اینجیر دیزاین

طراحی داخلی اتاق نشیمن

طراحی داخلی اتاق نشیمن یا طراحی داخلی یک اتاق غذاخوری از این جهت اهمیت ویژه‌ای دارد که این فضا معمولا چیزی بیشتر از محلی برای صرف غذا در هر خانه‌ای است. اتاق غذاخوری می‌تواند محلی برای صحبت‌های خانوادگی و دوستانه باشد. گفت‌وگویی که هنگام صرف غذا در محیطی با طراحی زیبا و مناسب انجام می‌شود، قطعا دل‌نشین‌تر خواهد بود. ما معمولاً زمان زیادی را در اتاق غذاخوری برای خوردنِ غذا، جشن، رویدادهای خانوادگی و مناسبت‌ها صرف می‌کنیم. معمولا بحث‌های مهمی هم در این اتاق و اطراف میز ناهارخوری اتفاق می‌افتد، بنابراین مهم است که طراحی داخلی اتاق غذاخوری مناسب تمام این لحظات باشد.

چه اتاقی مجزا در خانه برای غذاخوری داشته باشید، چه فضای ناهارخوری شما به صورت اوپن در کنار آشپزخانه باشد، باید در طراحی این فضا، نکات کاربردی و مهم را درنظر بگیرید. به همین دلیل، دانستن این‌که دقیقا چگونه می‌توانید اتاق ناهارخوری را برای خود و خانواده‌تان با سلیقه‌های متنوع طراحی کنید، ممکن است کمی پیچیده باشد. در طراحی داخلی اتاق غذاخوری، اساساً باید تصمیم بگیرید که چه کسی، چگونه و چه زمانی از فضا استفاده می‌کند و اجازه دهید با توجه به مجموعه‌ای از این تصمیمات، مبلمان انتخابی، طرح، رنگ و چیدمان را تعیین کنند. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، توصیه می‌کنیم از یک تابلوی مودبرد استفاده کنید. به این صورت که تصاویری را که دوست دارید ذخیره کنید یا از کافه‌ها و رستوران‌های مورد علاقه‌ی خود الهام بگیرید. در نهایت این تصاویر و ایده‌ها، منابعی برای طراحی اتاق غذاخوری شما می‌شوند.

تفاوت طراحی داخلی اتاق غذاخوری با آشپزخانه

اتاق غذاخوری و آشپزخانه دو اجزای مهم در یک خانه هستند که به صورت جداگانه وظایف و نقش‌های مختلفی را ایفا می‌کنند. شاید در بسیاری از طراحی‌ها این دو کاربری در یک فضای مشخصی درنظر گرفته شود. اما باید بدانیم که این دو باهم تفاوت دارند. پیشنهاد می‌شود مقاله‌ی طراحی داخلی آشپزخانه را در سایت اینجیر مطالعه کنید. ما در ادامه، تفاوت‌های اصلی بین اتاق غذاخوری و آشپزخانه را نیز مشخص می‌کنیم:

