اینجیر دیزاین

طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی بر خلاف ظاهر ساده‌ای که دارد، بسیار پیچیده است و نیاز به دقت و دانش فراوان درباره تک تک عناصری که در آن به‌کار می‌رود دارد. تمامی متریال و وسایلی که در دکوراسیون سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند باید ویژگی‌هایی سازگار با شرایط سرویس بهداشتی داشته باشد چراکه محیط داخلی آن آب‌وهوایی مرطوب داشته و متریال باید در برابر چنین هوایی مقاوم باشند. بنابراین اگر بخواهیم طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی شیکی داشته باشیم، باید پیش از هر چیز تجهیزاتی استاندارد با سرویس بهداشتی تهیه کنیم و بعد به سراغ چیدمان آن برویم. دستیابی به دکوراسیون سرویس بهداشتی شیک و منطبق بر سلیقه شخصی ما کاری دشوار نیست، در ادامه همه چیز در این باره را برایتان خواهیم گفت و به روزترین مدل‌ها در طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی شیک را برمی‌شمریم.

اصلی‌ترین تجهیزات سرویس بهداشتی شیک

براساس معماری یک خانه، ممکن است سرویس بهداشتی اندازه، شکل و موقعیت متفاوتی داشته باشد. گاهی توالت و حمام از یکدیگر جدا هستند، گاهی در یک فضا تعبیه شده‌اند و حتی گاهی ممکن است در یک خانه دو یا چند سرویس بهداشتی داشته باشیم. در هر صورت بخش توالت تجهیزات خاص خود و حمام نیز تجهیزات خاص خود را دارد. انتخاب این تجهیزات چه از نظر کیفیت چه از نظر زیبایی محل اهمیت هستند. بنابراین در ادامه اصلی‌ترین تجهیزات را برای طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی شیک برشمرده و هر یک را بررسی می‌کنیم.

سرویس بهداشتی شیک؛ توالت ایرانی یا فرنگی؟

برخی از پزشک‌ها بر این عقیده هستند که استفاده از توالت ایرانی برای سیستم دفع بدن انسان بهتر است. این در حالی است که برای حفظ سلامت استخوان‌های پا بهتر است از توالت فرنگی استفاده کنیم. جدای از بحث سلامت بدن، گاهی ممکن است تصور کنیم که توالت فرنگی یک عنصر مهم برای شیک بودن دکوراسیون سرویس بهداشتی است. در حالی که توالت‌های ایرانی با طراحی‌های خاص و زیبا هر روزه روانه‌ی بازار می‌شوند. حتی می‌توانیم با کمک گرفتن از یک مهندس معمار، سرویس بهداشتی خود را به هر دو نوع از توالت تجهیز کنیم. امروزه توالت‌های فرنگی و ایرانی وجود دارند که با یکدیگر همخوان هستند. یعنی از هر جنس، طرح و رنگی که برای ساخت توالت ایرانی استفاده کرده باشند، برای توالت فرنگی نیز استفاده می‌کنند. بنابراین، بحث شیک بودن سرویس بهداشتی به ایرانی یا فرنگی بودن توالت مربوط نمی‌شود، بلکه به استاندارد بودن محل قرارگیری آن، متناسب بودن طرح و رنگ آن با فضای کلی سرویس بهداشتی و متناسب بودن مدل آن با سبک دکوراسیونی است که برای سرویس بهداشتی شیکمان به‌کار برده‌ایم. نکته قابل توجه این است که جنس چینی متناسب‌ترین جنس برای سنگ توالت‌ها است. چینی قابلیت رنگ و طرح‌پذیری دارد و به راحتی با هر سبک از دکوراسیون سرویس بهداشتی شما منطبق می‌شود، کافی است که ما حین انتخاب به سبک آن دقت کنیم. در این میان لازم به ذکر است که برای کمک به بهداشتی بودن توالت و تمیز بودن آن بهتر است سنگ‌های توالت را، چه ایرانی و چه فرنگی، از رنگ‌های روشن‌تر انتخاب کنیم. اما اگر علاقه به رنگ‌های تیره مثل سورمه‌ای داریم، باید به نورپردازی سرویس بهداشتی دقت فراوان داشته باشیم که علاوه‌بر داشتن یک سرویس بهداشتی شیک، فضایی پاکیزه و مرتب داشته باشیم.

