اینجیر دیزاین

طراحی داخلی پارکینگ مسکونی به‌عنوان یکی از جنبه‌های بسیار مهم در طراحی فضاهای مسکونی، نقش بسیار حیاتی در بهبود کیفیت زندگی ساکنین دارد. با توجه به روند رو به افزایش جمعیت و تعداد خودروها، مسئله پارکینگ در محیط‌های مسکونی به چالشی مهم تبدیل شده است. اما متأسفانه، اکثراً در فرآیند طراحی پارکینگ‌های مسکونی، توجه کافی به جنبه‌های داخلی و طراحی مناسب این فضاها صورت نمی‌گیرد و معمولاَ بدون خلاقیت از کلیشه‌های طراحی پیروی می‌کنند. ما در ادامه نمونه‌های موفق از طراحی داخلی پارکینگ‌های مسکونی را همراه با عکس‌های پروژه‌ها ارائه می‌دهیم.

هدف اصلی این مقاله، معرفی و بررسی اصول و الگوهای طراحی داخلی پارکینگ مسکونی است. بنابراین در قدم اول مهم است  که نیازهای کاربران در پارکینگ مسکونی تحلیل و بررسی شود و در ادامه اصول طراحی مناسب و استفاده از فناوری‌های مدرن در طراحی داخلی پارکینگ مسکونی مورد مطالعه قرار گیرد.

پارکینگ‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به  شرایط مکانی مختلف و ابعاد مورد نیاز، پارکینگ‌ها می‌توانند برای فضاهای متفاوت طراحی مختلفی داشته باشد که هر کدام با دیگری متفاوت است. اما در طراحی پارکینگ برای فضاهای مختلف اشتراکاتی نیز وجود دارد. به‌طور کلی ما در این مقاله از میان تمامی پارکینگ‌ها ( پارکینگ‌های زیرزمینی، پارکینگ‌های ساختمانی، پارکینگ‌های خیابانی، پارکینگ‌های چند طبقه، پارکینگ‌های هوشمند، پارکینگ‌های دوچرخه و موتورسیکلت) به طور خاص و تخصصی فقط  به اهمیت طراحی داخلی پارکینگ‌های «مسکونی» در بهبود کیفیت زندگی ساکنین می‌پردازیم و نکات مهمی را در طراحی داخلی پارکینگ مسکونی را مطرح می‌کنیم.

 

پارکینگ مسکونی به‌عنوان یک بخش مهم از زیرساخت‌های مسکونی، به فضایی اشاره دارد که برای پارک خودروهای ساکنین در ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی اختصاص داده می‌شود. این فضاها به منظور تأمین مکان‌های مناسب برای پارک و نگهداری خودروهای ساکنین طراحی می‌شوند.

اهمیت طراحی داخلی پارکینگ

طراحی داخلی پارکینگ مسکونی اهمیت بسیاری دارد و تأثیر قابل توجهی بر راحتی، آسایش و کیفیت زندگی ساکنین در مجتمع‌های مسکونی دارد. در واقع، پارکینگ مسکونی به‌عنوان محلی که ساکنین برای پارک خودروهای خود استفاده می‌کنند، می‌تواند تأثیر زیادی بر روابط اجتماعی آن‌ها داشته باشد. در طراحی داخلی پارکینگ، رعایت ضوابط پارکینگ، طراحی صحیح محل پارک ماشین‌ها، تهویه و نورپردازی مناسب، استفاده از فناوری‌های مدرن و موارد دیگر برای ایجاد یک محیط مناسب و کارآمد برای ساکنین بسیار مهم است.
علاوه‌بر این، طراحی داخلی پارکینگ مسکونی به جنبه‌هایی همچون امنیت، استفاده‌ی حداکثری از فضا، شیب و ترازبندی  صحیح، ساماندهی مناسب مکانی و محیط زیست و پایداری توجه می‌کند. با رعایت این اصول در طراحی داخلی پارکینگ مسکونی، می‌توان محیطی را ایجاد کرد که به ساکنین امکان پارک و دسترسی به خودروهایشان را با حداکثر راحتی می‌دهد. همچنین، معماری مناسبِ پارکینگ می‌تواند بخش زیادی از جریان ترافیک و مزاحمت‌هایی که ناخواسته در محیط‌های مسکونی پر رفت‌وآمد به‌وجود می‌آید را بهبود ببخشد، زیرا با طراحی مناسب پارکینگ، امکان جابه‌جایی و پارک خودروها به‌صورت سریع و آسان فراهم می‌شود.