 • اتاق غذاخوری:
  1. محل خوردن غذا: اتاق غذاخوری محلی است که افراد خانواده یا مهمانان در آن وعده‌های غذایی را صرف می‌کنند.
  2.  مبلمان : اتاق غذاخوری عموماً دارای میز و صندلی‌هایی است که برای نشستن و خوردن غذا به‌کار می‌روند.
  3.  برخورداری از نور طبیعی: اتاق غذاخوری معمولاً دارای پنجره‌ها و منابع نور طبیعی است که فضا را روشن و دلنشین می‌کنند.
  4.  محیط اجتماعی: اتاق غذاخوری برای تجمع خانواده و مهمانان به‌منظور خوردن غذا، برگزاری مراسم خاص و برگزاری اجتماعات استفاده می‌شود.
 • آشپزخانه:
  1. محل تهیه غذا: آشپزخانه محلی است که در آن غذاها تهیه و پخت و پز می‌شوند.
  تجهیزات پخت و پز: آشپزخانه دارای تجهیزات و وسایل مختلفی است مانند اجاق گاز یا اجاق برقی، فر، یخچال، ظروف پخت و پز و…
  4.  محیط کاری: آشپزخانه به‌عنوان محیطی کاری استفاده می‌شود و کاربری اصلی آن تهیه و آماده‌سازی غذا است.
  5.  نورپردازی کاربردی: آشپزخانه نیاز به نورپردازی کاربردی دارد تا فضایی مناسب برای کارهای پخت و پز ایجاد شود.
  به‌طور خلاصه: اتاق غذاخوری محیطی است که برای مصرف وعده‌های غذایی و تجمع خانواده و مهمانان استفاده می‌شود، در حالی که آشپزخانه محل تهیه و آماده‌سازی غذاها است. این دو بخش با وظایف و کاربردهای مختلف، نقش‌های مهمی در هماهنگی و عملکرد خانه ایفا می‌کنند. البته بسیاری از نکاتی که در طراحی داخلی اتاق غذاخوری باید به آن توجه شود همان نکته‌هایی است که در طراحی آشپزخانه نیز باید لحاظ شود.
طراحی داخلی اتاق نشیمن
طراحی غذاخوری

10 اصل مهم طراحی داخلی اتاق غذاخوری

در ادامه قصد داریم به بررسی مهم‌ترین نکات طراحی داخلی اتاق غذاخوری بپردازیم.

1. کفپوش اتاق غذاخوری

کفپوش در طراحی داخلی اتاق غذاخوری، یکی از عناصر کلیدی برای اطمینان از عملکرد خوب اتاق است. کف اتاق ناهارخوری نه‌تنها باید زیبا به نظر برسد، بلکه باید بادوام باشد. زیرا این اتاق‌ها فضاهای پُر رفت‌وآمد هستند و در معرض ریختن غذا و لکه‌شدن نیز هستند. وقتی نوبت به انتخاب کفپوش برای اتاق ناهارخوری شما می‌رسد، باید به سه چیز اصلی توجه کنید: طرح، دوام و سهولت در تمیز کردن.

اتاق‌های غذاخوری معمولا ترافیک زیادی دارند، بنابراین بهتر است کفپوش‌های باکیفیت و بادوام را انتخاب کنید که تعمیر و نگهداری کمی نیاز داشته باشد و در طول زمان خراب نشود. در این فضا احتمال ریختن مواد غذایی و نوشیدنی‌ها روی زمین زیاد است، بنابراین انتخاب جنسی که به راحتی تمیز شود ضروری است.

2. فرش اتاق غذاخوری

در طراحی داخلی اتاق غذاخوری حتما این نکته را به‌خاطر بسپارید که طراحی یک محدوده در اطراف اتاق غذاخوری فضای صمیمی‌تری ایجاد می‌کند و این موضوع در طراحی داخلی اتاق غذاخوری با پلان باز اهمیت بیشتری دارد. این محدوده را می‌توانید هم با استفاده از گلدان و اکسسوری‌های دیگر تعیین کنید و هم با نورپردازی متفاوت. استفاده از فرش هم در طراحی داخلی اتاق غذاخوری روشی دوست‌داشتنی برای مشخص کردن محدوده‌ی میز ناهارخوری و افزودن بافت، طرح و رنگ به فضا است. نکته‌ی کلیدی این است که باید دقت کنید که فرش نسبت به میز ناهارخوری شما اندازه مناسب داشته باشد تا میز ناهارخوری و همه‌ی صندلی‌ها به راحتی روی آن قرار بگیرند، اما باز هم مقداری کف اتاق در اطراف فرش دیده شود. قرار گرفتن فرش به این صورت باعث می‌شود هنگام نشستن دور میز و غذاخوردن، پای شما نرمی و لطافت فرش را لمس کند و روی زمین سخت و سرد نباشد. همچنین باعث می‌شود هنگام جابه‌جایی صندلی، اطراف فرش به صندلی گیر نکند.