روشویی زیبا؛ سرویس بهداشتی شیک

یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی که در دکوراسیون سرویس بهداشتی شیک، به چشم می‌آید و باید برای آن سلیقه و دقت بالایی به خرج داد، انتخاب یک روشویی زیبا است. روشویی‌ها پیش‌تر طراحی‌ای ساده داشتند و اکثرا از جنس چینی بودند، بعلاوه بیشتر پایه داشته و بر سطح زمین قرار می‌گرفتند. اما، امروزه روشویی‌ها بر اساس شیوه‌ی نصب به دو شکل پایه‌دار و بدون پایه تقسیم می‌شوند که حالا به روزترین و شیک‌ترین نوع آن، روشویی‌های بدون پایه هستند که دکوراسیون سرویس بهداشتی شما را بسیار شیک می‌کنند. جنس هر دو نوع از روشویی‌ها می‌تواند چینی، سنگی، چوبی و حتی شیشه‌ای باشند. در برخی مواقع نیز برای مدرن شدن، جنس روشویی‌ها را به صورت ترکیبی در نظر می‌گیرند. به‌عنوان مثال اگر سبک طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی شیک شما، سبک صنعتی باشد، ممکن است کاسه‌ی روشویی را از جنس سنگ و بدنه‌ یا کابینت زیر آن را از جنس چوب در نظر بگیرند که نتیجه شاهکاری هنری و شیک در سرویس بهداشتیمان خواهد بود. حال اگر شما به معماری ایرانی علاقه داشته باشید، مدل‌های شیک و زیبایی از روشویی‌ها وجود دارند که برای طراحی کاسه‌ی روشویی از کاشی‌کاری‌های ایرانی استفاده کرده‌اند. اما، بهتر است در نظر داشته باشیم که اگر در نظر داریم دکوراسیون سرویس بهداشتی شیکی داشته باشیم، تجهیزات و عناصر آن را از نظر سبکی، متناسب با یکدیگر انتخاب کنیم.

روشویی شیک برای سرویس‌ بهداشتی‌های کوچک

اگر منزل یا سرویس بهداشتی شما کوچک است حتما مدام دغدغه‌ی این را دارید که چگونه علاوه‌بر داشتن یک سرویس بهداشتی شیک، فضایی دلبازتر داشته باشید. در این حالت روشویی‌های کابینت‌دار به کمک شما می‌آیند. اگر روشویی که انتخاب می‌کنیم، به دیوار نصب شده و کابینت داشته باشد، می‌توانیم از کابینت آن برای قرار دادن لوازم بهداشتی استفاده کنیم. این نوع از روشویی‌های شیک سرویس بهداشتی علاوه‌بر اینکه جای خیلی کمی را اشغال می‌کنند، تنوع بسیار زیادی داشته و ‌می‌توانند یک سرویس بهداشتی شیک به شما هدیه کنند. نکته جالب‌تر این است که برای شیک به نظر رسیدن سرویس بهداشتی‌های بسیار کوچک، روشویی‌هایی ساخته شده است که کنج دیوار قرار می‌گیرند و بدون پایه هستند. این نوع از روشویی‌ها بعلاوه‌ی مدرن بودن، بسیار کم‌ جا می‌گیرند و به شیک بودن سرویس بهداشتی کمک می‌کنند.

کابینت و قفسه در سرویس بهداشتی؛ زیبایی یا کارایی؟

استفاده از کابینت یا قفسه در سرویس بهداشتی که قرار است شیک به نظر برسد هم از نظر کارایی و هم از نظر زیبایی بسیار مهم است. پیش از آن اما باید توجه داشته باشیم که قفسه یا کابینت را برای توالت، حمام یا هر دو استفاده می‌کنیم. نباید فراموش کرد که لوازم مورد نیاز به هنگام دوش گرفتن بسیار بیشتر از زمانی است که به توالت می‌رویم. به‌همین خاطر قفسه‌ها و کابینت‌ها در حمام حتی بیشتر از توالت کارا هستند. این‌که ما در میان مدل‌های متنوع قفسه‌ها و کابینت‌ها کدام یک را استفاده کنیم تا سرویس بهداشتی شیکی داشته باشیم در درجه اول به سبک معماری سرویس بهداشتی ما مربوط است. در ادامه به چند مدل قفسه که هر یک متناسب با سبک معماری خاصی خود است می‌پردازیم تا سرویس بهداشتی شیک‌تری داشته باشیم.

