اینجیر دیزاین

طراحی خارجی یا طراحی محوطه

همه آن چه از طراحی خارجی باید بدانید!

اگر در فکر ساختن زمینی هستید، یا در فکر بازسازی و حتی ایجاد تغییراتی هر چند جزیی هستید، یکی از بخش­‌هایی که نیازمند توجه فراوان است، طراحی خارجی بناست. طراحی خارجی همان­‌طور که از اسمش پیداست، به طراحی­ای گفته می­‌شود که بر روی فضاهای خارجی ساختمان صورت می­‌گیرد. بنابراین، همان­طور که حتما خودتان هم حدس زدید، طراحی محوطه بر روی بخش‌­های نما، محوطه و روف گاردن متمرکز است. از آن­جایی که فضاهای خارجی اولین مواردی هستند که مخاطب با آن­ها درگیر می­‌شود، میزان اهمیت آن­‌ها در طراحی غیر قابل انکار است. در این مطلب از اینجیر دیزاین می­‌خواهیم مطالبی را با شما به اشتراک بگذاریم که در هیچ جای دیگری پیدا نخواهید کرد! با ما همراه شوید.

چرا طراحی خارجی مهم است؟

همان طور که در بخش مقدمه اشاره کردیم، طراحی خارجی ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. علاوه بر قرارگیری­‌اش به عنوان اولین بخشی از ساختمان که مخاطب با آن رو به رو می‌­شود، می‌­تواند نقش مستقیمی بر سلامت استفاده­‌کنندگان از فضا و نیز کارایی محیط داشته باشد. این مورد بیش­تر شامل تصمیمات گرفته شده در خصوص میزان ورود نور طبیعی، توجه به تهویه طبیعی، استفاده از متریال‌­های مناسب اقلیم، اجرای صحیح روف گاردن، توجه به محوطه‌­سازی، میزان مصرف انرژی و به طور کلی رعایت اصول معماری هم­ساز با اقلیم و نیز روانشناسی محیط است. بنابراین، همان­طور که می­بیند اهمیت طراحی محوطه و تاثیراتش بر زندگی ما بسیار زیاد است. از این رو به شما پیشنهاد می­‌کنیم تا با تیمی کار کنید که خود به این موضوع واقف بوده و به همان اندازه که نیاز است، برای خلق فضایی با کیفیت از خود وسواس نشان دهند.

طراحی خارجی
طراحی خارجی _ ساختمان صبا میهن

طراحی نمای ساختمان

اصول و ضوابط طراحی نما بیش­تر از دیگر موارد است. یک نما علاوه بر این که معرف یک ساختمان است، باید بسته به نوع کاربری، در راستای افزایش کیفیت فضا طراحی شود. بنابراین کاربری پروژه نقش مستقیمی بر نحوه طراحی نما خواهد گذاشت. برای مثال طراحی نمای یک ویلا را با طراحی نمای ساختمان‌‌­های اداری مقایسه کنید! چه تفاوت­‌هایی به ذهنتان می‌­رسد؟ به طور کلی آن چه در طراحی نما مهم است، ایجاد تعادل و انسجام در طرح نهایی است. طرحی زیبا که در عین به کار بردن متریال­‌های مختلف، شلوغ و مملو از اضافات نباشد. یکی از مواردی که می­‌تواند نمای شما را ارتقا بخشد، در نظیر­‌گیری لکه­‌های سبز در طراحی است.  اهمیت این نکته زمانی بیش­تر می­‌شود که بدانیم اکثر شهرهای بزرگ ما با کمبود فضای سبز دست و پنجه نرم می­‌کنند. در این صورت شما علاوه بر زیباتر کردن نمای ساختمان خود، به بهبود چنین معضلی نیز کمک خواهید کرد.

