اینجیر دیزاین

محوطه سازی هنر اصلاح ویژگی‎های قابل مشاهده یک محوطه‎ی بیرونی است که با طراحی درست فضاها و استفاده از گیاهان، جذابیت و زیبایی محیط را بیشتر می‎کند. محوطه سازی نقش حیاتی در تبدیل یک فضای بیرونی ساده به یک خلوتگاه آرام  دارد. محوطه سازی تنها برای فضاهای تجاری و عمومی نیست، بلکه فضاهای مسکونی مانند ویلاهای مجلل هم نیاز دارند تا با محوطه سازی بهبود یابند. در این مطلب به بررسی محوطه ‌سازی ویلا خواهیم پرداخت.

امروزه بیش از هر زمان دیگری باغ و حیاط به بخشی جدایی‌ناپذیر از ویلاها تبدیل شده است. یک ورودی جذاب که با فضای داخلی پیوند ایجاد می‎کند. محوطه‎ی بیرونی هم مانند هر اتاقی در خانه، از ترندهای دکوراسیون پیروی می‎کند از این قاعده مستثنی نیست. یک باغ محوطه‎سازی شده، بعد جدیدی به لحظات استراحت و برقراری ارتباط با افراد می‌دهد. محوطه سازی ویلا با ترکیب طراحی مدرن و توجه به رفاه، پتانسیل کامل فضا را آشکار می‎کند و آن را به پناهگاهی سبز و زیبا تبدیل می‏کند.

مزایای محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا، می‌تواند مزایای متعددی را برای صاحبان ویلا داشته باشد از جمله این‌که:

 • محوطه سازی ویلا، با استفاده از گیاهان باعث می‌شود زیبایی طبیعی آن ویلا بیشتر شود.
 • ارزش ملک با محوطه سازی درست و اصولی افزایش میابد.
 • قطعا وقتی فضای سبز و طبیعی اطراف ما بیشتر شود، کیفیت زندگی بهبود میابد.
 • با توجه به کاربری‌های گوناگون و طراحی برای آن‌ها، استفاده از محوطه‌ی ویلا را لذت‌بخش می‌کند.

افزایش ارزش ویلا با محوطه سازی

اکثر ویلاها بر بهبود ظاهر محوطه و حیاط خلوت خود از طریق محوطه سازی دیزاین می‌کنند، اما اغلب آن‌ها ارزشی را که با این کار برای ملک ایجاد می‌کنند درک نمی‌کنند. این باور که فقط فضای داخلی خانه برای افزایش ارزش آن بسیار مهم است، یک تصور رایج است. طراحی داخلی ویلا ضروری است، اما تنها عاملی نیست که به ارزش ملک کمک می‌کند و محوطه سازی هم نقش حیاتی در بهبود وضعیت ملک دارد.

مقاله‌ی مرتبط: طراحی ویلا

وجود درختان بزرگ و تنومند در محوطه‌ی یک ملک یکی از عواملی است که بر تصمیمات خریداران آن ملک تاثیر می‌گذارد.

این‌که محوطه سازی ویلا و کاشت درخت می‌تواند ارزش ویلا را افزایش دهد به دلایل زیر است:

درختان زیبایی محوطه را افزایش می‌دهند و جذابیت بصری ملک را بیشتر می‌کنند.

درختان به ایجاد حس آرامش کمک می‌کنند که در فضاهای مسکونی مهم است.

آن‌ها همچنین سایه ایجاد می‌کنند که در آب‌وهوای گرم و آفتابی ضروری است.

درختان همچنین با جذب دی‌اکسیدکربن و سایر آلاینده‎ها به بهبود کیفیت هوا کمک می‌کنند.

آن‌ها حسی طبیعی و ارگانیک به محیط می‌دهند و برای پرندگان و حیوانات کوچک سرپناهی فراهم می‌کنند، بنابراین شما هر روز از صدای زیبای پرندگان لذت می‌برید.