طراحی مدرن حمام با پالت رنگی سفید

سکوهای دیواری؛ سرویس بهداشتی مدرن

اگر به هنگام ساخت یا بازسازی سرویس بهداشتی دیواری مناسب پیدا کنیم که امکان ایجاد کردن سکوهای دیوار را در دل خود داشته باشد، قفسه، نه تنها فضای داخلی سرویس بهداشتی را تنگ نمی‌کند، بلکه به دلبازی آن کمک خواهد کرد. اگرچه قفسه‌بندی‌هایی که داخل دیوار هستند از قدیم در معماری ایران مرسوم بوده‌اند، اما امروزه نیز در سرویس بهداشتی‌های شیک و مدرن به کار می‌روند چراکه استفاده حداکثری از فضا بدون افزودن المان‌های اضافی یکی از ارکان اصلی معماری مدرن است. پس از قرار دادن چنین فضایی در دل دیوار، می‌توانیم برای آن درهایی از جنس‌های مختلف در نظر بگیریم که محبوب‌ترین آن درهای شیشه‌ای است. اما اگر دوست ندارید محتویات داخلی قفسه دیده شود، می‌توانید از شیشه‌های هوشمند یا در‌هایی از جنس چوب، فلز و غیره استفاده کنید.

قفسه‌های فلزی؛ سرویس بهداشتی صنعتی

اگر می‌خواهید سرویس بهداشتی شیکی در فضایی مدرن‌تر از سبک مدرن داشته باشید، سبک صنعتی یک گزینه عالی است و استفاده از فلزهای ضدزنگ در این فضا غوغا می‌کند. استفاده از قفسه‌ها یا کابینت‌های فلزی در طرح‌های مختلف این امکان را فراهم می‌کنند که پاپ بصری سرویس بهداشتی شما صنعتی باشد. برای شیک‌تر بودن سرویس بهداشتی می‌توانیم شوینده‌ها، محصولات مراقبت از پوست و مو و غیره را در سبد‌های دیواری فلزی قرار دهیم و لوازم خصوصی‌تر را داخل کابینت‌های فلزی بگذاریم تا از دید عموم دور باشد.

کابینت و قفسه‌های چوبی؛ سرویس بهداشتی شیک

چوب یکی از متریال‌هایی است که در اکثر سبک‌های معماری، کارایی دارد. این یعنی اگر به چوب و انرژی که از آن دریافت می‌کنید علاقه دارید می‌توانید از آن به‌عنوان الگوی تکرارشونده‌ی سرویس بهداشتی استفاده کنید. کابینت‌ها و قفسه‌ها یکی از تجهیزاتی هستند که جنس چوب برایشان بسیار مناسب است. مثلا اگر سبک سرویس بهداشتی شما مینیمال است می‌توانید از قفسه‌های چوبی با رنگ روشن استفاده کنید که در تضادی آرام با محیط یکدست سرویس بهداشتی شما قرار می‌گیرید و جلوه‌ی بصری خاصی به آن می‌دهد. اگر می‌خواهید سرویس بهداشتی شما با استفاده از چوب شیک‌تر به نظر برسد، با ضخامت و رنگ چوب‌ها نیز می‌توانید بازی کنید تا قفسه‌ها و کابینت‌های شما در عین یکدستی متنوع باشند.