محوطه سازی

یک محوطه‌­سازی حرفه‌­ای و زیبا، می­‌تواند ارزش ملک شما را دو چندان کند. این در حالی است که بسیاری از سازندگان این مورد را نادیده گرفته و به جهت ارزان­‌تر تمام کردن پروژه، از تاثیر شگرف فضای سبز بر کیفیت فضا غافل هستند. لنداسکیپ یا طراحی فضای سبز، یکی از زیرشاخه‌­های رشته معماری است که با تسلط داشتن بر زمین و گیاهان مناسب، می­تواند فضای خارجی ساختمان را از یک تکه فضای خالی بی­‌ارزش، به دوست داشتنی‌­ترین بخش محیط تبدیل کند. اهمیت فضای سبز را می‎‌­توان در تمامی کاربری­‌ها به وضوح دید. چه قصد ویلاسازی دارید و یا طراحی یک بیمارستان، فضای سبز می‌­تواند تاثیر مستقیمی بر سلامت روان استفاده‌­کنندگان از فضا و نیز زیبای بصری ساختمان داشته باشد.

طراحی خارجی
طراحی حیاط و پارکینگ _ ساختمان صبا میهن

یکی از نکات مهمی که هنگام طراحی خارجی محوطه باید در نظر داشته باشید، مسیرهای رفت‌­و­‌آمد افراد، عبور ماشین در صورت نیاز، زوایا و دید محیط از خارج از زمین و و هم­چنین از داخل ساختمان است. این نکته در زمان طراحی ویلا خود را به خوبی نشان خواهد داد. در طراحی محوطه ویلا، آن چه اهمیت دارد چشم­اندازی است که از داخل ساختمان به شما هدیه می‌­شود. هم­چنین تاثیر مستقیم محوطه هنگام حضور در فضا نیز قابل توجه است. در نظر داشته باشید محوطه‌­سازی صرفا به کاشتن چند گیاه و کف­‌سازی ختم نمی­‌شود! بسته به پروژه شما می‌­توانید از مبلمان فضای بیرون، تیغه‌­چینی و تعریف فضاهای جدید نیز استفاده کنید. بنابراین، اگر نیازمند دریافت اطلاعات و ایده­‌های بیش­تر در این زمینه هستید، تنها کافی است با مشاوران ما در اینجیر دیزاین تماس حاصل فرمایید!

 • محوطه­‌سازی ویلا

یکی از مهم­ترین بخش‌­ها در طراحی خارجی ویلا، طراحی فضای سبز و محوطه­‌سازی است! در حقیقت هدف از ویلاسازی، ایجاد محیطی زیبا و مملو از آرامش جهت فرار کردن از زندگی ماشینی و شلوغ شهری است! بنابراین به گونه­‌ای می‌­توانم گفت محوطه ویلا تمام آن چیزی است که ما را به سوی خود می‌­کشاند. همان­طور که پیش­تر اشاره کردیم، نحوه طراحی، اجرا و انتخاب گیاهان و کف­پوش‌­ها همگی به شرایط آب‌­و­‌هوایی منطقه مورد نظر بستگی دارد. اما برخی از موارد هم چون فرم و چینش فضایی را شاید بتوان در تمامی ویلاها با شرایط جوی مختلف به کار برد. برای مثال، استفاده از خطوط کرو و منحنی یا صاف و شکسته، مسائلی نیستند که بنا بر حساسیت­‌های جوی انتخاب شوند.

