اینجیر دیزاین

 با افزایش جمعیت و حرکت به سمت سبک زندگی مدرن و صنعتی و فاکتورهای مختلف دیگر، میزان آلودگی‌ها در حالت‌های گوناگون همچون؛ آلودگی هوا، آلودگی صوتی و بصری نیز افزایش می‌یابد. ‌ این افزایش جمعیت، ترافیک‌های سنگین را در کنار آلودگی صوتی و بصری به دنبال خود می‌آورد که همین امر باعث می‌شود تا انسان در شهرهای پرجمعیت از احساس آرامش کمتری برخوردار شود. ظهور این دغدغه‌ها باعث می‌شود تا میل به گذراندن اوقات فراغت در محیط‌های طبیعی و مراکز تفریحی بیشتر شود. به همین دلیل اکثر مردم در تعطیلات آخر هفته سعی می‌کنند از این آلودگی‌ها و تنش‌های زندگی صنعتی فاصله گرفته و به محیط‌های بکر و طبیعی بروند. علاوه‌بر این باید به این نکته توجه داشت که برخی از افراد به طور دائمی از محیط­ شلوغ کلان‌شهرها فاصله می­گیرند تا این آرامش را همیشه حس کنند، مهاجرت به مناطق دنج­تر بیشتر در شرایطی رخ می­دهد که افراد هیچ­گونه وابستگی شغلی یا عاطفی نداشته باشند. اما اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که در کنار زندگی در تهران به دنبال آرامش هستید و از طرفی وابستگی شغلی خود را نمی­توانید نادیده بگیرید و مجبور به ماندن در تهران هستید، پیشنهاد ما به شما، ساخت ویلا در لواسان است. با ساخت ویلا در لواسان، نه‌تنها می­توانید در روزهای تعطیل و آخر هفته­ها به این منطقه دنج بیایید، بلکه می­توانید به‌صورت دائمی به آنجا نقل‌مکان کرده و شغل خود را در تهران حفظ کنید. در ادامه این مقاله به بررسی شرایط اقلیمی، ساخت ویلا و شرایط زندگی در لواسان خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

لواسان، نگین شهر تهران

لواسان یکی از توابع استان تهران و در بخش لواسانات قرار دارد، منطقه­ای که البته به‌عنوان نگین شهر تهران نیز از آن یاد می­شود. از نظر تقسیم­بندی مناطق استان تهران، شهر لواسان به‌عنوان بخشی از منطقه یک تهران نیز به شمار می­رود و از نظر دسترسی و مسافت نیز، این مسئله قابل‌مشاهده است.  این منطقه که در قسمت جنوبی رشته‌کوه‌های البرز قرار دارد، از جمله مناطق ییلاقی بوده و غالب شرایط آب‌وهوایی در آن سرد و خشک کوهستانی است. این منطقه علاوه‌بر اینکه از نزدیک­ترین مناطق هم‌جوار تهران است، از نظر فضاسازی شهری و هویت بصری نیز کاملاً به‌صورت یک شهر همه‌چیزتمام درآمده است؛ همین امر باعث شده است تا ساخت ویلا در لواسان پرطرف‌دار باشد.

از دیگر مزایای قابل‌توجه شهر لواسان، می­توان به وجود جاذبه­های گردشگری طبیعی در این منطقه اشاره کرد که این مسئله عاملی برای جلب‌توجه طبیعت­گردان و دوستداران طبیعت است. از جمله این چشم­اندازهای طبیعی می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رودخانه جاجرود
 2. کوه بندک
 3. تپه سرخه
 4. سد لتیان
 5. دریاچه دارک زون

 

 به‌واسطه شرایط اقلیمی شهر لواسان، این منطقه در کنار مدرن و به‌روز بودن، به‌عنوان منطقه­ای بکر نیز شناخته می­شود.

