اینجیر دیزاین

امروزه، باتوجه‌به وجود فاکتورهای منفی در زندگی شهری و دغدغه‌هایی که زندگی صنعتی برای ما به وجود می‌آورد، کمتر فرصت می‌شود تا به طبیعت برویم یا در محیطی دنج و آرام، به استراحت بپردازیم. به همین خاطر است که مردم در کلان‌شهرها، بیشتر به سمت نقاط خارج از شهر روی می‌آورند. این نقل‌مکان می‌تواند به‌صورت دائمی یا موقت باشد. عده‌ای برای به‌دست‌آوردن آرامش و استفاده از محیط دنج و هوای پاک نقاط خارج از شهر، مکان زندگی‌شان را تغییر می‌دهند. این در صورتی است که این افراد، وابستگی عاطفی یا شغلی چندانی به شهر بزرگ محل زندگی‌شان ندارند. اما اگر شما از آن دسته افراد ساکن تهران هستید که دوست دارید برای آخر هفته یا تعطیلات به روح خودتان جلا دهید و از طبیعت بکر استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم از مرکز شهر دور شوید و خودتان را به نزدیک‌ترین جای خوش‌آب‌وهوا برسانید. ساخت ویلا در دماوند می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

شهرستان دماوند، بهشت زمینی

شهرستان دماوند، یکی از شهرستان‌های مهم در استان تهران است. این شهرستان به دلیل آب‌وهوای خوش و تمیز، مقصد بسیاری از گردشگران از سراسر ایران و حتی جهان است. توریست‌هایی که برای گردشگری به ایران می‌آیند، برای استفاده از محیط بکر و آب‌وهوای پاک این شهرستان، حتماً سری‌ به مناطق گردشگری دماوند می‌زنند. به همین دلیل است که ساخت ویلا در دماوند، طرف‌داران بسیاری دارد. اگر در این شهرستان گردشگری خوب بگردید، خواهید دید که ویلاهای زیبا و مدرنی در جای‌جای نقاط سرسبز این شهرستان ساخته شده‌ است.

یکی از مزیت‌های برجسته برای شهرستان دماوند این است که این شهرستان به تهران بسیار نزدیک است. ‌ به دلیل نزدیکی شهرستان دماوند به تهران، این شهرستان مورد استقبال بسیاری از افراد ساکن تهران قرار گرفته است.  رشد ساخت ویلا در دماوند، با افزایش فاکتورهای منفی شهرنشینی و شلوغی بیش از حد پایتخت، روزبه‌روز در حال افزایش است. داشتن یک ویلای تفریحی و گذراندن اوقات فراغت در آن، تأثیر وجود این فاکتورهای منفی را به‌مرور در ذهن و جسم افراد از بین می‌برد.

به‌واسطه ارتفاع زیاد شهر دماوند نسبت به تهران، این منطقه جزو مناطق کوهستانی با آب‌وهوای خنک به شمار می‌رود. شاید به همین دلیل باشد که بسیاری از پایتخت‌نشینان، صرف وقت و هزینه برای ساخت ویلا در شمال کشور، ساخت ویلا در دماوند را ترجیح می‌دهند.

مراحل ساخت ویلا در دماوند

اولین هدف هر طراحی و ساختی، استفاده حداکثری از فضا و بهره‌مندی بی‌عیب‌ونقص از طبیعت بکر موجود است. به ‌این‌ ترتیب، یک محیط آرام و به ‌دور از استرس برای استراحت و گذراندن تعطیلات برای شما فراهم می‌گردد.

ساخت ویلا در دماوند رعایت اصول اساسی ساخت‌وساز و دقت در اجرای درست کلیه مراحل مربوط به ساخت ویلا در دماوند، بسیار ضروری است. با انجام تمامی الزامات معماری و فضایی، علاوه بر کیفیت بالای ویلای ساخته شده، آرامشی دوچندان برای ساکنین ایجاد می‌شود.

در ابتدا مراحل ساخت ویلا در دماوند را برای شما مختصراً بیان می‌کنیم تا به طراحی و مراحل اجرایی ساخت ویلا در دماوند برسیم.

