اینجیر دیزاین

امروزه در اغلب خانه‌هایی که به سبک مدرن طراحی شده‌اند یک اتاق بزرگ با امکانات متنوع وجود دارد که در اصطلاح به آن “اتاق مستر” می‌گویند. در خانه‌هایی که متراژ بالایی دارند معمولا برای راحتی بیشتر ساکنان چند اتاق مستر تعبیه می‌شود. مستر روم از سایر اتاق‌های خانه بزرگتر است و معمولا سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی هم برای راحتی ساکنان دارد. طراحی داخلی اتاق مستر یکی از نکات مهمی است که باعث کاربردی‌تر شدن فضای این اتاق می‌شود، اگر طراح نتواند همه نیازهای ضروری یک زوج را در اتاق مستر بگنجاند در واقع فضا را هدر داده و طراحی ناموفق است. اتاق مستر در واقع باید فضایی مجهز و راحت برای خوابیدن و استراحت داشته باشد و در عین حال از تزئینات و نورپردازی مناسب در طراحی آن استفده شود. باید در همین ابتدا به این نکته اشاره کرد که اتاق مستر فقط برای خانه‌های با ابعاد بزرگ نیست، ما می‌توانیم با طراحی مناسب، یک اتاق کوچک را هم به‌صورت مستر طراحی کنیم، نکته‌ی مهم در اینجا این است که با توجه به نیازهای ساکنان خانه و اولویت‌های طراحی این مسائل نیز مطرح می‌شود. بنابراین باید به شما بگوییم طراحی داخلی اتاق مستر کوچک نیز شدنی است. اگر اتاق کوچکی دارید نگران نباشید!

ما در ادامه اصول طراحی اتاق‌های مستر را بیان می‌کنیم، حتما با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید تا شما را با همه جزئیات مربوط به طراحی داخلی این اتاق‌ها آشنا کنیم.

اصول طراحی داخلی اتاق مستر

اصول طراحی داخلی اتاق مستر

در اغلب واحدهای مسکونی طراحی داخلی اتاق مستر با وسواس بسیار زیادی صورت می‌گیرد و فضای این اتاق معمولا شیک‌تر و تجملاتی‌تر از سایر اتاق‌های خانه است. این طراحی عمدتا بر اساس انتخاب متریال و لوازم با کیفیت، رنگ‌های ملایم و هماهنگ و اندازه‌گیری دقیق ابعاد اتاق انجام می‌شود. در اغلب خانه‌ها برای اتاق مستر یک سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی هم تعبیه می‌کنند. از جمله ویژگی‌های برجسته در طراحی داخلی اتاق‌های مستر می‌توان به ایجاد هارمونی و تعادل بین اجزا مختلف اتاق با یکدیگر اشاره کرد که باعث می‌شود این اتاق‌ها فضایی به مراتب جذاب‌تر و لوکس‌تر داشته باشند. به صورت کلی مهمترین اصول طراحی داخلی مستر روم عبارت‌اند از:

 1. وجود سرویس بهداشتی و حمام
 2. نورپردازی حرفه‌ای و چشم‌انداز زیبا
 3. فضای بزرگ و راحت برای استراحت
 4. وجود کمدهای بزرگ
 5. سقف بلند
 6. کلوزت روم
 7. تراس یا بالکن

نکات مهم در طراحی داخلی اتاق مستر

راحتی، زیبایی و کاربردی بودن سه اصل مهم در زمان طراحی داخلی اتاق مستر است که اغلب معمارها به صورت ویژه به آن توجه می‌کنند. توجه به سبک زندگی و نیازهای ساکنان هم در زمان طراحی این اتاق بسیار اهمیت دارد، متراژ بزرگ master bedroom باعث شده تا طراح بتواند امکانات جذاب‌تری را برای ایجاد یک فضای دنج و خصوصی در این اتاق‌ بگنجاند. استفاده از رنگ‌های روشن و ملایم در این اتاق‌ها معمولا جز اصول طراحی اتاق مستر محسوب می‌شود که اغلب معمارها به آن توجه ویژه‌ای دارند تا فضای این اتاق حس آرامش را به ساکنان منتقل کند. یکی از اصلی‌ترین کاربردهای اتاق مستر برای خواب و استراحت ساکنان است، به همین دلیل انتخاب مکان مناسب برای قرارگیری تختخواب در زمان طراحی این اتاق‌ها بسیار حائز اهمیت بوده و باید به آن توجه ویژه‌ای شود. در ادامه برخی از مهمترین نکات طراحی داخلی اتاق مستر را بیان خواهیم کرد که با رعایت آن‌ها می‌توانید فضایی زیبا و دلپذیر برای این اتاق اختصاصی داشته باشید.