باتوجه‌به این نکات، ساخت ویلا در لواسان  برای افرادی که ساکن تهران هستند و نمی­توانند از وابستگی شغلی خود فاصله بگیرند و از طرفی دوستدار طبیعت و طبیعت­گردی و گذراندن اوقات فراغت در یک محیط دنج و خوش‌آب‌وهوا نیز هستند، می­تواند بسیار مناسب باشد. همین الان به این مسئله فکر کنید که آیا با توجه به شرایط شما، رفتن به لواسان منطقی است؟

مراحل ساخت ویلا در لواسان

استفاده حداکثری از فضای موجود در عین ایجاد جوی آرام و دل‌انگیز از اولین اهداف موردنظر در طراحی و ساخت ویلا است. سازگاری طراحی ویلا با محیط طبیعی اطراف آن از جمله اصولی است که در یک طراحی موفق به کار گرفته می­شود. ساخت ویلا در لواسان هنگامی که با رعایت اصول اساسی همراه شود، می­تواند در کنار محیطی دنج و آرام به شما محیطی مدرن و امروزی نیز هدیه دهد. به‌کارگیری این اصول ضروری هستند، چراکه علاوه‌بر بالابردن کیفیت ساخت ویلا به زیبایی بصری و محیط اطراف آن نیز منجر می­شود.

به نظر شما چه نکات و اصولی باید در ساخت ویلا در لواسان مدنظر قرار بگیرند؟ برای پاسخ به این سؤال ابتدا به مراحل ساخت ویلا در لواسان می­پردازیم و در ضمن آن به این نکات اشاره می­کنیم.

1. پیش‌نیازهای طراحی و ساخت ویلا در لواسان

برای تسریع و تسهیل در اجرای هر طرح معماری، باید پیش­نیازهای وابسته به هر طرح را در نظر گرفت. برنامه­ریزی و حرکت بر اساس آن، انجام بررسی­های معماری باعث می­شوند تا مهندسان اجرای طرح را با فکری آزاد و با دیدی کامل و جامع انجام دهند که این امر امکان بروز هر خطا و عیب و نقصی را کم می­کند.

2. اولین قدم برای ساخت ویلا در لواسان، تعیین اهداف

حتماً پیش از هرگونه اقدامی برای ساخت ویلا در لواسان با یک فرد متخصص مشورت کنید. ابتدا باید اهداف خود را مشخص کنید. برای طراح مشخص کنید که هدف شما از ساخت ویلا در لواسان سرمایه‌گذاری است یا برای استفاده شخصی و استراحت آخر هفته برنامه ریخته‌اید.

پس از تعیین اهداف، به‌راحتی می‌توانید به مرحله‌ی بعدی کار برای ساخت ویلا در لواسان بروید. در پروژه‌های سرمایه‌گذاری یا انبوه‌سازی قاعدتاً نوع طراحی و کیفیت ساخت متفاوت است. در این نوع طراحی، توجه زیادی به جزئیات نمی‌شود و سلیقه‌ی افراد نیز زیاد در کار دخیل نیست.

این در حالی است که همان گونه که اشاره کردیم، از صفر تا صد ویلاهای شخصی‌ساز طبق نظر کارفرما و هماهنگ با سبک موردعلاقه‌ی او طراحی و ساخته می‌شود.

3. ارزیابی کامل موقعیت زمین و توپوگرافی آن

قدم دوم پیش از طراحی و ساخت ویلا در لواسان، ارزیابی کامل محل احداث ویلا است. اهمیت بررسی موقعیت سوق‌الجیشی زمین بر هیچ‌کس پوشیده نیست. در این بررسی، پوشش گیاهی و توپوگرافی زمین نقش مهمی ایفا می‌کنند. باید حتماً در این زمینه با شرکت‌های مهندسان مشاور مشورت کنید و از آن‌ها کمک بگیرید تا این مرحله را به شکلی اصولی و صحیح به سرانجام برسانید.

