌نویسی‌های پیچیده
 4. عناصر مهم در طراحی نمای مراکشی
 5. سقف بلند
 6. ورودی‌های طاق‌دار
 7. پله‌های بدون نرده
 8. دیوارهای منحنی
 9. استفاده از رنگ‌های جذاب
 10. پنجره‌های باریک مجاور یکدیگر
 11. استفاده از قوس‌های اسلامی اطراف پنجره و درب ورودی

طراحی نمای ساختمان تحت‌تأثیر فرهنگ

در طراحی نمای ساختمان به سبک مراکشی با خطوط پیچ‌در‌پیچ و حرکات خاصی روبرو هستیم که همه‌ی آن‌ها از منطق خاصی پیروی نمی‌کنند. از مهم‌ترین ویژگی‌های نمای مراکشی می‌توان به منبت‌کاری‌های پیچیده، درهای قوسی و مصالح رنگارنگ اشاره کرد.

سبک مراکشی حتی در طراحی نما نیز تحت‌تأثیر فرهنگ‌های گوناگونی قرار گرفته است که در طول زمان بر این سبک تأثیرگذار بوده‌اند. اگر به مراکش سفر کنید، طرح‌های مختلفی از نما را خواهید دید که اکثر آن‌ها از معماری اسلامی تأثیر پذیرفته‌اند و از قوانین آن پیروی کرده‌اند.

تأثیرگذارترین عوامل بر نمای مراکشی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

 • معماری خاص آفریقای شمالی و شبه‌جزیره‌ی ایبری.
 • معماری بومی قوم بربر.
 • معماری اسلامی.
 • تا حدودی معماری مدرن اروپا.

طراحی نمای ساختمان به سبک مراکشی از نفوذ اسلامی زیادی برخوردار است؛ این قضیه را می‌توان در الگوهای هندسی مفصل، زلیج‌های رنگارنگ (یک موزاییک با کاشی و سرامیک)، خط اسلامی تزیینی، آیات قرآن، دیوارهای سفید، گنبدهای بزرگ و سقف‌های گچ‌بری میان طاق‌ها مشاهده کرد.

علاوه بر این موارد، نمای مراکشی از دیوارها و آب‌نماهای پوشیده از زلیج سفید و سبز اشباع شده‌ است و به صورتی آراسته در نما گرد هم آمده‌اند. این عناصر نشان‌دهنده‌ی جهت مکه در گچ و سنگ مرمر المان اصلی معماری مراکشی است.

خصوصیات طراحی نمای مدرن مراکشی

معماری مدرنی که در مراکش درحال‌توسعه است، سنت‌های بومی را دوباره تفسیر کرده و آن‌ها را احیا می‌کند. مراکز کشوری مستقل است که نمونه‌های زیادی از طرح‌های اسلامی و هنرهای زیبا و تزیینات پیچیده در طراحی نماهای خود دارد. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، معماری مراکش بر اساس تاریخ این کشور بنا شده است. معماری مدرن مراکش در میان مساجد تزیین‌شده، خانه‌های بی‌نظیر و کاخ‌های زیبا، به تفسیر مجدد بافت خود می‌پردازد.

در‌حالی‌که معماری کلی مراکشی هنوز در چنگ بناهای تاریخی قبلی است اما مفاهیم جدید و پیشنهادهای مدرن خود را نمایان می‌کنند. معماری مدرن مراکش را می‌توان در شیوه‌های جدید و متنوعی درحال ظهور دید.

با ورود مصالح مدرن مراکش، شاهد تحولات گسترده‌ای در طراحی نمای ساختمان به سبک مراکشی هستیم. برخی عقیده دارند این تغییرات باعث برهم‌خوردن نظم معماری سنتی مراکش می‌شود. بااین‌حال بسیاری از افراد از این معماری مدرن استقبال کرده و شاهد ظهور فضاهای جذاب در این کشور هستیم.

طراحی اماکن مختلف به سبک مراکشی

معماری مساجد مراکش

مهم‌ترین سازه‌های مراکش را با اختلاف می‌توان مساجد دانست. در تمامی نقاط مراکش حداقل یک مسجد با یک مناره‌ی بلند پیدا خواهید کرد.

