اینجیر دیزاین

امروزه می‌توان از طریق رنگ موردعلاقه در دکوراسیون منزل به شخصیت افراد پی برد. سلیقه‌ی افراد در انتخاب رنگ دکوراسیون منزل متفاوت است؛ ممکن است شخصی رنگ سبز را برای دکوراسیون منزلش بپسندد، شخصی رنگ قرمز را انتخاب کند یا رنگ آبی موردعلاقه‌ی کسی باشد. مثلاً می‌گویند افرادی که به رنگ سبز علاقه‌مند هستند، افرادی متمدن به حساب می‌آیند. در مقاله‌ی زیر روی شخصیت‌شناسی از روی دکوراسیون منزل تمرکز کرده‌ایم و رنگ‌شناسی در معماری را به‌طورکلی بررسی کرده‌ایم. برای آشنایی بیش‌تر با این معقوله با ما همراه باشید.

رنگ‌شناسی در معماری و دکوراسیون داخلی

رنگ با معماری همیشه همراه بوده است. رنگ‌شناسی در معماری دارای اهمیت زیادی است و تأثیر عمیقی بر احساس انسان دارد. پس هدف از استفاده رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی تنها به دکوراسیون آن برنمی‌گردد، بلکه طراح وظیفه‌ی تحریک بینایی و پردازش آن برای ایجاد آسایش و آرامش را دارد. استفاده از رنگ‌های درست در مراکزی مانند مطب‌ها، کارخانه‌های صنعتی، مراکز آموزشی، خانه‌ی سالمندان و مراکز اصلاح و تربیت از اهمیت بیش‌تری برخوردار است.

رنگ از طراحی و معماری جدا نیست. معمار باید تأثیر رنگ هر المان داخلی را اعم از مصالح ساختمانی مثل چوب، سنگ، آجر و مرمر در نظر بگیرد تا به رنگ درب و پنجره برسد. به‌طورکلی افراد بر اساس تجارب و نمادهای فرهنگی، برخی از رنگ‌ها را با احساسات ویژه‌ای در ارتباط می‌دانند؛ به‌عنوان‌مثال ممکن است رنگ قرمز را به دلیل رنگ خون تهدیدآمیز یا ترسناک بدانند.

تأثیر فوق‌العاده‌ی رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ روی انواع سطوح فضای داخلی تأثیر می‌گذارد. رنگ‌ها می‌توانند حجم‌های مشخص و حتی جزئیات سازه را نشان دهند یا از لحاظ بصری، جنبه‌های خاصی از فضای داخلی را به نمایش بگذارند. وقتی شما رنگ‌های خاصی را روی سطوح گوناگون اعمال می‌کنید، جلوه‌های بصری گوناگونی به دست می‌آورید؛ مثلاً استفاده از رنگ تیره برای سقف، سبب کوچک‌تر شدن فضا می‌شود.

اگر دیوار مرکزی را با رنگی متضاد با رنگ بقیه‌ی دیوارها بپوشانید، فضا کوچک‌تر می‌شود؛ این در حالی است که اگر همه‌ی دیوارها رنگ یکسانی داشته باشند، فضا از حد واقعی بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

رنگ‌آمیزی دیوارهای جانبی سبب می‌شود فضا کوچک‌تر به نظر برسد.

در‌صورتی‌که رنگ دیوار و سقف مرکزی را یکسان بزنید، فضا بزرگ‌تر و گسترده‌تر به نظر می‌رسد.

اگر دوست دارید ارتفاع فضا را کوتاه‌تر نشان بدهید یا کانون توجه را ارتفاع قرار دهید، تمام سطوح را نصفه رنگ‌آمیزی کنید؛ به‌طوری‌که رنگ‌های تیره مختص سطوح فوقانی باشند.

رنگ‌های خنثی شامل بژ، خاکستری یا کرم می‌شوند. این رنگ‌ها با هر طرحی از دکوراسیون منزل هماهنگ شده و حالت یکپارچگی به فضا می‌دهند و ایجاد استراحت بصری در فضایی مانند اتاق‌خواب می‌کنند.