پیش‌نیازهای طراحی و ساخت ویلا در دماوند

شروع هر طراحی معماری، به‌پیش نیازهایی وابسته است که طراحی را آسان‌تر می‌کند. برنامه‌ریزی و بررسی‌های میدانی، به مهندس طراحی این امکان را می‌دهد تا با فکری باز و آگاهی کامل برای طراحی آماده شود.

1. اولین قدم برای ساخت ویلا در دماوند، تعیین اهداف

پیش از هر اقدامی، برای ساخت ویلا در دماوند، با یک فرد متخصص مشورت کنید. اهداف خود را مشخص کنید. مشخص‌کردن اهداف به این معنی است که به مهندس طراح خود بگویید ویلا را برای استفاده شخصی خود می‌خواهید یا برای سرمایه‌گذاری و درآمدزایی می‌خواهید از آن استفاده کنید. اگر هدف شما از ساخت ویلا در دماوند، استفاده از سبک مدرن برای ایجاد یک محیط لاکچری برای استراحت و تمدد اعصاب است، طراحی ویلا، به‌گونه‌ای متفاوت خواهد بود. پس از تعیین هدف، به‌راحتی می‌توانیم به مرحله بعدی کار طراحی و ساخت ویلا در دماوند، برویم.

در پروژه‌های سرمایه‌گذاری و یا ساخت شهرک‌های ویلایی چندتایی، عموماً نوع طراحی و یا کیفیت ساخت، بسیار متفاوت هست. در این نوع طراحی، چندان توجهی به جزئیات نمی‌شود و سلیقة خود فرد آن‌چنان در طراحی اعمال نمی‌شود.

این در حالی است که همان‌طور که اشاره کردیم، صفر تا صد ویلاهای شخصی‌ساز، طبق نظر و سلیقه شما و کاملاً هماهنگ با سبک موردنظرتان، طراحی و ساخته می‌شود. باتوجه‌به این نکته، اولویت اول با تعیین اهداف اولیه، در مرحله پیش از طراحی است.

2. ارزیابی کامل موقعیت زمین و توپوگرافی آن

قدم دوم پیش از طراحی ویلای شما، ارزیابی کامل و دقیق محل احداث ویلا است. اهمیت بررسی زمین و موقعیت سوق‌الجیشی آن، بر هیچ‌کسی پوشیده نیست. نوع و شکل توپوگرافی زمین نیز، در بررسی دقیق زمین، نقش مهمی را ایفا می‌کند. در این زمینه، حتماً با شرکت‌های مهندسی مشاور که دارای تجربه و دانش کافی در این زمینه هستند، کمک بگیرید. این شرکت‌ها و اشخاص به شما کمک می‌کنند تا اولین مرحله پیش‌طراحی ویلای مدرن خود را، به شکلی صحیح و اصولی به سرانجام برسانید.

به این شکل، محل مورداستفاده برای ساخت ویلا در دماوند، از جنبه‌های گوناگون مورد بررسی قرار می‌گیرد و تمامی فاکتورهای مؤثر، به‌دقت چک می‌شوند. بررسی و تحلیل سایت، شامل درنظرگرفتن مناظر اطراف، موانع طبیعی، موانع مصنوعی و ساخت انسان، نوفه‌های مؤثر محیطی، توپوگرافی زمین و غیره می‌شود. متناسب با اطلاعات موجود در تمامی این زمینه‌ها، اقدامات بعدی برای طراحی و ساخت ویلا در دماوند آغاز می‌شود تا فضایی دنج و آرام برای شما به وجود بیاید.

3. نیازسنجی توجه به خواسته‌های ساکنین در ویلاهای شخصی

گام سوم این است که قبل از شروع فرایند طراحی ویلا، شما به‌عنوان کارفرما باید تمام خواسته‌ها و نیازهایتان را در اختیار طراح قرار بدهید. طراح ویلا با استفاده از این اطلاعات، یک نمونه مدل‌سازی سه‌بعدی ویلا را در ذهن خود مجسم می‌کند و یا آن را با استفاده از نرم‌افزارهای شبیه‌سازی، به شما ارائه می‌دهد.