بنابراین، طراحی داخلی پارکینگ مسکونی می‌تواند به ایجاد یک محیط زیبا و آرام برای ساکنین کمک کند. استفاده از تزئینات، رنگ‌ها و مصالح مناسب، ایجاد فضایی آرام و دلپذیر را در پارکینگ مسکونی فراهم می‌کند. این امر می‌تواند به افزایش رضایت ساکنین از محیط زندگی و بهبود ارتباطات اجتماعی در مجتمع‌های مسکونی کمک کند.

به طور خلاصه، طراحی داخلی پارکینگ مسکونی از اهمیت بالایی برخوردار است. این طراحی باعث می‌شود ساکنین بتوانند به‌راحتی و بدون مشکلات از خودروهای خود استفاده کنند و از تجربه زندگی مطلوب‌تری برخوردار شوند. همچنین، با رعایت اصول طراحی مناسب، می‌توان محیطی زیبا، امن و کارآمد را در پارکینگ‌های مسکونی فراهم کرد که در نهایت بهبود کیفیت زندگی ساکنین را به ارمغان می‌آورد.

طراحی داخلی پارکینگ
طراحی داخلی پارکینگ

نیاز‌های کاربران در پارکینگ‌های مسکونی

پیش از شروع طراحی پارکینگ، باید از خودمان بپرسیم که ساکنین واحدهای مسکونیِ آپارتمانی و ویلایی معمولاً چه نیازهایی دارند؟ و با چه ایده‌های خلاقانه‌ای می‌توان فضای داخلی پارکینگ‌ها را طراحی و تزئین کرد؟

چهار مورد زیر جزء مواردی است که در طراحی داخلی پارکینگ‌ها باید در نظر گرفت :

 

 

 1. ظرفیت پارکینگ: یکی از نیازهای اساسی در پارکینگ مسکونی، وجود ظرفیت کافی برای پارک خودروهای ساکنین است. به‌عبارتی دیگر باید فضای کافی برای تعداد خودروهای ساکنین در مجتمع مسکونی وجود داشته باشد و تا از شلوغی و تداخل محل پارک خودروها جلوگیری شود. در نظر گرفتن ظرفیت پارکینگ ساختمان‌ها، مسئله‌ای است که پیش از ساخت ساختمان باید در نظر گرفته شود. حال عده‌ای از سازنده‌ها برای سود بیشتر در فروش واحد‌ها از روش‌های مختلفی سعی در رعایت نکردنِ این قانون دارند، اما متأسفانه عده‌ای از طراحان و سازنده‌ها هم نیز ناخواسته دست به چنین اشتباهی می‌زنند. در واقع آن‌ها تجربه و تخصص کافی ندارند. بنابراین مهم است که برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی پیش از ساخت، با معماران و متخصصین این حوزه مشورت کنید.

 

 1. ایمنی و امنیت پارکینگ‌ها: ساکنین نیاز دارند تا در پارکینگ مسکونی خود احساس ایمنی و امنیت کنند. این نکته شامل وجود سیستم‌های نظارتی مثل دوربین‌های مداربسته، روشنایی مناسب، درب‌ها و ورودی/خروجی‌های مطمئن، و مشخص کردن حریم پارک خودروها است. علاوه‌‌بر بحث امنیتی و حراستی پارکنیگ‌ها و در امان بودن از گزند دزدی‌ها و آسیب‌ها، این نکته هم بسیار مهم است که ایمنی پارکینگ‌ها در خطرهای احتمالی مثل آتش‌سوزی‌ها نیز تأمین شود. ضوابط آتشنشانی و شهرداری در مورد پارکینگ‌ها نیز به این موارد تأکید دارند.
 1. راحتی و آسایش : پارکینگ مسکونی باید فضایی را فراهم کند که ساکنین بتوانند به‌راحتی و در آسایش پارک خودروهای خود را انجام دهند. این موضوع شامل مساحت کافی بین جایگاه‌ها، راه‌ها و مسیرهای دسترسی استاندارد، سقف‌های بلند و تهویه‌ی مناسب است.
 1. محیط زیست و پایداری: در طراحی پارکینگ مسکونی، مسائل مربوط به محیط زیست و پایداری نیز باید مد نظر قرار گیرد. صرفه‌جویی در مصرف انرژی، مصالح با کیفیت و در صورت امکان بازیافتی، جذب و کاهش آلودگی هوا و ایجاد فضای سبز و پوشش گیاهی می‌تواند این نیاز را برآورده کند.