محیط زیست در محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا نه‌تنها به جذابیت و زیبایی ویلا کمک می‌کند، بلکه یک منظره با طراحی خوب درکنار گل‌ها، درختان و گیاهان زیبا می‌تواند محیطی را ایجاد کند که با حضور در آن احساس آرامش کنید. با استفاده از عناصر طبیعی مثل سنگ، چوب، آب و درخت در محوطه سازی ویلا طبیعت را درکنارمان احساس می‌کنیم. گیاهان و درختان اجزای ضروری محیط طبیعی ما هستند و طیف وسیعی از فواید را برای انسان فراهم می‌کنند. با وارد کردن گیاهان به زندگی روزمره، می‌توانیم هوای پاک و سلامتی بیشتری داشته باشیم. احاطه کردن خود در طبیعت کاری فوق‌العاده سالم برای ذهن و بدن شماست. محوطه سازی و کاشت درختان و گل‌ها در ملک خود یکی از بهترین راه‌ها برای دسترسی فوری به محیطی آرام است که می‌توانید از آن لذت ببرید.

تاثیر محوطه سازی ویلا بر کیفیت زندگی

محوطه سازی می‌تواند کیفیت زندگی ساکنان یک ویلای مسکونی را افزایش دهد. زیرا در محوطه سازی ویلا فضاهای مختلفی برای فعالیت‌های متنوع طراحی می‌شود و فرصت استراحت و تفریح را برای ساکنین فراهم می‌کند، درواقع محوطه سازی باعث می‌شود ساکنان ویلا از زیبایی طبیعی در فضای باز با کیفیت هوای بهتر لذت ببرند. علاوه‌بر این، محوطه سازی می‎تواند فضایی را برای فعالیت بدنی مانند پیاده‌روی یا دویدن فراهم کند که می‌تواند سلامت و رفاه ساکنان را بهبود بخشد.

توجه به کاربری در محوطه سازی ویلا

هنگامی که محوطه‌ی ویلا برنامه‎ریزی و طراحی می‌شود، باید هم از نظر زیبایی‌شناسی دل‌پذیر باشد و هم برای ساکنین کاربردی باشد. معماران و طراحان مطمئن می‌شوند که فضاها علاوه‌بر این‌که یک طرح خلاقانه هستند، هدفی را نیز دنبال می‌کنند.

مکان‌های بازی کودکان و فضاهای ورزشی اغلب بخشی از محوطه سازی ویلا هستند، در حالی که آلاچیق‌ها و فضاهای نشیمن فرصتی را فراهم می‌کنند که سالمندان می‌توانند در آن معاشرت کنند و از فعالیت‌های تفریحی لذت ببرند.

حفظ حریم خصوصی با محوطه سازی

راه‌های زیادی برای افزایش حریم خصوصی محوطه‎ی ویلای شما وجود دارد. کاشت درخت در محوطه علاوه‌بر این‌که مکانی برای طراوت و استراحت در یک روز واقعا گرم به شما می‌دهد، می‌تواند حریم محوطه‌ی ویلای شما را از دید حفظ کند. همچنین استفاده از نرده‌ها، دیوارها و حصارهای بلند راه‌های عالی دیگری برای بهبود حریم خصوصی ملک شما هستند.

چطور محوطه سازی ویلا را شروع کنیم؟

جان بخشیدن به محیط بیرون و خلق شاهکاری سبز یک هنر است. سلیقه‌ی شما یک باغ فرانسوی پیچیده با فرم‌های ساختاریافته است یا یک باغ انگلیسی زیبا با منحنی‌های نامنظم؟ باغ‌ها و محوطه‌های کوچک و بزرگ را می‌توان در بسیاری از سبک‌ها طراحی کرد. برای طراحی و اجرای دقیق آن‌چه می‌خواهید، باید تمام مراحل را برنامه‌ریزی کنید. طرح‌ها و ایده‌های انتخابی را بهتر است روی کاغذ ترسیم کنید و تمام وسایل، متریال و ابزار لازم را لیست کنید. شما باید در مورد طراحی، تناسبات، سبک‌ها، وسایل مورد استفاده، فضاها، عناصر تزئینی و بودجه فکر کنید. پس از مشخص کردن تمام این جزئیات، تنها چیزی که باقی می‌ماند این است که این ایده‌ها را به واقعیت تبدیل کنید.