 البته توجه به جنس فرش نیز بسیار مهم است. زیرا با قرارگیری در زیر میز ناهارخوری، ریختن مواد غذایی روی آن اجتناب‌ناپذیر است. پس باید جنسی استفاده شود که هم به راحتی بتوان آن را جارو کرد و هم لکه‌ها را بتوان راحت از روی آن پاک کرد.

3. مبلمان اتاق غذاخوری

مهم‌ترین چیزی که در طراحی داخلی اتاق غذاخوری باید به خاطر بسپارید این است که درنظر بگیرید که شما بیشترین استفاده را از مبلمان این فضا دارید و سعی کنید همه چیز را ساده و در عین حال برای نیازهای خود کاربردی نگه دارید. یکی از سخت‌ترین قسمت‌های طراحی داخلی اتاق غذاخوری، انتخاب مبلمان مناسب برای فضایی است که دارید. معیار بسیاری از مردم برای انتخاب مبلمان، زیبایی و مقرون‌به‌صرفه بودن است اما به ارگونومی اتاق توجه کافی ندارند. منظور از ارگونومی درواقع قرار دادن آناتومی و رفتار انسان در طراحی است. هنگام طراحی یک اتاق ناهارخوری، ابتدا به راحتی فکر کنید. برای انتخاب بهتر باید معیارتان را یک مهمانی شام با زمانی طولانی درنظر بگیرید، بنابراین انتخاب صندلی‌هایی راحت و میزی با ابعادی مناسب ضروری است.

4. انتخاب میز ناهارخوری مناسب

در طراحی داخلی اتاق غذاخوری، مهم‌ترین کار انتخاب میز ناهارخوری است. برای خرید میز ناهارخوری درست، باید مطمئن شوید که با قرار دادن آن در اتاق غذاخوری، فضای خالی در اطراف مبلمان وجود خواهد داشت تا از اتاق به درستی استفاده کنید. شما باید بررسی کنید که همه چیز در مقیاس درست باشد، زیر قطعا نمی‌خواهید یک میز کوچک در فضایی بزرگ شناور باشد. بنابراین اگر اتاق شما بزرگ‌ است، میز مستطیلی بلند را انتخاب کنید که فضا را به خوبی پر کند. میزهای بزرگ در فضایی کوچک هم عملا رفت‌وآمد و راحتی را مختل می‌کنند، بنابراین انتخاب درست‌ترین میز ناهارخوری، به فضایی که در دسترس دارید بستگی دارد. اگر اتاق غذاخوری شما جدا از آشپزخانه و اتاق‌های دیگر است، به این فکر کنید که یک بوفه، میز و صندلی‌های مستطیلی با فاصله مناسب از هم داشته باشید. البته اگر فرم اتاق شما مربع است، میز مربع هم برای این فضا بسیار بهتر عمل می‌کند. برای اتاق‌های غذاخوری پلان باز که به آشپزخانه متصل هستند، میز ناهارخوری دایره‌ای را به شدت توصیه می‌کنیم. به این دلیل که میزهای دایره‌ای برای مکالمه انتخاب خوبی  هستند و تعداد مهمان‌هایی که دور آن می‌نشینند می‌تواند راحت‌تر از باقی میزها تغییر کند.

5. انتخاب صندلی مناسب برای اتاق غذاخوری

برای انتخاب صندلی‌ها هم سعی کنید تحت تأثیر ترندهای لحظه‌ای قرار نگیرید، بلکه به دنبال چیزی باشید که برای شما و خانواده‌تان کاربردی است. اگر فرزند خردسالی دارید، لازم است در حین طراحی داخلی اتاق غذاخوری به فکر او باشید و حتما صندلی مخصوصی برایش تهیه کنید که هم خودتان راحت باشید و هم فرزندتان با راحتی و بدون دردسر در کنارتان غذا بخورد. در آینده هم می‌توانید آن را با صندلی معمولی جایگزین کنید. اگر اهل سرگرمی‌های خانوادگی و دوستانه هستید و ساعت‌های بیشتری دور میز غذاخوری وقت می‌گذرانید، صندلی‌های مدرن چرم مصنوعی می‌توانند گزینه‌ی خوبی برای شما باشند.

