اینجیر دیزاین

قرن‌های طولانی است که انسان‌ها برای زمین‌هایشان محوطه‌ سازی می‌کنند. در زمان مایاها، انسان‌ها به دلایل زیبایی‌شناختی و کاربری، زمین را دستکاری می‌کردند و به نوعی محوطه ‌سازی انجام می‌دادند. محوطه ‌سازی هوشمندانه درواقع ساختن فضایی در محیط باز است که به شما احساس سرزندگی می‌بخشد، چه این محوطه ‌سازی در حیاط کوچکی انجام شود، چه برای محیطی وسیع. اما اصلا محوطه‌ سازی چیست؟

محوطه‌ سازی چیست؟

محوطه ‌سازی مدرن فرایندی است که باعث ایجاد تغییر در محدوده‌ی زمین می‌شود. این تغییر می‌تواند شامل یک یا هر سه مورد زیر باشد:

گیاهان: کاشت انواع گیاه تزئینی، خوراکی، بومی یا سایر گیاهان فضای خارجی.

زمین: تغییر شکل زمین از طریق کف‌سازی، عقب‌نشینی، برآمدگی‌ها، تراس و غیره.

سازه‌ها: ساخت نرده‌ها ، ساخت پاسیو، طراحی دیوارها و…

وقتی صحبت از محوطه ‌سازی می‌شود، گزینه‌های بسیار زیادی پیش‌رویمان قرار می‌گیرد. برخی از افراد می‌خواهند ترکیبی کاملاً متعادل از سازه‌های معماری و گیاهان داشته باشند. برخی هم قصدشان از محوطه‌ سازی، صرفه جویی در آب و ایجاد یک زیستگاه طبیعی است. در حالی که افراد دیگر می‌خواهند یک سبک خاص باغ را از نو بسازند، افرادی هم هستند که می‌خواهند فضایی کامل در حیاط داشته باشند که شامل آشپزخانه در فضای باز، آتش‌کده و استخر باشد تا دوستان و خانواده را سرگرم کنند. به این صورت می‌توانیم بگوییم که محوطه ‌سازی برای هر سلیقه‌ای پاسخی دارد.

چرا محوطه ‌سازی؟

محوطه سازی نه تنها جذابیت فضا را بیش‌تر می‌کند، بلکه عواملی وجود دارند که فضا را سازگار با محیط‌زیست می‌کنند و این موضوع باعث اهمیت بیش‌تر محوطه سازی می‌شود. فرقی نمی‌کند محوطه سازی ویلا باشد یا محیط کار، در هر صورت با طراحی آن می‌توانید تغییرات بسیار مثبتی در محیط اطراف خود ایجاد کنید. در ادامه بعضی از نکات مثبت محوطه سازی را عنوان می‌کنیم:

  1. چمن یک خنک‌کننده‌ی طبیعی خاک است. زمینی که با چمن پوشانده شده باشد حدود 20 درجه خنک‎تر از خاک لخت است.
  2. چمن هوا را تمیز می‎کند. گرد و غبار، ذرات دود و سایر آلاینده‌ها را جذب می‎کند و هوای سالم‎تری به شما هدیه می‌دهد.
  3. گیاهان باعث آرامش و سکوت می‎شوند. یکی از مزایای محوطه سازی این است که به کاهش آلودگی صوتی کمک می‌کند. در مقایسه با بتن، چمن‎ها و گیاهان سر‎وصدا را 20 تا 30 درصد کاهش می‌دهند.
  4. زندگی در کنار گیاهان و درختان سلامت شما را بیش‎تر می‌کند. قرار گرفتن در محیط طبیعی می‌تواند استرس و فشار خون را کاهش دهد و توجه و حافظه را بهبود بخشد.

