اینجیر دیزاین

برای دورشدن از زندگی شهری و دغدغه‌های زندگی صنعتی، تکنیکی مثل ساخت ویلا در جابان بسیار مؤثر است. یکی از آن مقصدهایی است که با آب‌وهوای خوش و تمیز خود، مقصد سفر بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است. اگر شما هم قصد جلادادن به جسم و روح خود را دارید و از زندگی شهرنشینی خسته شده‌اید، شهر جابان را یکی از انتخاب‌های خود برای اوقات فراغت قرار دهید. به علت نزدیکی جابان به شهر تهران، بسیاری از پایتخت‌نشینان به طور دائم یا موقت اقدام به ساخت ویلا در جابان کرده‌اند. طبیعت بکر و آب‌وهوای خوب این شهر سبب می‌شود تا قدری از دودودم و شلوغی تهران به‌دور باشید. برای ساخت ویلا در جابان، باید به موارد زیادی فکر کنید که ما در این مقاله، کار را برای شما راحت کردیم و جزئیات طراحی و ساخت یک ویلای مدرن را مفصلاً عنوان کردیم.

جابان کجاست؟

روستای جابان، یک روستای خوش‌آب‌وهوا در ۷۵ کیلومتری استان تهران و در شهر دماوند است. این روستا به دلیل آب‌وهوای تمیز و پاک، موردتوجه همه قرار گرفته است. توریست‌هایی که به ایران سفر می‌کنند، علاوه‌بر خود پایتخت، به نقاط اطراف آن نیز سر می‌زنند. شاید بتوان این نکته را یکی از فاکتورهای مهم در رشد این روستا در دهه‌های اخیر دانست. با رشد ساخت ویلا در جابان، جمعیت دائمی و موقت آن نیز روبه‌افزایش است.

یکی از مزیت‌های فوق العاده برای روستای جابان این است که این روستا به شهر تهران نزدیک است. به‌دلیل این بعد مسافت کم، جابان مورد پسند بسیاری از افراد ساکن تهران  است. ساخت ویلا در جابان برای تفریح و گذراندن فراغت برای بسیاری از پایتخت‌نشینان، یک هدف تلقی می‌شود.

شاید باورش سخت باشد؛ اما جابان رتبه‌ی اول هوای پاک در ایران را دارد. این یعنی ساخت ویلا در جابان مزایای بسیاری برای شما به همراه دارد. مناطق سرسبز این روستا به ۲۵۰۰۰ هکتار می‌رسد. به همین دلیل است که افراد ساکن تهران، ساخت ویلا در جابان دماوند را به بسیاری از شهرهای شمالی کشور ترجیح می‌دهند.

مراحل ساخت ویلا در جابان

ساختمان‌ها به‌عنوان بخشی اساسی از توسعه‌ی شهری و معماری، نقش بسزایی در شکل‌دهی فضای شهری و جامعه‌ها دارند. توصیه می‌شود پیش از ورود به مبحث ساخت ساختمان در بندرعباس، مقاله‌ی ساخت‌وساز را در سایت اینجیر مطالعه کنید.
بندرعباس، با وجود موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب و تاریخچه‌ی غنی، به‌عنوان یکی از شهرهای پررونق و صنعتی جنوب ایران شناخته می‌شود. بسیاری از ساختمان‌ها در بندرعباس  یکی از نمادهای بارز این شهر هستند و تأثیر فرهنگ و هنر بومی را در خود جای داده‌اند.

• پیش‌نیازهای طراحی و ساخت ویلا در جابان

شروع فرآیند هر طراحی معماری با پیش‌نیازهای مخصوص به خود کلید می‌خورد. برنامه‌ریزی برای پروژه و تحقیقات میدانی، به مهندس طراح کمک می‌کند تا با آگاهی کامل، شروع به طراحی کند.

1. نیازسنجی کنید.

تعیین نیازها و انتظارات کارفرما، اولین اقدام قبل از شروع فعالیت ساختمانی است. به این نیازسنجی، به‌اصطلاح خلاصه طراحی می‌گویند. خلاصه طراحی شامل تمام تصمیمات کارفرما می‌شود که طراح را در طراحی و تیم اجرایی را در اجرای پروژه، راهنمایی می‌کند. دقت داشته باشید که اهداف اصلی شما از ساخت ویلا در جابان، باید در خلاصه طراحی گنجانده شود. ساختار خانوادگی، علایق افراد خانواده، عادات زندگی، فاکتورهای مهم برای محل زندگی، شغل افراد خانواده، تعیین مالی، عملکردها، انتظارت خانواده از نما و دکوراسیون داخلی ویلا و غیره، همه‌و‌همه باید در خلاصه طراحی بیان شوند.