روان‌شناسی رنگ و کاربرد آن در دکوراسیون منزل

رنگ‌های پرکاربرد در طراحی دکوراسیون منزل را می‌توان به شرح زیر بیان کرد:

– آبی

حس اعتماد‌به‌نفس، مثبت‌بودن و امنیت را منتقل می‌کند. این رنگ اغلب در فضاهای تجاری مانند آژانس‌های هواپیمایی، دفاتر، بانک‌ها و شرکت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد

– زرد

خوش‌بینی، خوش‌رویی، کنجکاوی و ایجاد فضای روشن‌تر توسط رنگ زرد منتقل می‌شود. این رنگ مکرراً در فضاهای تجاری و رستوران‌ها برای جلب‌توجه عابرین پیاده مورداستفاده قرار می‌گیرد.

– قرمز

انرژی، هیجان و انگیزه را با رنگ قرمز نشان دهید. رنگ قرمز را به طور منظم در فضاهایی مانند فروشگاه‌ها، مکان‌های تجاری یا فست‌فودها استفاده می‌کنند، زیرا اشتها را بالا می‌برد.

– سبز

این رنگ باعث ایجاد حس آرامش و رفاه می‌شود. اغلب در فضاهای مرتبط با سلامتی و رفاه مثل بیمارستان‌ها و مراکز استراحت، رنگ سبز را شاهد هستیم.

–  نارنجی

نارنجی که از ترکیب رنگ زرد و قرمز به دست می‌آید، خلاقیت، اشتیاق و سرخوشی ایجاد می‌کند. این رنگ بیشتر در محیط‌هایی مانند استودیوها، ادارات و مدارس استفاده می‌شود. ترکیب نارنجی با رنگ آبی، اعتماد را منتقل می‌کند.

– بنفش

رنگ بنفش باعث انتقال آرامش، رفاه می‌شود و البته رنگ اشرافی به حساب می‌آید به همین دلیل بیش‌تر در خانه‌های مجلل و هتل‌ها استفاده می‌شود.

انسجام در دکوراسیون داخلی با استفاده از رنگ‌ها

یکی از محبوب‌ترین روش‌های طراحی امروزی، استفاده از یک پلان یک پارچه برای فضاهای عمومی در منزل است. اتاق‌های دیوارکشی شده امروزه دارای فضاهای مشابهی هستند، حتی اگر از لحاظ عملکرد با یکدیگر متفاوت باشند. درواقع رنگ می‌تواند انسجام را در دکوراسیون منزل ایجاد کند.

با استفاده از رنگ می‌توانید طرحی ایجاد کنید که در آن اتاق ناهارخوری، نشیمن و آشپزخانه ارتباط بصری داشته باشند. همچنین می‌توانید از این ایده برای ایجاد یک ارتباط بصری در کل منزل یا در یک اتاق استفاده کنید. درباره‌ی روان‌شناسی رنگ‌ها در این مقاله هم صحبت کردیم: راهنمایی ساده برای طراحی یک دفتر کار

چگونه رنگ‌ موردعلاقه‌ی خود را برای دکوراسیون منزل تشخیص دهیم؟

برای کاربرد رنگ‌ها در دکوراسیون ابتدا باید رنگ مورد‌علاقه‌ی خود را بشناسید تا به نحوی مؤثر در فضا از آن استفاده کنید. برای انتخاب رنگ مورد‌علاقه‌ی خود برای دکوراسیون منزل به موارد زیر توجه کنید.

ابتدا به سراغ کمد لباس‌هایتان بروید. لباس‌هایی که بیشتر دوست دارید یا رنگی که در لباس‌هایتان غالب است، می‌تواند همان رنگ موردنظر باشد. معمولاً رنگ مورد‌علاقه شما در المان‌هایی که قبلاً در دکوراسیون منزل خود از آن‌ها استفاده کرده‌اید، آشکار هستند. شاید این رنگ در بین پالت رنگ موردعلاقه‌ی شما نباشد، اما حداقل می‌توانید تشخیص دهید که به این رنگ علاقه‌مند هستید.

به عکس‌هایی که قبلاً گرفته‌اید نگاه کنید. آیا رنگ‌های گرم در این عکس‌ها واضح هستند؟ مثلاً اگر از غروب آفتاب عکس گرفته‌اید، رنگ‌های گرم موردعلاقه‌ی شما هستند یا اگر منظره‌های وسیعی زیر آسمان آبی و در کنار دریا می‌بینید، قطعاً میل بیش‌تری به رنگ‌های سرد دارید.

حال که رنگ مورد‌علاقه‌ی خود را انتخاب کردید، دکوراسیون منزل خود را شروع کنید تا به شما بگوییم شخصیت شما بر اساس رنگ انتخابی‌تان چگونه است.