اصول محوطه سازی

محوطه ‌سازی اصولی درواقع ترکیبی از علم و هنر است. برای انجام یک پروژه‌ی محوطه سازی لازم است علاوه‌بر دانش باغبانی، عناصر و اصول طراحی منظر را هم بشناسید. درنتیجه سپردن کار به یک معمار منظر می‌تواند انتخاب درستی باشد. بزرگ‌ترین اشتباهی که افراد غیرمتخصص در حین محوطه سازی مرتکب می‌شوند، عجله کردن برای مرحله‌ی ساخت‌وساز، بدون برنامه‌ریزی درست است. این درحالیست که معماران و متخصصان محوطه سازی با برنامه‌ریزی دقیق در ابتدا اطمینان حاصل می‌کنند که عناصر، مقیاس و چیدمان برای فضای مدنظر شما مناسب است. یک متخصص محوطه سازی طرحی را برای حیاط شما ایجاد می‌کند که متناسب با نیازهای شما باشد و درعین‌حال برای مشکلات ناشی از جهت وزش باد، تابش خورشید، جنس خاک و… هم راه‌حل‌هایی ارائه می‌کند. یک موضوع مشترک تمام مفاهیم محوطه سازی را دربرمی‎گیرد: هدف ایجاد فضایی دلپذیر و جذاب است. با این حال، فضاهای مختلف باید برای مخاطبان کاملا متفاوت طراحی شوند و اغلب اهداف کاملا متفاوتی دارند.

در ادامه مراحلی که برای داشتن یک محوطه سازی اصولی باید انجام دهید را با هم بررسی می‌کنیم.

تعادل

این مفهوم به احساس تعادل بین چیزهایی که می‎بینید اشاره دارد وجود تعادل در یک فضا هم دعوت‎کننده‌ است و هم از نظر بصری احساس دلپذیری دارد.

تمرکز

هر محوطه سازی خوب دارای یک نقطه کانونی است که ابتدا چشم بیننده به سمت آن جلب می‎شود.

سادگی

یک محوطه سازی عالی از به‎هم‎ریختگی جلوگیری می‎کند و همه چیز را ساده و مرتب نگه می‎دارد. حتی اگر در محوطه سازی از گیاهان متنوعی استفاده شود هم باید احساس مرتب بودن و هماهنگی به مخاطب منتقل شود.

ریتم و خط

در محوطه سازی ریتم و خط اهمیت بسیاری دارد زیرا عناصری وجود دارند که باید با فاصله‎ای استاندارد در خطوطی مشخص تکرار شوند و این تکرار به‌نوعی ریتم ایجاد می‎کند. این ریتم معمولا در نورپردازی، کاشت گیاهان، کف‎سازی و… مشاهده می‌شود.

تناسب

تناسب در محوطه سازی درواقع به رابطه‌ی ابعاد و اندازه‌ی تمام عناصر محیط اعم از اجزای عمودی و افقی و اشاره دارد. مثل اندازه‌ی ساختمان، اندازه‌ی زمین، اندازه‌ی گیاهان و مبلمان. تمام این ابعاد باید با یکدیگر تناسب داشته باشند. این تناسب باعث به‌وجود آمدن یکپارچگی و وحدت حین نگاه کلی به فضا می‌شود.

انتخاب سبک محوطه سازی

در ابتدای طراحی محوطه باید توجه داشته باشید که نمای بیرونی خانه‌ی شما باید به اندازه‌ی فضای داخلی خانه شما منعکس کننده سبک شخصی شما باشد. آیا در این فضا مهمانی‌های رسمی با همکارانتان دارید؟ آیا سبک موردعلاقه‌ی شما دوستانه و مطابق با ترندهای روز است؟ با انتخاب سبک درست محوطه سازی، می‌توانید احساسی که می‌خواهید به بازدیدکنندگان و حتی خودتان منتقل شود را تعیین کنید.

1.      سبک گرمسیری

برای تجربه حال و هوای استوایی نیازی نیست به جزیره‌ای دورافتاده سفر کنید. شما می‌توانید آن را برای پروژه محوطه سازی حیاط خلوت خود با فضای سبز و رنگ‌های جسورانه بازسازی کنید. اگر آب و هوای منطقه‌ی شما مناسب است، می‌توانید درختان نخل، ارکیده و یاس بکارید که همگی نشان‌دهنده‌ی یک مکان استوایی هستند. همچنین می‌توانید در بخش‌های مختلف فضا، مبلمان گرمسیری اضافه کنید. یک هموک یا ننو که در نسیم تاب می‌خورد، یک استخر شنا یا جکوزی، چوب‌های بامبو، آتشدان و مبلمان فضای باز با رنگ‌های روشن حس‌وحال گرمسیری را در آب‌وهوایی خنک برایتان تداعی می‌کند.