در این مساجد از تصاویر حیوانی اجتناب می‌شود و به‌جای آن از طرح‌های هندسی و گل‌های نقاشی بر اساس اعتقادات اسلامی استفاده می‌شود. این طرح‌های اسلامی روی سنگ، گچ و چوب حک می‌شوند. در دیوارها و حوضچه‌های مساجد از کاشی‌کاری‌های زلیج (Zellij)، به رنگ‌های سفید و سبز استفاده می‌شود. تزیین محراب مساجد با سنگ مرمر و گچ است.

معماری خانه‌های سنتی و کاخ‌های مراکشی

کاخ‌های سلطنتی فقط در ابعاد و اندازه و ازلحاظ وسعت، با خانه‌های تاریخی مراکش تفاوت دارند و الباقی خصوصیات آن‌ها مانند این خانه‌ها است.

خانه‌های سنتی مراکش دارای عناصر اصلی چوب سدر، کاشی موزاییک، گچ حک‌شده، سنگ مرمر و چشمه‌ای مرکزی هستند. خانه‌های خصوصی اغلب پیرامون یک حیاط مرکزی یا دهلیزی طراحی می‌شوند و این مسئله به خنک‌شدن هوای منزل کمک می‌کند؛ حیاط مرکزی یا دهلیز خانه می‌تواند شامل یک چشمه یا درختان کوچک باشد.

در خانه‌های خصوصی مراکشی، بیشتر حیاط مرکزی طراحی می‌شود تا حریم خصوصی خانواده حفظ شود. درب تمام اتاق‌ها رو به حیاط باز می‌شوند و پنجره‌ها فقط به سمت این فضای مرکزی هستند. حیاط‌ها اغلب دارای درختان نارنج یا لیمو و حوض آب هستند.

بسیاری از خانه‌های قدیمی و سنتی مراکش اکنون بازسازی شده‌اند و به‌عنوان هتل‌ها و رستوران‌های متعددی استفاده می‌شوند.

معماری مدرسه‌های مراکشی

مدرسه‌های کشور مراکش بیشتر مکتب آموزه‌های اسلامی، مطالعات قانون، طالع‌بینی و فلسفه بوده‌اند. این مدارس خوابگاه‌های بسیار کوچک و ساده‌ای دارند ولی درعین‌حال سردرهای باورنکردنی و باشکوه برای آن‌ها طراحی شده است. دیوارهای داخلی مدرسه با گچ‌بری‌های زیبا و خوش‌نویسی‌های اسلامی تزیین شده‌اند. در مدارس نیز شاهد حیاط مرکزی‌های وسیع و باشکوه هستیم.

شهر فاس (Fes)

این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مراکش است که در معماری آن توجه ویژه‌ای به محیط‌زیست شده است. این شهر روی رودخانه‌ها واقع شده است که از این طریق، دسترسی به سیستم فاضلاب آسان شده است. وجود رودخانه در شهر فاس سبب گسترش بسیاری از فضای سبز و پوشش گیاهی در شهر و داخل خانه‌ها شده است. درختان زیادی مانند نارنج، لیمو، انواع توت‌ها و انگور در این شهر فراوان هستند. گل‌های زیبا مانند رز و دیگر گل‌های معطر، طراوت ویژه‌ای به این شهر بخشیده‌اند.

مردم این شهر بیشتر در حیاط مرکزی خود از چشمه‌های پرآبی بهره‌مند هستند. این چشمه‌ها نه‌تنها زیبایی را به فضای خانه هدیه می‌دهد، بلکه محل مناسبی برای شنا و بازی کودکان است. کف راهروها توسط کاشی‌های زلیج تزیین شده و سقف‌ها نیز با چوب ساخته شده‌اند.

آثار معماری مراکشی

قدیمی‌ترین نمونه‌های معماری مراکشی را در میان کوه‌های اطلس در روستاهای قدیمی و ارگ‌های تاریخی می‌توان یافت. درگذشته از دیوارهای ارگ به‌عنوان برج‌وبارو استفاده می‌کردند. بعدها این دیوارها به‌عنوان کاخ استفاده شد.