از این مبحث که بگذریم، در محوطه ویلا، با توجه به ابعاد زمین و نیز اقلیم می­‌توان فضاهای جدیدی را تعریف کرد! برای مثال می­‌توانید یک بخش نشیمن در طراحی محوطه ویلایتان در نظر بگیرید! یک محوطه با کف­پوش مناسب، مبلمان مخصوص فضای باز و یک کانتر جهت آشپزی در فضای بیرون! حتی می­‌توانید از یک شومینه کوچک و زیبا در این فضای دلنشین بهره برید! فوق­‌العاده نیست؟! قرار دادن آلاچیق و پرگولا از دیگر ایده­‌هایی هستند که بدون شک به ذهن خودتان نیز رسیده‌است؛ اما با توجه به ایده‌­های جدیدی که این روزها در حال اجراست، بهتان پیشنهاد می­‌کنم دوباره در موردشان فکر کنید. شما می­‌توانید یک گلخانه کوچک نیز در صورت امکان، در گوشه­ای از حیاطتان بسازید. در این صورت، در کنار برخورداری از زیبایی طراحی خارجی محوطه‌­تان، فضایی دارید برای پرورش گیاهان شخصی­تان. عنصر آب نیز از دیگر مواردی است که در ویلا نیازش احساس می­‌شود. حتما لازم نیست که هزینه زیادی کرده و هم­چنین آب زیادی هدر دهید! می‌­توانید با اکتفا به یک حوضچه کوچک یا آب­نما به این هدف دست یابید.

طراحی محوطه ویلا
طراحی محوطه _ ویلای 70 ساله

قرار دادن چراغ برای فضای بیرونی را فراموش نکنید. علاوه بر این که بهتان کمک می­‌کند تا در شب نیز بتوانید از فضا استفاده کنید، در ایجاد امنیت نیز می‌­توانند بسیار مفید واقع شوند. سبک طراحی در محوطه ویلا بهتر است پیرو سبک انتخابی برای نما و فرم کلی ساختمان باشد. یک طرح مدرن شاید هماهنگی مناسبی با یک سبک سنتی از خود نشان ندهد. ترکیب رنگی محوطه نیز برخلاف تصورتان می‌­تواند بر کیفیت بصری فضا تاثیر ویژه‌­ای بگذارد. ترکیب رنگی درختان، گل­‌ها و کف‌پوش‌­ها با هم باید هماهنگی خوبی داشته باشند. در کنار موارد گفته شده، می­‌توانید در محوطه ویلایتان از انوع مجسمه­‌ها و المان­‌های زینتی استفاده کنید تا جذابیت فضا را بیش­تر از قبل کنید. 

نقش نورپردازی در طراحی محوطه

مبحث نورپردازی در طراحی خارجی شامل نورپردازی نمای ساختمان، محوطه و روف گاردن می­‌شود. جالب است بدانید با این که بسیاری از افراد نورپردازی را بدون دانش کافی در این زمینه انجام می­‌دهند، این حرفه یک تخصص کاملا جداست! انتخاب مکان‌­های قرارگیری، شدت و رنگ نور همگی مواردی هستند که در طراحی محوطه باید به آن توجه کرد. در حقیقت نورپردازی با این هدف انجام می­‌شود که علاوه بر لذت بردن از فضا در روز، در شب نیز بتوان از آن بهره برد و استفاده کرد. از طرفی، یکی از مواردی که یک طراحی خوب را از بد جدا می­کند، نورپردازی آن است. تا به حال شده است ساختمانی را با نورپردازی­‌های نامناسب ببینید و در ذهن خود به حرفه‌­ای نبودن تیم سازندگان آن بیندیشید؟ تعداد این­چنین خطاهایی متاسفانه کم نیست. برای آن که شما نیز گرفتار چنین اشتباهی نشوید، با سپردن طراحی خارجی پروژه خود به ما، خیال خود را از رخ دادن چنین اشتباهاتی راحت کنید!