اگر ایده‌هایی از سوی کارفرما مطرح شود که با استانداردهای فضایی و ساخت ویلا در دماوند مغایرت داشته باشد، در این صورت طراح باید کارفرما را متقاعد کند که از ایده خود صرف‌نظر کرده یا آن را تغییر دهد. استانداردهای طراحی در ساخت هر نوع ویلایی، از اوجب واجبات است.

4. برآورد هزینه‌های ساخت ویلا در دماوند

گام بعدی، برآورد هزینه‌های ساخت ویلا در دماوند و قیمت تمام شده ویلا است. درنظرگرفتن بودجه شما و انتظاراتتان از ویلای ساخته شده، همه ابعاد طراحی ویلا را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. پس، قبل از شروع به ساخت، حتماً با افراد متخصص و خبره در این زمینه مشورت کنید. این مرحله را می‌توانید به‌صورت موازی با سایر مراحل پیش‌نیاز، انجام دهید.

اکنون که پیش‌نیازهای طراحی و ساخت ویلا در دماوند را مورد بررسی قرار دادیم، به سراغ مراحل طراحی ویلا می‌رویم تا فاکتورهای پراهمیت را برای شما بازگو کنیم.

پیشنهاد می‌شود مقاله‌ی همه چیز درباره‌ی مراحل ساخت و ساز را مطالعه کنید.

مراحل طراحی ویلا

طراحی اصولی ویلا، با استفاده از اطلاعات تحلیل‌های صورت‌گرفته، میسر خواهد بود. برای طراحی، چند مرحله را باید پشت سر بگذاریم.

  1. انتخاب محل مناسب استقرار خود بنا
  2. طراحی پلان ویلا
  3. مدل‌سازی سازه ویلا
  4. طراحی نمای ویلا
  5. طراحی دکوراسیون داخلی ویلا

 برای اینکه بیش‌تر با این مراحل آشنا شوید، به تشریح آن‌ها می‌پردازیم.

انتخاب محل مناسب استقرار خود بنا

برای ساخت ویلا در دماوند، بعد از خرید زمین و انتخاب محل موردنظر در شهر دماوند، نوبت به تصمیم‌گیری برای استقرار خود بنا می‌شود. این‌که ویلای شما در کدام جهت زمین قرار بگیرد، از لحاظ نوع نورگیری و شرایط اقلیمی، واجب است. مثلاً اگر پلان ویلا را طوری بچرخانید که پذیرایی و آشپزخانه از نور مستقیم بهره ببرند، بهتر است. برای این کار باید آن‌ها را در سمت جنوب پلان قرار دهید.

طراحی پلان ویلا

بعد از بررسی محل قرارگیری ویلا در زمین، با استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده از نیازسنجی، اهداف و موقعیت اقلیمی، مهندسین پروژه شروع به طراحی پلان اولیه می‌کنند. در ویلاهای شخصی، دست مهندس معمار برای پیاده‌سازی ایده‌های جذاب و خاص، باز است. به همین دلیل، اکثر ویلاها با طراحی‌های منحصربه‌فرد و مدرن ساخته می‌شوند.

در طراحی پلان ویلا، طراح باید خواسته کارفرما را تا جایی که با استانداردهای فضایی و الزامات مهندسی مغایرت نداشته باشد، در پلان اعمال کند. این مهم با برگزاری جلسات متعدد بین کارفرما و طراح به دست می‌آید. بعد از بررسی کلیات و جزئیات، طراحی و ساخت ویلا در دماوند، به مرحله اجرا نزدیک‌تر می‌شود.

مدل‌سازی سازه ویلا

بعد از پایان مرحله طراحی پلان ویلا، مهندسین سازه شروع به مدل‌سازی سه‌بعدی ویلا می‌کنند. در این مرحله، شما می‌توانید یک نمود واقع‌گرایانه از پروژه خود را شاهد باشید.