رنگ دکوراسیون منزل

شخصیت‌شناسی بر اساس رنگ دکوراسیون منزل بسیار جالب است. هر رنگی که انتخاب می‌کنید در ورای ظاهر خود، دارای ویژگی‌هایی است که از نظر روان‌شناسان نشان‌دهنده‌ی شخصیت شما است. شما کدام یک از رنگ‌های زیر را برای دکوراسیون منزل خود می‌پسندید؟

اگر رنگ موردعلاقه‌ی شما قرمز است

طیف‌های مختلف رنگ قرمز می‌توانند آتشین، دعوت‌کننده و گرم باشند. رنگ قرمز قرن‌هاست به معنی شور و اشتیاق است. به همین دلیل دادن یک دسته رز قرمز به یک فرد نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی او به شخص موردنظر است. رنگ قرمز در ترکیب با یک آبی ملایم می‌تواند رنگی شاهانه ایجاد کند.

قرمزهای گرم‌تر موردپسند افراد رمانتیک‌تر هستند. قرمز یاقوتی مثل بقیه‌ی رنگ‌هایی که برای جواهرات استفاده می‌شوند، نشانه‌ی علاقه‌ی افراد به تجملات است.

پالت های رنگی

چگونه از رنگ قرمز در دکوراسیون منزل استفاده کنیم؟

رنگ قرمز طی سال‌های دراز، به‌عنوان رنگ مورد‌علاقه برای فضای ناهارخوری شناخته می‌شود. در روان‌شناسی رنگ‌ها، همان گونه که جلوتر نیز عنوان کردیم، رنگ اشتها برانگیز است . البته اگر می‌خواهید میهمانتان دیرتر از خانه شما برود، است که از این رنگ برای نشیمن خود استفاده نکنید چرا که به دلیل انرژی بالای این رنگ در طولانی مدت مخاطب را بی‌قرار میسازد. رنگ قرمز، رنگی زیبا و پویا برای در ورودی محسوب می‌شود؛ این رنگ چرک کم‌تری می‌گیرد و تمیزکردن آن راحت‌تر است.

اگر رنگ موردعلاقه‌ی شما زرد است

رنگ زرد، رنگ شاد است که باعث افزایش انگیزه شده و موردپسند افراد اجتماعی و مثبت‌نگر است. معمولاً یک شخصیت شاد و باانگیزه را با واژه‌ی آفتابی توصیف می‌کنند که به‌خوبی بیانگر شخصیت افرادی است که به رنگ زرد علاقه‌مند هستند.

عموماً افراد روشن‌فکر و ماجراجو و افرادی که برای آزادی ارزش زیادی قائل هستند، رنگ زرد را برای دکوراسیون منزل خود انتخاب می‌کنند.

چگونه از رنگ زرد در دکوراسیون منزل استفاده کنیم؟

زیباترین طیف از رنگ زرد، خالص‌ترین پرده از این رنگ است. در استفاده از رنگ زردی که اندکی رنگ آبی به همراه دارد و کمی به سبز متمایل است، نهایت دقت را داشته باشید؛ چراکه این رنگ را به سختی می‌توان با دیگر رنگ‌ها ست کرد.

رنگ طلایی مات به‌عنوان یک زرد درخشان و هیجان‌انگیز شناخته می‌شود و برای استفاده در دکوراسیون نشیمن و پذیرایی رنگی مناسب است. پرده‌های خالص رنگ زرد برای آشپزخانه مناسب هستند.

اگر آبی را در دکوراسیون منزل می‌پسندید

رنگ آبی، ‌رنگ آرامش است. جذابیت رنگ آبی برای افرادی که واقع‌گرا و آسان‌گیر هستند، بیشتر است. رنگ آبی برای کسانی است که به‌ دنبال آسایش و استراحت هستند.

چگونه از رنگ آبی در دکوراسیون منزل استفاده کنیم؟

پالت‌های رنگ آبی از رنگ سرمه‌ای تا رنگ آبی که به خاکستری متمایل است را شامل می‌شود. اکثر پالت‌های این رنگ آرامش‌بخش بوده و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون منزل، ایجاد راحتی می‌کند.