نورپردازی محوطه
نورپردازی محوطه _ ویلای 70 ساله

طراحی خارجی روف گاردن

نام روف گاردن (بام سبز) این روزها بسیار به گوش می­رسد. طراحی فضای بام خانه به منظور بهره بردن از فضای باز و نیز رفع کمبودهای طراحی شهری در این روزها. میزان محبوبیت روف گاردن نه تنها در شهرهای بزرگ – که به دلیل کمبود فضای سبز و نیز استراحت­گاه‌های کوچک به شدت نیازش حس می‌­شود – بلکه در ویلاسازی نیز بسیار بالا رفته است. از جمله مواردی که در طراحی روف گاردن می­‌توانید به خوبی از آن بهره برید، استفاده از فلاور باکس است. با کمی سلیقه و خلاقیت در استفاده از آن­ها، فضای بامتان را زیبا و چشم‌نواز کنید. چمن مصنوعی نیز گزینه خوبی است تا حس طراوت و شادابی بیش­تری به محیط ببخشید. هم­چنین مانند دیگر طراحی­‌های خارجی، اهمیت نورپردازی نیز غیرقابل انکار است. ایده­‌های بسیاری زیادی در مورد طراحی بام سبز وجود دارد که می­‌توانید از آن‌ها الهام گرفته و فضای بامتان را زیباتر کنید. مبلمانی که می­‌خواهید در این فضا به کار برید بهتر است در تعداد کم، سبک و مناسب فضای باز باشد. از طرفی، توجه داشته باشید که در صورت بارش بارن و برف، بام شما چگونه عمل خواهد کرد! از این رو لازم است این ملاحظات از مرحله طراحی در نظر گرفته شوند تا در آینده دچار مشکل نشوید.

 • دسته­‌بندی بام­‌های سبز

بام­‌های سبز دو دسته هستند: گسترده و متراکم. بام‌­های گسترده در سطح وسیع اجرا می­‌شوند و صرفا می­‌توان از گیاهانی که ریشه‌­های کوتاهی دارند در این نوع بام­‌ها استفاده کرد. علت هم این است که سطح خاکی که می­توان در این نوع بام‌­ها در نظر گرفت بسیار کم است و به طبع آن بام سبک­‌تری مد نظر است. با توجه به این مورد بام­‌های گسترده هزینه و سختی اجرای کم­تری دارند و در بسیاری از موارد می‌­توانند انتخاب معقولانه‌­تری محسوب شوند. برخلاف این دسته از بام‌­ها، بام­‌های متراکم از خاک با عمق بیش­تری استفاده می­‌کنند که سبب می­‌شوند امکان استفاده از گیاهان بیش­تری را داشته باشیم. اما از آن طرف، این تیپ بام­‌ها سنگین‌­تر خواهند شد و به همین دلیل بحث مقاوم­سازی و توانایی سازه جهت تحمل بار وارده مطرح می‌شود. همان­طور که حتما خودتان حدس زده­اید، انتخاب بام سبز متراکم در طراحی خارجی، زمان، دردسر و هزینه­‌‌ی بیش­تری را می‌­طلبد.

 • مزایای استفاده از بام سبز در طراحی خارجی

مزایای استفاده از بام سبز، بیش از آن چیزی است که فکر می­‌کنید! به جز بحث ایجاد محیطی زیبا برای ساکنان، به نحوی به کاهش آلودگی هوا نیز کمک می­‌کند. جالب است بدانید بام سبز یک عایق همه فن حریف است! به بیان واضح­‌تر، بام­‌های سبز با لایه­‌ای که بر روی سقف بنا ایجاد می‌­کنند از نفوذ سر و صدای بیرون به داخل ساختمان جلوگیری می­‌کنند. از آن مهم­تر، نقش عایق سرما و گرما را نیز به خوبی ایفا می‌­کنند. بنابراین بام­‌های سبز به گونه‌­ای در کاهش مصرف انرژی نیز بسیار مفید هستند. در مقیاس کلان، بام­‌های سبز نقش موثری در زیباسازی فضای شهری داشته و به طور مستقیم در رفع کمبود فضای سبز دخیل هستند. در انتها، بام­‌های سبز  می‌­توانند ما را در مدیریت بارش­‌های جوی یاری داده و از آن­ها در جهت آبیاری گیاهانش استفاده کرد.