2.      سبک چوبی و جنگلی

این نوع محوطه سازی انتخابی عالی برای یک گزینه‌‌‌ی نسبتا طبیعی با تعمیر و نگهداری کم است. درختان جنگلی، درختچه‌ها و گل‎ها را می‎توان با دخالت اندک انسان به حال خود رها کرد تا رشد کنند.

درختان چوب سخت (مانند بلوط، افرا، گردو و گیلاس) انتخاب‌های سنتی هستند اما رشد آن‎ها زمان بیشتری می‌برد و سرمایه‌گذاری بلندمدتی است. این درختان در زمستان نیز به خواب می‌روند، بنابراین در نظر بگیرید که چشم‌انداز در فصول سرما چگونه خواهد بود. چوب‌های نرم (شامل سرو، صنوبر، ارس، کاج) سریع‌تر رشد می‌کنند و پوشش خود را در طول زمستان حفظ می‌کنند. برای طراحی این سبک از مسیرهای سنگی، نیمکت‌های چوبی و خانه‌های پرنده تزئینی یا کاربردی هم می‌توانید استفاده کنید که به ایجاد حس جنگلی کمک می‌کنند.

3.      سبک بیابانی

محوطه سازی بیابانی گزینه‌ای است که به نگهداری و آب کمی نیاز دارد. کاکتوس‌ها و آلوئه‌ورا گیاهان مناسب سبک بیابانی هستند. برای افزودن رنگ، گیاهان مقاوم به صحرا مانند بگونیا، مریم گلی پاییزی و کلمبین زرد را در طراحی محوطه بگنجانید.

درمورد دکور، مبلمان مقاوم در برابر حرارت را با رنگ‌های روشن در نظر بگیرید. افزودن یک آتشدان به فضا نشانه‌ای از بیابان است و طراحی آشپزخانه در فضای باز می‌تواند به شما این امکان را بدهد که از روزهای گرم در فضای باز بهترین استفاده را ببرید. ایجاد کردن سایه را فراموش نکنید. چتر و آلاچیق می‌توانند برای ایجاد فضای استراحت زیر سایه‌ی خنک به شما کمک کنند.

4.      سبک باغ ژاپنی

هدف یک باغ سنتی ژاپنی، ایجاد فضایی برای تفکر صلح‌آمیز است. این سبک محوطه‌سازی با تکیه بر فلسفه‌های بودایی، شینتو و تائوئیستی برای ایجاد یک پناهگاه معنوی، دارای چهار عنصر اساسی است: سنگ، آب، گیاه و تزئینات. هنگام ترکیب این ویژگی‌ها، اصول طراحی عدم تقارن، نمادگرایی و تعادل باید درنظر گرفته شود. آبشارها و حوضچه‌های سنگی آب‌نماهای رایج برای باغ ژاپنی هستند. استفاده از پل نیز در این سبک بسیار رایج است. همه‌ی باغ‌های سنتی ژاپنی محصور شده‌ هستند و بامبو انتخابی عالی برای این‌کار است.

5.      سبک اسپانیایی

محوطه سازی به سبک اسپانیایی در مناطق با آب و هوای گرم‌وخشک محبوب است. این نوع طراحی متاثر از باغ‌های اسلامی و ایرانی است و معمولاً در برابر خشکسالی مقاوم است، به این دلیل که چمن عنصر مرکزی یا ضروری این سبک نیست.

بیشتر عناصر ساختاری محوطه سازی اسپانیایی شامل سرامیک است. می‌توان آن را در نیمکت‌ها، استخرها و فواره‌ها، دیوارها و پیاده‌روها استفاده کرد. گلدان‌های سفالی، کوزه‌ها و دکورهای لعاب‌دار هم از اکسسوری‌های پرطرفدار این سبک هستند.

پیش‌بینی و آینده‌نگر‌ی در محوطه‌سازی

محوطه سازی از جمله کارهایی است که نتیجه‌ی آن در طول زمان تغییر می‌کند. وقتی با گیاهان سروکار داریم باید بدانیم نحوه‌ی رشد گیاه، جهت ریشه، میزان آبیاری و… به چه صورتی است و آن را پیش‌بینی کنیم. در محوطه سازی باید میزان رشد و تنومند شدن گیاهان را بدانیم و فضای کافی برای آن درنظر بگیریم. نکته‌ی مهم این است که ایجاد تغییر در طراحی باوجود درختان و گیاهانی که رشد کرده و ریشه‌ی بادوامی در خاک دارند سخت است. درنتیجه در مراحل اول طراحی باید بین عناصر مختلف به اندازه‌ی کافی فاصله قرار بدهید تا بعد از مدتی رفت‌وآمد سخت نشود. توجه به زهکشی، اصلاح خاک، عایق و کف‌سازی درست در اولین مراحل محوطه سازی از ایجاد مشکل در آینده جلوگیری می‌کند.

