اینجیر دیزاین

انجام دادن پروژه‌های طراحی داخلی کافه و رستوران‌ها با وجود چالش‌هایی که دارد اما یکی از جذاب‌ترین پروژه‌ها برای طراحان داخلی محسوب می‌شود. بنابراین اگر به دنبال راهکارهایی جهت طراحی کافه و رستوران مدرن هستید، باید این نکته را در نظر بگیرید که نحوه‌ی طراحی کافه و رستوران نسبت مستقیمی با جذب مشتری دارد. در واقع طراحی مناسب این فضاها می‌تواند فروش شما را به‌شدت افزایش دهد. بنابراین کمک گرفتن از طراحان داخلی در این زمینه بسیار حائزاهمیت بوده و بر کسب‌وکار شما تاثیر می‌گذارد. اکثر افراد پس از گذراندن دوره‌های آموزشی مرتبط با راه‌اندازی کافه یا رستوران، کار خود را با این تفکر آغاز می‌کنند که تمام مهارت‌های لازم در این زمینه را به‌دست آورده‌اند و به موفقیت خواهند رسید، اما باید بدانید که مواردی مثل منو، کیفیت سرویس‌دهی و غیره در الویت‌های بعدی نسبت به طراحی کافه و رستوران مدرن به شمار می‌روند و در واقع عوامل تکمیل‌کننده‌ی آن فضا هستند.

در درجه‌ی اول پس از ورود به محیط کافه و رستوران یا عبور از مقابل آن، اگر آن کافه و رستوران طراحی خوبی داشته باشد، موجب جلب توجه بیشتر می‌شود و افراد از آن فضا حس خوب می‌گیرند و سپس آن‌ها ترغیب می‌شوند که برای نوشیدن قهوه، خوردن غذا یا تعامل با دوستان خود ساعاتی از روز را در کافه یا رستوران شما سپری کنند. بنابراین می‌توان گفت به این صورت با طراحی کافه و رستوران مدرن، همچنین القای حس مثبت در مشتریان، شما به اولین هدف از تاسیس کافه و رستوران، یعنی جذب مشتریان وفادار که از بودن در فضای کافه و رستوران شما لذت می‌برند، خواهید رسید. امروزه افراد با طراحی کافه و رستوران مدرن بیش از هر چیز به دنبال جلب رضایت مشتریان جوان و پویای شهر هستند که به فضایی مناسب جهت انجام کارهای روزمره و قرارهای کاری گروهی خود نیاز دارند . به همین منظور، استفاده از رنگ‌های جذاب و مدرن، مصالح به‌روز مانند فلز و شیشه، مبلمان شیک، نورپردازی مناسب و طرح‌های خلاقانه در طراحی کافه و رستوران مدرن بسیار پیشنهاد می‌شود.

سبک مدرن چیست؟

همان‌طور که گفته شد، در این مقاله قصد داریم تا به طراحی کافه و رستوران مدرن بپردازیم. اما قبل از هر چیز باید بدانیم که به‌طور کلی سبک مدرن چه ویژگی‌ها و شاخصه‌هایی دارد، تمرکز آن بر چه عناصری است و به‌کار گیری این سبک در کافه و رستوران به چه صورت انجام می‌شود؟ از مهم‌ترین ویژگی‌های سبک مدرن می‌توان به بهره‌گیری از خطوط ساده، توجه به عملکردگرایی تمام عناصر و فضاها، استفاده از اشکال ساده مانند مستطیل، مربع و منحنی‌های نرم اشاره کرد. متریال‌هایی که در این سبک معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرد چوب، شیشه و فلزات ضدزنگ است که در انتخاب متریال‌ها نیز باید بسیار دقت کرد زیرا متریال‌ها در طراحی کافه و رستوران مدرن نقشی اساسی دارند. ما به‌طور کامل در سایت اینجیر به انواع سبک‌های معماری پرداخته‌ایم،  برای مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی این موضوع می‌توانید به مقاله‌‌های سبک‌های دکوراسیون داخلی و معرفی سبک مدرن را مراجعه کنید.

