اینجیر دیزاین

دکوراسیون داخلی یکی از عوامل مهم در ایجاد فضای زیبا و منحصر‌به‌فرد در داخل ساختمان‌ها است. در طراحی دکوراسیون داخلی، سبک‌های مختلف تأثیر مستقیم و قابل توجه‌ای بر احساسات و تجربه‌ی کاربران دارد. هر سبک در دکوراسیون داخلی بر اساس الگوها، متریال، رنگ‌ و تزیینات مختلفی شکل می‌گیرد که تعیین کننده‌ی‌ آن استایل ((Style هستند. در واقع، دکوراسیون داخلی یکی از عوامل مهم در طراحی فضاهای زندگی است که به وسیله استفاده از سبک‌های مختلف، شخصیت و جذابیت خاصی را به فضاها می‌بخشد. در این مقاله، به بررسی سبک شناسی در دکوراسیون داخلی خواهیم پرداخت و معرفی مختصری از هر یک ارائه می‌دهیم؛ و البته، نقش آن‌ها را در ایجاد فضاهای متنوع و جذاب را بررسی می‌کنیم.

فهرست محتوا

 • انواع سبک (Style) در معماری داخلی
 • سبک دکوراسیون داخلی معاصر یا امروزی
 • سبک دکوراسیون داخلی مدرن
 • سبک دکوراسیون داخلی سوئدی
 • سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک
 • سبک دکوراسیون داخلی روستیک
 • سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک
 • سبک طراحی دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی
 •  سبک طراحی دکوراسیون داخلی انگلیسی
 •  سبک طراحی دکوراسیون داخلی بوهمین
 • سبک های دیگر

انواع سبک (Style) در معماری داخلی:

در دکوراسیون داخلی سبک‌های مختلفی وجود دارد. که هرکدام به‌صورت منحصر‎‌به‌فردی تأثیر خاص خود را در فضا ایجاد می‌کنند. در این بخش به معرفی و بررسی انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی می‌پردازیم.

 • سبک دکوراسیون داخلی مدرن:


سبک مدرن در دکوراسیون داخلی، از سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۵۰ میلادی شکل گرفت و تأثیر بسیاری بر روی طراحی‌های بعدی گذاشت. از ویژگی‌های این سبک می‌توان به استفاده از خطوط ساده و منحنی‌های شکسته، رنگ‌های تیره، مصالح مدرن مانند شیشه، فلز و فوم اشاره کرد. همچنین، استفاده بهینه از فضاها برای ایجاد راحتی و سهولت و تمرکز بر فضاهای باز و آزاد با طرح‌های جذاب و کاربردی از دیگر ویژگی‌های سبک مدرن به حساب می‌آید. معمولاً در این سبک از رنگ‌های ساده، ولی خاص و کمیاب استفاده می‌شود.

 • سبک دکوراسیون داخلی معاصر یا همان امروزی

سبک معاصر، یکی از روندهای معماری مدرن است که در دهه‌های اخیر با توجه به نیاز به نوآوری و تغییر در معماری شکل گرفته است. این سبک، تلاشی برای ایجاد فضاهای سازنده و نوآورانه است که با تکنولوژی و مصالح جدید همراه است. سبک دکوراسیون داخلی معاصر یکی از سبک‌های پرطرفدار در دکوراسیون داخلی است که بر پایه‌ی طراحی‌های نوین و خلاقانه استوار است. این سبک بر اساس طرح‌ها و المان‌های مدرن و نوآورانه ساخته می‌شود. در سبک معاصر، برخلاف مدرن، اصراری بر فرم و شکل ندارد؛ بلکه تمرکز بر عملکرد و کاربری بودنِ طرح است.

 • سبک دکوراسیون داخلی سوئدی:

در ادامه سبک شناسی در دکوراسیون داخلی به سبک سوئدی می‌پردازیم. سبک دکوراسیون داخلی سوئدی معمولاً به‌عنوان سبکی ساده، طبیعی و آرامش‌بخش شناخته می‌شود. این سبک از رنگ‌های سفید و نقره‌ای برای القای حس روشنایی و پاکی بیشتر استفاده می‌کند. از جمله رنگ‌های پرکاربردِ دیگر در سبک سوئدی می‌توان به زرد کمرنگ‌، سفید، خاکستری کم‌رنگ و یا صورتی ملایم اشاره کرد. المان‌های چوبی با رنگ طبیعی و خطوط ساده، جزئیات اصلی این سبک هستند. استفاده از نور طبیعی و فضاهای باز نیز در طراحی‌های سوئدی معمول است. سبک سوئدی در دکوراسیون داخلی به تمرکز بر راحتی و سادگی معروف است.

 • سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک:

سبک دکوراسیون کلاسیک، بر مبنای استفاده از المان‌هایی مجلل مانند تزئینات چوبی، تندیس‌ها و پایه‌های بزرگ ساخته شده‌اند. این سبک با استفاده از نمونه‌های باستانی و کلاسیک، مصالح ارزشمند و فاخر، الگوها و طرح‌های پیچیده و رنگ‌های گرم و غنی فضاهای با شکوه و چشم‌نواز ایجاد می‌کند. رنگ‌های غالب در این سبک، طلایی و کرم هستند و به دلیل طرح‌های پیچیده و تزئینات بیشتر، این سبک به هویت فردی و مهارت سازنده اشاره دارد. در دکوراسیون داخلی کلاسیک، از پارچه‌های لوکس و الگوهای گل‌دار برای ایجاد جلوه‌ای دوست‌داشتنی استفاده می‌شود. البته این نکته را بگوییم که سبک کلاسیک مناسب سبک زندگی امروز ما نیست و این سبک را پیشنهاد نمی‌دهیم.

 • سبک دکوراسیون داخلی روستیک:


سبک دکوراسیون داخلی روستیک با الهام از طبیعت و مصالحی که بازتاب طبعیت‌اند، مانند چوب، سنگ و حصیر ساخته می‌شود. الگوهای ساده و نمادین، جزئیات دست‌ساز و تزئینات چوبی و فلزی در این سبک استفاده می‌شوند. پالت رنگی این سبک عمدتا از طبیعت الهام گرفته و شامل رنگ‌هایی مثل قهوه‌ای، زرد، قرمز و سبز هستند.  الگوها و تزیینات ساده‌ی استفاده‌شده در این سبک، فضاهای گرم و دلنشین صمیمی را به‎وجود می‌آورد. طراحی‌ها در این سبک معمولاً خام و کاملاً گویای ارتباط با طبیعت هستند.

 • سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک:


در ادامه سبک شناسی در دکوراسیون داخلی به سبک مونو کروماتیک می‌پردازیم. سبک مونو کروماتیک در دکوراسیون داخلی به تمرکز بر استفاده از یک رنگ یا پالت محدودی از رنگ‌ها می‌پردازد.  طرح‌ها در ساده‌ترین حالت خود به کار برده می‌شوند. در این سبک، استفاده از رنگ سفید و سیاه معمول است و در برخی موارد با رنگ‌های خاکستری و قهوه‌ای تلفیق شده است. این سبک برای ایجاد یک جلوه‌ی مدرن و ساده از المان‌هایی با جزییات کم و ساده بهره می‌برد.

 • سبک طراحی دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی:


سبک طراحی دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی مشهور به زمستان‌پسند بر اساس طرح‌ها و المان‌های ساده، اما کاربردی ساخته می‌شود. این سبک متمرکز بر استفاده از نور طبیعی، رنگ‌های ملایم و الهام گرفته از طبیعت مانند سفید، خاکستری و آبی، و استفاده از مصالح طبیعی مانند چوب و پارچه است. همچنین، فضاهای باز، طرح‌های ساده و دست‌ساز از المان‌های مشهور در این سبک هستند. طراحی اسکاندیناوی از فرهنگ و سبکِ زندگی مردم اسکاندیناوی آمده است. در این بخش از جهان، زمستان‌های بسیار سرد و تاریک وجود دارد، بنابراین، آن‌ها تمرکز زیادی بر نور طبیعی و سپس نور مصنوعی دارند.

 • سبک طراحی دکوراسیون داخلی انگلیسی:

سبک طراحی دکوراسیون داخلی انگلیسی یکی از زیرمجموعه‌های سبک‌ کلاسیک محسوب می‌شود. این سبک از المان‌های تزئینی فراوان مانند ستون‌های مجلل و تزئینات فرم‌ها استفاده می‌کند. رنگ‌های گرم و خاکستری تیره، نقش بزرگی در این سبک دارند و از پارچه‌های لوکس با الگوهای دست‌ساز نیز استفاده می‌شود، این سبک بازتابی از زندگی بزرگان بریتانیا و تاریخ این کشور است.