مشاوره با یک متخصص

در محوطه سازی ویلا سلیقه‌ی صاحبان ویلا بسیار اهمیت دارد اما برای داشتن محوطه‎ای بی‌‎نقص که کارایی داشته باشد لازم است به کمک یک متخصص محوطه سازی ویلا را انجام دهید. این متخصص باید هم معماری بداند هم از نکات و اطلاعات باغبانی سررشته داشته باشد. درنتیجه، معماران منظر بهترین افرادی هستند که می‎توانید برای محوطه سازی ویلای خود از آن‌ها کمک بگیرید. کارشناس باتوجه‌ به خواسته‌ها و بودجه‎ی شما  بهترین طرح و ایده را به شما پیشنهاد می‎کند. به منظور تجسم پروژه به روشی ملموس،کارشناسان معماری منظر، طرح اولیه محوطه سازی ویلا را مدلسازی می‌کنند. آن‌ها سپس به وضعیت فعلی محوطه، عناصر فعلی را که باید حفظ شوند، حذف می‌کنند و موارد جدید را اضافه می‌کنند.

فضاها در محوطه سازی ویلا

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحل کار در محوطه سازی ویلا، مشخص کردن محدوده‌ی فضاها است، مثل فضاهای استراحت، فضای سبز و باغ، فضای بازی، تراس، فضای غذاخوری، استخر و… . هر کدام از این فضاها در محوطه سازی ویلا دارای دسترسی خاص خود هستند و درعین‎حال باید با هم دارای هماهنگی و یکپارچگی باشند. در محوطه سازی ویلا برای دسترسی بهتر به هرکدام از این فضاها می‌توان مسیرهای کوچکی درنظر گرفت که به یکدیگر متصل باشند.

هر یک از فضاها کاربری و طراحی مناسب خود را نیاز دارند. تراس در ویلا برای لذت بردن از یک منظره‎ی زیبا در تمام فصول است. یک فضای ناهارخوری مدرن باید دارای یک کف‌سازی بادوام از چوب یا سنگ طبیعی باشد. باغ باید با مسیری از گل، سنگ یا شن با فضاهای دیگر مرز ایجاد کند. فضای استخر به‌طور محسوسی باید از دیگر فضاها جدا باشد تا احساس راحتی به افراد دهد. ترکیب تمام این فضاها به بهترین نحو، کاری است که معماران و متخصصان باتجربه به‌خوبی از عهده‌ی آن برمی‌آیند.

فضای سبز و باغ در محوطه سازی ویلا

برای ایجاد یک باغ سرسبز در محوطه سازی، گیاهان نقش اصلی را دارند. گیاهان و گل‌ها باید با یکدیگر مطابقت داشته باشند، اما همچنین باید با پیکربندی زمین، آب و هوا، نوع خاک و میزان نور سازگار شوند. باتوجه به گستردگی گونه‌های گیاهان، و تنوع زیاد رنگ‎ها، شکل‌ها و حجم‎ها، انتخاب گیاه برای محوطه سازی ویلا دشوار است. اما معماران و کارشناسان محوطه سازی می‌توانند به راحتی این معیارها را ترکیب کنند تا بهترین گیاهان را برای محوطه سازی ویلای شما انتخاب کنند.

