اینجیر دیزاین

از زمانی که بشر معماری را آموخت، در تلاش بود تا سبک‌های جدیدی را امتحان کند. سبک‌های متعددی بنا بر زمانه، اقلیم، فرهنگ و حتی اقتصاد یک سرزمین به وجود می‌آمدند و آثار جدیدی را رقم می‌زدند. ازآنجایی‌که معماری همیشه با هنر در ارتباط بوده است، سبک‌های جدید هنر وارد عرصه‌ی معماری می‌شدند و برگ جدیدی از تاریخ هنر معماری را رقم می‌زدند. سبک هندی از جمله سبک‌هایی است که وارد معماری و دکوراسیون شد و تحولی جدید در این زمینه به وجود آورد. در معماری و دکوراسیون سبک هندی از رنگ‌های گرم و لوازم دکوری مثل شمع، عود و پارچه رنگی استفاده‌ی زیادی می‌شود. در این مقاله سعی داریم معماری و دکوراسیون سبک هندی را به طور کامل معرفی کنیم و از ویژگی‌های آن برای شما بگوییم.

معماری به سبک هندی

توجه به رنگ‌ها مهم‌ترین فاکتور در طراحی معماری به سبک هندی است. زندگی مردم هند همیشه به‌گونه‌ای بوده است که گویی رنگ با زندگی آن‌ها عجین شده است. این ارتباط عمیق را از بررسی مراسم‌ها و جشن‌های سالیانه و ماهانه‌ی آن‌ها می‌توان یافت که در هندوستان برگزار می‌شود؛ مراسم‌هایی که اغلب جنبه‌ی سنتی دارند و در آن‌ها از رنگ‌های گیاهی برای تفریح مردم استفاده می‌شود. مراسم رنگ‌پاشی در هند هرساله در اول فصل بهار برگزار شده و هندی‌ها در این دو روز رنگ‌ها را روی یکدیگر ریخته و جشن می‌گیرند؛ ازاین‌رو می‌توان دریافت که فلسفه‌ی رنگ در کشوری مانند هند از اهمیت بالایی برخوردار است و در زندگی مردم ریشه‌ دوانده است.

سبک هندی نیز مانند دیگر سبک‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود است. این ویژگی‌ها شامل استفاده از رنگ‌های خاص، تزیین، و تجمل‌گرایی است. حالا قصد داریم این ویژگی‌ها را در معماری به سبک هندی بیان کنیم.

– چه رنگ‌هایی در معماری به سبک هندی بیشتر کاربرد دارند؟

رنگ‌های مختلف، به‌خصوص رنگ‌های گرم مانند قرمز، زرد و نارنجی، در سبک هندی حائز اهمیت بالایی هستند؛ این اهمیت را می‌توان در دکوراسیون منازل و فروشگاه‌ها دید. البته جای تعجب نیست که هندی‌ها از این رنگ‌ها در دکوراسیون خانه‌های خود استفاده کنند، چراکه ‌رنگ‌های گرم در زندگی روزمره‌ی آن‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. دررابطه‌با رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک هندی در ادامه بیش‌تر صحبت می‌کنیم.

گذشته از این صحبت‌ها، باید این را بدانید که اصول استفاده از رنگ در معماری به سبک هندی، بر اساس کنتراست رنگ‌ها است. در رنگ‌بندی آثار طراحی‌شده به این سبک باید از حداقل سه رنگ متضاد استفاده شود. رنگ‌های مورداستفاده نیز معمولاً در طیف رنگ‌های گرم هستند.

 ساده و کاربردی‌بودن

هنر و معماری هند به داشتن نقش و نگارهای زیاد معروف است که کاربردی‌بودن آن‌ها در اولویت دوم قرار می‌گیرد. با این حال بخش‌هایی از این تمدن، المان‌های زیبا، ساده و درعین‌حال کاربردی دارد که با زندگی مدرن مطابقت دارند. چارپایی، از جمله‌ی این المان‌ها است که به یک تخت یا نیمکت ساده اطلاق می‌شود. این وسیله برای استراحت روزانه مورداستفاده قرار گرفته و از مبلمان سنتی هندی محسوب می‌شود. با قرار دادن یک چهارپایه ساده در گوشه‌ای از خانه، هم فضا زیباتر و هم کاربرد آن در فضا حس می‌شود.