 • سبک طراحی دکوراسیون داخلی بوهمین:


سبک بوهمین در دکوراسیون داخلی بر اساس طبیعت، آزادی و خلاقیت ساخته می‌شود. در این سبک، استفاده از رنگ‌های زنده و پرجنب‌و‌جوش، پارچه‌های رنگارنگ و الگوهای غنی و فرم‌های غیرمعمول مشهور است. این سبک از المان‌های چوبی، فلزی و آبجکت‌های هنری برای ایجاد فضایی متفاوت، غیرقابل انتظار، جذاب استفاده می‌کند.

 • سبک دکوراسیون داخلی آرت دکو:

در ادامه سبک شناسی در دکوراسیون داخلی به سبک آرت دکومی‌پردازیم. سبک دکوراسیون داخلی آرت دکو بر تمرکز بر هنر و اثرات تجربی بر روی فضا تمرکز دارد. استفاده از تصاویر هنری، تزئینات خلاقانه، رنگ‌های برجسته و قوی، و ایجاد جویی برای بیان خلاقیت و ابراز هنر ویژگی‌های این سبک است.

 • سبک دکوراسیون داخلی وینتیج:

سبک دکوراسیون داخلی وینتیج با الهام از دهه‌های گذشته به استفاده از اشیاء و مواد قدیمی و با ارزش تمرکز دارد. استفاده از مبلمان و دکوراسیون قدیمی، رنگ‌های گرم و غنی از ویژگی‌های این سبک هستند.در نهایت، تمام عناصر برای ایجاد فضایی نوستالژیک و بازتاب تاریخی برای خلق یک فضای دلنشین و دل‌پذیر کنارهم قرار می‌گیرند.

سبک ترنزیشنال (Transitional)

سبک ترنزیشنال در معماری یک تلفیق از سبک‌های معماری سنتی و مدرن است. این سبک معماری بین دو سبک متضاد و معمولاً در دو دوره‌ی زمانی مختلف طراحی می‌شود. هدف استفاده از سبک ترنزیشنال، ترکیب الگوها، جزئیات و اصول سبک‌های سنتی با استفاده از فنون و مواد مدرن و حفظ تعادل بین عناصر سنتی و مدرن است. این به این معنی است که عناصر سنتی و مدرن باید به گونه‌ای تلفیق شوند که با هم هماهنگی داشته باشند و همبستگی ظاهری ایجاد کنند. این سبک تلفیقی به‌عنوان یک پل بین سنت و مدرنیته است و برای افرادی که علاقه‌مند به حفظ هویت سنتی هستند، اما در عین حال هم‌‌زمان دنبال نوآوری و روزمرگی هستند، جذابیت دارد.

سبک شناسی در دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون پروژه خانه ای در بوکان

سبک‌هایمعماری داخلی با توجه به نوع کاربری :

علاوه بر سبک‌های فوق، در دکوراسیون داخلی و طراحی معماری، مجموعه‌ای از سبک‌های دیگر نیز وجود دارند که بیشتر بر اساس نیاز کاربرها تعریف شده‌اند و بین عموم مردم و مصرف‌کنندگان رایج است و با توجه به نوع حرفه‌شان به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنند. ما در این مقاله تنها اشاره‌ای مختصر به آن‌ها می‌کنیم و در مقاله‌های دیگر به شرح تخصصی‌تر آن‌ها می‌پردازیم.

سبک دکوراسیون داخلی صنعتی:

 این سبک از المان‌های صنعتی مانند لوله‌ها، فلزات خام و سطوح زمخت برای انتقال حسِ فضای صنعتی استفاده می‌شود. رنگ‌های خاکستری و تیره در این سبک رایج هستند.

سبک دکوراسیون داخلی اتاق کودک: در این سبک، از المان‌های شاد و رنگارنگ، الگوها و تصاویر کودکانه برای ایجاد فضای بازی و خلاق برای کودکان استفاده می‌شود. این سبک به طراحی اتاق خواب، بازی و تحصیل کودکان توجه می‌کند.

سبک دکوراسیون داخلی اداری: سبک دکوراسیون داخلی اداری به طراحی فضاهای کاری و اداری اختصاص دارد. در این سبک، تمرکز بر کارایی، حرکت و جریان کاری، و استفاده از فضاهای باز و مناسب برای همکاری و تعامل افراد می‌باشد. طراحی‌های ساده و مدرن، استفاده از فناوری و تجهیزات مدرن، و رنگ‌های آرام و مناسب برای محیط کار در این سبک مشترک هستند.