اگر می‌خواهید از ترکیب رنگ آبی و سبز استفاده کنید، حتماً دقت داشته باشید که سایر المان‌ها را به رنگ‌های گرم انتخاب کنید و از استفاده از رنگ خاکستری پرهیز کنید. آبی، رنگ یک اتاق‌خواب آرامش‌بخش و مناسب‌ترین حالت استراحت است؛ مخصوصاً برای اتاق مهمان!

کسانی که به رنگ آبی تمایل دارند افرادی آرام، دلسوز و دارای یک دوره‌ی ثبات هستند. از‌آنجایی‌که آبی یادآور آب و آسمان است، افرادی به آن تمایل دارند که شخصیتی آرام، ملایم و مسالمت‌آمیز دارند.

اگر رنگ سبز مورد‌علاقه‌ی شما است

تمام پالت‌های رنگ سبز به اندازه‌ی پالت‌های رنگ آبی یا رنگ‌های خنثی محبوبیت ندارند؛ چراکه رنگ سبز در ترکیب با برخی از پس‌زمینه‌ها سبب ایجاد خروجی مناسبی نمی‌شود.

محبوب‌ترین و پرکاربردترین رنگ سبز، رنگ سبز تیره یا یشمی است که ما را به یاد جنگل‌های زیبا می‌اندازد. رنگ سبز روشن به رنگ برگ گیاهان، موردپسند افرادی است که به طبیعت علاقه دارند.

چگونه از رنگ سبز در دکوراسیون منزل استفاده کنیم؟

متداول‌ترین رنگ سبزی که برای دکوراسیون منزل استفاده می‌شود، رنگ سبزی است که ته‌مایه‌ی طوسی دارد. درخشش رنگ سبز به‌واسطه‌ی رنگ طوسی در آن متعادل می‌شود. این رنگ برای فضاهای آرامش‌بخش مثل اتاق نشیمن مناسب است و باعث خیرگی رنگ‌ها در این فضا نمی‌شود. سبزهای روشن‌تر که با اندکی رنگ زرد ترکیب شده‌اند، برای فضاهایی مانند آشپزخانه یا فضاهای مجاور آن مناسب هستند.

اگر به رنگ‌های خنثی علاقه دارید

رنگ‌های خنثی شامل همه‌ی پرده‌های میان رنگ بژ و طوسی هستند. هرچه از رنگ خنثی تیره‌تری استفاده کنید، فضای رسمی‌تر و سنتی‌تری خواهید داشت. رنگ‌های خنثی ملایم‌تر و روشن‌تر، دارای سادگی و توازن هستند.

چگونه از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون منزل استفاده کنیم؟

برای استفاده از رنگ‌های خنثی، باید معنای واژه ته‌مایه‌ی رنگ را بدانید و اینکه بدانید چطور ته‌مایه‌ی رنگ‌ها را تشخیص دهید. فضاهایی که برای رنگ‌های خنثی از رنگ قهوه‌ای با ته‌مایه‌ی صورتی در آنها استفاده شده است یا از رنگ بژ با ته‌مایه‌ی سبز، حس توازن به وجود نمی‌آورند و دکوراسیون منزل با این ترکیب رنگی دارای نقصان خواهد بود. اگر به دنبال ترکیب رنگ‌های خنثی هستید، استفاده از پرده‌های تک‌رنگ در دکوراسیون منزل می‌تواند به خلق فضای متوازن بینجامد.

رنگ‌های سفید، مشکی و خاکستری، از رنگ‌های خنثی هستند‌ که جداگانه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

رنگ سفید

افرادی که برای دکوراسیون منزل به رنگ سفید روی می‌آورند، سفید را به تمیزی برف می‌بینند. آن‌ها دارای شخصیتی هستند که راحتی را در سادگی پیدا کرده‌اند و دنیا را از دریچه‌ی جوانی و معصومیت می‌نگرند.

رنگ مشکی

به‌کارگیری رنگ مشکی در دکوراسیون منزل، قدرت را نشان می‌دهد. افرادی مشکی را می‌پسندند که می‌خواهند تأکید کنند که چیزهای ناگفته‌ی زیادی دارند.

از دیگر رنگ‌هایی که در دکوراسیون منزل به کار می‌روند و هرکدام نشان دهنده‌ی شخصیت خاصی هستند شامل موارد زیر می‌شوند.

خاکستری

خاکستری نیز از سری رنگ‌های خنثی است که میان رنگ سیاه‌وسفید قرار می‌گیرد. افرادی که رنگ خاکستری را برای دکوراسیون منزل انتخاب می‌کنند، دارای شخصیتی صلح‌طلب هستند و همواره به دنبال آرامش‌اند. شخصیت دوستداران رنگ خاکستری عموماً به سازش و مصالحه نزدیک است.