رکن اصلی در زیبایی؛ دیوار و کفپوش سرویس بهداشتی

عنصری زیبایی‌بخش و بسیار مهم در یک سرویس بهداشتی شیک که همواره پس زمینه‌ی چنین فضایی است دیوار و کفپوش سرویس بهداشتی‌ها هستند. هر دوی این عناصر به دلیل اینکه در معرض رطوبت و آب قرار می‌گیرند باید استحکام بالایی داشته باشند تا به سایر نقاط نم ندهند. اما، مهم بودن انتخاب درست دیوار و کفپوش فقط به این دلیل نیست بلکه آن دو می‌توانند به دلباز شدن، شیک شدن و حتی منظم و تمیز بودن سرویس بهداشتی کمک کنند. از طرفی، دیوار و کفپوش با یکدیگر ارتباطی تنگاتنگ دارند. یعنی ما می‌توانیم رنگ، طرح و جنس این دو عنصر را در تعادل با یکدیگر انتخاب کنیم تا سرویس بهداشتی شیک‌تری داشته باشیم. مثلا اگر ما از کفپوش چوبی یا سنگریزه‌ای استفاده می‌کنیم که رنگ نسبتا تیره‌ای دارند، بهتر است دیوار‌ها را کمی روشن‌تر و از جنس چوب یا متریال طبیعی دیگر انتخاب کنیم. اما این یک نسخه‌پیچی بسیار کلی است؛ ممکن است که ما به سبک معماری مینیمال علاقه داشته باشیم و ترجیح دهیم دیوار و کاشی‌ها هر دو از یک رنگ یکنواخت و روشن پیروی کنند. بعلاوه ترکیب سنگ و چوب نیز می‌تواند ایده‌ای خاص برای یک سرویس بهداشتی شیک باشد یا حتی استفاده از سنگ‌هایی مثل مرمر به تنهایی که جلوه‌ای بسیار خاص به سرویس بهداشتی شما می‌دهد. اما، اگر می‌خواهید ضمن شیک بودن سرویس بهداشتی، در هزینه نیز صرفه‌جویی کنید به سراغ انواع کاشی‌ها بروید. کاشی‌ها از جمله متریال‌های نسبتا ارزانی هستند که تنوع آن‌ها بسیار زیاد است و این امکان را فراهم می‌کنند تا افراد با هر سلیقه‌ای یکی از مدل‌های آن را بپسندند. بعلاوه کاشی‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت می‌توانند در هر نوع سبک معماری به کار رفته و دیوار و کفپوش سرویس بهداشتیمان را شیک کنند. اما این تمام مزیت کاشی‌ها نیست؛ کاشی کمترین میزان جذب آب را دارد و به سرعت تمیز می‌شود، بنابراین انتخابی مناسب برای یک سرویس بهداشتی شیک است.

وان حمام در یک سرویس بهداشتی شیک

چه به دنبال ساخت یک سرویس بهداشتی جدید باشید چه بخواهید حمام خود را بازسازی کنید، اگر به اندازه کافی فضا دارید، افزودن یک وان حمام تاثیر مثبتی بر یک سرویس بهداشتی شیک می‌گذارد. جدای از بحث شیک بودن سرویس بهداشتی نیز حمام محلی است برای اینکه ما مدتی را بدون فکر کردن به مسایل مختلف، در آرامش باشیم؛ وجود یک وان دقیقا چنین فضایی را برای ما فراهم می‌کند. حال ممکن است که بپرسید چرا وان می‌تواند سرویس بهداشتی را شیک‌تر کند؟ وان‌ها مدل‌های متفاوتی دارند که خود را با هر سبکی منطبق می‌کنند. از وان‌های کشویی گرفته تا وان‌های سنتی‌تر، هر کدام جنس‌ها و طرح‌های مختلفی دارند. کافی است مکان مناسبی برای وان پیدا کنید و بعد برای نصب آن دست به کار شوید. بهترین مکان برای نصب وان جایی است که بیشترین نور را دارد و چه بهتر اگر این نور، نور طبیعی و برآمده از پنجره باشد. برای شیک‌تر شدن سرویس بهداشتی با وان می‌توانید از اکسسوری‌های متفاوت، دوش و شیرآلات شیک برای آن، قفسه‌ پیرامون آن و حتی گل و گیاه استفاده کنید. در این میان عنصر آیینه را فراموش نکنید به‌خصوص اگر آیینه‌های ریموت‌دار و موزیکال را انتخاب کرده باشید. حال اگر فضای سرویس بهداشتی شما از سبک‌های سنتی‌تر پیروی می‌کند برای ایجاد کردن یک سرویس بهداشتی شیک حتی می‌توانید از وان‌های مسی استفاده کنید. بنابراین این تنوع وان‌ها است که می‌تواند بر شیک بودن سرویس بهداشتی تاثیر داشته باشد، بعلاوه سلامت روانی و جسمانی شما را نیز بهبود ببخشد.