6. مبلمان کاربردی اتاق غذاخوری

همان‌طور که گفتیم، توجه به سلیقه و کاربردهای مدنظر شما در طراحی داخلی اتاق غذاخوری بسیار اهمیت دارد و می‌تواند در اضافه کردن مبلمان و اکسسوری‌های فضا تاثیرگذار باشد. اگر اهل سرگرمی باشید یا اگر به ظروف و تزیینات خاص علاقه داشته باشید، به راه‌حل‌های چیدمان مناسب آن ظروف، دکورها، وسایل بازی و سرگرمی‌ها نیاز دارید. همه‌ی این موارد می‌توانند فضای با ارزش زیادی را در کابینت آشپزخانه اشغال کنند، بنابراین توصیه می‌کنیم که یک بوفه، میزکنسول یا قفسه‌ی مدرن در اتاق غذاخوری خود قرار دهید. اگر فکر می‌کنید، به آن نیاز ندارید، باید اشاره کنیم که داشتن یک بوفه بهترین راه است برای این‌که نه تنها اتاق غذاخوری، بلکه آشپزخانه شما نیز شلوغ نشود. تمام آن چیزهایی را که همیشه به دلیل نداشتن فضای کمد روی میز کنار می‌گذارید می‌توانند داخل یک بوفه‌ی شیک جای بگیرند. همچنین جابه‌جایی وسایلی که معمولا استفاده می‌کنید، از کمد آشپزخانه به اتاق غذاخوری، ایده‌ی خوبی است که کار شما را راحت می‌کند. میزهای کنسول همچنین فضای مناسبی را برای اضافه کردن نورپردازی به اتاق ناهارخوری ایجاد می‌کنند. نکته کلیدی برای قرار دادن میز کنسول در اتاق غذاخوری این است که همیشه مطمئن شوید میز کنسول شما بالاتر از میز ناهارخوری است تا وقتی پشت میز نشسته‌اید چشم شما به سمت آن کشیده شود و بتوانید آن را ببینید، نه این‌که تصویر آن به وسیله‌ میز قطع شود.

7. نورپردازی مناسب اتاق غذاخوری

نورپردازی در طراحی داخلی اتاق غذاخوری از این جهت اهمیت دارد که شما و مهمانانتان باید هنگام غذا خوردن آرامش داشته باشید و با نور خیلی زیاد یا خیلی کم اذیت نشوید. برای از بین بردن سایه‌های تیره روی صورت مهمان‌ها، تا حد امکان از نورهای با ارتفاع پایین، به خصوص مستقیما روی صندلی‌ها اجتناب کنید. در نورپردازی اتاق غذاخوری باید از لامپ‌های کم‌نور و متمرکز پرهیز کنید زیرا این لامپ‌ها علاوه‌بر ایجاد سایه‌های نامناسب، از پراکنده شدن یکنواخت نور هم جلوگیری می‌کنند. اتاق ناهارخوری باید به اندازه‌ی کافی روشن باشد پس باید از یک لوستر یا یک چراغ آویز بالای میز ناهارخوری استفاده کنید تا آن را به نقطه‌ی کانونی اتاق تبدیل کند، همچنین لازم است نورهایی را در اطراف و گوشه‌های اتاق، به‌صورت لامپ یا دیوارکوب اضافه کنید.

اگر فضای اتاق غذاخوری شما بزرگ است و روزانه از آن برای کاربردهای دیگری مثل کار و جلسات آنلاین استفاده می‌کنید، بهتر است به سراغ کلیدهای تنظیم‌کننده‌ی نور بروید و به راحتی حال و هوای اتاق را بسته به کاربرد آن تغییر دهید. بهترین حالت این است که منابع نور مختلف را با هم ترکیب کنید. مثل ترکیبی هوشمندانه از نور طبیعی، نور سقفی بالای میز ناهارخوری، دیوارکوب‌ها و لامپ‌های پایه‌دار.

