اینجیر دیزاین

طراحی داخلی به‌عنوان یک هنر و صنعت در دنیا شناخته شده که شامل بهینه‌سازی فضای داخلی ساختمان‌ها جهت انجام فعالیت‌های روزمره، زندگی، کار و تفریح می‌شود. بنابراین اگر شما قصد داشتن یک زندگی راحت در فضاهای مختلف را داشته باشید، بدون رعایت اصول طراحی داخلی تقریبا غیرممکن است. ما بیشترین ساعات روز را در فضاهای داخلی سپری می‌کنیم، درنتیجه این فضاها باید به نحوی طراحی شوند که بتوانند پاسخ‌گوی نیازهای اساسی ما در روزمره باشند. کیفیت فضای داخلی به یک بنا هویت می‌بخشد و تاثیر مستقیمی بر نحوه‌ی انجام فعالیت‌های روزمره می‌گذارد. همچنین آب‌وهوا، بافت منطقه، شغل افراد ساکن در محیط، نوع فعالیت و کاربری بنا، رفع نیازهای افراد و بسیاری از فاکتورهای دیگر که اصول طراحی معماری را تحت تاثیر قرار داده و باید در جهت رفاه حال افرادی که در یک فضای داخلی زمانی را سپری می‌کنند، در نظر گرفته شود.

اصول طراحی داخلی در واقع مجموعه فرآیندی است که باید به ‌طور هم‌زمان ارتباطی بین عناصر زیباشناختی و عملکردی در یک فضا با هر کاربری که دارد، برقرار کند. در اصول طراحی داخلی یک ساختمان، افرادی که قرار است زندگی روزمره‌ی خودشان را در آن فضا بگذرانند تاثیر اصلی را بر چگونگی طراحی آن، ویژگی فضاهای مختلف و شکل گرفتن اصول طراحی داخلی می‌گذارند. در طراحی داخلی یک معمار باید عوامل بسیاری را در نظر گرفته و با هوش، استعداد،آگاهی و تجربه‌ی خود اصول طراحی داخلی را به درستی اجرا کند. در نهایت به تمام عواملی که در طراحی داخلی تاثیرگذار هستند، عناصر طراحی داخلی گفته می‌شود. در ادامه به برخی از این اصول طراحی داخلی اشاره خواهیم کرد.

عناصر موثر بر اصول طراحی داخلی

در این قسمت چهار موضوع مهم و تاثیرگذار بر طراحی داخلی را بیان خواهیم کرد:

  1. نور: نور یکی از عناصر موثر بر اصول طراحی داخلی محسوب می‌شود که بدون آن دیدن اشیا برای افراد غیرممکن است. بدون نور، نمی‌توان فرم اشیا، رنگ محیط اطراف و بافت را احساس و درک کرد. نورپردازی در یک فضای داخلی پیامدهای مهمی در بر دارد که در کنار ابعاد زیباشناختی و عملکردی معنا پیدا می‌کند. همچنین نور مناسب در شب برای یک فضای داخلی می‌تواند حس محدودیت و ابهام نسبت به محیط داخلی را از بین برده، حس گرما و صمیمیت را به افراد القا کند.
  2. فرم: یکی دیگر از عناصر مهم در اصول طراحی داخلی، فرم است. در واقع فرم، به توده‌ی فیزیکی یک شیء می‌گویند که سه بعدی بوده و دارای وزن باشد. فرم در معماری معمولاً ساختار پوسته‌ی بیرونی یک ساختمان را تشکیل می‌دهد در حالی که فضای داخلی هم فرم خاص خود را دارد و تابع عوامل مختلفی است. دسترسی ها و سیرکولاسیون حرکتی مهم ترین عواملی هستند که بر اصول طراحی داخلی یک فضا تاثیر می‌گذارد. با این حال که فرم اصلی یک ساختمان در پوسته‌‌ی بیرونی نمود پیدا می‌کند اما می‌تواند در طراحی داخلی نیز فرم، هویت مستقلی به خود بگیرد، طبق اصول طراحی داخلی و نیازهای افراد اجرا شود.
  3. حجم:  حجم نیز از مهم‌ترین عناصر در اصول طراحی داخلی به‌شمار می‌رود. در معماری سنتی ایران، شاهد فضاهای پر و خالی در محیط داخلی بناها هستیم، مانند مقرنس‌ها و گوشواره‌ها که خود بخشی از احجام خالی هستند. بنابراین در معماری ایرانی به‌کارگیری درست  حجم‌ها در طراحی داخلی، از اهمیت زیادی برخوردار است. در معماری مدرن، معماران به دنبال انتزاع، جدا بودن هویت پوسته‌ی بیرونی بنا و حجم فضای داخلی آن هستند که با تغییر حجم در دیوارهای داخلی یا روش‌های معمارانه در راستای این هدف انجام می‌شود
  4. فضا: در اصول طراحی داخلی استفاده‌ی مؤثر از فضا و ارتباط آن با محیط، بسیار حائز اهمیت است. مهم‌ترین مسئله‌ای که در رابطه با فضا مطرح می شود، رعایت ابعاد انسانی در طراحی داخلی است. در معماری مدرن ارتباط بین ابعاد انسانی با فضاهای داخلی به یکی از فاکتورهای اصلی طراحی داخلی بدل شده که به‌عنوان ارگونومی در دید کلی در نظر گرفته می‌شود. بنابراین در طراحی داخلی باید رابطه‌ی صحیح انسان با فضا تعریف شده، ابعاد بدن انسان‌ها برای راحت بودن و دسترسی‌ به فضای داخلی در نظر گرفته شود.

