اینجیر دیزاین

کافه لوتوس

موقعیت : تهران_پاسداران
مساحت : 70 متر مربع
سبک طراحی :  مدرن
تاریخ انجام پروژه : 1396

در بین زمزمه‌های باد صبحگاهی، گوشه‌ی این خانه را بوی معطر قهوه پُر می‌کند. این بو در پیاده‌رو پخش می‌شود و دل‌ها را مجذوب خود می‌کند. وقتی مردم وارد «کافه لوتوس» می‌شوند در لابه‌لای عطر قهوه و دمنوش‌های مختلف صدای مهمانان همراه با موسیقی به گوش می‌خورد. مهمانان کافه در اطراف میزها نشسته و با هم در گفت‌وگویی دوستانه غرق می‌شوند. طنینِ صداهای مهمانان و موسیقی با هم تلفیق می‌شوند و نت‌های زندگی را می‌نوازند.  در «کافه لوتوس» سعی کرده‌ایم  تعادلی بین سردی و گرمی رقم بزنیم. از  چوب و آجر و بتن در طراحی داخلی استفاده کردیم. چوب و آجر با احساس گرمی که در ماهیت خود دارند، سردی و کرختی بتن را خنثی می‌کنند درست به مثابه‌ی حل شدن شیر و قهوه و ساخت یک لذت بی‌نظیر.

تصاویر زیر مربوط به قبل از طراحی و بازسازی کافه لوتوس است.

برای مشاهده تصاویر با ابعاد بزرگ روی آن کلیک کنید.

طراحی

ما همیشه سعی کردیم که در طراحی بازتابی از شخصیت و هویت کارفرما را در پروژه خلق کنیم، چرا که معتقدیم فضایی که هر شخص در آن زیست می‌کند باید بخشی از آن فرد باشد. در طراحی کافه لوتووس هم سعی کردیم فضایی خلق کنیم تا با شخصیت و علایق کارفرما همسو باشد که در نتیجه آن افرادی شبیه به هم (از لحاظ سلیقه) در یک اتمسفر لحظاتی به یادماندنی تجربه کنند.

تنوع بصری

یکی از خواسته‌هی کارفرما ایجاد فضاهایی متفاوت در کافه بود تا مراجعه کنندگان از یکنواختی فضا دل زده نشده و تجربه‌های حسی متفاوتی را در کافه  داشته باشند. به این منظور ما از چند متریال و رنگ در طراحی این کافه استفاده کردیم و یکی از چالش‌های طراحی نیز برای ما همین بود که این تنوع در رنگ و متریال موجب تشویش بصری نشود.

برای مشاهده تصاویر با ابعاد بزرگ روی آن کلیک کنید.

مبلمان

بخشی از پالت رنگی انتخابی را به کمک مبلمان به فضا اضافه کردیم. به دلیل کوچک بودن فضای کافه چیدمان و نوع خود مبلمان هم باید به گونه‌ای انجام می‌شد تا حداکثر فضا مورد استفاده قرار می‌گرفت. به همین منظور بخشی از مبلمان را به صورت ثابت در کناره‌های دیوار در نظر گرفتیم.

برای مشاهده تصاویر با ابعاد بزرگ روی آن کلیک کنید.

ورودی با دیواری قابل تغییر

دیوار بخش ورودی را برای طرح‌های گرافیتی قابل تغییر در نظر گرفتیم و این دیواردر مناسبت‌های متفاوت رنگ و طرحی جدید به خود می‌گیرد.

برای مشاهده تصاویر با ابعاد بزرگ روی آن کلیک کنید.