بدین صورت، محل ساخت ویلا در لواسان از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته و تمامی عوامل مؤثر بر آن به‌دقت چک می‌شوند. بررسی و تحلیل سایت شامل درنظرگرفتن عوامل طبیعی اطراف، موانع طبیعی و مصنوعی، نوفه‌های محیطی و توپوگرافی زمین می‌شود. متناسب با اطلاعات به‌دست ‌آمده در تمامی این زمینه‌ها، اقدامات بعدی برای ساخت ویلا در لواسان آغاز شده تا فضایی آرام برای شما به وجود بیاید.

4. نیازسنجی و توجه به خواسته‌های ساکنین

گام سوم قبل از شروع فرایند طراحی ویلا این است که طراح تمامی خواسته‌ها و نیازهای افراد ساکن در ویلا را مدنظر قرار دهد؛ با این کار، یک طراحی تمام‌عیار انجام خواهد گرفت که تمامی نیازهای شما را برطرف می‌کند. طراح از طریق نرم‌افزارهای شبیه‌سازی، مدل سه‌بعدی ویلا را به شما ارائه می‌دهد.

5. برآورد هزینه‌های ساخت ویلا در لواسان

گام بعدی برای ساخت ویلا در لواسان، ارائه چک لیست برای قیمت مصالح و قیمت تمام شده‌ی ویلا است. در نظر گرفتن بودجه‌ی شما و تناسب بودجه با انتظاراتتان از ویلا، تمام مراحل طراحی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. پس قبل از شروع به ساخت، حتماً با افراد متخصص مشورت کنید. این مرحله را می‌توان موازی با سایر مراحل پیش نیاز انجام داد.

اکنون که پیش نیازهای طراحی و ساخت ویلا در لواسان را دانستید، بهتر است به سراغ مراحل طراحی ویلا برویم تا فاکتورهای پراهمیت را برای شما بازگو کنیم.

مراحل طراحی ویلا

طراحی اصولی ویلا همیشه با استفاده از تحلیل اطلاعات میسر است. ‌ شما به‌عنوان یک طراح باید سعی کنید این مراحل را به‌درستی پشت سر بگذارید تا یک ویلای زیبا و اصولی طراحی کنید.

 1. انتخاب محل مناسب برای استقرار بنا
 2. طراحی پلان ویلا
 3. مدل‌سازی ویلا
 4. طراحی نمای ویلا
 5. طراحی دکوراسیون داخلی

ما این مراحل را به‌تفصیل برای شما توضیح می‌دهیم تا بیش‌تر با آن‌ها آشنا شوید.

1. انتخاب محل مناسب برای استقرار بنا

برای ساخت ویلا در لواسان پس از اینکه زمین موردنظر را خود را انتخاب کردید، باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید ویلایتان در کدام ضلع از زمین استقرار پیدا کند. طراح ویلا باید تمامی جهات زمین را از لحاظ نوع نورگیری و شرایط اقلیمی در نظر بگیرد. مثلاً برای تأمین نور مستقیم برای فضای پذیرایی و آشپزخانه، بهتر است این دو فضا را در سمت جنوب پلان قرار بدهید یا اگر فضایی مانند اتاق‌خواب نور کافی ندارد، حتماً یک پاسیو در مجاورت آن طراحی کنید.

2. مدل‌سازی طرح و سازه‌ی ویلا

پس از اینکه پلان را طراحی کردید، نوبت به مدل‌سازی سه‌بعدی طرح و انجام محاسبات برای سازه‌ی ویلا می‌رسد. در این مرحله قادر هستید که یک نمود واقع‌گرایانه از پروژه‌ی خود را مشاهده کنید.

پس از انجام این مرحله، تطابق مدل سه‌بعدی سازه و طرح معماری انجام می‌گیرد و هرگونه تقابل یا تضاد برطرف می‌شود.

3. مدل‌سازی طرح و سازه‌ی ویلا

پس از اینکه پلان را طراحی کردید، نوبت به مدل‌سازی سه‌بعدی طرح و انجام محاسبات برای سازه‌ی ویلا می‌رسد. در این مرحله قادر هستید که یک نمود واقع‌گرایانه از پروژه‌ی خود را مشاهده کنید.