هدف از اصول طراحی داخلی چیست؟

همان‌طور که گفته شد، هدف کلی از انجام طراحی داخلی برای یک فضا، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی آن‌جا برای راحت‌تر کردن زندگی افراد است. در واقع فضای معماری بدون رعایت اصول طراحی داخلی، کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت. می‌توان از اصول طراحی داخلی با در نظر گرفتن یک روند عملکردی، زیبایی‌شناختی و هدایت‌گر، برای رسیدن به‌ اهدافی همچون پویایی، افزایش بازده‌ کاری و یا بهتر کردن روش زندگی افراد در آن فضا استفاده کرد. گاهی اوقات افراد با تصور اینکه خرید وسایل گران‌قیمت و صرف هزینه‌های زیاد به ایجاد یک فضای مدرن کمک می‌کند، اصول طراحی معماری را نیز نادیده می‌گیرند. در صورتی که یک طراح معمار با هزینه‌های خیلی کم‌تر و با هماهنگی که بین اشیا و فضای داخلی برقرار می‌کند، می‌تواند نتیجه‌ی نهایی را به بهترین شکل ممکن تغییر دهد. در نتیجه، با در نظر داشتن اصول طراحی معماری برای هر فضایی شما متوجه می‌شوید که چه عناصر و فاکتورهایی برای فضای مد نظر مناسب است و چه عناصری برای آن فضا مناسب نیست.

مقاله‌ی مرتبط: طراحی داخلی

تاثیر طراحی داخلی بر محیط

امروزه رعایت و اجرای اصول طراحی معماری که شامل مواردی مانند تقسیم‌بندی فضاها، نورپردازی، مبلمان و حتی نحوه‌ی چیدمان آن‌ها محسوب می‌شود تاثیر بسزایی در کیفیت فضای داخلی یک ساختمان، آرامش افراد در واحدهای مسکونی، بالا بردن راندمان کاری در فضاهای اداری و همچنین جذب مشتری در فضاهای تجاری دارد که اهمیت اصول طراحی معماری را دوچندان می‌کند.

اصول طراحی معماری تنها با زیبایی بصری و ظاهری یک محیط مرتبط نیست، بلکه ویژگی‌هایی از جمله کمک به بهینه‌سازی محیط و سازگار کردن آن منطبق با عملکرد فضا می‌توان اشاره کرد. به‌طور کلی اصول طراحی داخلی را به دو دسته‌ی خدماتی و عملکردی تقسیم می‌کنند که با پیشرفته شدن سیستم‌های ساختمان‌سازی و استانداردهای مهندسی، این اصول نیز رو به تخصصی‌تر شدن می‌روند.