8. انتخاب رنگ و پترن در طراحی داخلی اتاق غذاخوری

این مرحله از طراحی داخلی اتاق غذاخوری به تعداد دفعات استفاده از اتاق، زمان استفاده در روز و کاربردهای آن بستگی دارد. اگر اغلب از اتاق غذاخوری برای صبحانه و ناهار استفاده می‌کنید، استفاده از رنگ‌های تیره را فراموش کنید. در این حالت باید از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. همچنین می‌توانید آبی و سبز ملایم را هم امتحان کنید. اما اگر اتاق غذاخوری شما بیشتر مکانی برای مهمانی‌ها و دورهمی‌های شبانه است، لازم است در انتخاب طرح و رنگ جسور باشید. از رنگ‌آمیزی یک دیوار برجسته یا نصب کاغذ دیواری طرح‌دار نترسید. این رنگ‌ها و طرح‌ها مهمان‌ها را به داخل می‌کشاند. اتاق غذاخوری قلب دورهمی‌ها و مهمانی‌های منزل شماست، پس آن را سرزنده طراحی کنید. رنگ‌های ساده و کم‌رنگ و یکنواختی بیش از حد می‌توانند فضا را خنثی و بی‌روح کنند. مثلا می‌توانید برای اثرگذاری و تاکید بیشتر روی اکسسوری‌ها، از رنگ‌هایی شارپ در زمینه‌ای خنثی استفاده کنید.

طرح و رنگ اثاثیه، نورپردازی یا آثار هنری را با هم ترکیب کنید تا به فضای خود سبکی خلاقانه ببخشید. باید توجه کنید که رنگ تنها گزینه‌ی شما برای روح بخشیدن به اتاق غذاخوری نیست و توجه به بافت و پترن هم می‌تواند در طراحی داخلی اتاق غذاخوری بسیار تاثیرگذار باشد. پترن‌ها را می‌توان با استفاده از کاغذدیواری به اتاق غذاخوری آورد. باید دقت کنید که اگر کاغذدیواری شما طرح‌دار است باید سایر عناصر اتاق را ساده انتخاب کنید تا فضا شلوغ و نامرتب به‌نظر نرسد. کاغذدیواری‌ رنگی برای دیوار پشت میزناهارخوری به عنوان پس‌زمینه‎‌ای جذاب عمل می‌کند که برای استفاده در فضایی با رنگ خنثی مناسب است.

9. چیدمان اتاق غذاخوری

احتمالا شما هم به این فکر می‌کنید که در طراحی داخلی اتاق غذاخوری انتخاب زیادی درمورد چیدمان ندارید و باید طبق معمول همیشه یک میز ناهارخوری در وسط داشته باشید و صندلی‌ها را اطراف آن بچینید. این روش قطعا چیدمانی منطقی برای اتاق غذاخوری است اما تنها انتخاب نیست. مخصوصا برای فضاهای کوچک که درنظر گرفتن تعداد صندلی‌ها و ابعاد میز بسیار مهم است. برای چیدمان بهینه‌ی اتاق غذاخوری لازم است تمام کاربری‌های فضا را درنظر بگیرید.

در یک اتاق ناهارخوری کوچک، ممکن است بخواهید با قرار دادن میز ناهارخوری در یک گوشه، فضای دنجی طراحی کنید و در اطراف آن صندلی اضافه به همراه بوفه‌ی ظروف و تزئینات را قرار دهید. در اتاق‌های غذاخوری بزرگ‌تر، میز را در مرکز قرار دهید و قفسه‌های کتاب یا میزهای کنسول را در اطراف اتاق اضافه کنید که می‌توانند به‌عنوان فضایی برای قرار دادن ظروف موردنیاز یا وسایل تزئینی استفاده شوند. اطمینان حاصل کنید که فضای کافی دور میز ناهارخوری خود دارید تا افراد بتوانند آزادانه و بدون نیاز به برخورد با همه‌ی افراد حاضر در مهمانی، در اطراف میز غذاخوری حرکت کنند. در چیدمان اتاق غذاخوری باید میز را در مرکز توجه قرار دهید. هنگامی که میز ناهارخوری نقطه کانونی فضا باشد، مهمانان احساس می‌کنند که مجبور به نشستن و برقراری ارتباط با یکدیگر می‌شوند. بعد از تعیین جای مناسب میز، سایر وسایل و لوازم جانبی را طوری بچینید که مکمل این نقطه کانونی باشند. به دلیل اهمیت طراحی داخلی اتاق‌ غذاخوری کوچک در ادامه‌ی مقاله راجع‌به آن به طور مجزا و مفصل توضیح داده‌ایم.