انتخاب رنگ مناسب برای دیوارها و مبلمان

استفاده از رنگ‌های آرامش‌بخش و ملایم در اتاق خواب مستر یک اصل مهم و اساسی در طراحی این فضا محسوب می‌شود تا اتاق فضایی جذاب برای خواب و استراحت داشته باشد و حس دلچسبی را در زمان خواب برای ساکنان ایجاد کند. برقرار کردن هارمونی رنگی مناسب در اتاق خواب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، در واقع رنگ‌ها می‌توانند فضای اتاق را دلباز و روحیه ساکنان را تغییر دهند. رنگ‌های گرم همچون قرمز و نارنجی احساس شادی و انرژی مضاعف را القا می‌کنند، درحالی‌که رنگ‌های آبی، سبز و نقره‌ای فضای داخلی اتاق مستر را برای یک خواب راحت و آرام مهیا می‌کنند. انتخاب رنگ‌بندی، کاغذ دیواری، پرده، روتختی و فرش اتاق مستر هم باید با توجه به روحیه ساکنان و شخصیت آن‌ها انجام شود. سن و سال افرادی که قصد دارند از اتاق برای خواب و استراحت استفاده کنند هم جز نکاتی است که باید در طراحی داخلی اتاق مستر و انتخاب رنگ به آن توجه شود.

اهمیت نورپردازی در اتاق مستر

استفاده از نورهای طبیعی و مصنوعی به صورت تلفیقی در طراحی داخلی اتاق مستر می‌تواند فضایی جذاب را در این اتاق‌ها ایجاد کند. در هنگام طراحی این اتاق‌ها باید کنترل نور و استفاده از چراغ‌هایی با نور سفید و زرد به اصولی و براساس استانداردها انجام شود تا فضای اتاق را جذاب و دلباز کند. اگر master bedroom شما فاقد پنجره است برای تامین نور مورد‌نیاز می‌توانید از منابع نور چراغ‌هایی که قابلیت کنترل شدت نور را دارند برای نورپردازی استفاده کنید. استفاده از رنگ‌های روشن برای دیوار یا کاغذ دیوارهایی با طرح‌ها ساده بدون شک فضای روشن‌تر و دلبازتری را برای اتاق مستر ایجاد کند. آینه‌ها به افزایش نور و ایجاد فضای دلباز در اتاق‌های مستر با متراژ کوچک کمک می‌کند. همچنین آینه‌ها  نور را منعکس کرده و  فضای بزرگ‌تری را در این اتاق‌ها ایجاد می‌کنند.

انتخاب مبلمان متناسب با متراژ و سبک طراحی اتاق

اهمیت انتخاب ابعاد مناسب برای تخت و مبلمان در طراحی داخلی اتاق مستر را جدی بگیرید و از اشغال زیاد فضا و یا ایجاد فضاهای خالی در اتاق خودداری کنید. انتخاب مبلمان مناسب در طراحی داخلی اتاق مستر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، مبلمان و تختخوابی که برای اتاق مستر انتخاب می‌کنید باید راحت و با کیفیت باشد و متناسب با متراژ اتاق تهیه شود. استفاده هوشمندانه از مبلمان در اتاق مستر جز نکاتی است که می‌تواند یک فضای دلپذیر و آرام برای ارتباط نزدیک با همسر و فرزندان ایجاد کند، اما در این انتخابات باید به چند نکته حائز اهمیت توجه شود. این موارد عبارت‌اند از:

 1. مبلمان باید با اندازه اتاق هماهنگ باشد تا از فضا به صورت بهینه استفاده شود و هارمونی فضا به‌بهترین شکل ممکن حفظ گردد.
 2. تناسب بین اندازه اتاق و لوازم انتخاب شده هم یکی از اصول مهم در طراحی داخلی اتاق مستر است.
 3. انتخاب مبلمان برای اتاق مستر باید با توجه به نیازهای شما و هماهنگی با فضای اتاق صورت گیرد.
 4. یک طراح حرفه‌ای حتما از قبل محل دقیق قرارگیری صندلی‌ها، میز آرایش، پاتختی و سایر مبلمان در اتاق مستر را مشخص می‌کند و برای تمامی این المان‌ها فضای کافی در نظر می‌گیرد تا اتاق هیچ کم و کاستی نداشته باشد.
طراحی اتاق خواب