  با توجه به این نیازها، همان‌طور که گفته شد، در طراحی داخلی پارکینگ مسکونی باید بهبود کیفیت زندگی ساکنین را در نظر گرفت و سعی کرد تمامی موارد بالا را در طراحی لحاظ کنیم.

طراحی داخلی پارکینگ
طراحی مدرن پارکینگ

اصول طراحی داخلی پارکینگ مسکونی

 1. مساحت و ابعاد پارکینگ: یکی از اصول اساسی طراحی داخلی پارکینگ مسکونی، تعیین مساحت و ابعاد مناسب است. این نکته شامل مواردی مربوط به ابعاد و اندازه‌ی بخش‌های مختلف پارکینگ می‌شود. به‌عنوان مثال در نظر گرفتن مساحت کافی بین جایگاه‌های پارک خودرو، قرارگیری درست جای پارک خودروها و مسیرها و به‌طور کلی رعایت استانداردهای مربوط به مساحت و ابعاد پارکینگ به منظور کاهش تداخل خودروها و ترافیک داخلی.
 1. روشنایی و نورپردازی پارکینگ: استفاده از نورپردازی مناسب در پارکینگ مسکونی برای افزایش روشنایی و ایجاد امنیت بصری بسیار مهم است. باید به تأمین نور مناسب در مسیرها، جایگاه‌ها توجه شود. استفاده از روشنایی طبیعی و مصنوعی مناسب نیز از نکات مهم طراحی داخلی پارکینگ است.
 1. تهویه پارکینگ: تهویه مناسب در پارکینگ مسکونی برای حفظ هوای تازه و کاهش آلودگی ضروری است. استفاده از سیستم‌های تهویه طبیعی یا مکانیکی و همچنین تهویه مطبوع برای حفظ دمای مناسب و تهویه‌ی هوای سالم در داخل پارکینگ توصیه می‌شود.
 1. مصالح مناسب پارکینگ و تزئینات آن: در انتخاب مصالح و تزئینات برای طراحی داخلی پارکینگ مسکونی باید از متریال مقاوم استفاده کرد که در برابر فشار و برخورد خودروها آسیب نبیند. همچنین، مصالح قابلیت شست‌وشوی داشته باشند و به‌راحتی تمیز شوند. استفاده از متریال مناسب در پوشش‌های زمین، دیوارپوش‌ها و الگوهای طراحی زیبا می‌تواند جذابیت و زیبایی به پارکینگ ببخشد.
 1. مسیرها و علائم راهنمایی پارکینگ: طراحی مسیرها و استفاده از علائم راهنمایی و ترافیکی در پارکینگ مسکونی بسیار مهم است. باید مسیرهای مناسب برای حرکت و دسترسی به جایگاه‌های پارکینگ تعیین شود. این مسئله شامل تعیین مسیرهای ورود و خروج و مسیرهای اضطراری مانند خروج اضطراری و دسترسی به اطفاء حریق است. همچنین، علائم راهنمایی و ترافیکی مانند تابلوهای جهت‌دهی و علائم ایمنی باید به طور مناسب در پارکینگ مجتمع‌های مسکونی نصب شوند.

  با رعایت این اصول طراحی داخلی پارکینگ مسکونی، می‌توان بهبود کیفیت و عملکرد پارکینگ، ایجاد راحتی و رفاه برای کاربران، افزایش ایمنی و امنیت، حفظ محیط زیست و ارتقاء زیبایی فضا را ممکن ساخت.

الگوهای طراحی داخلی پارکینگ مسکونی

منظور از الگوهای طراحی داخلی پارکینگ مسکونی همان بررسی انواع دسته‌بندی پارکینگ‌ها است، که عبارت‌اند از:

 

 1. پارکینگ‌های تک سطح و چند طبقه در سطح‌های مختلف: در طراحی داخلی پارکینگ مسکونی، می‌توان از الگوهای تک سطح و چند سطح استفاده کرد. پارکینگ تک سطح شامل جایگاه‌های پارکینگ کنار هم در یک سطح است، در حالی که پارکینگ چند سطح شامل استفاده از طبقات مختلف برای پارک خودروها است. این الگوها بسته به فضای موجود و ظرفیت پارکینگ، بهینه‌سازی فضا و افزایش ظرفیت را ممکن می‌سازند.