– تزیین و تجمل‌گرایی در سبک هندی

در طراحی معماری به سبک هندی، تزیین و زیبانمایی اهمیت ویژه و مخصوصی داشته و دارد. اگر طراحی دکوراسیون‌های سبک هندی را بیشتر بررسی کنید، به طرح‌های شلوغ و رنگارنگ می‌رسید. زرق‌وبرق و تزیینات در این سبک به‌قدری پر اهمیت هستند که می‌توان آن‌ها را در عناصر دیگری مانند پارچه‌ها، فرش‌ها، دیوارکوب‌ها و تابلوهای نقاشی نیز دید.

استفاده از خطوط پیچ‌در‌پیچ در طرح‌ها و فضاهای مختلفی که به سبک هندی طراحی می‌شوند بسیار مرسوم است. خطوط منحنی در معماری، یادآور معابد و آرامگاه‌های هندی هستند که می‌توان آن‌ها را در دکوراسیون داخلی منازل هندی به‌راحتی پیدا کرد.

–  نقوش حیوانات در معماری به سبک هندی

ازآنجاکه حیوانات اهمیت زیادی در فرهنگ و مذهب اهالی هندوستان دارند، نقوش و موتیف حیوانات یکی از المان‌های ثابت در طراحی داخلی و طراحی نمای بیرونی به سبک هندی محسوب می‌شوند. به‌کاربردن مجسمه‌های دست‌ساز چوبی حیوانات و استفاده از دوخت‌های سنتی یا چاپ دستی که طرح حیوانات دارند، به ایجاد خانه‌ای با سبک هندی کمک می‌کنند.

– تاثیر المان‌های معنوی در معماری هندی

معماری و هنر هندوستان تنها به تناسبات هندسی و زیبایی توجه نمی‌کند. فرهنگ هند پر از تفکرات مذهبی و معنوی است که در سبک زندگی و نوع دکوراسیون خانه‌های هندی تأثیر گذاشته است. استفاده از المان‌های مذهبی و معنوی هندوستان مثل مجسمه‌های بودا یا شمع و عودهایی که برای مراسم مذهبی استفاده می‌شوند، به ایجاد خانه‌ای با این سبک می‌انجامند.

ترکیب سبک مدرن و سبک هندی

انتخاب یک تابلوی کاملاً هندی با تمام ویژگی‌های هنر هند و یک کوسن با پارچه‌های ارزشمند در یک دکوراسیون کاملاً مدرن، یک فضای ترکیبی زیبا ایجاد می‌کند. سبک هندی از آن دسته سبک‌هایی است که به‌راحتی با فضاهای مدرن ترکیب شده و فضایی دلنشین به وجود می‌آورد.

مقاله‌های مرتبط: معرفی سبک مدرن

سبک هندی در دکوراسیون داخلی

یکی از متنوع‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی، سبک هندی است که مانند سایر سبک‌های کشورهای مختلف، از فرهنگ، هنر و معماری هندوستان نشئت‌گرفته است. به دلیل اختلاف فرهنگی، هنری و دینی در تاریخ این کشور، شاهد ایجاد سبک متفاوت با ویژگی‌های خاص هستیم.

فضای داخلی به سبک هندی با ویژگی‌های خاص خود، جنبه‌ی معنوی زندگی را بیش‌تر می‌کند. این سبک عجیب و پیچیده است و پر است از وسایل سنتی و وسوسه‌انگیز که تعادل فضا را با به‌کارگیری رنگ‌های گرم و تند، استفاده از مبلمان و منسوجات دست‌ساز و سایر تزیینات این سبک مانند پاراوان‌های چوبی، تابلوهای منبت‌کاری، آینه و قاب عکس‌های رنگی حفظ می‌کند. باتوجه‌به سلیقه‌ی مردم هند و گرایش آن‌ها به شلوغی و نقش‌های تو‌درتو، چیدمان شلوغ و پر زرق‌و‌برق، به یکی از المان‌های جدایی‌ناپذیر سبک هندی تبدیل شده است و اهمیت بالایی پیدا کرده است.

–  رنگ در دکوراسیون داخلی به سبک هندی

یکی از شاخصه‌های اصلی سبک هندی را می‌توان استفاده از رنگ‌های غنی، تیره و پویا بر روی پس‌زمینه‌های روشن دانست که عموماً پالت رنگی سبک هندی را در همین رنگ‌ها خلاصه می‌کنند. همان‌طور که اشاره کردیم، رنگ‌هایی مانند نارنجی، قرمز، سبز تیره، زرد و آبی لاجوردی در این سبک استفاده می‌شوند که از این میان، رنگ قرمز پرکاربردترین‌ها محسوب می‌شود.