طراحی روف گاردن ویلا
طراحی روف گاردن _ ویلای امید

10 اصل طلایی در طراحی خارجی

برای آن که طراحی محوطه بنای شما همانند فضای داخلی به بهترین شکل ممکن صورت گیرد، رعایت 10 نکته ای که در زیر به آن­ها شاره کرده‌­ایم، شما را به این هدف نزدیک­تر می­‌کند. این موارد بدین گونه‌­اند:

 1. پیروی فرم از عملکرد: این شعار که متعلق به فرانک لوید رایت است به معنای این است که کاربری پروژه شما هرچه که باشد، طراحی باید تابع آن باشد. برای مثال، اگر طراحی ویلا متعلق به یک هنرمند باشد، در نمای خارجی بخش فضای کار او ممکن است از شیشه‌های بزرگ استفاده شود تا حداکثر نور طبیعی را به داخل دعوت کند.
 2. انتخاب متریال­‌ها بر اساس شرایط جوی، کاربری و خواسته­‌های کارفرما
 3. استفاده از یک ترکیب رنگی صحیح: به جای آن که سراغ رنگ­‌های مختلف بروید، پیشنهاد می‌کنیم 2 رنگ اصلی که هماهنگی خوبی با هم دارند را انتخاب کرده و باقی رنگ­‌ها را از طیف رنگی آن­ها انتخاب کنید. می‌­توانید در بخش‌هایی مثل پنجره‌­ها، لبه بام و در ورودی تضادهای رنگی اعمال کنید.
 4. انتخاب پوشش صحیح برای سقف: یکی از اصلی‌­ترین مواردی که نوع سقف را تعیین می‌­کند، اقلیم و شرایط آب­‌و­‌هوایی منطقه است. در کنار این مورد توجه به کیفیت متریال­‌های انتخابی و نحوه اجرا نیز بسیار مهم است. با یک تصمیم­‌گیری صحیح هم عمر بنا را افزایش دهید هم تاثیری مثبت در تجربه کاربران فضا داشته باشید. نکته مهم دیگر نحوه عایق­بندی سقف است که به موارد مختلفی بستگی دارد.
 5. انتخاب درب ورودی اصلی! در کنار پنجره­‌ها، درب اصلی المان بسیار مهمی در طراحی محسوب می‌­شود. ابعاد، طراحی، نوع بازشو و رنگ آن همگی می‌­تواند بر روی کیفیت نما تاثیر­گذار باشد.
 6. دقت در انتخاب پنجره­‌ها: پنجره‌­های یک بنا روح آن محسوب می­‌شوند و باید در هماهنگی کامل با سبک و فرم کلی ساختمان باشند. انتخاب پنجره­‌هایی با دوام و با کیفیت می­‌تواند شما را از هزینه‌­های آینده معاف کند. در خصوص ابعاد پنجره‌­ها و نوع بازشو آن، باید با در نظر داشتن ضوابط و استانداردها و هم چنین شرایط جوی تصمیم­گیری شود.
 7. طراحی صحیح ورودی: طراحی ورودی بر خلاف نادیده گرفته شدنش توسط بسیاری از سازندگان، از اهمیت ویژه­‌ای برخوردار است. انتخاب جای قرارگیری ورودی بر اساس وزش باد، تابش آفتاب و دسترسی مواردی هستند که باید در نظر گرفته شود. هم چنین ورودی ساختمان باید همانند یک نقطه­‌ی مکث بوده و به مراجعه­‌کننده فرصت استراحت و خوانش فضا را بدهد. در کاربری مسکونی، فضای ورودی امکان تعویض لباس­‌ها، درآوردن کفش‌­ها، قرار دادن چترهای خیس و نیز با قرار دادن آینه امکان آماده شدن را به فرد می­دهد. در دیگر کاربری‌­ها، فضای ورودی به جز امکان مکث و انتظار، فضایی برای دریافت اطلاعات مورد نیاز مراجعه­‌کننده را نیز فراهم می­کند.
 8. نورپردازی صحیح نما و محوطه
 9. طراحی صحیح و خلاقانه محوطه
 10. رعایت اصول فنی، ضوابط و استانداردهای موجود