در طول یک مهمانی یا دورهمی، بیشتر وقت مهمان در اتاق غذاخوری می‌گذرد. بنابراین طراحی داخلی یک اتاق غذاخوری باید به‌گونه‌ای باشد که افراد در تمام ساعاتی که از آن استفاده می‌کنند احساس خوبی داشته باشند و به مکالمه و غذاخوردن بپردازند. در نتیجه فضای غذاخوری نباید بیش از حد پرسروصدا باشد یا در معرض عوامل حواس‌پرتی مثل تلویزیون باشد. این موضوع باز هم در اتاق‌های غذاخوری با پلان باز چالش‌برانگیز می‌شود و لازم است برای طراحی فضایی راحت و آرام خلاقیت بیش‌تری داشته باشید.

10. اکسسوری در اتاق غذاخوری

استفاده از تابلوها و نقاشی‌ها در دکوراسیون اتاق غذاخوری هم می‌تواند همان عملکرد کاغذدیواری را در اتاق غذاخوری داشته باشد و با توجه به سلیقه‌ی شما این فضا را جذاب و منحصربه‌فرد کند. درواقع استفاده از آثار هنری در اتاق‌های غذاخوری، می‌تواند به‌عنوان یک شروع کننده مکالمه عمل کند و مهمانان جدید را به گفت‌وگو تشویق کند. این ویژگی را گاهی اکسسوری‌ها و مبلمان خاص هم دارند، به‌طوری‌که توجه بیننده را جلب می‌کنند تا درباره‌ی آن‌ها نظر دهد.

 در این بخش از طراحی داخلی اتاق غذاخوری باید با کمک تزئینات و اکسسوری‌ها شرایط گفت‌وگوی بیشتر را برای مهمانان جدید ایجاد کنید. بهترین انتخاب، قرار دادن اکسسوری‌هایی است که شما را توصیف می‌کنند. درواقع استفاده از وسایلی که گویای علاقه‌مندی‌ها و سلیقه‌ی صاحب‌خانه هستند تجربه‌ی نزدیک بودن به مهمانان می‌دهد و برای معاشرت احساس راحتی بیش‌تری خواهند داشت.

طراحی مدرن غذا خوری

خلاصه‌ای از نکات مهم طراحی داخلی اتاق غذاخوری

برای شروع طراحی داخلی اتاق غذاخوری عوامل زیادی وجود دارند که باید آن‌ها را درنظر بگیرید. مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در طراحی داخلی اتاق غذاخوری اندازه‌ی اتاق شما و کاربری‌های آن است. اگر می‌خواهید اتاق غذاخوری شما شیک و رسمی باشد، توصیه می‌کنیم یک میز مستطیلی بلند را در مرکز اتاق قرار داده و مقداری صندلی راحت در اطراف آن بچینید تا مهمانان شما فضای کافی داشته باشند. اضافه کردن یک میز کنسول در انتهای اتاق و چند لامپ بلند می‌تواند حسی متقارن در اتاق غذاخوری ایجاد کند و ظرافت بیشتری به چیدمان فضا ببخشد.

اگر اتاق ناهارخوری کوچکی دارید یا فقط می‌خواهید چیزی دنج‌تر و صمیمی‌تر بسازید، میز دایره‌ای را انتخاب کنید و اگر فضا دارید آن را در وسط اتاق و روی یک فرش دایره‌ای قرار دهید. یا آن را کمی به یک گوشه ببرید و فضای دنجی بسازید. بقیه اتاق به‌عنوان یک فضای تجمع غیررسمی‌تر برای سرگرمی قبل از غذا خوردن استفاده می‌شود که چیدمان آن را می‌توانید طبق سلیقه‌ی خودتان و با نکاتی که بالاتر گفته شد انجام دهید.