در طراحی داخلی به سبک هندی از رنگ‌های قرمز، آجری و زرد برای دیوار و از رنگ‌های قهوه‌ای تیره و نارنجی سوخته برای کف استفاده می‌شود. رنگ‌هایی مانند صورتی، زرد، آبی و سبز نیز برای صندلی‌ها یا روبالشی‌ها استفاده می‌شوند.

هرچه رنگ‌های استفاده‌شده در این سبک تندتر و پرجنب‌وجوش‌تر باشند، بیش‌تر به سبک هندی نزدیک هستند. شما با انتخاب رنگ‌های تند و ترکیب آن‌ها با سایر رنگ‌ها، می‌توانی طراحی داخلی حرفه‌ای انجام دهید. برای تکمیل این سبک از دکوراسیون، می‌توانید از رنگ‌های طلایی و نقره‌ای نیز استفاده کنید و فضا را تیره و روشن کرده تندی سایر رنگ‌ها را به حد تعادل برسانید.

– مبلمان و صنایع‌دستی چوبی در سبک هندی

یکی از مصالح پرکاربرد در سبک هندی چوب است؛ به همین دلیل در طراحی داخلی به این سبک، بیش‌تر از مبلمان و وسایل دست‌ساز چوبی استفاده می‌شود. مبلمان مورداستفاده در این سبک به‌صورت دست‌ساز و منبت‌کاری‌شده از جنس چوب درخت تیک (ساج)، آبنوس و درخت بلسان تهیه می‌شوند. کوسن‌هایی با رنگ شاد و گرم را برای این مبل‌ها انتخاب کنید تا فضایی گرم و صمیمی را در منزل خود ایجاد کنید.

وسایل چوبی متنوع را می‌توانید برای دکوراسیون منزل خود به سبک هندی انتخاب کنید. مثلاً استفاده از صفحه‌های چوبی حکاکی‌شده، کاربرد زیادی در دکوراسیون خانه‌های هندی دارند؛ این صفحات را برای جداسازی و تفکیک فضاهای مختلف استفاده می‌کنند یا به‌عنوان تاج تخت آن را به کار می‌برند؛ درواقع این صفحات نقش همان پارتیشن را در فضاهای امروزی دارند.

– پارچه‌های هندی

پارچه‌های ابریشمی دست‌بافت هندی همیشه در جهان به زیبایی شهرت داشتند و دارند و در دکوراسیون داخلی به سبک هندی نقش مهمی را ایفا می‌کنند. این پارچه‌های زیبا در طراحی پرده‌های بلند، رومبلی‌ها، کوسن‌های رنگی حتی در تاج تختخواب‌ها نیز استفاده می‌شوند. با استفاده از پارچه‌های هندی زیبا می‌توانید دکوراسیون داخلی منزل خود را زیباتر کنید. استفاده از رنگ و بافت با پارچه‌هایی رنگی که از جنس ابریشم و کتان هندی هستند، می‌تواند ایده‌ای بسیار جذاب باشد. اگر فرش‌های سنتی با طرح‌های مختلف را نیز در کنار این پارچه‌ها استفاده کنید، یک طراحی دکوراسیون داخلی به سبک هندی را تمام‌عیار اجرا کردید.

– نقوش و الگوهای پیچیده سبک هندی

همان‌طور که در ابتدا نیز عنوان کردیم، طرح‌ها و الگوهای پیچیده دارای نقشی مهم در طراحی داخلی به سبک هندی هستند. عمده‌ی این طرح‌ها از پرنده‌ها، گل‌ها و حیوانات الهام گرفته شده‌اند و هریک از آن‌ها دارای نمادی فرهنگی و دینی هستند. از این الگوها در پرده‌های نقش‌دار، منبت‌کاری‌ها، پتوهای چهل‌تکه و طرح موزاییک استفاده می‌شود.

– تزیینات در دکوراسیون داخلی هندی

در هندوستان به دلیل تنوع زیاد صنایع‌دستی، از این منسوجات برای تزیین و دکوراسیون منازل استفاده می‌شود. وسایلی مانند آینه‌ها، چراغ‌های نفتی و زیورآلات برنزی، برنجی، مسی که با طلا روکش شده‌اند، از بهترین عناصر دکوراتیو در دکوراسیون داخلی به سبک هندی محسوب می‌شوند.