مقاله‌ی مرتبط : طراحی داخلی حمام

انتخاب شیرآلات و سردوش در سرویس بهداشتی شیک

شیرآلات و دوش در یک سرویس بهداشتی شیک، علاوه‌بر مهم بودن از نظر تجهیزاتی، به شدت بر زیبایی آن تاثیر می‌گذارند. بنابراین پس از دقت بر کیفیت آن، باید به زیبایی آن توجه دو چندان داشته باشیم. در این میان انتخاب شیرآلات و سردوش در یک سرویس بهداشتی شیک به دلیل تنوع در سبک، جنس و ویژگی‌هایی که هر یک دارند بسیار چالش برانگیز خواهد بود. از این رو اگر می‌خواهیم در کنار شیک بودن، به راحت شدن انتخابمان توجه داشته باشیم بهتر است نیازهایمان را به خوبی بشناسیم. به‌عنوان مثال ممکن است که شما دوش ثابت را ترجیح بدهید، اما فکر کنید که این نوع از دوش شیک نیست. در این صورت بهتر است مدل‌های متنوع چنین سردوش‌هایی را ببینید و یک مدل شیک و متناسب با سبک معماری سرویس بهداشتیتان انتخاب کنید. حال اگر بخواهید سردوش شما علاوه‌بر شیک بودن، آپشن‌های متفاوتی داشته باشد می‌توانید انواع دوش‌های هوشمند را بررسی کنید که هر کدام ویژگی‌هایی خاص دارند. اما نباید فراموش کرد که انتخاب رنگ و جنس سردوش باید با باقی شیرآلات هماهنگ باشد؛ این نکته به شیک بودن سرویس بهداشتی شما کمک فراوانی خواهد کرد. بعلاوه، باید توجه کنیم که شیرآلاتی که انتخاب می‌کنیم با سبک، نورپردازی و رنگ‌پردازی سرویس بهداشتی ما نیز متناسب باشد تا یک سرویس بهداشتی شیک را برای ما شکل دهد. حال بهتر است با دانستن اصول اولیه انتخاب و نصب شیرآلات سرویس بهداشتی دقت کنیم تا تاثیر آن را بر شیک‌تر بودن حمام و توالت‌هایمان با چشم ببینیم.

فاصله‌های مرکزی در شیرآلات

شاید باور نکنید اما یک نکته مهم حین انتخاب شیرآلات سرویس بهداشتی که تاثیر بسیار زیادی بر شیک بودن آن می‌گذارد، این است که پیش از تهیه شیرآلات حفره‌های شیر آب که پیش‌تر بر دیوار سرویس بهداشتی تعبیه شده است را اندازه بگیریم. این کار باعث می‌شود که انتخابی دقیق داشته باشیم و حتی سینک موجود زیر شیرآلات را در جای مناسب نصب کنیم. تعداد ورودی و خروجی‌هایی که شیرآلات مدرن دارند با یکدیگر متفاوت است. گاهی وقت‌ها فاصله‌ی دو شیر و لوله‌ی خروجی آب نیز با یکدیگر متفاوت است. پس باید موقع خرید حتما این نکته را در نظر بگیریم تا مجبوری به سوراخ کردن و لوله‌کشی مجدد نشویم و در نهایت سرویس بهداشتی شیک‌تری داشته باشیم.

طراحی داخلی سرویس بهداشتی

شیرآلات تک حفره

اگر سرویس بهداشتی کوچکی داریم و می‌خواهیم با شیرآلات، شیک بودن آن را تضمین کنیم، بهتر است از شیرآلات تک حفره استفاده کنیم. این نوع از شیرآلات تنها نیاز به یک حفره ورودی آب در دیوار سرویس بهداشتی دارند و کمتر جا می‌گیرند. برخی از آن‌ها نیز بر روی سینک و کابینت نصب هستند و تنها یک اهرم برای تنظیم دمای آب دارند که باعث می‌شود بسیار شیک به نظر برسند. اما اگر دیوار شما سوراخ است و می‌خواهید از این نوع شیرآلات استفاده کنید اصلا جای نگرانی نیست. با استفاده از حفره‌گیرهای بسیار زیبایی که در بازار وجود دارند به راحتی می‌توانید آن‌ها را بپوشانید یا حتی آن را گچ گرفته و کاملا بپوشانید.