تاثیر موقعیت مکانی در طراحی کافه و رستوران مدرن

ارتباط مستقیمی بین نوع طراحی کافه و رستوران مدرن، با موقعیت مکانی آن وجود دارد. باید در نظر داشته باشید که کافه‌ها یا رستوران‌هایی که در جایی دور از دید عموم قرار دارند، حتی با بهترین طراحی داخلی و کیفیت ارائه‌ی خدمات نیز نمی‌توانند در جذب مشتریان به حد کافی موفق باشند. اما اگر یک کافه و رستوران در مناطق شلوغ شهری یا داخل مراکز تجاری واقع شده باشد، افرادی که در حال رسیدگی به امور روزانه‌ی خود یا خرید کردن هستند قطعا دقایقی را برای استراحت و نوشیدن قهوه در یک فضای آرام اختصاص می‌دهند در نتیجه طراحی داخلی در چنین فضاهایی که مشتریان آن‌ها از همه‌ی اقشار جامعه با سنین مختلف هستند باید به نحوی باشد که سلیقه‌ی تمام افراد را دربربگیرد و به سادگی، آرامش‌بخش بودن و دورکردن افراد از هرج‌ومرج بیرون تاکید داشته باشد. همچنین برای طراحی کافه و رستوران مدرن که موقعیت مکانی آن‌ در شهرک‌های مسکونی یا مکان‌های خلوت‌تر انتخاب شده، به‌صورت فضاهایی دنج‌تر نسبت به دیگر کافه و رستوران‌ها طراحی می‌شوند که مشتری‌های ثابت و همیشگی خود را دارند، در نتیجه فضاهایی دوستانه و محلی ایجاد می‌شود که اکثر افراد روز خود را با صرف نوشیدنی یا صبحانه در آن‌جا شروع می‌کنند.

نقش عناصر طبیعی در طراحی کافه و رستوران مدرن

در مرحله‌ی بعد از تعیین موقعیت مکانی برای طراحی کافه و رستوران مدرن، توجه به طراحی عناصری همچون نور طبیعی روز، فضای سبز و گیاهان مناسب با فضا و همچنین استفاده از آبنماهای مدرن در قسمتی از محیط داخلی کافه، بسیار موثر است. علاوه‌بر رعایت مسائل زیباشناسی و بهره‌گیری از عناصر طبیعی در طراحی کافه و رستوران مدرن، سلیقه‌ی کارفرما، تم رنگی مدنظر و حتی نام انتخابی برای کافه یا رستوران تاثیر زیادی بر چگونگی استفاده از عناصر طبیعی و طراحی داخلی آن می‌گذارد.

نورپردازی در طراحی کافه و رستوران مدرن

در طراحی کافه و رستوران مدرن، نورپردازی به‌عنوان یک عامل مهم جهت القای حس مثبت در مشتریان و افزایش جلب رضایت آن‌ها از فضای کافه یا رستوران دارد. در واقع برای راه‌اندازی و چیدمان رستوران یا کافه باید به اجرای نورپردازی آن توجه کنید و با طراحان داخلی  در این باره مشورت کنید.                                                                                                                                               نورپردازی در کافه یا رستوران در سه نوع مختلف طراحی و اجرا می شود، این سه نوع نورپردازی در کنار یکدیگر نیز می‌تواند به زیبا و جذاب‌تر کردن فضای داخلی کمک کند. بنابراین در ادامه به بررسی انواع نورپردازی‌ها در طراحی کافه و رستوران مدرن می‌پردازیم.

1. نورپردازی محیطی:

روشنایی کلی رستوران و نور اصلی محیط داخلی کافه یا رستوران ازنورپردازی محیطی تامین شده و برای این کار از تجهیزاتی مثل چراغ‌های سقفی، پروژکتورها یا پنل‌های ال‌ای‌دی استفاده می‌شود. برخی رستوران‌ها با ایجاد نور محیطی گرم و ملایم به آرامش‌بخش شدن فضا کمک می‌کنند. همچنین برای سالن‌های بزرگ می‌توان از نورپردازی‌ها با شدت نور بیشتر، با رنگ مهتابی یا یخی نیز بهره برد که موجب سرزندگی در فضا می‌شود.