ارتباط محوطه با ساختمان

یکی از مهم‌ترین قوانین محوطه سازی توجه به فرم ساختمان و پیوند آن با محوطه‌ی اطراف است. ایجاد یکپارچگی بین بنای اصلی و محوطه را باید در یک محوطه سازی اصولی ببینیم. این قانون برای هر محوطه سازی، اعم از مسکونی یا تجاری، اعمال می‌شود. از آنجایی که ساختمان‌ها از اشکال هندسی ساخته شده‌اند و باغ اساساً یک محیط زیستی است، برای پیوستن این دو فرم متضاد به یکدیگر دقت زیادی لازم است. می‌توانید از ایجاد خطوط هماهنگ و هدایت چشم در کف‌سازی و نوع چیدمان گیاهان، این دو فضا را به هم وصل کنید. انعکاس دادن معماری خانه در طراحی محوطه نیز ظاهری یکپارچه ایجاد می‌کند. اگر خانه‌ای بزرگ و رسمی دارید، داشتن یک حیاط آشفته می‎تواند باعث ایجاد حس ناهماهنگی شود. به عناصر کلیدی خانه خود نگاه کنید و ببینید کجا می‎توانید آن را در حیاط خود منعکس کنید. مثلا محوطه‎ی خانه‎های دارای ستون را می‌توان با انواع درختان بلند و ستونی طراحی کرد.

انتخاب پالت رنگی برای محوطه سازی

انتخاب یک پالت رنگی برای محوطه سازی به این معنی نیست که باید خود را به یک یا دو رنگ محدود کنید. شما می‌توانید طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها داشته باشید. با این حال، برنامه‌ریزی برای انتخاب رنگ‌ها یا سایه‌هایی که می‌خواهید استفاده کنید، می‌تواند به شما در انتخاب گونه‌های گیاهی کمک کند. با این‌کار گیاهانی که استفاده می‌کنید مکمل یکدیگر هستند و محصول نهایی محوطه‌سازی شما، ترکیبی خیره‌کننده از گیاهان و مبلمانی است که با یکدیگر هماهنگ هستند.  هنگامی که سبک کلی مورد نظر خود را به‌دست آوردید و پالت رنگی را مشخص کردید، انواع مختلف گیاه را با توجه به سبک و رنگ موردنظر انتخاب کنید. یادتان باشد که تنوع بخش کلیدی محوطه سازی یک فضا است. پس بهتر است از گیاهان و عناصر با رنگ‌ها، شکل‌ها، بافت‌ها و اندازه‎های مختلف استفاده کنید.

تنوع در ارتفاع گیاهان و سطوح کار

داشتن گیاهان با اندازه‌های مختلف باعث جذابیت بصری می‎شود. تنوع در ارتفاع گیاهان، جریان خوبی را در حیاط شما به‌وجود می‎آورد. به‎طورکلی، بلندترین گیاهان را به‌صورت زمینه‎ای برای کاشت گیاهان دیگر در نظرمی‎گیرند و کوچک‌ترین گل‌ها یا پوشش‌های زمین در جلو قرار می‌گیرند و وسط آن به همین ترتیب پر می‌شود. ترکیب درست کاشت گیاهان در اطراف باعث ایجاد عمق می شود. البته باید دقت کنید که این نوع کاشت چیدمان تا زمانی درست است که شما پس از آن هم بتوانید همه‌ی گیاهان را ببینید و  به آن‌ها دسترسی داشته باشید، و البته تمام گیاهان هم بتوانند مقدار مناسب نور خورشید را برای نیازهای خود دریافت کنند.