تنها زمانی می‌توانید بگویید مهمانی شام موفقی داشتید که خود و مهمانانتان بتوانید چندین ساعت در اتاق غذاخوری بنشینید و گفت‌وگو کنید، پس داشتن صندلی‌های راحت یک الزام است. نورپردازی نیز بسیار مهم است و بهتر است بتوانید درجه نور را باتوجه به کاربری‌های متفاوت از اتاق غذاخوری تغییر دهید.

افزودن فضای ذخیره‌سازی به شکل کمد، میز کنسول یا قفسه همیشه برای نوشیدنی‌ها و ظروف اضافی مفید است. به این صورت هنگام صرف غذای خانوادگی یا پذیرایی از مهمان مجبور نیستید بارها به آشپزخانه برگردید تا ظروفی که یادتان رفته است را بیاورید. این قفسه‌ها همچنین می‌توانند به‌عنوان کتابخانه در اطراف میز ناهارخوری استفاده شوند.

طراحی داخلی اتاق غذاخوری‌های کوچک

طراحی داخلی اتاق غذاخوری‌های کوچک چالش‌های خاصی دارد، اما با استفاده از ترفندها و روش‌های مناسب می‌توان آن‌ها را جذاب و کارآمد کرد. در ادامه، نکات و راهنمایی‌هایی برای طراحی داخلی اتاق غذاخوری‌های کوچک ارائه می‌شود:

1 .  انتخاب مبلمان مناسب: انتخاب میز و صندلی‌های کوچک و قابل‌حمل باعث کاهش اشغال فضا می‌شود. اگر اتاق غذاخوری‌تان کوچک است، انتخاب میزی که جمع می‌شود می‌تواند کاربردی باشد. این نوع میزها را بعد از اتمام وعده غذایی می‌توانید به دیوار یا کابینت بچسبانید. همچنین، می‌توان از صندلی‌های ‌تاشو استفاده کرد که بعد از اتمام وعده غذایی، قابلیت جمع‌آوری دارند.

2 .  استفاده از آینه‌ها: نصب آینه در دیوار اتاق غذاخوری،بُعد ایجاد می‌کند و اندازه‌ی وسیع‌تری به اتاق داده و احساس بزرگ‌تر بودن اتاق غذاخوری را القا می‌کند.

3 .  استفاده از رنگ‌های روشن: استفاده از رنگ‌های روشن بر روی دیوارها و سقف، فضای بازتری را ایجاد می‌کند و احساس روشنایی و فضا بهتری به کاربر می‌دهد.

4 .  استفاده از فضای زیر پنجره: می‌توان از فضای زیر پنجره به عنوان محلی برای نشستن و میز ناهار خوری استفاده کرد.

5 . انتخاب نورپردازی مناسب: استفاده از نور مستقیم و غیرمستقیم. می‌توانید از چراغ‌های طاقچه‌ای، لامپ‌های دیواری و لوسترهای کوچک استفاده کنید.

6 . جلوگیری از شلوغی : نظم دادن به وسایل و نگهداری مرتب ظاهر اتاق را بهبود می‌بخشد و از ازدحام جلوگیری می‌کند.

7 . اجناس غیرضروری را نگه ندارید: در طراحی داخلی اتاق غذاخوری کوچک، استفاده از اجناس و وسایل غیرضروری را به حداقل برسانید. این کار فضای بیشتری را برای استفاده به کاربر می‌دهد.

8 . استفاده از فضای دیوار: برای خاص شدن طراحی داخلی اتاق غذاخوریتان می‌توانید روی دیوارها قفسه‌ها یا قاب‌های متنوع نصب کنید تا به‌عنوان فضای ذخیره‌سازی برای لوازم و وسایل موردنیاز قابل استفاده باشند.