سبک دکوراسیون داخلی رستوران و کافه: سبک دکوراسیون داخلی رستوران و کافه معمولاً بر ایجاد یک محیط دوست‌داشتنی، آرام و همچنین جذاب برای مشتریان تمرکز دارد. طرح‌های منحصر به فرد، استفاده از رنگ‌های گرم و روشن، نورپردازی مناسب، و تنوع در مبلمان و تزئینات برای ایجاد جویی دلنشین و مهمان‌نواز استفاده می‌شوند.

سبک دکوراسیون داخلی هتل: سبک دکوراسیون داخلی هتل باید بر ارائه یک تجربه لوکس و راحتی برای مهمانان تمرکز کند. استفاده از مصالح با کیفیت بالا، طرح‌های زیبا و خاص، نورپردازی مناسب، و ایجاد فضاهای مشترک و مناطق آرامش برای مهمانان، ویژگی‌های سبک دکوراسیون داخلی هتل هستند.

سبک دکوراسیون داخلی اتاق عمل: در دکوراسیون داخلی اتاق عمل، تمرکز بر فضاهای پاک، کارآمد و ایمن برای عملیات پزشکی است. طراحی مناسب برای تجهیزات پزشکی، بهره‌وری در استفاده از فضا و منابع، رنگ‌ه ای آرام و نورپردازی مناسب برای کاهش استرس، و استفاده از رنگ‌ها و المان‌های مناسب برای شناسایی و تمایز بخش‌های مختلف از ویژگی‌های سبک دکوراسیون داخلی اتاق عمل می‌باشند.

سبک دکوراسیون داخلی فضاهای آموزشی: سبک دکوراسیون داخلی فضاهای آموزشی بر توجه به نیازهای آموزشی و آموزش بازیابی‌پذیر تمرکز دارد. استفاده از رنگ‌های روشن و انرژی‌بخش، تنظیمات نورپردازی مناسب برای تمرکز و ترغیب به یادگیری، استفاده از تجهیزات و فناوری‌های آموزشی، و ایجاد فضاهای تعاملی و همکاری برای دانش‌آموزان و واکنش به شیوه‌های یادگیری مختلف ویژگی‌های این سبک می‌باشد.

سبک دکوراسیون داخلی فضاهای ورزشی: سبک دکوراسیون داخلی فضاهای ورزشی بر تمرکز بر فعالیت‌های بدنی، انرژی و حرکت است. استفاده از رنگ‌های پرجنب و جوش، تزئینات مرتبط با ورزش، و طراحی فضاهای باز و مناسب برای انجام تمرینات و  فعالیت‌های ورزشی، ویژگی‌های سبک دکوراسیون داخلی فضاهای ورزشی هستند.

سبک دکوراسیون داخلی کتابخانه: سبک دکوراسیون داخلی کتابخانه بر تمرکز بر خلق فضایی آرام و دلنشین برای خواندن و تحقیق است. استفاده از رنگ‌های آرام و تمیز، طراحی قفسه‌های کتاب با استفاده از جزئیات زیبا و کتابخانه‌های سفره‌ای، و ایجاد فضاهای راحت و تمرکز برای خواندن و مطالعه، ویژگی‌های این سبک می‌باشند.

سبک شناسی در دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون پروژه سرخه حصار

سبک‌های معماری داخلی با توجه به اقلیم و موقعیت جغرافیایی

در طراحی دکوراسیون داخلی و معماری، سبک‌های مختلفی وجود دارند که بر اساس فرهنگ، اقلیم و متریال بومی مناطق مختلف جهان شکل گرفته‌اند. در زیر به برخی از این سبک‌ها اشاره‌ی مختصری می‌کنیم و در مقاله‌های دیگر سایت می‌توانید مفصل‌تر راجع به هر یک از آن‌ها بخوانید.

 • سبک معماری اسلامی:

سبک معماری اسلامی در مناطق مختلفی از جهان از جمله خاورمیانه، آسیای مرکزی و جنوب آسیا شکل گرفته است. در این سبک، از اشکال هندسی و طرح‌های گلدوزی شده بر روی سطوح استفاده می‌شود و همچنین برای طراحی دکوراسیون داخلی از فرش‌های دست‌بافت، قالی‌ها و سطوح کاشی‌کاری استفاده می‌شود.