وقتی گیاهان موردنظر انتخاب و تهیه شد، نوبت به چیدمان و کاشت می‌رسد. برای ایجاد تنوع ملایمی از تناژ رنگ سبز و داشتن به تضادهای رنگی زیبا، معیارهای مختلفی در گیاهان مثل حجم، ارتفاع و اشکال مورد مطالعه قرار می‌گیرد. پوشش گیاهی متراکم متشکل از بوته‌ها و درختچه‌ها فضا را می‌پوشاند و به چمن شکل و حجم می‌بخشد. استفاده از طیف گسترده‌ای از درختان که در فصول مختلف سال تغییر می‌کنند، به محوطه‌ی ویلا جنب‌وجوش و زندگی می‌بخشند. استفاده از گل‌هایی با ظاهر، بافت و رنگ‌های جسورانه، ریتم و سبک را جذاب‌تر می‌کنند. پوشش‌های گیاهی رونده که دیواره‌ای سبز می‌سازند به‌عنوان یک تقسیم‌کننده‌ی فضای زیبا و پایدار عمل می‌کنند.

استخر در محوطه سازی ویلا

تعبیه استخر در محوطه سازی ویلا در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده است. این بخش می‌تواند یکی از پیچیده‌ترین قسمت‌های محوطه سازی ویلا باشد. برای ایجاد استخر، به فضای زیادی در محوطه‌ی ویلا نیاز دارید. همچنین باید توجه کنید که استخرها نیاز به نگهداری زیادی دارند و بهتر است به کسانی پیشنهاد شود که توانایی نگهداری و حفظ نظافت استخر را دارند.

برای طراحی استخر در محوطه سازی ویلا باید به سلیقه‌ی ساکنین ویلا توجه شود. زیرا فضای اطراف استخر می‌تواند در سبک‌های گوناگونی طراحی شود. مثلا با استفاده از دکینگ‌های ترموود می‌توانید فضای گرم و مدرنی را به محوطه‌ی اطراف استخر ببخشید. همچنین با استفاده از کاشی‎کاری‌های زیبا و خاص می‌توانید سبک و سلیقه‎ی خودتان را منعکس کنید. استخر امکانات زیادی به محوطه سازی اضافه می‌کند. برای افرادی که اهل ورزش هستند می‌توانید فضاهایی برای ورزش و فعالیت‌های متنوع در اطراف استخر طراحی کنید. افرادی که به دورهمی و مهمانی در فضای باز علاقه دارند می‌توانند فضای نشیمن جزیره‌ای در وسط استخر داشته باشند یا با قراردادن آلاچیق در کنار استخر می‌توانید پذیرایی دلچسبی بعد از شنا در استخر داشته باشید. برای کودکان هم می‌توان استخری جدا در کنار استخر اصلی درنظر گرفت که عمق کمتری دارد و در اطراف آن سرسره و وسایل بادی برای بازی و سرگرمی کودکان قرار داد.

فضای نشیمن در محوطه سازی ویلا

یکی از اصلی‌ترین فضاها در محوطه سازی ویلا، طراحی فضایی برای استراحت، غذاخوردن و گفت‌وگو است. فضاهای نشیمن در محوطه سازی ویلا به اشکال مختلف و با کاردبردهای متفاونی طراحی می‌شوند. پراستفاده‌ترین نوع فضای نشیمن در محوطه سازی، استفاده از آلاچیق است. آلاچیق‌ها با داشتن مبلمان و یک سقف، امکان استفاده از طبیعت را به ساکنین می‌دهند بدون آن که از تابش شدید آفتاب یا بارش باران اذیت شوند. آلاچیق‌ها انواع گوناگونی دارند که باتوجه به سبک محوطه سازی ویلا می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. آلاچیق می‌تواند برای دورهمی و گفت‌وگو استفاده شود و در آن مبلمان راحتی قرار داده‌ شود. همچنین برای فضای غذاخوری در محیط باز هم می‌توان از آلاچیق استفاده کرد و با قرار دادن یک میز ناهارخوری در آن، محیطی برای غذاخوردن در فضای باز و لذت بردن از طبیعت فراهم کرد.