 

 

 1. پارکینگ‌های زیرزمینی: این نوع پارکینگ‌ها از فضای زیر زمین ساختمان استفاده می‌کنند و به کاربران امکان پارک خودروهایشان را با دسترسی آسان و ایمن فراهم می‌کنند. طراحی مناسب، سیستم تهویه و روشنایی در پارکینگ‌های زیرزمینی بسیار حائز اهمیت است.

 روانشانی فضا در طراحی داخلی یعنی چه؟

استفاده از سیستم‌های روانشناسی فضا در طراحی داخلی پارکینگ مسکونی می‌تواند تجربه‌ی کاربری را بهبود ببخشد. مثلاً استفاده از رنگ‌ها، ترکیبات رنگی، نورپردازی مناسب، تزئینات زیبا و خلاقانه، تابلو‌ها و علائم بصری، فضاهای سبز و آرامش‌بخش و سایر عوامل مشابه می‌توانند احساس راحتی، امنیت و آرامش در کاربران ایجاد کنند. با توجه به نوع و ماهیت پروژه، الگوهای طراحی داخلی پارکینگ مسکونی می‌توانند ترکیبی از موارد فوق یا تمرکز بر یک یا چند مورد از آن‌ها باشند. در هر صورت، هدف اصلی این الگوها، ایجاد یک محیط مناسب، راحت و امن برای کاربران پارکینگ مسکونی است.

ترازبندی و طراحی مناسب پارکینگ

ترازبندی پارکینگ مسکونی برای جابه‌جایی و پارک خودروها بسیار حائز اهمیت است. ترازبندی شاملِ تعیین ارتفاع و شیب مناسب سطح جایگاه‌ها و مسیرها، تعیین فضاهای کافی برای حرکت راحت خودروها و همچنین تعیین فضاهای مناسب برای باز و بسته کردن درهای خودروها است. ترازبندی صحیح به کاربران امکان پارک راحت‌تر و ایمن‌تر را می‌دهد و تداخل‌ها و مشکلات جابه‌جایی خودروها را به حداقل می‌رساند.

رمپ پارکینگ

رمپ پارکینگ یک قسمت مهم از طراحی پارکینگ است که برای اتصال طبقات مختلف پارکینگ به یکدیگر و برای ورود و خروج خودروها بین این طبقات استفاده می‌شود. رمپ‌ها می‌توانند به دلیل ایجاد جریان ترافیکی سهولت‌بخش، بهینه‌سازی فضا و کاهش زمان و صرفه‌جویی در حرکت خودروها طراحی شوند  .برای طراحی بهینه رمپ پارکینگ، موارد زیر باید مدنظر قرار گیرند:

انتخاب زاویه شیب: زاویه شیب رمپ باید به‌گونه‌ای باشد که حرکت خودروها بر روی آن به‌طور طبیعی و بدون مشکل انجام شود. زاویه شیب رمپ‌ها باید با استانداردهای مربوطه سازگاری داشته باشد و میزان آن بستگی به ارتفاع طبقات پارکینگ دارد.

ابعاد رمپ: ابعاد رمپ‌ها باید با توجه به اندازه خودروها، عرض رمپ و فضای مورد نیاز برای پیچیدن خودرو در نظر گرفته شود. همچنین، ارتفاع رمپ باید بر اساس ارتفاع خودروها و فضای مورد نیاز برای عبور آن‌ها تعیین شود.

ایمنی رمپ: رمپ‌ها باید به طور کامل ایمن باشند و احتمال وقوع حوادث را به حداقل برسانند. این موارد شامل استفاده از پوشش ضد لغزش بر روی رمپ، نصب سیستم روشنایی مناسب، محدود کردن سرعت خودروها و ایجاد فضای کافی برای منعطف شدن و پیچیدن آن‌ها است.

ساماندهی عبور و مرور: رمپ‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که جریان ترافیکی در پارکینگ به خوبی ساماندهی شود. مثلا، ایجاد مسیرهای واضح و قابل رویت، نصب علائم و سیستم‌های راهنمایی و رانندگی و ایجاد مناطق جداگانه برای ورود و خروج خودروها است. البته برای مشخص شدن مسیر عبور و مرور خودروها می‌توان از تنوع رنگی استفاده کرد و هم‌زمان خلاقیت و هیجان بیشتری را هم به فضا تزریق کرد. به‌عنوان نمونه پارکینگ اداری ساختمان صبا میهن که توسط تیم ما طراحی شده است، نگاه متفاوتی به طراحی پارکینگ‌ها داشته است.