نورپردازی در محوطه سازی

نورپردازی در محوطه سازی به استفاده از نورپردازی در فضای باز برای باغ‌ها، مناظر عمومی و زمین‌های خصوصی اشاره دارد. دو هدف اصلی وجود دارد که نورپردازی منظره روی آن‎ها تمرکز دارد. اول زیبایی شناسی و دوم ایمنی(امنیت) است.

زیبایی شناسی در نورپردازی: چیزی که یک فضای بیرونی را بسیار منحصربه‎فرد می‎کند، استفاده از نور در تاریکی است. نورپردازی با ویژگی‎های برجسته، ایجاد سایه‎ها و کنتراست، به ساختن فضایی جذاب و دراماتیک کمک می‌کند که مخاطب را به حضور در فضا تشویق می‌کند.

ایمنی و امنیت با نورپردازی: توجه به زیبایی‌شناسی فضای باز بسیار عالی است، اما مکان‎های خاصی وجود دارند که برای بهبود ایمنی و امنیت نیاز به طراحی نور دارند. مثل زمین‎های تفریحی یا ساختمان‎ها و خانه‎های با ارزش. البته توجه به امنیت به این معنی نیست که زیبایی‌شناسی در این فضاها اهمیت ندارد، اما مواقعی وجود دارد که اولویت با ایمنی کار است. در واقع، نورپردازی در فضای باز احتمال وقوع جرم و جنایت را به میزان خیره‎کننده‌ای کاهش می‌دهد.

اولین قدم برای نورپردازی باغ و محوطه این است که بدانید چه چیزی را می‎خواهید برجسته کنید. راه‎های مختلفی برای نورپردازی محوطه‌ی شما وجود دارد، که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

• راه‌ و روش‌های نورپردازی محوطه

  1. نورپردازی مسیر

مسیرها قطعا به نورپردازی و روشن شدن نیاز دارند. چه یک گذرگاه اصلی منتهی به یک دروازه داشته باشید، چه مسیری فرعی که به انتهای باغ می‌رسد. حتی قرار دادن چراغ‎های ساده می‎توانند به تغییر فضای بیرونی خانه شما کمک کنند. نورپردازی مسیرهای محوطه را برای عبور در تاریکی امن می‌کند.

2.      نورپردازی بین گل‌ها

در باغ‌ها معمولا فضاهایی وجود دارد که به کاشت گل‌ها اختصاص یافته‌اند. با افزودن چراغ‌ها به این فضاها و زاویه دادن چراغ‌ها به سمت حصار یا درختان، می‌توانید چشم را هدایت کنید و باعث شوید باغ وسیع‌تر به نظر برسد.

3.      نورپردازی درختان

 اگر محوطهی شما پر از درخت است، می‌توانید آن‌ها را با نورهایی به سمت بالا سرزنده‌تر نشان دهید. زیر هر درخت یک نور قراردهید و زاویه‌ی آن را به سمت تنه تنظیم کنید تا یک جلوه بصری خیره‎کننده با سایه‎های قوی ایجاد کند.

4.      نورپردازی راه‌پله

مسیر راه‌پله را می‌توان به روش‌های مختلفی روشن کرد تا ظاهری عالی ایجاد کند. نورپردازی درست می‌تواند پله‌ها را در شب بسیار با ابهت نشان دهد و همچنین با نور می‌توانید احساس دعوت‌کننده به راه‌پله‌های بیرون ساختمان بدهید.

5.      نورپردازی مبلمان

باغ‌هایی که تمرکز کمتری روی گیاهان دارند، می‎توانند مبلمان خود را با استفاده از نورپردازی مشخص برجسته کنند. حتی ساده‎ترین ویژگی‎های طراحی نیز با استفاده صحیح از نور می‎تواند باورنکردنی به نظر برسد.

6.      نورپردازی استخر و حوض

استخر می‎‌تواند یکی از نقاط کلیدی محوطه‌ی شما باشد که با استفاده از نورهای ضدآب در داخل و اطراف آن، منظره‌ی زیبایی طراحی کنید. نورهای ضدآب برای ایجاد درخشش ملایم در زیر استخرها و اطراف فواره‌ها عالی هستند.