طراحی محوطه پارک

فضای بازی کودکان در محوطه سازی

فضای باز و طبیعت یکی از بهترین گزینه‌ها برای بازی و فعالیت‌های کودکانه است و بهتر است در محوطه سازی ویلا به فضای مخصوص بازی کودکان توجه شود. این فضا را می‎توان با عناصر مختلفی بسته به سلیقه‌ی کودک طراحی کرد. یکی از جذاب‌ترین عناصری که اکثر کودکان به آن علاقه دارند، طراحی و ساخت یک کلبه‎ی چوبی یا خانه‌ی درختی است. اگر محوطه‌ی ویلای شما این قابلیت را دارد که در آن یک خانه‌ی درختی قرار دهید حتما این کار را بکنید. لذت داشتن فضای بازی مخصوص که حس کنجکاوی کودکان را برانگیزد برای رشد مهارت‌ها و خلاقیت کودک بسیار مهم است. برای کودکانی که تازه راه رفتن را یاد گرفتند بهتر است محیط امن و محصوری بسازید که اجسام سخت در آن وجود نداشته باشد اما برای کودکان بزرگ‌تر می‌توانید از گیاهان و عناصر طبیعی مثل چوب و سنگ برای چیدمان یک محیط جذاب استفاده کنید.

چیدمان مبلمان در محوطه سازی ویلا

بعد طراحی باغ و مشخص کردن محدوده‌های فضایی در محوطه سازی ویلا، نوبت به تصمیم‌گیری در خصوص دکوراسیون و عناصر موردنیاز در محوطه است. انتخاب مبلمان و سایر عناصر محوطه سازی باید با سایر اجزا پروژه هم‌خوانی داشته باشد و نوع دکوراسیون به سبک محوطه سازی مرتبط باشد. توجه به ابعاد فضا هم در انتخاب مبلمان اهمیت ویژه‌ای دارد. شما نمی‌خواهید با قرار دادن مبلمان بزرگ در یک فضای کوچک امکان رفت‌و‌آمد را سخت کنید. همچنین نحوه‌ی استفاده از فضا و کاربری‌های آن هم برای انتخاب مبلمان درست بسیار مهم است. برای مثال اگر از فضای کنار استخر برای پذیرایی از مهمانان و دوستان خود استفاده می‎کنید، باید صندلی‌ها و میزی انتخاب کنید که مناسب این کار باشد. اما اگر اطراف استخر فقط برای آرامش یا آفتاب گرفتن است، مبلمان این قسمت از محوطه سازی شما می‌تواند تخت‌های مخصوص کنار استخر باشد. حتما سعی کنید تمام مبلمانی که برای فضاهای مختلف درنظر گرفته‌اید را لیست کنید و هنگام خرید سعی کنید تمام آن‌ها با یکدیگر هم‌خوانی داشته باشند.

انتخاب رنگ در محوطه سازی ویلا

انتخاب رنگ مناسب برای طراحی محوطه‌ی ویلا به عوامل زیادی بستگی دارد. آب‌وهوا یکی از آن عوامل مهم است. زیرا آب‌وهوا اولین و مهم‌ترین عاملی است که در انتخاب نوع گیاهان دخیل است و بیشترین رنگ‌هایی که در یک محوطه سازی ویلا می‌بینیم رنگ گیاهان است. دکوراسیونی که برای یک آب‌وهوای گرم و خشک طراحی می‌شود، باتوجه به گیاهانی که در این هوا قابل کاشت هستند انتخاب می‌شود و همین مورد می‌تواند محدوده‌ی انتخاب رنگ را برای محوطه سازی ویلا محدود کند. البته سبک‌های متفاوت هم در انتخاب رنگ دخیل هستند. برای مثال در یک دکوراسیون مدرن مینیمال بیشترین رنگی که در فضا استفاده می‌شود سفید است. ترکیب سفید با رنگ سبز گیاهان هارمونی زیبایی به‌وجود می‌آورد. اما برای محوطه‌ای که به سبک جنوبی طراحی شده است، مبلمان حصیری و رنگ‎های گرم بیشتر استفاده می‌شود که در کنار گیاهان مخصوص آب‌وهوای گرم مثل نخل‌ها حس و حال یک باغ در جنوب را می‌دهد.