 • سبک معماری اروپایی:

سبک معماری اروپایی در قرون وسطی در اروپا شکل گرفته است و بیشترین تاثیر را بر معماری معاصر داشته است. در این سبک، برای طراحی دکوراسیون داخلی از مصالح مانند چوب، سنگ و شیشه استفاده می‌شود و بیشتر، طرح‌های کلاسیک و مینیمال در این سبک دیده می‌شود.

 • سبک معماری آسیایی:

سبک معماری آسیایی در بر پایه‌ی فلسفه و زندگی‌نامه مردمان آسیا مانند ژاپن، چین و هندوستان ساخته می‌شود. در این سبک، از مصالحی مانند چوب، بامبو، سنگ و پوست حیوانات برای ساخت و ساز استفاده می‌شود و طرح‌های چینی، ژاپنی و کره‌ای در این سبک دیده می‌شود. استفاده از المان‌های طبیعی، صلح‌بخش و زیبا، الگوهای هنری معماری و مبلمان مشخصه‌های دیگر این سبک است.

 • سبک معماری آفریقایی:

سبک معماری آفریقایی نمایانگر تنوع فرهنگی و طبیعت غنی و مناظر طبیعی آن منطقه‌ها است. در این سبک، از متریال‌های محلی مانند چوب، گل و گیاهان، خاک، پوست حیوانات و برگ‌های خرده‌کاری برای ساخت و ساز استفاده می‌شود. ساختمان‌ها به‌صورت ساده و با انعطاف‌پذیری بالا طراحی شده‌اند و از طرح‌ها و زیورآلات محلی برای دکوراسیون داخلی استفاده می‌کنند.

 • سبک معماری اقیانوسیه:

سبک معماری اقیانوسیه شامل جزایری مانند هاوایی، تاهیتی، بالی و فیلیپین است. این سبک معماری با استفاده از مصالح محلی مانند چوب، برگ‌های نخل، بامبو و سنگ طراحی می‌شود. طرح‌ها و الگوهای رنگارنگ و گیاهان جنگلی در دکوراسیون داخلی این سبک مشاهده می‌شود.

 • سبک معماری آمریکای لاتین:

سبک معماری آمریکای لاتین در مناطقی مانند مکزیک، کلمبیا و پرو شکل گرفته است. در این سبک، از مصالح محلی مانند سنگ، آجر، چوب و فیبرهای گیاهی برای ساخت و ساز استفاده می‌شود. الگوها و طرح‌های هنری بومی و رنگارنگ در دکوراسیون داخلی این سبک مشاهده می‌شود.

 • سبک معماری مدیترانه‌ای:

این سبک در مناطقی با اقلیم مدیترانه از جمله ایتالیا، یونان، اسپانیا و فرانسه شکل گرفته است. از مهمترین ویژگی‌های آن می‌توان به استفاده از سنگ، آجر، سفال و چوب، طرح‌های شیب‌دار در بناها، فضاهای باز و دید آب و آفتاب، و استفاده از رنگ‌های زرد و آبی اشاره کرد.


این‌ها تنها چند نمونه از سبک‌های معماری بر اساس اقلیم، فرهنگ و متریال بومی هستند. هر منطقه‌ی جهان دارای سبک‌های منحصر‌به فرد خود است که به تنوع و زیبایی معماری جهانی کمک می‌کند. در طراحی د کوراسیون داخلی و معماری، از سبک‌های معماری بومی می‌توان برای الهام‌گیری و ایجاد تطبیق با فرهنگ و اقلیم منطقه مورد نظر استفاده کرد. این سبک‌ها به‌عنوان یک ارجاع فرهنگی و هنری در طراحی و دکوراسیون داخلی به کار گرفته می‌شوند.

در نتیجه، با توجه به تنوع سبک‌های دکوراسیون داخلی، هر فرد می‌تواند سبک مورد علاقه خود را بر اساس سلیقه و نیازهای خود برگزیند و دست به ایجاد یک فضای منحصربه‌فرد بزند. در آخر، لازم به ذکر است که انتخاب این سبک‌ها کار ساده‌ای نیست و حتما از متخصصین این حوزه مشورت بخواهید؛ تا با توجه به بودجه و سلیقه‌تان بهترین گزینه‌ها را پیشنهاد دهند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x