پس از این پروسه، طراحی و مدل‌سازی سه‌بعدی ویلا انجام خواهد شد. این مدل‌سازی به طراحی نمای ویلا تطابق آن با تمام عناصر سازه‌ای کمک می‌کند.

طراحی نمای ویلا

ازآنجایی‌که ساخت ویلا در دماوند با رشد زیادی همراه است، لذا یک بازار رقابتی برای این موضوع ایجاد شده است. ازآنجایی‌که نمای ساختمان اولین چیزی است که افراد با آن مواجه می‌شوند، طراحی نمای ویلا به شکلی اصولی و درعین‌حال زیبا، باید موردتوجه قرار بگیرد. طراحی نمای ویلا می‌تواند به‌صورت هم‌زمان با طراحی پلان آن یا پس از نهایی‌شدن پلان انجام گیرد.

برای طراحی نمای ویلا، باید ابتدا سبک مدنظرتان را به مهندس طراح اعلام کنید. پیشنهاد ما این است که همان سبکی را که در طراحی پلان و بعدها در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا استفاده می‌کنید، برای طراحی نمای ویلا نیز به کار بگیرید.

باتوجه‌به سلیقه شما، طراح به شما انواع سبک‌های کلاسیک، مدرن، ترکیبی، مینیمال، فولدینگ و غیره را پیشنهاد می‌کند. امروزه در بیشتر ویلاهای جدیدالاحداث، نمای مدرن را به‌عنوان نمای شیک ساده انتخاب می‌کنند. مقاله‌‌ی مرتبط: طراحی نمای ساختمان

معرفی نمای ویلایی به سبک مدرن

نمای مدرن، نمایی است که در آن از پنجره‌های بزرگ استفاده می‌شود. در این سبک، بین نمای ویلا و محیط طبیعی اطراف ارتباط خوبی برقرار می‌شود. این نوع طراحی، بسیار ساده و پر از آرامش است و ازاین‌رو، با ساخت ویلا در دماوند که محیطی بکر و خلوت است، تطابق دارد.

ازآنجایی‌که سبک مدرن طرف‌داران زیادی دارد، به چند ویژگی بارز آن اشاره می‌کنیم تا شما را برای انتخاب بهترین سبک طراحی نما راهنمایی کنیم.

سادگی عنصر اصلی طراحی مدرن است. در این سبک، تقارن چندان حرفی برای گفتن ندارد. این ویژگی، بدان معنی نیست که تقارن به‌طورکلی از نماهای مدرن حذف شده است، بلکه به این اشاره دارد که در این سبک به رعایت اصل تقارن و تناسب، پافشاری زیادی نمی‌شود.

حذف جزئیات و تزیینات، از دیگر ویژگی‌های سبک مدرن است. هرگونه شلوغی در نما، رنگ‌های خیلی جیغ یا شاد، تناسبات غیرمتعارف و اشکال پیچیده، در نمای مدرن بی‌معنی هستند. آنچه بیش‌تر در طراحی نمای مدرن می‌بینیم، استفاده از بتن‌های آماده به حجم‌سازی و رنگ‌های خنثی مثل رنگ طوسی است.

ستون‌ها و اشرافیت موجود در سبک کلاسیک، در طراحی نمای مدرن به چشم نمی‌خورد. در نماهای مدرن، مانند نماهای سنتی، از آجر استفاده نمی‌شود؛ چرا که آجر رنگ گرم دارد و این رنگ در نمای مدرن کاربرد چندانی ندارد. صفحات افقی و عمودی راست‌گوشه، المان‌های اصلی در طراحی نمای مدرن هستند. ازآنجایی‌که ساخت ویلا در دماوند در یک طبیعت بکر پر از درخت، گل‌وگیاه پستی و بلندی‌های زمین اتفاق می‌افتد، طراحی به سبک مدرن، به دلیل سادگی و خلوتی، منطقی‌ترین و شیک‌ترین نوع طراحی نمای ویلا است.