طراحی سبک هندی

– پارچه‌هایی با چاپ دستی در دکوراسیون داخلی

یکی دیگر از نشانه‌های سبک هندی، پارچه‌هایی از جنس پشم است که بر روی آن‌ها نقش و نگارهای هندی با تکنیک‌های چاپ دستی، طرح زده شده‌اند. کاربرد این پارچه‌ها در رومیزی، روتختی و قالیچه است. با نصب یک پارچه‌ی هندی با تکنیک چاپ دستی روی دیوار، می‌توانید یک فضای خلاقانه‌ی هندی خلق کنید.

 در این سبک به‌جای استفاده از گلدان‌های گل و آثار هنری مدرن از مجسمه‌ها، پیکره‌ها و آویزهای دیواری که نمادی از خدایان و اسطوره‌های هندوستان هستند استفاده می‌شود؛ این قضیه برخلاف معیارهای سبک مدرن است که طرف‌داران زیادی در گستره‌ی جهان دارد و استفاده از این‌گونه عناصر دکوراتیو به‌هیچ‌وجه در دکوراسیون مدرن مرسوم نیست. برای اطلاعات بیشتر به این مقاله سری بزنید: معرفی سبک مدرن

–  صندلی‌های تابی در دکوراسیون سبک هندی

یکی دیگر از المان‌های تزیینی این دکوراسیون را می‌توان صندلی‌های تابی دانست که در نشیمن خانه‌ها قرار می‌گیرند. جنس این صندلی‌ها عموماً از چوب یا فلز بوده و به‌وسیله‌ی زنجیری از سقف آویزان می‌شوند. شما با انتخاب یک صندلی تابی زیبا می‌توانید حال و هوای سبک هندی را به فضای داخلی خانه‌ی خود بیاورید.

– ملزومات پرکاربرد در دکوراسیون داخلی به سبک هندی

همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز به آن اشاره کردیم، شمع یکی از عناصری است که در سبک هندی کاربرد زیادی دارد. جالب است بدانید که عود و شمع در چیدمان منزل به سبک هندی نقش ایجاد بوی خوب و ایجاد حال و هوای سبک زندگی مردم هند را دارد.

مخمل‌های تجملاتی و رنگارنگ (که معمولاً به‌عنوان رومبلی استفاده می‌شوند)، پرده‌های ابریشمی، پارچه‌های پولک‌دوزی شده، ساتن‌های رنگی و غیره، از ملزومات پرکاربرد در این نوع دکوراسیون هستند.

–  ظرافت بی‌حدوحصر در دکوراسیون داخلی

رنگ‌ها و بافت‌های غنی از عناصر کلیدی دکوراسیون سبک هندی هستند که فضا را مجلل و گرم و پرانرژی می‌کنند. استفاده از رنگ قرمز برای دیوار که در یک قوس معماری هندی محدود شده است، بهترین انتخاب برای فضای نشیمن است. ستون‌هایی به رنگ مسی می‌توانند فضا را دلنشین‌تر کنند.

–  استفاده از کابینت‌های سنتی هندی

کابینت‌های سنتی هندی نیز هم کاربردی هستند و هم زیبا. کابینت‌های تزیین شده با خاتم‌کاری و با رنگ‌های روشن یا آن دسته از کابینت‌هایی که با استفاده از آینه، سنگ، عاج یا فلز نقاشی و طراحی شده‌اند را در تمام فضاهای خانه ازجمله اتاق نشیمن، اتاق‌خواب و آشپزخانه می‌توان استفاده کرد. این وسایل در کنار اثاثیه‌ی چوبی جلوه‌ی زیبایی به محیط می‌دهند.

– فضای مردمی غیررسمی در دکوراسیون هندی

طراحان هندی در هندوستان برای ایجاد آرامش بیشتر، فضاهای غیررسمی در اکثر منازل طراحی می‌کنند؛ مثلاً از صندلی‌هایی در ارتفاع‌های متفاوت استفاده می‌کنند و صندلی‌های بلند، مبل‌های راحتی، صندلی‌های کوتاه و عسلی‌ها، همه در کنار هم مورداستفاده قرار می‌گیرند. استفاده از فرش و کوسن روی زمین نیز گرمای بیش‌تری به محیط می‌بخشد و یک فضای راحت‌تر ایجاد می‌کند. همان‌طور که گفتیم صندلی‌های تابی نیز این‌گونه محیط‌ها آرامش و راحتی بیش‌تری ایجاد می‌کنند.