 بنفش در دکوراسیون منزل

طیف‌های بنفش از اسطوخودوس تا بادمجان یعنی از بنفش مایل به آبی تا بنفش مایل به قرمز، حالت خاص و دراماتیکی به دکوراسیون منزل می‌دهند. طرف‌داران رنگ بنفش هم افرادی دراماتیک، احساسی و هنرمند هستند.

رنگ نارنجی در دکوراسیون منزل

فضایی که دکوراسیونش با طیف نارنجی درهم‌آمیخته باشد، شاد و سرزنده است. افرادی که از نارنجی در دکوراسیون منزل استفاده می‌کنند، حتی با وجود مرکز توجه بودن، تمایل دارند برون‌گرا، اجتماعی و راحت باشند.

صورتی در دکوراسیون منزل

صورتی رنگ شور، عشق، محبت و احساس است. طرف‌داران این رنگ دوست دارند موردتوجه قرار بگیرند و اغلب افراد فرهمندی هستند. استفاده از رنگ صورتی ملایم، ظاهری زیبا به اتاق می‌دهد و ترکیب صورتی با خاکستری و مشکی در دکوراسیون منزل، فضا را مدرن می‌کند.

رنگ خرمایی در دکوراسیون منزل

افرادی که دارای شخصیتی کامل هستند، رنگ خرمایی و کمی روشن‌تر از قرمز را برای دکوراسیون منزل می‌پسندند. این افراد بخشنده هستند و می‌دانند که از زندگی چه می‌خواهند. اتاقی که دارای دکوراسیونی به رنگ خرمایی باشد، هیجانات قابل‌کنترلی در آن اتفاق می‌افتد.

رنگ قهوه‌ای در دکوراسیون منزل

افرادی که به رنگ قهوه‌ای علاقه دارند، دارای ثبات شخصیتی هستند و دوست دارند به اقوام و دوستان خود اعتماد کنند. این افراد خودرأی هستند.

رنگ قهوه‌ای به استحکام اشاره دارد. برای‌آنکه فضا از یکنواختی در بیاید، باید به دنبال رنگ‌های مکمل برای رنگ قهوه‌ای باشید.

بژ در دکوراسیون منزل

اگر به دنبال کمال و زیبایی مدرن هستید، اما سفید و قهوه‌ای را نمی‌پسندید، ما به شما رنگ بژ را پیشنهاد می‌کنیم که رنگی خنثی گرم و ایده‌ال است. این رنگ برای افرادی که به دنبال سادگی و در‌عین‌حال استحکام هستند، به‌شدت توصیه می‌شود. شخصیت افرادی که از رنگ بژ خوششان می‌آید، آرام و قابل‌اعتماد است.

رنگ ترکیبی سبز و زرد در دکوراسیون منزل

اگر به رنگ سبز و زرد علاقه دارید، می‌توانید از هر دو در دکوراسیون منزلتان استفاده کنید. این رنگ ترکیبی از شور و نشاط رنگ زرد و هماهنگی و تعادل رنگ سبز را دارد. در کنار چوب‌های تیره و لمینت می‌توان با ترکیب رنگ زرد و سبز، جلوه‌ی زیبایی ایجاد کرد.

افرادی که از این ترکیب رنگی لذت می‌برند، افرادی وابسته و در دوستی لجوج هستند.

نتیجه‌گیری

رنگ انتخابی شما برای دکوراسیون منزل به‌راحتی نمایانگر شخصیت شما است. هر رنگی دارای ویژگی‌های روان‌شناختی مخصوص به خود است که استفاده از آن، معنایی خاص دارد و به شخصیت‌شناسی از روی رنگ منجر می‌شود. به‌کارگیری رنگ‌های گرم نشان‌دهنده‌ی شخصیت دوستانه و صمیمی شما هستند، درحالی‌که رنگ‌های سرد به درون‌گرایی و میل به‌تنهایی در شما اشاره دارند، هرچند که رنگی مثل آبی بسیار آرامش‌بخش است.

برای دکوراسیون منزلتان کدام رنگ را بیش‌تر می‌پسندید؟ تا چه حد شخصیت شما به ویژگی رنگ‌ موردعلاقه‌تان در دکوراسیون منزل شبیه است؟

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x