مقاله‌ی مرتبط و کامل: طراحی نمای مدرن

طراحی دکوراسیون داخلی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی، از مهم‌ترین مراحل پروسه طراحی و ساخت ویلا در دماوند است. شما مدت‌زمان زیادی از زمان استراحت خود را در فضای داخلی ویلا سپری می‌کنید؛ لذا طراحی داخلی، تأثیر مستقیمی در آرامش و احساس رضایت شما دارد. از مهندس طراح پروژه خود بخواهید که طراحی دکوراسیون داخلی ویلای شما را به سبک مدرن انجام دهد. این سبک طراحی به شما احساس رضایت و خرسندی وصف‌ناپذیری می‌دهد.

طراحی دکوراسیون داخلی ویلا به سبک مدرن

ازآنجایی‌که سبک مدرن برای طراحی دکوراسیون داخلی بسیار پرطرف‌دار است، ما برای آشنایی بیشتر شما با این سبک، به بررسی چند ویژگی مهم آن می‌پردازیم.

در طراحی مدرن، برخلاف طراحی کلاسیک، فرم‌ها به‌صورت کاملاً عریان، ساختار خود را به نمایش می‌گذارند. ایده‌های جدید و استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا به سبک مدرن، به‌وفور به چشم می‌خورد.

این نوع دکوراسیون داخلی ساده اما شیک است. استفاده از رنگ‌های روشن و ملایم و گاهی اوقات خنثی در سبک مدرن رایج است. این رنگ‌ها برای دیوارها، مبلمان و تزیینات ساده به کار گرفته می‌شود.

مبلمان ساده، بدون تاج، بدون الگو یا طرح خاصی با خطوط صاف در سبک مدرن استفاده می‌شود. دکوراسیون داخلی به‌گونه‌ای است که هر چیزی سر جای خودش قرار دارد و از همه وسایل به‌جا استفاده می‌شود.

در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا به سبک مدرن، نور مخفی به‌جای لوسترها و آویزهای شلوغ و پر زرق‌وبرق استفاده می‌شود. فلزاتی مثل کروم و استیل، جایگاه خاصی در طراحی مدرن دارند. از این فلزات در دستگیره‌ها، پایه‌های میز، مبلمان، پنجره‌ها و غیره استفاده می‌شود.

مراحل اجرایی ساخت ویلا در دماوند

وقتی که طرح نهایی تأیید و تصویب شد، نقشه‌های اجرایی ویلا آماده می‌شود. در این مرحله، برنامه‌ریزی دقیق و زمان‌بندی منظم برای اجرای پروژه در نظر گرفته می‌شود. ساخت ویلا در دماوند از این مرحله آغاز می‌شود.

برای شروع، آماده‌سازی زمین، تخریب بناهای فرسوده موجود در زمین، گودبرداری و اجرای تمهیدات لازم آن و در نهایت تهیه متریال باکیفیت و درجه یک برای ابتدای کار انجام می‌شوند.

ما به اقدامات مهم مراحل اجرایی ساخت ویلا در دماوند اشاره می‌کنیم و آن‌ها را مختصراً برای شما شرح می‌دهیم.

1. گودبرداری

اولین گام مهم پس از تخریب بناهای موجود در زمین، گودبرداری است که یکی از اساسی‌ترین بخش‌ها در شروع ساخت ویلا در دماوند نیز، محسوب می‌شود. ایجاد یک شناژ مستحکم برای ساخت ویلا در دماوند، به‌منظور احداث ویلا و امنیت ساکنین در دستور کار قرار می‌گیرد.

2. بتن‌ریزی و اسکلت‌بندی ویلا

در مرحله بعد، فونداسیون را با بتن پر می‌کنند اسکلت را اجرا می‌کنند. اسکلت ویلا می‌تواند به‌صورت بتنی یا فلزی باشد. با اجرای اسکلت مستحکم، ویلا در برابر نیروهای جانبی مقاوم شده و عمر آن بالا می‌رود.

3. دیوارکشی ویلا، خارجی و داخلی

پس از استقرار اسکلت ساختمان، دیوارهای داخلی بر اساس نقشه اجرا می‌شوند. در اجرای دیوار از بلوک‌های بتنی و سفالی استفاده می‌شود. در این مرحله از ساخت ویلا در دماوند، درنظرگرفتن تأسیسات مکانیکی و برقی اهمیت بالایی دارد.