2. محل ویلا را به‌درستی انتخاب کنید.

برای ساخت ویلا در جابان، از زمین‌های بکرتر و سرسبزتر استفاده کنید. در هنگام خرید زمین، به توپوگرافی و پستی‌وبلندی آن دقت کنید. شیب به زمین در طراحی ویلای رؤیایی شما تأثیر دارد. علاوه بر این، شیب به طور مستقیم بر ساختار ایجاد شده تأثیرگذار است‌. شما می‌توانید برای انتخاب زمین، مشاوران املاک کمک بگیرید تا میزان رشد هر منطقه را در آینده بسنجید. ساخت ویلا در جابان، علاوه‌بر بعد تفریحی، دارای بعد سرمایه‌گذاری نیز هست. پس، سرمایه‌گذاری خود را در منطقه‌ای انجام دهید که امکان رشد و پیشرفت در آن وجود داشته باشد.

3. بر این موارد، به امکانات در‌دسترس نزدیک زمین انتخابی‌تان نیز توجه کنید.

حالا که زمین را خریداری کردید، تصمیم بگیرید که ویلای خود را در کدام قسمت از زمین مستقر کنید. برای حصول نتیجه بهتر، حتماً با شرکت‌های مهندسی مشورت کنید.

از آن‌جایی که برای ساخت ویلا در جابان، وقت و هزینه صرف کرده‌اید، تمامی فاکتورهای موثر در سایت خود را در نظر بگیرید. از مهندس طراح بخواهید یک تحلیل سایت قوی به شما تحویل بدهد؛ تحلیل سایتی که شامل تمامی موانع طبیعی و مصنوعی، نوفه‌های محیطی آزاردهنده یا خوشایند، توپوگرافی زمین و مناظر اطراف بشود. در این صورت است که شما می‌توانید با خیالی آسوده، شروع به طراحی و ساخت ویلا در جابان کنید‌.

4. هزینه‌ی ساخت را برآورد کنید.

ساخت ویلا در جابان یا هر منطقه‌ی دیگر به‌مراتب پرهزینه‌تر از یک واحد آپارتمانی است؛ بنابراین، برنامه‌ریزی و تعیین بودجه اهمیت زیادی دارد. اینکه می‌خواهید ویلای شما در چه سطحی از مدرنیته یا لاکچری بودن ساخته شود، در برآورد هزینه‌های شما مؤثر است.

بعد از اتمام مراحل پیش‌نیاز، نوبت به انتخاب شرکت مهندسی طراحی می‌رسد. وقتی انتخاب طراح به اتمام رسید، نوبت به شروع فرآیند طراحی می‌رسد.

مراحل طراحی ویلا در جابان

طراحی اصولی ویلا تنها به کمک اطلاعات حاصل از بررسی‌های میدانی میسر است. ‌ مراحل طراحی ویلا به شرح زیر است.

  1. انتخاب محل مناسب ویلا و جهت‌دهی متناسب با اقلیم
  2. طراحی پلان ویلا
  3. طراحی سازه و محاسبات سازه‌ای ویلا
  4. طراحی نما
  5. طراحی دکوراسیون داخلی ویلا
ساخت ساختمان در جابان

انتخاب محل مناسب و جهت‌دهی متناسب با اقلیم

برای ساخت ویلا در جابان، بعد از انتخاب محل موردنظر خود برای استقرار ویلای شخصیتان، حتماً از مهندس طراح برای جهت‌گیری درست بنا نسبت به عوامل محیطی مشورت بگیرید. دقت داشته باشید که جهت ویلای شما در میزان نورگیری، عایق‌بندی صدا، عایق‌بندی رطوبتی و گردش هوای مطلوب مؤثر است. به‌طور مثال، جهت ویلا را طوری تنظیم کنید که آشپزخانه و پذیرایی دارای نور و تهویه مستقیم باشند. با رعایت این اصل، هم ضوابط تهویه و نورگیری را رعایت کرده‌اید و هم ویلای خود را دل‌نشین‌تر طراحی کرده‌اید. اگر با مهندس طراح پروژه خود مشورت کنید، او این کار را برای شما خواهد کرد و فضاهایی مثل آشپزخانه و پذیرایی را در سمت جنوب پلان قرار می‌دهد تا بهترین نور را دریافت کنند.