طراحی داخلی پارکینگ

ایده‌هایی برای طراحی داخلی پارکینگ

پارکینگ از سه بخش، کف، سقف و دیوار تشکیل شده است. اما چون فضای بزرگی است و کاربری آن نیز مشخص است نمی‌توان به مانند طراحی داخلی کاربری‌های دیگر مثل رستوران و… با آن برخورد کرد و بخش‌های مختلف آن را از هم جدا در نظر گرفت.

نکات زیر می‌توانند در طراحی پارکینگ‌ها کمک‌کننده باشند:‌

 • استفاده از متریال‌های رایج در سبک مدرن
 • استفاده از خط و خطوط عمودی و افقی در طراحی، بیشتر خطوط افقی
 • در نظر گرافیک خاصی در طراحی، مثل شماره‌ی پارکینگ‌ها، تابلوها، خط مسیر و محل قرارگیری پارک خودروها و.. .
 • طراحی خلاقانه و با جسارت و دوری از کلیشه‌های طراحی.
 • نورپردازی مناسب و حساب‌شده؛ به‌طوری که تمام فضاها را یکنواخت روشن نکنیم. مثلا جای پارک ماشین‌ها و مسیرهای حرکتی روشن‌تر و مشخص‌تر باشد.
 • معمولاً سقف پارکینگ‌ها کوتاه است و تأسیسات زیادی هم از این بخش عبور کرده. در صورت امکان می‌توان از سبک طراحی اکسپوز برای طراحی پارکینگ استفاده کرد.
 • در نظر گرفتن جای پارک مخصوص موتور‌ها، دوچرخه‌ها و حتی خودرو‌های بزرگ‌تر
 • استفاده از رنگ‌ها و الگوهای مدرن و ساده
 • استفاد از گل و گیاه و فضای سبز متناسب با شرایط محیطی پارکینگ
 • در نظر گرفتن شلف و کمدهایی برای قرار دادن وسایل خودروها و موتورها
 • تعریف مسیر حرکتی و دسترسی به پله‌های طبقات و آسانسور و…
 • در نظر گرفتن سالنی برای انتظار
 • استفاده از آثار هنری و تزئینات و هچنین وسایل و مبلمان مناسب
 • هوشمندسازی وسایل و تجهیزات پارکینگ، از سیستم‌های تهویه‌ی هوشمند و نورپردازی هوشمند تا سیستم‌های نظارتی و امنیتی

 

به‌طور کلی پیشنهاد ما برای طراحی داخلی پارکینگ‌های مسکونی به سبک مدرن این است که شما طراحی این قسمت را مشابه طراحی نمایشگاه ماشین در نظر بگیرید. طبیعتاً نمایشگاه ماشین طراحی متفاوتی نسبت به پارکینگ دارد، اما ما می‌توانیم با اهمیت دادن به قسمت پارکینگ‌ ساختمان‌ها و الهام‌گیری از سبک و اصول طراحی نمایشگاه ماشین، جلوه‌ی خاص و ویژه‌ای به پارکینگ‌ها ببخشیم.

 

نتیجه گیری

پس در نتیجه، می‌توانیم بگوییم که طراحی داخلی پارکینگ مسکونی اهمیت بسیاری در بهبود کیفیت زندگی ساکنان دارد. با در نظر گرفتن نیازها و انتظارات کاربران، می‌توان با اعمال اصول و الگوهای طراحی مناسب، یک فضای امن، راحت و زیبا را برای پارکینگ مسکونی فراهم کرد. تأمین ظرفیت مناسب پارکینگ، توجه به ایمنی و امنیت، ایجاد راحتی و آسایش برای کاربران و توجه به محیط زیست و پایداری از جمله نیازهای کاربران است. با توجه به این نیازها، می‌توان با استفاده از اصولی مانند مساحت و ابعاد استاندارد، نورپردازی و روشنایی مناسب، تهویه مطبوع، استفاده از مصالح و تزئینات مناسب، و ایجاد مسیرها و علائم راهنمایی، کیفیت طراحی داخلی پارکینگ مسکونی را بهبود بخشیم.
در پایان، از شما دعوت می‌کنیم سوالات و مشکلات مربوط به طراحی داخلی پارکینگ را با ما به اشتراک بگذارید. ما با همکاری و تبادل اطلاعات به شما کمک می‌کنیم که به طراحی بهتری برسید.

پروژه های طراحی داخلی پارکینگ
دسته بندی پروژه ها
ویلا
مسکونی
ورزشی
اداری
تجاری
طراحی نما
ما را دنبال کنید :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x