2. نورپردازی ضروری:

این نوع از نورپردازی در هنگام غذاخوردن یا خواندن منو به مشتریان، همین‌طور به آشپزها و پیش‌خدمت‌ها در هنگام انجام کارهایشان بسیار کمک می‌کند و موجب تمرکز و دقت بیشتری در آن‌ها می‌شود. نورپردازی ضروری در طراحی کافه و رستوران مدرن به وسیله‌ی تجهیزاتی همچون چراغ‌های خطی یا چراغ‌های آویز انجام می‌شود. 

3. نورپردازی تزئینی:

همان‌طور که از نام این نوع از نورپردازی پیداست، بیشتر جنبه‌ی تزئینی و صرفا جهت زیبایی بیشتر در فضا استفاده می‌شود. بنابراین در روشن شدن محیط تاثیری نداشته و فقط می‌توان گفت که فضای داخلی کافه یا رستوران را بزرگ‌تر از آنچه که هست نشان می‌دهد. نورپردازی‌های تزئینی برای مجسمه‌ها یا شاخص نشان دادن عناصر مدنظر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اهمیت رنگ در طراحی کافه و رستوران مدرن

یکی دیگر از عناصر تاثیرگذار در طراحی کافه و رستوران مدرن، جادوی رنگ‌ها به شمار می‌رود. در کافه‌ها و رستوران‌های مدرن، رنگ‌های گرم و براق پیشنهاد نمی‌شود اما در نهایت بستگی به نوع طراحی و دکوراسیون فضا دارد. همچنین کافه‌ها و رستوران‌هایی که از عناصر طبیعی مثل گیاه، آب و به‌طور کلی عناصر ارگانیک در طراحی داخلی آن‌ها استفاده شده، بهتر است طیف رنگی سبز را بیشتر از دیگر رنگ‌ها در کنار دکوراسیون فضای داخلی به کار ببرند تا حس نزدیک بودن به طبیعت و آرامش آن را به مشتریان منتقل کند.

طراحی سقف خلاقانه در کافه و رستوران مدرن

با اینکه طراحی کافه و رستوران مدرن کاری جذاب و خلاقانه به نظر می رسد، اما ظرافت‌ها و اصول خاص خود را هم دارد که در صورت رعایت نکردن هر کدام از موارد ممکن است مشکلاتی جدی در روند کار رستوران‌ها یا کافه‌ها به‌وجود آید. طراحی کافه و رستوران مدرن تنها به طراحی مبلمان، دکوری‌ها، اکسسوری‌ها و دیوار‌ها خلاصه نمی‌شود بلکه طراحی سقف‌ها نیز یکی از مهم‌ترین و پراهمیت‌ترین بخش‌های طراحی کافه و رستوران مدرن محسوب می‌شود که با به‌کار گیری ایده‌های خلاقانه و منحصربه‌فرد برای آن، می‌توان فضایی جالب را خلق کرد تا افراد از بودن در آن‌جا لذت ببرند و از هر نقطه‌ی شهر که هستند برای گذراندن ساعاتی خود را به کافه یا رستوران شما برسانند. در نهایت برای طراحی سقف مناسب با یک فضا باید نکاتی را در نظر داشته باشید که در ادامه به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

هماهنگ بودن سبک طراحی سقف با دیگر بخش‌های کافه یا رستوران، بسیار حائزاهمیت است. زیرا اگر فضای داخلی رستوران مدرن طراحی شده باشد یا از متریال‌های فلزی یا چوبی در آن استفاده شده باشد، در سقف نیز باید از همان متریال‌ها به‌کار رفته باشد.

به دلیل نصب وسایل و ابزارهای مختلف در سقف یا حتی استفاده از آویزهای سقفی، در نظر گرفتن موارد ایمنی و ایجاد امنیت کافی برای افرادی که در کافه یا رستوران حضور دارند الزامی است. بنابراین لازمه‌ی اجرای هر ایده‌ای برای سقف، در طراحی کافه و رستوران مدرن کنترل و بررسی نکات ایمنی در آن است.