پس از انجام این مرحله، تطابق مدل سه‌بعدی سازه و طرح معماری انجام می‌گیرد و هرگونه تقابل یا تضاد برطرف می‌شود.

4. طراحی نمای ویلا

ازآنجایی‌که ساخت ویلا در لواسان روز‌به‌روز در حال گسترش است، لذا یک بازار رقابتی میان سازندگان به وجود آمده است؛ خواه این ویلا شخصی‌ساز باشد یا توسط یک سازنده ساخته شده باشد. ازآنجایی ‌که نمای هر ساختمان ویترین آن ساختمان است و اولین چیزی است که افراد با آن مواجه می‌شوند، طراحی نمای ویلا با رعایت استانداردهای ابعادی و زیبایی‌شناسی، باید موردتوجه قرار بگیرد. طراحی نمای ویلا می‌تواند هم‌زمان با طراحی پلان انجام گیرد یا پس از نهایی‌شدن پلان، طراحی نما آغاز شود‌.

برای طراحی نما، سبک موردعلاقه‌ی خود را به مهندس طراح اعلام کنید. پیشنهاد ما این است که سبک محبوب مدرن را برای ساخت ویلا در لواسان انتخاب کنید؛ نماهای مدرن جذابیت خاصی دارند و روح تازه‌ای به ویلای شما می‌بخشند.

- نمای مدرن دارای چه ویژگی‌هایی است؟

استفاده از پنجره‌های بزرگ و قدی، یکی از ویژگی‌های نمای مدرن است. در این سبک، بین نما و محیط بیرون ویلا هماهنگی و پیوستگی منطقی ایجاد می‌شود تا ویلا ارتباط خود را با طبیعت از دست ندهد. این نوع طراحی پر از آرامش است و در عین سادگی، زیبایی منحصر‌به‌فردی دارد. آرامشی که در طراحی نمای مدرن یافت می‌شود با محیط بکر و خلوت شهر لواسان تطابق دارد و ازاین‌رو است که برای ساخت ویلا در لواسان، می‌توانید به‌خوبی این سبک مشهور را به کار ببرید. برای اینکه با سبک مدرن آشنا شوید، چند ویژگی بارز آن را به‌صورت مختصر بیان می‌کنیم و شما را به مطالعه‌ی مقاله‌ی معرفی سبک مدرن دعوت می‌کنیم.

سادگی ویژگی لاینفک طراحی مدرن است. تقارن زیادی در طراحی به سبک مدرن نمی‌توانید پیدا کنید، البته این به این معنا نیست که تقارن جایی در طراحی مدرن ندارد، اما پافشاری زیادی نیز به رعایت اصل تقارن و تناسب نمی‌شود. پرهیز از جزئیات و تزیینات بیش از حد، رنگ‌های خیلی جیغ، تناسبات نامتعارف و اشکال پیچیده در نمای مدرن به چشم می‌خورد. استفاده از رنگ‌های خنثی مثل رنگ طوسی در این سبک بسیار رایج است.

خبری از ستون‌ها و طرح‌های اشرافی که در سبک کلاسیک رایج است، در طراحی مدرن نیست. صفحه‌های افقی و عمودی راست‌گوشه، رنگ‌های ملایم و استفاده از متریال‌های مدرن، از دیگر ویژگی‌های رایج سبک مدرن است. ازآنجایی ‌که ساخت ویلا در لواسان در یک طبیعت پر از درخت، گل‌وگیاه و پستی و بلندی‌های زمین اتفاق می‌افتد، طراحی به سبک مدرن می‌تواند کمی از این پستی‌وبلندی را با سادگی و خلوتی خود بکاهد منطقی‌ترین شکل طراحی را به وجود بیاورد.