مقاله‌‌ی مرتبط: طراحی استخر

محوطه سازی در اماکن عمومی

محوطه سازی نقشی حیاتی در شکل دادن به فضاهای بیرونی ایفا می‌کند که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم و از آن لذت می‌بریم. از پارک‌ها و محوطه‎ی ساختمان‌های عمومی گرفته تا مناظر خیابانی و میدان‎ها می‌توانند با محوطه سازی بهبود یابند. محوطه سازی با ارائه فضاهای بیرونی جذاب، کاربردی و لذت بخش، کیفیت زندگی در جوامع را افزایش می‎دهد. در ادامه به تعدادی از فضاهای عمومی که می‌توانند با محوطه سازی به بهبود ارائه‌ی خدمات و کیفیت زندگی شهروندی کمک کنند اشاره می‌کنیم.

• محوطه سازی در بیمارستان‌ها

برای بیماران در بیمارستان‌ها، داشتن چشم‌انداز به دنیای بیرون و حتی وجود مکان‌هایی برای تجمع در محیط باز، می‌تواند یک مزیت بزرگ در کمک به روند درمان باشد. ایجاد مناظر زیبا در هر کجا که ممکن است در سرتاسر فضای بیمارستان با درختان سرسبز و گیاهان گل‌دار به ایجاد حس آرامش و راحتی بیماران و همراهانشان کمک می‌کند.

کارکنان بیمارستان‌ها و کادر درمان بیشتر روز خود را در داخل فضای بیمارستان یا درمانگاه می‌گذرانند. بنابراین، استفاده‌ی بهینه از آن لحظات ارزشمند استراحت در فضای باز و صرف زمانی برای تنفس در هوای با طراوت و خیره شدن به باغی با طراحی زیبا، به افزایش انرژی آن‌ها کمک می‎کند.

هنگام محوطه سازی برای یک فضای عمومی مثل بیمارستان باید به عوامل مهمی توجه کنیم. مثل مسیرهای رفت‌وآمد، سروصداهای ناشی از ماشین‌های آمبولانس و لزوم حفظ آرامش و سکوت در فضا. به همین دلیل باید توجه داشته باشیم که فضاهای رفت و آمد و مکان‌های تجمع را از ساختمانی که بیماران در آن به آرامش نیاز دارند فاصله بدهیم. همچنین استفاده از گیاهان عایق صدا در اطراف محوطه‌ی بیمارستان باعث می‌شود سروصداهای خیابان‌های اطراف به داخل نفوذ نکند. داشتن محوطه‌ای که افراد بتوانند با صندلی‎های چرخ‎دار از آن عبور کنند برای بیماران و بازدیدکنندگان ارزش بالایی دارد.

شنیدن صدا و تماشای جریان آب به بدن و ذهن احساس آرامش می‌دهد. فواره‎ها و حوضچه‌ها راه بسیار خوبی برای رسیدن به این هدف هستند.

طراحی محوطه بیمارستان

• محوطه سازی در پارک

کاربرپسند بودن یک دلیل عالی برای تشویق مردم محلی به استفاده از فضاهای سبز و پارک‎های شهری است. هنگام ایجاد پارک‎ها و باغ‎های عمومی باید به نکاتی که در ادامه اشاره می‌شود توجه کرد.

تناسب بین نحوه‎ی طراحی فضای سبز و نحوه‌ی استفاده عموم از آن بسیار مهم است. در طراحی فضا باید از عملکرد اولیه‎ی عناصر فراتر رفت و کاربردهای مختلف آن را درنظر گرفت. به عنوان مثال، نیمکتی که برای استراحت طراحی شده است، می‎تواند به یک رمپ اسکیت بورد تبدیل شود. برای بهبود طراحی فضای سبز عمومی و در نتیجه کاربرپسند بودن آن، علاوه‌بر توجه به کاربری رایج هر عنصر باید درمورد استفاده‎های خاص هم انعطاف‎پذیر باشیم و آن را پیش‎بینی کنیم.

در محوطه سازی پارک‎های کاربرپسند باید نیازهای فعالیت‌های سنتی (پیاده‌روی) و همچنین فعالیت‌های تخصصی‌تر (جاده‎ی سلامت، دوچرخه و اسکیت سواری و …) را برآورده کنیم. همچنین پارک باید توسط بزرگسالان، کودکان، نوجوانان و افراد مسن، قابل دسترس و استفاده باشد.