زیباترین شاهکارهای معماری مراکشی را می‌توانید در فاس و مراکش ببینید. مسجدهایی با منارهای با‌ابهت، کاخ‌ها و مدرسه‌ها، نمونه‌های بارز سبک مراکشی هستند. کاخ El Bahia و مسجد Koutoubia در مراکش و میدان Nejjarine، قصرهای Saddian و مسجد آندلس در فاس، نمونه‌هایی دیدنی از این سبک هستند. از دیگر مکان‌های پیشنهادی برای بازدید، موزه‌ی هنرهای مراکش در فاس است‌.

تحلیلی بر معماری مراکشی

معماری مراکش مانند چشم‌اندازهای این کشور غنی است. تاریخ طولانی مردم بربر بومی و مهاجران خارجی تأثیر زیادی بر معماری این کشور گذاشته است. معماری مراکشی ترکیبی از معماری‌های عجیب‌وغریب، معاصر و سنتی است!

تأثیرات جهان غرب، پرتقال، فرانسه و اسپانیا هم به‌صورت تکی و هم در ترکیب با معماری اسلامی، هنوز هم در معماری مراکشی دیده می‌شود. در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرهای این کشور، ساختمان‌هایی به چشم می‌خورند که به سبک فرانسوی ساخته شده‌اند و دوران استعمار را پشت سر گذاشته‌اند. در شهرهایی مانند رباط و کازابلانکا، طراحی‌های مدرن و شیکی دیده می‌شود که هیچ‌یک از سبک‌های معماری گذشته‌ی مراکش را منعکس نمی‌کنند.

همان گونه که می‌دانید، بیش‌ترین تأثیر در معماری مراکش توسط معماری اسلامی چه به‌صورت مدرن و چه به‌صورت کلاسیک بوده است. المان‌های معماری اسلامی نه فقط در مساجد، بلکه در انواع ساختمان‌ها مشهود هستند.

سبک معماری Hispanico-Moorish ریشه در معماری مراکش دارد. این سبک با دیوارهای سفید نوک‌تیز و بام‌هایی با گچ سبز در میان گنبدها و قوس‌ها شناخته می‌شود.

المان‌های فضای خارجی و داخلی معماری مراکشی که توسط هنرمندان قدیمی مراکشی پایه‌گذاری شده‌اند، حتی با ورود مفاهیم و ایده‌های مدرن به این ساختار تغییر نکرده هرگز نمی‌میرند.

نتیجه‌گیری

رنگارنگ بودن طرح‌ها، بافت‌، مبلمان و دیوارها، استفاده از قوس‌ها و طاق‌ها در ورودی، نورپردازی‌های جالب از میان روزنه‌ها، استفاده از صنایع‌دستی و لوازم فلزی در دکوراسیون داخلی، به‌کارگیری ستون‌های رفیع در طراحی نما، ترکیب سبک‌های معماری عربی، مدیترانه‌ای و آفریقایی، از جمله خصوصیات معماری مراکشی هستند که در نوع خود طرف‌دار دارند. بدون شک ترکیب این سبک با سبک مدرن، به خلق فضاهایی جذاب می‌انجامد که می‌تواند نظر کسانی را که به مدرن بودن در عین حفظ ارزش‌های سنتی اهمیت می‌دهند را جلب کند. معماری مراکشی در دکوراسیون داخلی دارای تشابهات زیادی با معماری ایرانی است؛ ازاین‌رو همواره توسط ایرانیان دنبال شده است اما زندگی و تفریح در فضاهای شیک و مدرن امروزه بیش‌ازپیش برای مردم سراسر جهان اهمیت دارد؛ لذا تمایل به سبک‌های سنتی و قدیمی همچون مراکشی کم‌تر شده است. بااین‌حال برای کسانی که اهل جهان‌گردی و بازدید اماکن تاریخی هستند، سفر به کشور مراکش می‌تواند بسیار شگفت‌آفرین و جذاب باشد.

به نظر شما استفاده از المان‌های معماری مراکشی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه تا چه حد در آرامش روان و احساس راحتی افراد تأثیرگذار است؟ آیا استفاده از رنگ‌های شاد و گوناگون در دکوراسیون داخلی ایده‌ی مناسبی است؟

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x