طراحی دکوراسیون داخلی

یکی از مراحل مهم برای طراحی ویلا در لواسان، طراحی دکوراسیون داخلی آن است. همه افراد بیش‌تر زمان زندگی خود را در محیط داخل خانه سپری می‌کنند؛ لذا طراحی داخلی تأثیر مستقیمی بر حس رضایت و آرامش افراد دارد. برای طراحی دکوراسیون داخلی ویلای خود می‌توانید از سبک مدرن که دارای محبوبیت بسیاری است استفاده کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی مدرن به چه شکل انجام می‌پذیرد؟

دکوراسیون داخلی مدرن از جمله سبک‌هایی است که بسیار پرطرف‌دار است. ویژگی‌های مهم دکوراسیون داخلی به سبک مدرن شامل موارد زیر هستند.

 1. فرم‌ها به‌صورت عریان ساختار خود را به نمایش می‌گذارند.
 2. استفاده از تکنولوژی روز دنیا در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن به چشم می‌خورد.
 3. این نوع دکوراسیون ساده و شیک است.
 4. استفاده از رنگ‌های روشن و ملایم در دیوارپوش‌ها و مبلمان دکوراسیون داخلی رایج است.
 5. مبلمان ساده، بدون تاج و بدون الگوی خاص، مبلمان مشهور سبک مدرن است؛ در این نوع مبلمان هیچ‌گونه تزیینات خاصی نمی‌بینیم.
 6. دکوراسیون داخلی مدرن همه چیز سر جای خودش قرار دارد نظم حرف اول را می‌زند.
 7. نور مخفی کاربرد بیشتری نسبت به لوسترها و چراغ آویزها دارد. فلزاتی مانند کروم و استیل دارای جایگاه خاصی در این سبک هستند؛ از آن‌ها در پایه‌ی میزها، دستگیره‌ها، مبلمان و پنجره‌ها استفاده می‌شود.

مراحل اجرایی ساخت ویلا در لواسان

وقتی که طرح نهایی شد و مورد رضایت کارفرما بود، نقشه‌های اجرایی آماده می‌شود و با یک برنامه‌ریزی دقیق، پروژه استارت می‌خورد. ساخت ویلا در لواسان از همین مرحله آغاز می‌شود.

برای شروع اقداماتی چون آماده‌سازی زمین، تخریب بناهای قدیمی، گودبرداری و اجرای تمهیدات ایمنی و در نهایت تهیه‌ی مصالح موردنیاز و درجه یک انجام می‌شود.

ما در ادامه به مراحل مهم اجرایی برای ساخت ویلا در لواسان اشاره می‌کنیم.

1. گودبرداری

اولین گام پس از تخریب بنای موجود، برداری و گودبرداری است که یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها در شروع ساخت ویلا در لواسان محسوب می‌شود. ایجاد یک فونداسیون محکم برای ویلا می‌تواند تضمین‌کننده‌ی امنیت ساکنین در آینده باشد. پس این مرحله از لحاظ اجرایی، مهم‌ترین مرحله در احداث ویلا محسوب می‌شود.

2. بتن‌ریزی و اسکلت‌بندی

پس از بستن میلگردها و شنا‌ژبندی، فندانسیون را با بتن پر و شروع به اجرای اسکلت می‌کنند. در این مرحله تعیین اینکه اسکلت فلزی یا بتنی باشد اهمیت خاصی دارد و در اجرای اسکلت باید ویژگی‌های آن را در نظر گرفت. دقت داشته باشید که استحکام فونداسیون، در ایجاد مقاومت برای نیروهای جانبی و بالابردن عمر ویلا بسیار موثر است.

3. دیوارکشی داخلی و خارجی ویلا

پس از استقرار اسکلت، شروع به چیدن دیوارهای داخلی بر اساس نقشه می‌کنند. در اجرای دیوار، بلوک‌های بتنی و سفالی استفاده می‌شود. در این مرحله از ساخت ویلا در لواسان باید تأسیسات مکانیکی و برقی را در نظر بگیرید و طبق آن کار را پیش ببرید.

4. اجرای سقف

پس از این‌که دیوارها چیده شدند و کف اجرا شد، نوبت به اجرای سقف ویلا مطابق با نظر مهندس درنظرگرفتن سلیقه‌ی کارفرما می‌رسد. سقف ویلاها در لواسان می‌تواند به‌صورت مسطح یا شیروانی اجرا شود.