طراحی پلان ویلا

حالا که به مرحله طراحی پلان رسیده‌اید، دقت کنید که پلان ویلای شما باید در عین جذابیت و خاص بودن، همه ضوابط و استانداردهای فضایی لازم را دارا باشد. ایجاد پلان‌های باز و نقشه‌های آزاد، سبب ایجاد یک پلان مدرن می‌شود. این امر دررابطه‌با پلان‌های ویلایی بسیار راحت‌تر از پلان‌های آپارتمانی انجام می‌شود؛ چرا که دست طراح برای پیاده‌سازی ایده‌های خاص، باز است.

در پروسه طراحی پلان، مهندس طراح باید تا جایی که ممکن است از نظرات کارفرما استفاده کند؛ به‌طوری‌که با الزامات مهندسی و استانداردهای فضایی نیز مغایرت نداشته باشد. برای ایجاد هماهنگی بین طراح و کارفرما، جلسات متعددی لازم است تا این دو به یک طرح واحد برسند. پس از طراحی پلان، پروسه ساخت ویلا در جابان، به مرحله اجرا نزدیک‌تر می‌شود.

مدل‌سازی و محاسبات سازه‌ی ویلا

پس از طراحی پلان معماری، مهندس سازه شروع به مدل‌سازی سازه ویلا می‌کند. در این مرحله، مهندس طراح می‌تواند مدل‌سازی سه‌بعدی ویلای شما را شروع کند و به‌صورت هم‌زمان با محاسبات سازه‌ای، آن را پیش ببرد.

طراحی نمای ویلا

باتوجه‌به این نکته که ساخت ویلا در جابان امروزه طرف‌داران زیادی پیدا کرده است، افراد بیشتری به سمت ساخت ویلا در جابان جذب شده‌اند. ازاین‌رو، یک بازار رقابتی میان سازندگان و شخصی‌سازان در جابان ایجاد شده است که هرکدام از این افراد سعی دارند نما ظاهر شیک‌تری برای ویلای خود طراحی کنند.

از آن‌جایی که نمای ساختمان، اولین نمود ظاهری هنر معماری در یک بنا است، طراحی نمای ویلا به شکلی اصولی و مدرن، باید موردتوجه مهندسان طراح قرار بگیرد. پروسه طراحی نما می‌تواند به‌صورت هم‌زمان با پلان و یا پس از نهایی‌شدن آن انجام گیرد.

برای طراحی نمای ویلا، قدم اول این است که سبک موردنظرتان را به مهندس معمار اعلام کنید. تیم ما پیشنهاد می‌دهد که یک سبک کلی برای تمامی بخش‌های طراحی ویلا، اعم از پلان، نما و دکوراسیون داخلی انتخاب کنید. مثلاً با انتخاب سبک مدرن، می‌توانید ویژگی‌های سبک مدرن را به‌عنوان سبک موردعلاقه خود، در طراحی کلی و جزئی ویلای خود مشاهده کنید.

• نمای ویلا به سبک مدرن چه ویژگی‌هایی دارد

نمای مدرن، پرطرف‌دارترین و پرکاربردترین نما در عصر معاصر است. در این نما از پنجره‌های قدی و عریض برای افزایش میزان نور راهی و تهویه مناسب فضا استفاده می‌شود. سادگی، اصلی‌ترین ویژگی نمای مدرن است. آرامش و دلنشینی نمای مدرن، همسو با سادگی آن است که این ویژگی با ساخت ویلا در جابان که محیطی بکر و دنج است، مطابقت دارد.

ویژگی‌های بارز سبک مدرن که در طراحی نما نیز نمود بسیار خاصی دارند، کم نیستند. اما ما به برخی از این خصوصیات می‌پردازیم تا شما را از انتخابتان مطمئن کنیم.

هندسه نامتقارن و استفاده از احجام بدون تقارن، از ویژگی‌های دیگر نمای مدرن است. اما توجه کنید که این عدم تقارن به معنای ازهم‌پاشیدگی و یا شلوغی نیست؛ بلکه در طراحی به سبک مدرن، به‌شدت به خلوتی اجزای معماری و نظم اهمیت می‌دهند.