چگونه دکوراسیون خانه را به سبک هندی بچینیم؟

برای این کار از مبلمان و صندلی‌های چوبی منبت‌کاری‌شده استفاده کنید که کاربرد زیادی در این سبک دارند. ‌ در انتخاب کاغذدیواری نیز باید طرح‌هایی را انتخاب کنید که شلوغ و پیچ‌در‌پیچ بوده و خطوط زیادی روی آن‌ها رسم شده است.

استفاده از تزیینات کوچک مانند قلیان، شطرنج، چهل‌تکه، سوزن‌دوزی ظریف، مندیر (مجسمه‌های کوچکی که به شکل معابد هستند)، به‌کارگیری نقوش شیوا، لاکشمی، گانشا و نقش فیل که به اعتقاد هندی‌ها ثروت را برای صاحب‌خانه به ارمغان می‌آورند، از خصوصیات منحصربه‌فرد این سبک محسوب می‌شوند. برای ترکیب سبک هندی با سبک‌های امروزی و مدرن می‌توانید رنگ‌های گرم را در کنار رنگ‌های ملایم‌تر به کار ببرید.

بازسازی و دکوراسیون داخلی به سبک هندی

کسانی که به سبک هندی علاقه دارند و می‌خواهند خانه خود را بازسازی کنند، باید ابتدا عناصر این سبک را شناخته و از آن‌ها استفاده کنند؛ عناصری مانند شمع و پارچه‌های رنگی در کنار رنگ‌های گرم، بهترین مدل سبک هندی را ایجاد می‌کنند.

مبلمان هندی نیز ویژگی‌های خاص خود را دارد که جالب‌توجه هستند. یکی از ویژگی‌های بارز مبلمان هندی که اغلب دیده می‌شود، منبت‌کاری‌های ریز و ظریفی است که روی چوب مبل انجام می‌شود. همچنین بالش و کوسن مبل نیز باید با پارچه‌های مخمل ساخته شوند. برای نزدیک‌تر کردن فضای داخلی منزل خود به سبک هندی می‌توانید از صفحات چوبی منبت‌کاری‌شده به‌عنوان پارتیشن نیز استفاده کنید.

طراحی داخلی اتاق‌خواب به سبک هندی

با واردکردن تکه‌ای از سبک هندی می‌توانید فضای اتاق‌خواب را به‌کلی عوض کنید. استفاده از یک روتختی سنتی هندی، با رنگ‌های گرم و طلا دوزی‌های دستی، فضای یک اتاق‌خواب را عوض کرده و حال و هوایی هندی به آن می‌بخشد. برای تکمیل این ترکیب، چند کوسن چهل‌تکه از پارچه‌های سنتی هندی و یک ساری زیبای هندی را نیز به کار ببرید.

نتیجه‌گیری

آنچه در این مقاله دانستید دررابطه‌با سبک هندی در معماری و دکوراسیون داخلی بود که به‌خوبی این سبک را توصیف کرد؛ استفاده از رنگ‌های گرم و تند متناسب با ذائقه‌ی مردم هند، استفاده از پارچه‌های ارزشمند، به‌کاربردن نقوش حیوانات، استفاده از شمع و عود در فضای داخلی، کاربرد پراهمیت چوب و المان‌های معنوی، همگی از ویژگی‌های این سبک هستند. اگر قصد استفاده از المان‌های سبک هندی در دکوراسیون مدرن دارید، بد نیست بدانید که یکی از ویژگی‌های بارز این سبک، ترکیب‌شدن عالی با سبک مدرن است و این یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود. اما مانند بسیاری از سبک‌های دیگر، ترکیب دو سبک با یکدیگر نیازمند دانش و تخصص است، پس بهتر است قبل از هزینه کردن حتما با معماران و متخصصان این حوزه مشورت کنید.

آیا شما هم برای طراحی دکوراسیون داخلی منزلتان، به سبک هندی یا المان‌های سبک هندی روی می‌آوردید؟ دلایل موافقت یا مخالفت شما چه چیزهایی هستند؟

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x