اینکه کدام نوع سقف برای اقلیم لواسان مناسب‌تر است، تصمیمی است که بر عهده مهندس معمار و سازه‌ی پروژه ساخت ویلا در لواسان است. معمولاً در نواحی پرباران و با آب‌وهوای سرد، سقف‌ها به‌صورت شیروانی و شیب‌دار طراحی و اجرا می‌شوند. البته باید در نظر داشته باشیم که لواسان یکی از مناطق شهر تهران است دارای بارش‌های پراکنده در برخی از ماه‌های سال است؛ با این حساب اجرای سقف شیب‌دار به‌صورت کاملاً اختیاری است.

5. نمای خارجی و اجرای طراحی داخلی

در مرحله‌ی بعدی نوبت به طراحی نما و دکوراسیون داخلی می‌رسد. این مرحله نیز با توجه‌ به خواسته‌ی کارفرما و سبک انتخابی در ساخت ویلا در لواسان پیش می‌رود. مصالح مورد استفاده در نما مطابق با سبک مدرن انتخاب می‌شوند، در نمای مدرن متریال‌های طبیعی مانند چوب بسیار پرکاربرد است.

6. محوطه‌سازی و طراحی سایت

این مرحله آخرین مرحله اجرایی ساخت ویلا در لواسان است. اهمیت طراحی فضای بیرون به میزانی است که می‌توان آن را به‌عنوان یکی از اهداف اصلی ساخت ویلا در لواسان دانست؛ چراکه افراد برای استفاده از آب‌وهوای خوب منطقه‌ی لواسان، به ساخت ویلا در لواسان روی آوردند و می‌خواهند نهایت استفاده از محیط طبیعی را ببرند.

دقت داشته باشید که در طراحی محوطه ویلا باید سلیقه کارفرما را مدنظر قرار دهید. رعایت این نکته در کنار رعایت استانداردهای لازم برای ساخت ویلا در لواسان الزامی است.

حال باید بگوییم پس از طی مراحل بالا ویلای لواسان شما آماده است.

نتیجه‌گیری

برای رسیدن به نتیجه دلخواه خود به هنگام ساخت ویلا در لواسان، مشورت ‌کردن با متخصصان مجرب، امری الزامی است. ما در این مقاله به موارد مهم و مؤثر  در طراحی و ساخت ویلا در لواسان اشاره کردیم که رعایت هرکدام از این نکات طراحی و اجرایی، شما را به ویلای دلخواهتان نزدیک­تر می­کند و علاوه‌برآن با ارائه راهکارهای مناسب سعی کردیم شما را در طراحی و ساخت ویلا در لواسان یاری کنیم تا بتوانید با دیدی بهتر و آمادگی کامل­تری در این مسیر حرکت کنید. برای رسیدن به ویلای مدنظر خود، باید به یاد داشته باشید که همیشه از اصول معماری پیروی کنید تا ویلای شما با محیط ساخت خودسازگار باشد. اگر در این مسیر از یک مهندس مشاور خبره کمک نگیرید، نتیجه مطلوب را به دست نخواهید آورد.

اگر قرار باشد ویلایی بسازید، آیا به نظر شما شهر لواسان شهر مناسبی برای شما خواهد بود؟ با دانستن فاکتورهای مؤثر در ساخت ویلا در لواسان، به نظر شما کدام یک از این فاکتورها تأثیر بیشتری بر روند طراحی و روند اجرای پروژه دارند؟ آیا سبک مدرن می­تواند سبک مناسبی برای اجرا در این منطقه باشد؟

در پایان نیز باید بگوییم اگر تا به حال هنوز به لواسان نرفتید، حتما به آنجا سفر کنید. لواسان نگین شهر تهران است، بنابراین شک نکنید و سفر را آغاز کنید!

پروژه های ساخت و ساز
دسته بندی پروژه ها
ویلا
مسکونی
ورزشی
اداری
تجاری
طراحی نما
ما را دنبال کنید :