توجه به فضای داخلی محیط و نحوه‌ی تقسیم‌بندی پلان‌ها در ساختار معماری یک بنا تاثیر زیادی دارد. طراحی داخلی با انعطاف‌پذیری بالا از نظر نحوه‌ی چیدمان راحت و پذیرفتن کارکردهای متفاوت در فضای داخلی ساختمان همراه با احساس رضایت برای افراد از ویژگی‌های بسیار مهم طراحی داخلی محسوب می‌شود. همچنین استفاده از عناصری مانند جداکننده‌های قابل حمل، متناسب با نیازهای موجود و تعامل بین فضاهای مختلف از ویژگی‌هایی هستند که در راستای ساختار پلان معماری به کامل کردن محیط داخلی ساختمان کمک کرده و حتی می‌تواند قسمتی از مشکلات را نیز رفع کند.

سبک‌های طراحی داخلی

یکی از مهم‌ترین مسائل ایجاد یک طراحی داخلی برای منزل شما انتخاب سبک مناسب است. سبک‌های دکوراسیون انواع مختلفی دارد و انتخاب هرکدام از این سبک‌ها برای طراحی داخلی، چه مدرن و چه کلاسیک متناسب باسلیقه‌‌ی افراد اجرا می‌شود. باتوجه به پیچدگی و دور بودن اصول سبک کلاسیک از زیست امروز مردم، ما این سبک را در طراحی داخلی به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. در نتیجه با توجه به انواع مختلف سبک‌های مدرن یا کلاسیک، بهتر است که فضای زندگی خود را طوری طراحی کنید که با روحیات و سبک زندگی شما مطابقت داشته باشد تا از حضور در آن فضا لذت ببرید.

طراحی مدرن

اصول طراحی داخلی به سبک مدرن بسیار ساده و خلوت در نظر گرفته می‌شود و به هیچ عنوان از گچ بری های مجلل و وسایل پرزرق وبرق استفاده نمی‌شود. طراحان مدرن از حس ساده‌گرایی در هر عنصر از فضا، ازجمله مبلمان و حتی رنگ دیوارها استفاده می کنند، معمولاً فضایی تک رنگ، و به دور از تجمل را ایجاد می کنند. یکی دیگر از نکات طراحی مدرن بزرگ جلوه دادن فضا در خانه‌های کوچک امروزی است که در سبک مدرن این اصل را به خوبی اجرا کرده و از وجود نور طبیعی به منظور بزرگ تر جلوه دادن فضا استفاده می‌کنند.
در اصول طراحی داخلی به سبک مدرن رنگ‌های طبیعی یا طیفی از رنگ های خنثی زیاد دیده می‌شود و همچنین رنگ‌های تیره به خصوص سیاه در کنار رنگ سفید محبوبیت خاصی دارد. از دیگر ویژگی های این سبک نیز می‌توان به استفاده از دکوری های مینیمال، الیاف طبیعی و سایر اشیایی که ساده و شیک هستند، اشاره کرد. بنابراین سبک طراحی مدرن به دلیل ساده بودن و دوری از تجمل‌گرایی امروزه بیشتر از دیگر سبک‌ها مورد استقبال افراد قرار می‌گیرد.

سبک کلاسیک

طراحی داخلی به سبک کلاسیک با تجمل‌گرایی، شیک و آنتیک بودن، توجه ویژه به جزییات و ظریف‌کاری گره خورده است. در این سبک تناسب دقیق و هماهنگی تمام عناصر از اصول مهم طراحی داخلی محسوب می‌شود. استفاده از رنگ‌های طلایی، بژ، کرم، خاکستری، صدفی، نقره‌ای، زیتونی و شرابی، از رنگ‌هایی هستند که بسیار استفاده می‌شوند و چوب نقش اصلی را در این نوع طراحی رقم می‌زند.

در این سبک فضا باید حسی از تجمل را به همراه دارد، بنابراین با انتخاب درست وسایل شما به سبک موردپسندتان نزدیک می‌شوید. توجه کنید که این سبک برای فضاهایی با مساحت زیاد است و در فضاهای کوچک حس خفگی و آشفتگی را برای کاربر دارد.