شیرآلات لمسی

اگر یک سرویس بهداشتی شیک و مدرن می‌خواهید به سراغ شیرآلات لمسی یا حسی بروید. این نوع از شیرآلات علاوه‌بر اینکه فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند، کمترین میزان آب را نیز برای برطرف کردن نیاز شما استفاده می‌کنند. در این صورت شما با یک تیر چند نشان می‌زنید. هم به وسیله شیرآلات مدرن سرویس بهداشتی شیکی دارید، هم در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کنید و هم زمان کمتری برای باز و بسته کردن شیرآلات هدر می‌دهید. اما این نکته قابل توجه است که این نوع از شیرآلات تنها برای روشویی‌ها مناسب هستند نه برای آبرسانی به سردوش‌ها.

فلاش تانک در سرویس بهداشتی شیک

یک عنصر بسیار مهم که گاهی ممکن است حین بازسازی و به روز کردن سرویس بهداشتیمان فراموش کنیم، نصب فلاش تانک است. اگر ما در کنار شیک بودن به تمیز بودن سرویس بهداشتی نیز اهمیت زیادی بدهیم پس اولین گام را برای بازسازی سرویس بهداشتیمان در نصب فلاش تانک برمی‌داریم. برای استفاده از فلاش تانک مهم نیست که از توالت‌های فرنگی یا ایرانی استفاده کنیم. در هر دو مورد فلاش تانک‌های مناسب و شیک بسیار متنوعی وجود دارند. اما یکی از مدرن‌ترین انواع فلاش تانک‌ها که بر زیبایی و شیک بودن سرویس بهداشتی تاثیر می‌گذارند، فلاش تانک‌های مخفی هستند. پیش‌تر آن‌ها را داخل محفظه‌ی بالایی توالت‌های فرنگی و با دکمه‌ها و دسته‌های مختلف تعبیه می‌کردند. برای توالت‌های ایرانی نیز منبع‌های بزرگ و روکاری وجود داشت که بالای توالت قرار می‌گرفت و فضای زیادی را اشغال می‌کرد. شاید به همین دلیل بود که بسیاری از ما نصب فلاش تانک را به تعویق می‌انداختیم. اما، فلاش تانک‌های امکان توکار بودن آن را فراهم کرده‌اند که هیچ فضای بیرونی از سرویس بهداشتی شیک ما را اشغال نمی‌کنند. در این میان توجه به بی‌صدا بودن آبرسانی، شدت و فشار آب و کنترل میزان آب برای شست‌وشو‌های متفاوت نیز مهم است که هر کدام بر شیک بودن سرویس بهداشتی تاثیر می‌گذارند.

اهمیت اکسسوری در یک سرویس بهداشتی شیک

تاثیر اکسسوری‌ها و لوازم جانبی در زیبایی یک سرویس بهداشتی غیرقابل انکار است. در این بخش باید تاکید کنیم که درواقع هیچ چیز به اندازه‌ی انتخاب و استفاده از اکسسوری‌های مناسب به شیک بودن سرویس بهداشتی کمک نخواهد کرد و هیچ چیز به اندازه‌ی آن نمی‌تواند فضای سرویس بهداشتی شما را متحول کند. در درجه‌ی اول باید بگوییم که شما هر نوع لوازم جانبی برای سرویس بهداشتیتان انتخاب کنید، سلیقه شخصی شما را انعکاس خواهد داد. این سلیقه شخصی حتی حین انتخاب کردن سنگ‌ها یا متریالی که برای ساخت سرویس بهداشتی انتخاب شده است نیز به کار رفته است و این مساله می‌تواند جزئیات آن را شخصی‌سازی کرده و پیچیده کند. وقتی شما آن متریال اصلی را با سلیقه خود انتخاب کرده باشید حالا می‌توانید جزئیات، یعنی لوازم جانبی را نیز متناسب با همان برگزینید. مثلا اگر در طراحی سرویس بهداشتی شما از رنگ طلایی به صورت نواری برای درزهای کاشی‌ها استفاده شده باشد، لوازمی همچون سطل زباله، جا مسواکی، جا حوله‌ای و هر نوع اکسسوری دیگری می‌تواند از این نوار طلایی تبعیت کند و در نهایت یک سرویس بهداشتی شیک و باسلیقه ایجاد کند.