پرهیز از جزئیات و تزیینات اضافی در نمای مدرن باعث شده است که این نما در عین سادگی، بسیار شیک جلوه کند. رنگ‌های جیغ و شاد جای خود را به رنگ‌های ملایم و خنثی داده‌اند. رنگ‌هایی مثل سفید، سیاه، طوسی و خاکستری، بیش‌تر از همه در نمای مدرن دیده می‌شود. البته در نمای مدرن از ترکیب این رنگ‌ها با عناصر طبیعی مثل چوب نیز، استقبال می‌شود.

علی‌رغم سبک کلاسیک که به مجلل بودن و اشرافیت اهمیت می‌دهد، در طراحی مدرن خبری از اشرافیت و پرزرق‌وبرق بودن نیست. نمای مدرن ویژگی‌های نماهای سنتی را نیز ندارد؛ چرا که به‌طور مثال، در نماهای سنتی از آجر استفاده می‌شود؛ ولی در نمای مدرن، رنگ‌های گرم طرف‌دار چندانی ندارد. سطوح راست‌گوشه که به شکل جسورانه عرض نما را طی می‌کنند، از المان‌های پرکاربرد نمای مدرن هستند. بهترین نما برای ساخت ویلا در جابان، استفاده از نمایی ساده و خلوت است؛ چرا که ترکیب پستی و بلندی‌های زمین و درختان و گیاهان با سادگی و خلوتی نمای مدرن، مکمل هم هستند.

طراحی دکوراسیون ویلا

از مهم‌ترین قسمت‌های پروسه طراحی و ساخت ویلا در جابان، طراحی دکوراسیون داخلی است. افراد مدت‌زمان زیادی را در فضای داخلی ویلا به استراحت مشغول‌اند؛ لذا طراحی داخلی تأثیر مستقیمی بر رضایت‌مندی افراد دارد. در پروژه ساخت ویلا در جابان، طراحی دکوراسیون به سبک مدرن، پیشنهاد خوبی است.

• طراحی دکوراسیون داخلی ویلا به سبک مدرن

دکوراسیون داخلی مدرن طرف‌داران زیادی دارد و فضا را به‌شدت دل‌چسب می‌کند. برخلاف فرم کلاسیک، اشکال ساده و به‌دوراز تزیینات اضافی، احجام نامتقارن و عریان در سبک مدرن خودنمایی می‌کنند.

دکوراسیون داخلی مدرن، ساده اما شیک است. رنگ‌های روشن و ملایم به‌وفور در این سبک به چشم می‌خورد. این رنگ‌ها نه‌تنها برای دیوارها و کف‌پوش‌ها که برای مبلمان و دکوریجات هم استفاده می‌شوند.

مبلمان مدرن طرح یا الگوی خاصی ندارند و تک‌رنگ یا نهایتاً دورنگ هستند. طراحی آن‌ها بدون تاج یا هر المان خاص دیگری است.

ویژگی منحصربه‌فرد دکوراسیون داخلی مدرن این است که هر وسیله‌ای سر جای خود قرار می‌گیرد و کاربردی است.

مراحل اجرایی ساخت ویلا در جابان

زمانی که طرح نهایی شد، اقدام به آماده‌سازی نقشه‌های اجرایی می‌شود. در این برهه زمانی، زمان‌بندی و برنامه‌ریزی اهمیت خاصی دارد. ساخت ویلا در جابان، درست از همین مرحله آغاز می‌شود.

شروع به کار با آماده‌سازی زمین، تعیین مقاومت خاک، تخریب بناهای موجود، گودبرداری و اجرای سازه نگهبان برای افزایش پایداری بناهای هم‌جوار است. هم‌زمان با این مراحل، کارفرما یا مجری مصالح باکیفیت را به پروژه تزریق می‌کنند.

1. گودبرداری

پس از انجام آزمایش خاک و تعیین پایداری خاک در برابر فشار و تخریب بناهای موجود در زمین، خاک‌برداری و گودبرداری آغاز می‌شود که این مرحله از اساسی‌ترین بخش‌های ساخت ویلا در جابان است.