همان‌طور که گفته شد، سبک کلاسیک نیز مانند سایر سبک‌ها پیچیدگی خاص خود را دارد و تنها به استفاده از چندتا المان سنتی و قدیمی منتهی نمی‌شود. بنابراین تاکید می‌شود درصورتی که تصمیم دارید طراحی خود را به سمت سبک کلاسیک ببرید، حتما مقاله‌ی معرفی سبک کلاسیک را در سایت اینجیر مطالعه کنید.

طراحی داخلی بیوفیلیک چیست؟

طراحی بیوفیلیکیک سبک مدرن با اصول طراحی داخلی جدید محسوب می‌شود تمرکزش بر ایجاد ارتباط بین انسان و طبیعت است. این رویکرد با تکیه بر اصولی که باعث ارتباط عمیق بین انسان‌ها، طبیعت و اجزای آن شکل گرفته است، به افراد فرصت این را می‌دهد تا از حضور عناصر طبیعی در فضای داخلی محل زندگی یا محل کار لذت ببرند و از حس خوب طبیعت در زندگی روزمره‌ی خود بهره‌مند شوند.  

شاید در ذهن شما این سوال پیش آمده باشد که از چه عناصری در طراحی داخلی بوفیلیک بیشتر استفاده می‌شود؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که به‌کارگیری عناصری مانند نور طبیعی، مناظر طبیعی، گیاهان، سنگ، چوب و حتی طراحی آب‌نما به شکل‌گیری یک فضا با رویکرد بیوفیلیک کمک می‌کند و موجب طبیعی جلوه دادن محیط زندگی و محل کار می‌شود. هدف از طراحی با رویکرد بیوفیلیک، ایجاد یک محیط آرامش‌بخش و متعادل برای افراد است که در ادامه‌ی مطلب شما را با اصول طراحی داخلی به سبک بیوفیلیک بیشتر آشنا خواهیم کرد.

  • اصول طراحی زیست‌گرا یا بیوفیلیک

طراحی داخلی با سبک بیوفیلیک به بهبود کیفیت زندگی افراد، کاهش اضطراب و استرس ناشی از زندگی شهری تاثیر بسزایی دارد. به‌عنوان یک رویکرد پایدار شناخته می‌شود که با استفاده از گیاهان و عناصر طبیعی در فضای داخلی به صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز کمک می‌کند و این موضوع در سبک مدرن بسیار حائزاهمیت است. از اصول طراحی داخلی بیوفیلیک می‌توان به استفاده از گیاهان در فضاهای داخلی، از جمله گلدان‌ها، دیوارها و پارتیشن‌های سبز اشاره کرد که تازگی و طراوت را به افراد القا می‌کند و گردش هوای داخلی را نیز بهبود می‌بخشد.

از دیگر اصول طراحی این سبک، استفاده از نور طبیعی و داشتن دید به مناظر خارجی به‌وسیله‌ی پنجره‌های بزرگ است که حس روشنایی و ارتباط با محیط طبیعی را در فضا ایجاد می‌کند. مزیت دیگری که نور طبیعی درمحیط دارد، بالا بردن راندمان کاری را در فضاهای اداری و صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز محسوب می‌شود. همچنین باید به این نکته توجه کرد که متریال‌هایی مثل شیشه و فلز در نقاط اصلی طراحی جایگاهی ندارد و با متریال‌های چوب و سنگ جایگزین می‌شود تا حس صمیمیت و گرمای بیشتری در فضا ایجاد شود.