رستوران لوتوس

اهمیت نمای کافه‌ها و رستوران‌های مدرن

یکی از مهم‌ترین بخش‌های استراتژی بازاریابی که باعث مطرح شدن برند شما می‌شود، نمای رستوران یا کافه محسوب می‌شود. زیرا نمای رستوران یا کافه‌ی شما اولین چیزی است که افراد در حال عبورکردن از مقابل درهای ورودی، متوجه آن می‌شوند. در نتیجه با یک طراحی مناسب در قسمت نمای کافه یا رستوران به معرفی هویت و برندینگ، نحوه‌ی خدمات رستوران و یک درک کلی از سبک منوی رستوران یا کافه در ذهن مشتریان کمک کرده‌اید. البته امروزه، افراد در رسانه‌های اجتماعی نیز قدم بزرگی در زمینه‌ی معرفی برند رستوران‌های هر شهر برداشته‌اند اما نمای بیرونی هر کافه و رستوران هم نقش پررنگی در جذب مشتری‌هایی که با رستوران شما هم‌سلیقه‌اند، دارد که از اصول و قواعد طراحی منحصربه‌فرد خود پیروی می‌کند.

در نتیجه طراحی نما برای کافه و رستوران مدرن باید با اصول طراحی کافه و رستوران مدرن سازگاری داشته باشد. این اصول شامل استفاده از خطوط ساده و شکل‌های هندسی، رنگ‌های نوآورانه و جذاب، استفاده از متریال باکیفیت و ایجاد حس سادگی و زیبایی در مشاهده‌کننده هستند. همچنین، توجه به محیط اطراف نیز بسیار مهم است و طراحی نما باید با آن همخوانی داشته باشد. استفاده از نورپردازی مناسب و موقعیت مناسب نورگیری نیز در طراحی نما برای کافه و رستوران مدرن بسیار مهم است. در کل، طراحی نما باید باعث جذب مشتریان و ایجاد یک تجربه‌ی فوق‌العاده برای آن‌ها شود.

متریال‌های مورد استفاده در طراحی کافه و رستوران مدرن

امروزه به دلیل تنوع بالای متریال‌های مورد استفاده در طراحی داخلی فضاهای مختلف، معماران متریال‌های ساختمانی را به دو دسته‌ی کلی طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌کنند. در طراحی کافه و رستوران مدرن، استفاده از متریال‌های مدرن که مهم‌ترین آن‌ها چوب و سنگ هستند، بسیار پرطرفدار بوده زیرا به دلیل ثابت بودن فرم اولیه‌ی چوب و سنگ و القای حس طبیعت به افراد، فضای کافه‌ها و رستوران‌ها را به محلی آرامش‌بخش تبدیل می‌کند و به دلیل منشا طبیعتی که دارند در حفظ محیط زیست و ارتقای آن نیز کمک می‌کنند. هر کدام از متریال‌ها در قسمتی از فضای داخلی به‌کار می‌روند که دارای اصول و ضوابطی بوده، رعایت آن نیز به تخصص و مهارت طراح داخلی بستگی دارد، همچنین در زمینه‌ی برندسازی یک رستوران یا کافه، انتخاب متریال آن بسیار تاثیرگذار است. از مهم‌ترین متریال‌های مصنوعی نیز می‌توان به متریال‌های بتن و شیشه اشاره کرد که در طراحی کافه و رستوران مدرن بسیار استفاده می‌شود. با تغییراتی که در ترکیبات بتن ایجاد شده از آن یک متریال محکم با زیبایی بصری برای طراحی داخلی ساخته است که در سقف و دیوارها معمولا به‌کار می‌رود. همچنین شیشه هم با خاصیت شفاف بودن خود متریال مناسبی در کنار نورپردازی‌های سالن کافه و رستوران به شمار می‌رود، با ترکیب شیشه و آیینه در طراحی کافه و رستوران مدرن کنتراست خاصی از نور و رنگ‌های فضای داخلی منعکس شده که در بزرگ‌تر نشان دادن کافه یا رستوران نیز موثر است.

سبک‌های طراحی کافه و رستوران مدرن

سبک‌های قابل اجرا برای طراحی کافه و رستوران‌ها بسیار زیاد است، اما همان‌طور که تا اینجای مطلب خواندید، در این مقاله ما به طراحی کافه‌ها و رستوران‌های مدرن می‌پردازیم که همین سبک نیز به دو نوع طراحی مختلف تقسیم می‌شود، در نهایت طبق سلیقه و نظر کارفرما یکی از آن‌ها انتخاب و اجرا خواهد شد.