خدمات طراحی خارجی اینجیر دیزاین

طراحی خارجی در نقش زبان گفت و گوی بین سازه و و انسان، بر رفتار مراجعه‌­کنندگان و کاربران فضا تاثیر گذاشته و می­تواند بر تصمیم نهایی او در خصوص سنجش کیفی فضا نیز موثر واقع شود. در حقیقت یک طراحی محوطه خوب به مخاطبان می­گوید که چه احساسی به فضا داشته باشند! بنابراین، انتخاب یک تیم طراحی حرفه­‌ای و دلسوز بدین منظور بسیار مهم است. ما در اینجیر دیزاین در تمامی مراحل مشاوره، طراحی، نظارت و اجرا همراهتان خواهیم بود تا به خلق فضایی بی نظیر پرداخته و تجربه‌­ای به یادماندنی را برایتان رقم بزنیم. با داشتن سابقه‌­ای قابل توجه در این زمینه که ضمانت کیفیت بالای کار ماست، طراحی اصولی بر مبنای نوع کاربری پروژه و با در نظرگیری تمامی جزییات چیزی است که در موردش به شما اطمینان­ خاطر می­دهیم. در انتخاب ما به عنوان همراهان قابل اعتمادتان در این مسیر تردید نکنید.        

خدمات ما در زمینه طراحی خارجی

طراحی روف گاردن

(Roof Garden Design)

طراحی روف گاردن، تجربه‌ای کاملا متفاوت از طراحی باغ  و باغچه روی زمین است. ما می‌توانیم گیاهان زیادی را انتخاب کنیم و در آنجا پرورش دهیم. در طراحی روف‌گاردن هم مانند طراحی سایر بخش‌های آپارتمان نکات کلیدی بسیاری وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر بگیریم. 

طراحی آلاچیق

Gazebos, Gazebos, Pergolas

طراحی آلاچیق از عناصر مهم در معماری محسوب می‌شود‌، و همواره توجه طراحان و معماران را به خود جلب کرده است. این سازه‌های زیبا و کاربردی، تاریخچه‌ای طولانی در  تمدن‌های گذشته دارند و امروزه نیز همچنان در طراحی فضاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طراحی استخر

استخرها، از گذشته تا به امروز به‌عنوان یکی از عناصر مهم در طراحی محیط‌های زندگی انسان وجود داشته‌اند. اما با پیشرفت فناوری و تغییرسبک‌های زندگی، طراحی استخرها نیز تحت تأثیر قرار گرفته است.

محوطه ‌سازی

محوطه ‌سازی هوشمندانه درواقع ساختن فضایی در محیط باز است، که به شما احساس سرزندگی می‌بخشد، چه این محوطه ‌سازی در حیاط کوچکی انجام شود، چه برای محیطی وسیع.

محوطه ‌سازی ویلا

محوطه سازی هنر اصلاح ویژگی‎های قابل مشاهده‌ی یک محوطه‌ی بیرونی است. محوطه سازی نقش حیاتی در تبدیل یک فضای بیرونی ساده به یک خلوتگاه آرام  دارد. محوطه سازی تنها برای فضاهای تجاری و عمومی نیست، بلکه فضاهای مسکونی مانند ویلاها هم نیاز دارند تا با محوطه سازی بهبود یابند.

طراحی حیاط

فرقی نمی‌کند که به‌تازگی خانه‌ی خود را خریده باشید یا سال‌ها در خانه‌ی خود زندگی کرده باشید. در هرصورت ممکن است ظاهر خانه‌ مطابق سلیقه‌ی شما نباشد یا از آن خسته شده باشید. این همان زمانی‌ است که شما به بازسازی یا تغییر دکوراسیون رو می‌آورید. وقتی می‌گوییم بازسازی یا تغییر، منظورمان فقط بازسازی داخل خانه نیست. 

پروژه های طراحی خارجی
دسته بندی پروژه ها
ویلا
مسکونی
ورزشی
اداری
تجاری
طراحی نما
ما را دنبال کنید :