انتخاب تیم طراحی داخلی

زمانی که شما تصمیم به طراحی داخلی یک فضا می‌گیرید کسانی هستند که در این زمینه تجربه و علم کافی را دارند تا وظیفه‌ی طراحی را بر عهده بگیرند و به شما در این مسیر کمک کنند، افراد دیگری نیز در زمینه‌ی بازسازی ساختمان فعالیت می‌کنند که هر یک وظیفه‌ی مشخصی دارند. برای مثال تعدادی از افراد گروه به جمع آوری اطلاعات، بررسی قدمت، کیفیت و نوع سازه می‌پردازند تا به‌طور دقیق مشخص کنند که بهتر است از چه روشی برای برای بازسازی و تعمیرات ساختمان استفاده شود. عملیات تخریب و ساخت قسمت‌های مختلف ساختمان نیز از وظایف استادکار گروه طراحی محسوب می‌شود. بنابراین می‌توان گفت طراح داخلی یک نمای کلی از فضای داخلی ساختمان را برای ما مشخص می‌کند، مراحل و مسیر ساخت یا بازسازی را نیز نشان می‌دهد، اما اجرای مراحل مختلف در تعمیر و بازسازی ساختمان و رعایت اصول طراحی داخلی طبق موارد مشخص شده از سوی طراح داخلی، برعهده‌ی افراد متخصص در زمینه‌های مختلف مانند معماری، بنایی، تخریب و غیره قرار می‌گیرد. یکی دیگر از اصول طراحی داخلی که تیم معماری باید آن را در نظر بگیرند و باید حتما قبل از شروع پرژه با کارفرما درباره‌ی آن صحبت کنند، برنامه‌ریزی میزان بودجه‌ای است که به این کار اختصاص داده می‌شود، همچنین سلیقه و هدف کارفرما باید با طراح داخلی در میان گذاشته شود تا نتیجه‌ی کار همان چیزی باشد که تیم طراحی و کارفرما انتظار داشته‌اند.

طراحی داخلی آشپزخانه
آشپزخانه سرخ حصار

اصول طراحی داخلی در خانه

باید این موضوع را در نظر داشت که برای داشتن یک خانه با طراحی داخلی، دکوراسیون هماهنگ و زیبا در صورت امکان، به دلیل آشنایی بیشتر طراحان معماری با اصول طراحی داخلی و کمک به ایجاد یک فضای فوق‌العاده برای شما، بهتر است که از متخصصان در این زمینه‌ کمک بگیرید، زیرا معماران داخلی اصول طراحیرا به ‌طور کامل می‌دانند و رعایت آن‌ها طراحی خانه‌ی شما را به نتیجه‌ی دلخواه خواهد رساند. . اما به طور کلی با دانستن و رعایت یک سری اصول اولیه‌ی طراحی داخلی و مبانی هنر معماری می‌توانید دکوراسیون و طراحی بهتری در خانه داشته باشید. بنابراین ما در ادامه‌ی مطلب به برخی از این اصول می‌پردازیم ‌که شما می‌توانید پس از مطالعه‌ی آن، نگاهی به چیدمان منزل خود بیندازید و ببینید که آیا این اصول در طراحی و دکوراسیون خانه‌ی شما رعایت شده است یا خیر؟