4. اجرای سقف

پس از بالا آمدن دیوارها و اجرای کف، نوبت به اجرای سقف ویلا مطابق با نظر مهندس معمار و سلیقه کارفرما می‌رسد. ضعف‌ها می‌توانند به‌صورت مسطح یا شیروانی اجرا گردند.

این‌که کدام نوع سقف برای اقلیم دماوند مناسب‌تر است، تصمیمی است که بر عهده مهندس معمار یا سازه پروژه ساخت ویلا در دماوند است. معمولاً در نواحی پرباران و خوش‌آب‌وهوا، سقف‌ها به‌صورت شیروانی طراحی می‌شوند. البته، بارش‌های شهرستان دماوند فقط در برخی از ماه‌های سال زیاد است. این موضوع، اجرای سقف شیب‌دار را اختیاری می‌کند و انتخاب نوع سقف را به مهندس و کارفرما واگذار می‌کند.

ویلا آبسرد

نمای خارجی و اجرای طرح داخلی

در مرحله بعدی به طراحی نمای بیرونی و طراحی داخلی ویلا می‌رسیم. این مرحله نیز باتوجه‌به نظر و خواسته کارفرما و سبک مورداستفاده در ساخت ویلا در دماوند، پیش می‌رود. متریال مورداستفاده در نما باتوجه‌به سبک انتخاب‌شده تهیه می‌گردد. مثلاً اگر از نما مدرن طراحی شده باشد، استفاده از متریال‌های طبیعی مانند چوب، بسیار جذاب و مناسب است.

محوطه‌سازی و طراحی سایت پلان ویلا

آخرین مرحله اجرایی به طراحی سایت پلان و دیزاین محوطه بیرونی اختصاص دارد. اهمیت طراحی فضای بیرون به‌قدری است که می‌توان آن را به‌عنوان یکی از اهداف ساخت ویلا در دماوند دانست؛ چرا که افراد برای استفاده از آب‌وهوای خوب و محیط طبیعی شهرستان دماوند، به ساخت ویلا در دماوند روی آوردند و می‌خواهند نهایت استفاده را از محیط ببرند.

طراحی محوطه ویلا باید با سلیقه کارفرما صورت بگیرد. مهندس طراح باید این طراحی را به‌گونه‌ای انجام دهد که درعین‌حال که نظر کارفرما را رعایت می‌کند، با سبک طراحی مدرن ویلا نیز همسو باشد.

نتیجه‌گیری

ساخت ویلا در دماوند امری است که مستلزم به‌کارگیری افراد خبره و متخصص در این زمینه است. ما به موارد مهم طراحی و اجرایی ساخت ویلا در دماوند اشاره کردیم و تا جای ممکن، راهکارهای مناسب برای طراحی و ساخت یک ویلای مدرن و امروزی را برای شما تشریح کردیم. بدیهی است برای نیل به اهداف مدنظرتان و اجرای هرچه جذاب‌تر و شیک‌تر ویلای خود، باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید و با یک مهندس معمار خوب مشورت کنید. در غیر این صورت، هزینه‌های شما صرف موارد غیرضروری شده و نتیجة موردنظر را نمی‌گیرد.

تیم ما به شما این امکان را می‌دهد که نظرات و ایده‌های ناب خود را دررابطه‌با ساخت ویلا در دماوند، به اشتراک بگذارید و میزان اجرایی بودن آن‌ها را دریابید. اگر برای ساخت ویلا در دماوند به سبک مدرن، به راهنمایی نیاز دارید، حتماً از متخصصان و مشاوران ما کمک بگیرید. قطعاً در انتخاب بهترین زمین، جذاب‌ترین سبک و مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش اجرایی، شما را همراهی می‌کنیم. همچنین  نمونه پروژه‌های ما در سایت اینجیر موجود است.

پروژه های ساخت ویلا
دسته بندی پروژه ها
ویلا
مسکونی
ورزشی
اداری
تجاری
طراحی نما
ما را دنبال کنید :