هیچ چیز جای آینه را نمی‌گیرد!

پراهمیت‌ترین لوازم جانبی که به نظر یکی از اصلی‌ترین تجهیزات سرویس بهداشتی بوده، آینه است. اگر می‌خواهید دلیل آن را بدانید کافی است جدای از بحث کاربرد آن برای آرایش و پیرایش کردن و غیره به تاثیری که آینه بر بزرگ، نورانی و رنگارنگ‌تر بودن سرویس بهداشتی می‌گذارد توجه کنید. در واقع آینه یک توهم از فضای ذخیره به همراه دارد که باعث می‌شود شما وارد یک سرویس بهداشی شیک و دلباز شوید. برای این منظور یک ترفند خاص وجود دارد به خصوص اگر سرویس بهداشتی کوچکی دارید، اما روی یکی از دیوارها پنجره دارد. در این صورت کافی است که آینه را روبه‌روی پنجره نصب کنید تا عمق و زیبایی غیرقابل انکاری به سرویس بهداشتی بدهید. حال اگر پنجره ندارید، آینه‌ای بزرگ‌تر انتخاب کنید تا نور و فضا چندبرابر شود. در این میان قاب آینه نیز بسیار مهم است. با توجه به سبک معماری سرویس بهداشتی، قاب و فرم آن متفاوت خواهد بود. امروز برای یک سرویس بهداشتی شیک از آینه‌های گرد و بدون قاب بیشتر استفاده می‌شود که هم مدرن و هم مینیمال است. از این رو است که آینه برای یک سرویس بهداشتی شیک بسیار مهم است.

ایده‌هایی برای طراحی سرویس بهداشتی شیک

برای جمع‌بندی مطالب بالا خوب است یک چک‌لیست داشته باشیم و آن‌ها را پیش از طراحی بررسی کنیم و با معمار کار نیز مشورت کنیم.

 1. برآورد هزینه
 2. انتخاب پالت رنگی برای سرویس بهداشتی
 3. انتخاب تجهیزات مناسب طرح
 4. والهنگ و فلش‌تانک سرویس بهداشتی
 5. در صورت امکان از نور طبیعی در سرویس بهداشتی به صورت کنترل‌شده
 6. کف‌سازی مقاوم و زیبا با رعایت اصول بهداشتی
 7. رعایت اصول تهویه مناسب سرویس بهداشتی
 8. نورپردازی خاص سرویس بهداشتی
 9. استفاده از گل و گیاه طبیعی در سرویس بهداشتی
 10. استفاده از متریال مقاوم در برابر آب و رطوبت
 11. استفاده از تجهیزات پیشرفته سرویس‌های بهداشتی
 12. رعایت حریم شخصی و پایداری و صرفه‌جویی در انرژی

برای مطالعه بیشتر و آشنا شدن با اصول و ضوابط معماری طراحی سرویس بهداشتی به مقاله‌ی طراحی داخلی سرویس بهداشتی در سایت اینجیر مراجه کنید.

سرویس بهداشتی

نتیجه‌ گیری

ما در این مقاله می‌خواستیم همه چیز درباره یک سرویس بهداشتی شیک را بگوییم. در این میان برشمردن تجهیزات سرویس بهداشتی به کامل و شیک کردن سرویس بهداشتی کمک بسیار زیادی می‌کند. به همین خاطر با دقیق شدن در جزئیات هر عنصر از یک سرویس بهداشتی شیک نکات مهم در این مورد را بیان کردیم. در این میان مهم‌ترین تجهیزات دیوار و کفپوش، آینه، شیرآلات و غیره بودند که به موارد مهم در هر کدام از این موضوعات پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که دقت کردن در انتخاب تمام این تجهیزات و مورد توجه قرار دادن سبک معماری سرویس بهداشتی برای شیک به نظر رسیدن آن بسیار مهم هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x