طراحی فضایی برای قرار دادن لباس‌‌ها و لوازم شخصی

در اغلب اتاق‌های مستر یک فضای اختصاصی بزرگ برای قراردادن لباس‌ها و سایر لوازم شخصی تعبیه می‌شود که به آن اتاقک لباس یا Closet Room می‌گویند. معمولا از انواع کمد، قفسه‌ها و سایر ملزومات برای سازماندهی بهتر این بخش از اتاق مستر استفاده می‌کنند. اتاق خواب مستری که به سبک مدرن طراحی شده باشد، حتما فضای اختصاصی برای قراردادن لباس‌ها و لوازم شخصی دارد، در طراحی داخلی اتاق مستر این فضا شامل کمدهایی است که به شکل یک اتاقک بزرگ با طبقه‌بندی دقیق، لباس‌ها را به نحوی شیک و مرتب ذخیره می‌کنند. استفاده از شلف‌ها و قفسه‌های ویژه جزیی از این فضا است که باعث مرتب دیده شدن اتاق و حفظ لوازم در فضایی مجزا می‌شود. مهیا کردن مواردی همچون آینه‌های قدی و نمیکت‌های مناسب برای نشستن و پوشیدن کفش در این اتاق‌ها فضایی مدرن و شیک به مستر روم شما می‌دهد. در طراحی فضایی مناسب جهت قرار دادن لباس‌ها و لوازم شخصی در اتاق مستر باید حتما به نکات زیر توجه داشته باشید و در صورت وجود فضای کافی همه این موارد را برای قرار دادن منظم لوازم شخصی در اتاق تعبیه کنید.

 • کمد و کشوها: یک کمد بزرگ با قسمت‌بندی‌های مختلف جهت دسته‌بندی لباس‌ها و لوازم شخصی ایدئآل است. از کشوها و قفسه‌ها با ارتفاع مختلف برای قرار دادن لوازم مختلف همچون کیف، کفش، و اکسسوری‌ها استفاده کنید.
 • آویزهای دیواری: آویزها و قلاب‌های دیواری برای قراردادن کیف‌ها، کلاه‌ها و اکسسوری‌های دیگر همچون گردنبند و کمربند بسیار عالی هستند و فضای اتاق را ساماندهی می‌کنند.
 • قفسه‌های باز: قفسه‌های باز که معمولا بدون در طراحی می‌شوند، برای نمایش و دسترسی آسان به لوازم و زیورآلات مناسب هستند. می‌توانید با انتخاب قفسه‌های با رنگ‌ها و طراحی‌های جذاب، جلوه زیبایی به اتاق بدهید.
 • نورپردازی مناسب: نورپردازی مناسب نقش مهمی در ایجاد احساس آرامش و راحتی دارد. از نورهای طبیعی و مصنوعی با شدت مناسب در بخش مربوط به قراردادن لباس‌ها در طراحی داخلی اتاق مستر استفاده کنید.
 • آینه بزرگ: یک آینه بزرگ و جذاب در اتاق علاوه‌بر ایجاد احساس فضای بزرگ‌تر برای آماده‌سازی قبل از خروج از اتاق هم بسیار کاربردی است.

سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی اتاق مستر

یکی از مهمترین و اصلی‌ترین ویژگی‌ها در طراحی اتاق خواب مستر وجود سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی در این اتاق است. این سرویس با تهویه هوای عالی و امکانات مدرن، مهمترین عنصر یک مستر روم واقعی را شکل می‌دهد. وجود دوش حمام یا وان با طراحی فانتزی هم از ویژگی‌های بنیادی سرویس این اتاق خواب محسوب می‌شود. دکوراسیون مدرن این فضا هم از اهمیت بالایی برخوردار است. از جمله مهمترین ویژگی‌های سرویس بهداشتی و حمام اتاق مستر که باید در زمان طراحی به آن‌ها توجه شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تهویه هوا: داشتن سیستم تهویه هوا با امکان تنظیم دما و تهویه مناسب برای ایجاد هوای تازه و آرامش‌بخش در این فضا بسیار ضروری است.