طراحی محوطه پارک

• محوطه سازی در محیط‎های آموزشی

محوطه سازی در مدارس و دانشگاه‎ها فقط جنبه‎ی زیبایی ندارد بلکه یک راه عالی برای مشارکت دادن دانش‎آموزان و دانشجویان و تشویق آن‎ها به مراقبت از محوطه‎ است. وقتی دانش‎آموزان با مدرسه تعامل می‎کنند، انگیزه بیشتری پیدا می‎کنند و بهتر یاد می‎گیرند. محوطه سازی در مدارس می‎تواند به عنوان راهی برای جلب توجه دانش‎آموزان، با دادن مسئولیت حفظ محیط و زیبا جلوه دادن باشد. مزایای محوطه سازی در محیط‎های آموزشی بسیار زیاد است از جمله: بهبود مشارکت دانش‎آموزان، افزایش عملکرد تحصیلی، افزایش سلامت روان در بین دانش‎آموزان، ترویج فعالیت بدنی در بین دانش‎آموزان

منظره‌ای که خوب طراحی شده می‎تواند دارایی بزرگی برای یک محیط آموزشی باشد. زیرا می‎تواند مدرسه یا دانشگاه را برای دانش‎آموزان آینده جذاب‎تر کند و همچنین می‎تواند باعث شود که حضور در محیط آموزشی برای دانش‎آموزان فعلی خوشایند باشد.

انتخاب گیاهان متنوع برای محوطه سازی فضای آموزشی می‎تواند توجه بیش‌از حد نیازی را جلب کند، اما تکرار گزینه‎ها باعث ایجاد ثبات و وحدت بیشتر در فضاهای آموزشی می‎شود. در کل در محیط آموزشی، وجود رنگ‌ها یا شکل‌های زیاد می‌تواند حواس‌ دانش‌‎آموزان را پرت کند. انتخاب مبلمان و اثاثیه یکسان می‌تواند به یکنواختی و سازگاری در محوطه دانشگاه بیفزاید و تمرکز دانشجویان و اساتید را حین عبور از محوطه به‌هم نزند. وقتی همه نیمکت‌ها، چراغ‌ها و سطل‌های زباله یکسان به نظر می‌رسند، ظاهر منسجم‌تری ایجاد می‌کند. پس بهتر است به‎جای تنوع زیاد در انتخاب گیاهان و سایر عناصر محیط، هماهنگی و سادگی را اصل طراحی خود قرار دهیم.

در نتیجه متوجه شدیم که:

محوطه سازی بخشی از معماری است که اهمیتش اگر بیش‌تر از معماری داخلی نباشد کمتر نیست. درواقع محیط بیرونی ساختمان شما اولین چیزی است که افراد می‌بینند و هنگام خرج هم آخرین جایی است که از آن عبور می‌کنند. درنتیجه توجه به محوطه سازی باعث می‌شود یک خوشامدگویی و بدرقه‌ی مناسب به بازدید‌کنندگان نشان دهید.  همه‌ می‌دانیم که حضور در طبیعت و محیط‌های سرسبز بر روحیه و خلق‌وخوی ما تاثیر زیادی دارد. اگر فضای بیرون ساختمان را طوری طراحی کنیم که درکنار استفاده از گیاهان بتوانیم سلیقه‌ی خود را در آن منعکس کنیم، می‌توانیم از این فضا دوچندان لذت ببریم.

محوطه سازی اصولی، قوانینی دارد که اگر رعایت نشوند ممکن است نتیجه‌ی نهایی نه تنها مطابق میل ما نباشد بلکه مجبور شویم با صرف زمان و هزینه‌ی اضافی تمام کار از ابتدا شروع کنیم. این اصول شامل علوم معماری در کنار باغبانی است که یک معمار منظر به‌خوبی از آن آگاه است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای محوطه‌ سازی حتما با مشاوران و معماران متخصص این کار مشورت کنید. معماران اینجیر با برنامه‌ریزی، طراحی و ساخت محوطه‌ی مدنظرتان و با به‌کارگیری به‌روزترین تکنولوژی‌های ساخت و ترندهای طراحی، می‎توانند فضای منحصربه‌فردی بسازند. معماران اینجیر برای مشاوره در زمینه‌ی محوطه سازی آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند.

پروژه های ساخت ویلا
دسته بندی پروژه ها
ویلا
مسکونی
ورزشی
اداری
تجاری
طراحی نما
ما را دنبال کنید :