نکته‌ی مهم دیگر در هنگام انتخاب رنگ دکوراسیون محوطه این است که شما باید به سبک ساختمان ویلا هم توجه کنید. از آن‌جایی که محوطه سازی باید طوری باشد که یکپارچگی محوطه و ساختمان را حفظ کند، سبک و رنگ انتخابی شما در طراحی باید با معماری ساختمان ویلا هماهنگ باشد.

پیشنهادهای خلاقانه برای محوطه‌ سازی ویلا

با خواندن مطالب بالا می‌توان به جمع‌بندی خوبی رسید. در این قسمت فاکتورهای اصلی در طراحی محوطه‌سازی را همراه با پیشنهادهای کاربردی در یک جا جمع کردیم تا شما با توجه به فضای موجود و بررسی شرایط بتوانید راحت‌تر تصمیم گیری کنید. در واقع بهتر است شما موارد زیر را به‌عنوان پیشنهاد به معمار و گروه متخصص اجرایی پروژه مطرح کنید تا آن‌ها شما را در این زمینه راهنمایی اصولی کنند. در کل برای طراحی خلاقانه محوطه‌سازی ویلا، می‌توانید از ایده‌های زیر استفاده کنید:

 1. حوضچه آبی و آبشار
 2. باغچه سقفی و گلدان‌های آویزان
 3. استفاده از سنگ‌ها و چوب‌های طبیعی.
 4. نورپردازی مناسب
 5. حاشیه‌سازی با گیاهان
 6. آلاچیق یا فضای پوشیده.
 7. آبنما
 8. باغچه‌ی عمودی روی دیوارها
 9. تراس
 10. طراحی مسیرهای پیاده‌روی خاص
 11. تزئین با آثار هنری
 12. بخش‌های بازی و ورزشی
 13. محلی برای روشن کردن آتش
 14. پله و تغییر ارتفاع
 15. حیاط خلوت
 16. پنل خورشیدی
 17. نصب سیستم آبیار خودکار

 

به یاد داشته باشید که در طراحی محوطه‌سازی، انتخاب مصالح مناسب، توجه به انطباق با اقلیم و نیازهای خانواده و همچنین چیدمان مناسب فضاها، نقش مهمی در خلق یک محیط زیبا و کارآمد دارد.

همان‌طور که مطالعه کردید، محوطه سازی ویلا مزایای زیادی دارد که هم بر روی ارزش ملک اثر می‌گذارد هم بر روحیه و سلامت انسان. توجه به محیط زیست و تلاش برای زندگی پایدار می‌تواند با یک محوطه سازی درست و اصولی در محیط زندگی تکمیل شود. توجه به دمای هوا، میزان استفاده از آب برای گیاهان و زیرسازی درست برای هدر نرفتن آب از نکاتی است که باید در محوطه سازی ویلا به آن توجه شود.

گزینه‌های متنوعی برای محوطه سازی ویلا وجود دارد که شما می‌توانید باتوجه به سلیقه، فضا و بودجه‌ی خود انتخاب کنید. اما باتوجه به این‌که طراحی محوطه‌ی بیرونی یک کار تخصصی است و هم باید اصول ساخت و معماری را بدانید و هم از انواع گیاهان و روش‌های کاشت و نگهداری آن‌ها اطلاعات داشته باشید، لازم است برای شروع کار با یک متخصص مشورت کنید تا یک طراحی بی‌نقص و متناسب با فضای شما تحویل دهد. مشاوران و معماران اینجیر با تجربه‌ای غنی از انواع محوطه سازی بناهای مسکونی و ویلاها، می‌توانند پیش از شروع کار محوطه سازی ویلا به شما مشاوره دهند. آن‌ها با کسب اطلاعات در زمینه‌ی محل ویلا، متراژ، بودجه، سبک و سلیقه‌ی موردنظرتان به شما مشاوره می‌دهند. برای داشتن یک محیط لذت‌بخش در ویلای خود می‌توانید به مهندسین اینجیر اعتماد کنید.

پروژه های ساخت ویلا
دسته بندی پروژه ها
ویلا
مسکونی
ورزشی
اداری
تجاری
طراحی نما
ما را دنبال کنید :