امکانات مدرن: سرویس بهداشتی باید از امکانات بهداشتی مدرن همچون سیستم شستشوی برقی، سینک با ابزارهای حرفه‌ای و تکنولوژی‌های بهداشتی پیشرفته برخوردار باشد.

سرمایش و گرمایش: داشتن سیستم گرمایش و سرمایش مناسب برای ایجاد شرایط راحت در چهار فصل از جمله امکانات ضروری است.

وان یا دوش با طراحی مدرن: داشتن وان و یا دوش با دیواره‌ها و تجهیزات مدرن جهت ایجاد یک فضای زیبا و کاربردی برای ساکنان در این بخش از اتاق مستر اهمیت زیادی در ایجاد فضای لوکس در اتاق مستر دارد.

کفپوش ضد لغزش: استفاده از کفپوش‌های مقاوم و ضد لغزش برای ایمنی بیشتر در حین استفاده از حمام یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

استفاده از تزئینات مدرن در اتاق مستر

اکسسوری‌ها در طراحی داخلی اتاق مستر نقش بسیار مهمی دارند، با چند حرکت ساده و استفاده از لوازم نزئینی مناسب اتمسفر اتاق مستر به صورت کامل تغییر می‌کند و فضایی جذاب برای ساکنان ایجاد می‌شود. لوازم مختلفی وجود دارد که استفاده از آن‌ها می‌تواند فضای اتاق خواب را لطیف و جذاب کند، از جمله این لوازم و اکسسوری‌ها می‌توان به استفاده از پتوها و روتختی‌های طرحدار و یا ساده، تابلوهای نقاشی و لوازم دکوراتیوی همچون شمع و گل مصنوعی هم اشاره کرد. آینه‌ها هم می‌توانند نقش بزرگی در زیباتر شدن فضای اتاق داشته باشند، از آینه‌ها می‌توانید در بخش‌های مختلف اتاق مستر برای تزئین استفاده کنید. ایجاد فضایی تجملی و یا مینیمال با استفاده از اکسسوری‌ها به راحتی در اتاق مستر امکان پذیر است و همه چیز بستگی به سلیقه صاحب خانه و سبک طراحی اتاق دارد. استفاده از گلدان‌ها در اتاق مستر حس لطافت و آرامش را در اتاق بالا می‌برد و فضایی زنده و جذاب را ایجاد می‌کند.

تعبیه فضای اختصاصی برای لوازم صوتی و تصویری

بسیاری از افراد تمایل دارند، قبل از خواب و یا در زمان استراحت در اتاق مستر موسیقی گوش دهند و یا تلویزیون تماشا کنند، به‌همین دلیل باید در اتاق مستر فضای اختصاصی برای قراردادن لوازم صوتی و تصویری در نظر گرفته شود. در اتاق خواب مستر با فضای بزرگ، ایجاد یک محیط سرگرم‌کننده و آرام برای استراحت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای قرار دادن تجهیزات صوتی و تصویری می‌توانید گوشه‌ای از اتاق را برای این منظور انتخاب کنید یا تلویزیون را روی دیوار مقابل تخت قرار دهید. این انتخاب به میزان فضای در دسترس و سلیقه شما بستگی دارد. با قرار دادن تجهیزات در نقاط مناسب اتاق مستر فرصتی برای لذت‌بردن از موسیقی یا تماشای فیلم در زمان استراحت ایجاد می‌شود و فضا را به یک مکان شخصی و سرگرم‌کننده تبدیل می‌کند. محل قرار گرفتن پریزها هم باید در طراحی داخلی اتاق مستر به صورت استراتژیک باشد تا نیازهای مختلف اتاق را برطرف کنند. تعبیه کردن پریز در کنار تخت خواب برای شارژ گوشی‌ موبایل، لپ‌تاپ‌و دیگر دستگاه‌ها بسیار حائز اهمیت است.

طراحی داخلی اتاق خواب مستر
طراحی داخلی اتاق خواب

کفپوش پارکت بهترین گزینه برای اتاق مستر

در طراحی داخلی اتاق مستر اهمیت کفپوش پارکت غیرقابل انکار است، زیرا پارکت نه تنها به عنوان یک عنصر تزئینی بلکه به عنوان یک ابزار برای ایجاد هارمونی و هماهنگی در اتاق خواب نقش مهمی دارد. انتخاب رنگ و طرح پارکت به تناسب با ست روتختی، مبلمان، دیوارها و سایر اجزای اتاق باید انجام شود تا این هارمونی به‌بهترین شکل ممکن حفظ شود. پارکت لمینت با قیمت مقرون به صرفه‌تر و تنوع رنگی بیشتری نسبت به پارکت چوبی توانسته در طراحی به سبک مدرن جایگاه ویژه‌ای پیدا کند.