نکات طراحی داخلی خانه

  1. نقطه‌ی کانونی: یکی از مهم‌ترین قسمت‌های طراحی داخلی خانه، نقطه‌ی کانونی است، در واقع نقطه‌ی کانونی عنصری محسوب می‌شود که افراد پس از ورود به خانه، توجهشان به سمت آن جلب شده و متوجه این نقطه می‌شوند. به‌عنوان یک نقطه‌ی تاکید به شمار می‌رود زیرا دیگر عناصر طراحی داخلی وابسته به نقطه‌ی کانونی است. برای مثال تلویزیون بزرگ، یک شومینه، ویترین وسایل تزیینی در فضاهای کوچک‌تر و نوع مبلمان می‌توانند از نقاط کانونی خانه باشند که توجه بیننده راه جلب کرده تا نگاهی به اطراف آن نیز بیندازد.
  2. ریتم: ریتم در معماری به‌‌طور کلی به معنای تکرار موزون یک الگو، حرکت یا موارد دیگر است که زیبایی بصری ایجاد می‌کند. اگر در هر فضایی ریتم رعایت نشده باشد حس خوب و مرتب بودن فضا را به شما نخواهد داد. برای دسترسی به ایجاد ریتم درست در طراحی داخلی، باید به نوع تکرار، گذار و کنتراست توجه شود. استفاده از این عنصر حس در حرکت بودن را می‌تواند القا کند و باعث می‌شود نگاه مخاطب از المانی به المان دیگر حرکت کند.
  3. رنگ: رنگ یکی از اصول طراحی داخلیبسیار مهم محسوب می‌شود. انتخاب رنگ مناسب هم بستگی به تاثیری که می‌خواهید در فضا ایجاد کنید، دارد. می ‌توانید از تم ‌های رنگی متفاوتی استفاده کنید اما برای آشنایی با اثربخشی رنگ ‌ها باید مطالعه‌ی کامل و دقیق‌‌تری درباره‌ی این موضوع داشته باشید تا کنتراست مناسبی بین رنگ‌ها برقرار شود که حس بهتری از فضا را به افراد منتقل کند.
  4. خطوط و منحنی‌ها: توجه به خطوطی که در طراحی داخلی خانه برای سقف، کف‌پوش‌ها و دیوارها به‌کار گرفته می‌شود بسیار حائزاهمیت است و باید نکاتی را درباره‌ی نحوه‌ی استفاده از آن‌ها رعایت کنید تا به نتیجه‌ی بهتری دست پیدا کنید. برای مثال: استفاده از خطوط افقی، فضای خانه‌ی شما را بزرگ‌تر نشان خواهد داد اما باعث می‌شود ارتفاع سقف کوتاه‌تر به نظر برسد. به‌کار بردن خطوط عمودی باعث می‌شود ارتفاع فضای شما بلندتر به نظر برسد و در ایجاد یک فضای مدرن به شما کمک می‌کند. خطوط منحنی جذابیت بصری فضا را افزایش داده و موجب القای حس آرامش و صمیمیت در محیط می‌شود. استفاده از خطوط مورب نیز باعث افزایش انرژی و پویایی در خانه می‌شود.
طراحی داخلی و دکوراسیون خانه ای در بوکان
دکوراسیون داخلی خانه ای در بوکان

نتیجه‌گیری

احتمالا شما هم اگر زمانی تصمیم به تغییر فضای داخلی خانه یا محل کارتان گرفته باشید فکر کرده‌اید که که این موضوع را خودتان هم می‌توانید به نتیجه برسانید، اما در ادامه‌ی کار متوجه شدید که این کار بسیار تخصصی بوده و امکان رعایت تمام اصول طراحی داخلی برای یک فضا دشوار است، در نتیجه انجام این پروژه‌ها نیاز به حرفه، تخصص و تجربه‌ی افرادی دارد که به شما کمک کنند. پس بهتر از قبل از اقدام به ساخت یا بازسازی فضای داخلی از تیم‌های طراحی مشورت بگیرید تا به نتیجه‌ مطلوب برسید. 

در نهایت با مطالعه‌ی این مقاله متوجه می‌شویم که رعایت اصول طراحی داخلی باعث زیبایی دو چندان خانه، محل کار یا هر فضایی که شما مدنظرتان است، خواهد شد. بنابراین ما سعی کردیم شما را با برخی اصول طراحی داخلی آشنا کنیم تا با خواندن آن‌ها بتوانید اقدامات لازم جهت زیبایی بیشتر، مانند اصول رنگ‌ها، پوشش‌‌های دیوار و هماهنگی آن‌ها با دیگر عناصر را انجام دهید تا یک دکوراسیون زیبا و مدرن را برای فضای داخلی خود ایجاد کنید. درواقع طراحی داخلی، نیاز به دانستن برخی نکات و اصول اولیه دارد، که با آگاهی به این اصول به نتیجه‌ی دلخواه خواهید رسید اما برای خواندن مقاله‌های بیشتر درباره‌ی طراحی داخلی هر فضا به‌طور مجزا می‌توانید به سایت اینجیر و بخش طراحی داخلی مراجعه کنید. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، تشکر می‌کنیم. اگر به نظر شما به بخش خاصی مرتبط با موضوع در متن اشاره نشده، برای ما بنویسید تا در مطالب دیگر به آن بپردازیم.

    خدمات طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون در گروه طراحی اینجیر دیزاین

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x