2. بتن‌ریزی و اسکلت‌بندی ویلا

در مرحله بعد، شنا‌ژبندی و بتن‌ریزی فونداسیون انجام می‌شود. اسکلت‌بندی ویلا اگر فلزی باشد، به طور یک‌جا، پس از بتن‌ریزی فونداسیون انجام می‌شود. اما اگر اسکلت بتنی باشد، اسکلت‌بندی به‌صورت مرحله‌به‌مرحله و طبقه به طبقه انجام می‌گردد. با اجرای اصولی اسکلت‌بندی، ویلای شما در برابر بارهای جانبی مقاوم می‌شود و طول عمر آن افزایش می‌یابد.

3. دیوارکشی خارجی و داخلی

در این مرحله نوبت به دیوارکشی‌های داخلی و خارجی بر اساس نقشه می‌رسد. در اجرای دیوار از آجر، بلوک بتنی یا سفالی استفاده می‌شود. اهمیت تعبیه‌ی تأسیسات مکانیکی و برقی در این مرحله از ساخت ویلا در جابان، بسیار بالا است.

4. اجرای سقف

پس از دیوارکشی و تعبیه تأسیسات در کف، زمان اجرای سقف ویلا فرامی‌رسد که این مهم طبق نظر مهندس معمار و سلیقه کارفرما اجرا می‌گردد. صفا به دو صورت مسطح و شیروانی اجرا می‌شوند.

برای روستایی مثل جابان که کوهستانی است و کمتر از نواحی مرطوب بارش باران دارد، اجرای سقف شیب‌دار اختیاری است می‌توان سقف را به‌صورت مسطح نیز طراحی و اجرا کرد.

ساخت ساختمان در جابان

نمای خارجی و طراحی دکوراسیون داخلی ویلا

در وهله بعدی، نمای طراحی شده را اجرا می‌کنند. برای اجرای نما از رابیتس‌بندی جهت اتصال اجزای نما به سازه اصلی ساختمان استفاده می‌کنند. اجرای نما باید با متریال‌های باکیفیت و باتوجه‌به سبک انتخاب شده، انجام شود.

درمورد اجرای دکوراسیون داخلی نیز، باید توجه داشته باشیم که از متریال‌های طبیعی مثل چوب در سبک مدرن استفاده کنید. نکات اجرایی را عیناً طبق طراحی انجام شده، پیاده کنید.

محوطه‌سازی و طراحی سایت پلان

آخرین و شاید بتوان گفت مهم‌ترین مرحله اجرایی ساخت ویلا در جابان، همین مرحله محوطه‌سازی بیرونی است. طراحی سایت پلان و دیزاین محوطه بیرونی می‌تواند به‌صورت هم‌زمان با سایر طراحی‌های صورت‌گرفته انجام بگیرد. در طراحی و اجرای سایت پلان به سبک مدرن، حتماً نهایت دقت را به کار ببرید؛ چرا که افراد برای استفاده از آب‌و‌هوای تمیز و محیط بکر، ساخت ویلا در جابان را انتخاب کردند؛ لذا، آن‌ها می‌خواهند نهایت استفاده را از محیط و آب‌و‌هوای خوب ببرند.

نتیجه‌گیری

ساخت ویلا در جابان، امری بسیار تخصصی است که نیازمند به‌کارگیری افراد متخصص و مهندسان خبره است. ما به نکات و فاکتورهای مهم طراحی و اجرایی ساخت ویلا در جابان اشاره کردیم و تلاش ما بر این بود تا ویلاهای امروزی و مدرن را بیشتر به شما معرفی کنیم. توجه کنید که برای اهداف مد نظرتان و ساخت ویلایی مدرن، باید تمامی فاکتورهای تعیین‌کننده را مدنظر قرار بدهید و با یک شرکت مهندسی معتبر مشورت کنید. در غیر این صورت، تمام هزینه و وقتی که صرف پروژه کرده‌اید به هدر می‌رود و نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت. ما به شما امکان اشتراک نظرات و ایده‌های خاص شما را می‌دهیم و به شما کمک می‌کنیم تا ویلای مدرن را از تمامی جوانب بشناسید و سپس اقدام به ساخت ویلا در جابان کنید. پس برای انتخاب بهترین زمین، خاص‌ترین سبک و کم‌‌هزینه‌ترین روش اجرایی، شما را همراهی می‌کنیم.

پروژه های ساخت و ساز
دسته بندی پروژه ها
ویلا
مسکونی
ورزشی
اداری
تجاری
طراحی نما
ما را دنبال کنید :