اهمیت حفظ حریم خصوصی در مستر روم

اتاق خواب مستر یک انقلاب در طراحی داخلی به وجود آورده و به دلیل هماهنگی خوبی که با سبک معماری مدرن دارد توانسته محبوبیت زیادی بین مردم به دست آورد. این اتاق‌ها با توجه به جزییات و تلفیق هنر و معماری، فضایی استثنایی و رویایی را ایجاد می‌کنند. یکی از اولویت‌های اصلی در طراحی داخلی اتاق مستر ایجاد محیطی راحت و خصوصی برای ساکنان است، این اتاق معمولا به عنوان فضای خواب و استراحت زوج‌ها انتخاب می‌شود به همین دلیل باید به حفظ حریم خصوصی آن‌ها در این فضا توجه ویژه‌ای شود. استفاده از پارتیشن‌های مخصوص در ورودی این اتاق‌ها و جدا کردن فضای نشیمن مستر روم از فضای خواب ساکنان جز نکاتی است که به حفظ حریم خصوصی در این اتاق‌ها کمک کند.

طراحی اتاق مستر کوچک

اتاق مستر کوچک، یا همان به اصلاح، مستر طراحی کردن اتاق خواب‌های کوچک مسئله‌ای است که تقریبا دغدغه‌ی بسیاری از طراحان معماری داخلی است. اما متاسفانه در بیشتر مواقع بدون در نظر گرفتن الویت‌ها و نیازهای کارفرما می‌گویند «اتاق خواب شما کوچک است و نمی‌شود مستر طراحی کرد.»  طبیعتا در طراحی داخلی اتاق‌های کوچک با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستیم، اما این مسئله باعث نمی‌شود که بپذیریم که در طراحی اتاق‌های با ابعاد کم باید بی‌خیال نیاز‌های ساکنان خانه شویم.

پروژه دکتر فربد، نمونه‌ای است از طراحی و اجرای اتاق مستر کوچک. در این پروژه برای قسمت اتاق خواب آن که موضوع بحث الان ما به حساب می‌آید، یک سازه‌ای طراحی کردیم که هم جزئی از تزئینات اتاق به حساب می‌آید و با قرار دادن تخت‌خواب روی آن فضای خواب تعریف می‌شود. همچنین سرویس شیشه‌ای کوچکی برای این اتاق کوچک در نظر گرفتیم و حتی بر روی دیوار روبه‌رو تخت‌خواب تلویزیون نصب کردیم؛ به‌طور کلی همه‌‌ی بخش‌ها کاربردی و ساده در خدمت طرح قرار گرفتند.

برای مطالعه بیشتر داستان پروژه‌ی دکتر فربد را مطالعه کنید.

طراحی داخلی اتاق خواب
طراحی داخلی اتاق خواب به سبک مدرن

سخن پایانی

مستر روم‌ها به عنوان بزرگترین و لوکس‌ترین اتاق خواب در خانه شناخته می‌شوند که با امکانات متنوع و ویژگی‌های خاص یک فضای راحت و مجزا ایجاد می‌کنند. دارا بودن سرویس بهداشتی مجزا از جمله ویژگی‌های برجسته این اتاق‌ها است. این اتاق‌ها با توجه  به هر نوع خانه، از ویلای مجلل گرفته تا آپارتمان و حتی دفاتر کار، ارزش می‌بخشند. در این مقاله سعی کردیم اصول طراحی داخلی اتاق مستر را به شما معرفی کنیم تا در براساس نیازها و فضایی که در اختیار دارید، جزئیات این اتاق را در زمان طراحی انتخاب کنید. برای بررسی نیازهای صاحب خانه اولین گام برگزاری یک جلسه بین کارفرما و تیم طراحی است تا با مشخص کردن نیازها و انتظارات از نتیجه کار، طراح بتواند به صورت سه بعدی طرح اولیه خود را ارائه کند. اگر شما هم قصد تغییر دکوراسیون اتاق مستر خود را دارید و به دنبال ایدئال‌های نو معماری در طراحی مستر روم هستید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه اینجیر دیزاین ارتباط برقرار کنید تا همکاران ما در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x