1. سبک مدرن:

به‌طور کلی یکی از پرطرفدارترین سبک هایی است که امروزه برای طراحی کافه و رستوران ها در ذهن افراد با سلیقه‌های متفاوت وجود دارد. زیرا هم از نظر زیبایی بصری نتیجه‌ی مطلوبی خواهد داشت و هم از نظر اقتصادی، یکی از سبک‌های به صرفه محسوب می‌شود. دیوارهایی با رنگ‌های روشن، کف‌پوش چوبی، پنجره‌های بزرگ و استفاده از تصاویر سیاه و سفید در نقاط مختلف طراحی، از ویژگی‌های شاخص طراحی کافه و رستوران مدرن به شمار می‌رود.

2. سبک صنعتی:

یکی از شاخه‌های طراحی کافه و رستوران مدرن محسوب می‌شود که تفاوت‌هایی با آن دارد. از جمله‌ این تفاوت‌ها می‌توان به داشتن دیوارهای آجری، سقف‌های بلند، لوله‌کشی‌ها و برق‌کاری‌های رو کار، استفاده از لامپ و صندلی‌های فلزی، میزهای صنعتی و نقاشی‌های دیواری اشاره کرد. از مزایای سبک صنعتی هم کاهش قابل توجه هزینه‌های طراحی و دکوراسیون فضای داخلی است.

نتیجه‌گیری

طراحیکافه و رستوران مدرن مدرن در نیمه اول قرن بیستم محبوبیت زیادی پیدا کرد. همچنین یک اصل مهم در این سبک طراحی وجود دارد که فرم باید از عملکرد پیروی کند، این موضوع به این معناست که هر عنصری از جمله مبلمان و اجزای دکوراسیون باید ساده و با هدفی کاربردی و هوشمند باشد. به‌طور کلی در طراحی کافه و رستوران مدرن باید این نکته را در نظر داشت که نحوه‌ی طراحی کافه و رستوران می‌تواند عاملی مهم برای جذب مشتری باشد. به همین دلیل رعایت اصول و ضوابط طراحی کافه و رستوران‌های مدرن بسیار اهمیت دارد و هر عنصری مانند نورپردازی، متریال، مصالح و غیره باید در راستای سبک مورد نظر انتخاب شده تا هماهنگی بین تمام اجزای کافه یا رستوران وجود داشته باشد.                                                                                                                                                     

 مهم‌ترین نکاتی که در این سبک باید در نظر گرفته شود عواملی مانند:

  1. استفاده از سطوح صاف و خطوط واضح
  2. پارچه‌هایی با بافت‌های مختلف در نقاطی در طراحی داخلی
  3. به‌کار بردن رنگ‌های روشن یا تیره و خنثی مثل سفید، طوسی و… 

در نهایت رستوران و کافه به نوعی از مکان‌های تفریحی در زندگی شهری محسوب می‌شوند که مردم آن منطقه گاهی هر چند وقت یک‌بار یا حتی هر روز برای گذراندن اوقاتی خوش در کنار دوستان، خانواده یا به تنهایی در این محیط‌ها جمع می‌شوند. بنابراین طراحی کافه و رستوران مدرن با هدف ایجاد رضایت و آرامش برای مشتریان خود صورت می‌گیرد که شامل ترکیب عناصری از جمله منوی‌ کامل و خوب، نورپردازی اصولی، معماری دل‌پذیر و جذاب می‌شود. این‌ها همگی مواردی هستند که در طراحی کافه و رستوران مدرن بسیار حائزاهمیت بوده، در نتیجه هر چقدر طراحی و خدمات پذیرایی از مشتریان در رستوران و کافه بهتر انجام شود همان قدر نیز مشتری راضی‌تر خواهد بود.

امیدواریم با مطالب نوشته‌شده در این مقاله‌ توانسته باشیم شما را به پاسخ سوال‌هایتان برسانیم و از اینکه تا پایان همراه ما بودید، تشکر می‌کنیم. اگر به نظر شما به بخش خاصی مرتبط با موضوع در متن اشاره نشده، برای ما بنویسید تا در مطالب دیگر به آن بپردازیم.

    خدمات طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون در گروه طراحی اینجیر دیزاین

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x