9 . فضاهای ذخیره‌سازی خلاقانه: استفاده از مبلمان با امکانات ذخیره‌سازی مثل کشوها و قفسه‌ها که کمک به نگهداری منظم وسایل می‌کند. از این ویژگی در طراحی‌های به سبک مدرن به شکل‌ها مختلف استفاده می‌شود.
با توجه به نکات فوق، می‌توانید اتاق غذاخوری‌های کوچک را به صورت جذاب و کارآمد طراحی کنید و از فضای موجود به بهترین شکل استفاده کنید.

طراحی داخلی اتاق غذاخوری مدرن و شیک

طراحی داخلی اتاق غذاخوری مدرن و شیک با تمرکز بر استفاده از اشیاء و طرح‌های مدرن، به طور کلی اتاقی را ایجاد می‌کند که ظاهری زیبا، تمیز و جذاب دارد. در ادامه، نکات مهمی را برای طراحی داخلی اتاق غذاخوری مدرن و شیک آورده‌ایم. اما پیش از خواندن آن توصیه می‌شود مقاله‌ی سبک‌شناسی در معماری را مطالعه کنید تا نسبت به سایر سبک‌های طراحی داخلی اتاق غذاخوری نیز آشنا شوید.

1 .  رنگ‌های مدرن: استفاده از رنگ‌های مدرن و شیک مثل سفید، خاکستری، مشکی و نقره‌ای که باعث ایجاد احساس تمیزی و سادگی می‌شود.

2 .  وسایل و مبلمان مدرن: انتخاب میز و صندلی‌های با طرح‌های ساده و خطوط مدرن که انسجام خوبی با هم دارند.

3 .  نورپردازی مناسب: استفاده از نورپردازی مناسب با چراغ‌ها و لامپ‌های مدرن که فضای روشن و دلنشینی ایجاد می‌کنند.

4 .  استفاده از متریال و مصالح طبیعی: استفاده از متریال طبیعی مثل چوب، سنگ و فلز در دکوراسیون و مبلمان که احساس دوام و طبیعی بودن را برای فضا به ارمغان می‌آورد.

5 .  طرح‌های هندسی: استفاده از الگوها و طرح‌های هندسی مثل خطوط مستقیم و مربع و مختلف‌الضلاع که جلوه‌ای مدرن و هنری به اتاق می‌بخشد.

6 .  دیوارهای ساده و نقاشی‌ و گرافیتی: استفاده از دیوارهای با رنگ‌های ساده و نقاشی‌ها و تصاویر مدرن برای جلب توجه و جذابیت.

7 .  کاهش وسایل غیرضروری: کاهش استفاده از اجناس و وسایل غیرضروری.

9.  استفاده از گیاهان داخلی: استفاده از گل و گیاهان داخلی که باعث آرامش و تازگی هوا می‌شوند.

با رعایت این نکات می‌توانید فضایی را خلق کنید که با رعایت سادگی همزمان از زیبایی نیز برخوردار است. با  رعایت انسجام در طراحی داخلی اتاق غذاخوری شک نکنید که طراحی شما دلنشین و دوست‌داشتنی خواهد بود.

اگر با طراحی داخلی آشنا نیستید یا احتیاج به کمک و مشاوره دارید، مشاوران اینجیر می‌توانند به راحتی شما را برای طراحی داخلی اتاق غذاخوری راهنمایی کنند. با خواندن این مطلب اکنون شما می‌دانید برای داشتن اتاق غداخوری مناسب باید به چه عواملی توجه کنید و حالا وقت آن است که طراحان اینجیر با درنظرگرفتن آن‌چه شما احتیاج دارید، اتاق غذاخوری منزلتان را طراحی کند تا از غذاخوردن و گفت‌وگو با دوستانتان در اتاق غذاخوری مدرن منزل خود لذت ببرید.

پروژه های طراحی نشیمن
دسته بندی پروژه ها
ویلا
مسکونی
ورزشی
اداری
تجاری
طراحی نما
ما را دنبال کنید :
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x