اینجیر دیزاین

افزایش میزان استفاده‌ی انسان از صنعت و تکنولوژی باعث شده است تا امروزه در سراسر دنیا آلودگی‌های صوتی، بصری و هوایی در کلان‌شهرهای گوناگون به‌عنوان یکی از معضلات اصلی در فرایند مدیریت شهری به شمار بیایند. علاوه‌بر این،  مشکل زیستی زندگی در کلان‌شهرها برای دسترسی به منابع رفاهی بیشتر و امکانات بهتر باعث شده است تا گرایش انسان به سمت محیط‌های بکر و دنج بیشتر شود و موجب افزایش نرخ مهاجرت‌های دائمی و موقت – به‌صورت زندگی در کلان‌شهرها و گذراندن اوقات فراغت در محیط‌های دست‌نخورده – شده است. زندگی در تهران به‌عنوان یک کلان‌شهر نیز سختی‌های خاص خودش را دارد که همراه با آلودگی‌های ذکر شده منجر می‌شود تا ساکنین این کلان‌شهر برای گذراندن اوقات فراغت به خارج از شهر سفر کنند. در دهه‌ی اخیر میزان ساخت ویلا در آبسرد، دماوند و سایر شهرهای تابع و اطراف تهران پیشرفت چشمگیری داشته است. آبسرد از شهرهای بکر و نزدیک به تهران است که در درون شهرستان دماوند جای گرفته است. این منطقه به دلیل داشتن آب‌وهوایی مطلوب،  از مناطقی خوب برای ساخت ویلا و تفرجگاه‌ها به حساب می‌آید. اگر شما نیز به دنبال ساخت ویلا در آبسرد هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آبسرد، قطعه ای از بهشت

شهر آبسرد یکی از شهرهای زیرمجموعه شهرستان دماوند است. این شهر از جمله مناطقی است که علاوه‌بر نزدیک بودن به مراکز شهری بزرگ­تر و همچنین نزدیکی به پایتخت، از آب‌و‌هوای مناسبی برخوردار است. این منطقه ییلاقی برای دوست­داران گل و گیاه مکان بسیار مناسبی است، چراکه؛ این منطقه مرکز کشت و پرورش گل­های شاخه بریده است. این شهر ییلاقی، از جمله مناطق بکری به شمار می­رود که روز به روز میزان اهتمام به آن بیشتر می­شود و به همین دلیل، در طی چندسال اخیر، این شهر هدف توریست­ها، طبیعت­گردان و سازندگان قرار گرفته است. وجود نقاط سرسبز و خوش آب و هوا در این منطقه یکی از دلایلی است که باعث شده است تا افرادی که از زندگی روزمره خود در تهران خسته شده­اند و به دنبال گذراندن اوقات فراغت خود در محیطی سرسبز و بکر هستند، به این شهر بیایند. این مراجعات می­تواند با مهاجرت موقت یا دائمی همراه باشد، چنانچه ساخت ویلاهای شخصی و میزان خرید و فروش ملک در این منطقه به طور روزانه در حال افزایش است.

از جمله مزیت­های دیگر شهر آبسرد علاوه­بر نزدیک بودن آن به تهران و داشتن دسترسی به امکانات رفاهی، می­توان به جاذبه­های گردشگری آن اشاره کرد. یکی از این جاذبه­های گردشگری طبیعی “آبشار آئینه­ورزان” است که در انتهای محله آئینه­ورزان از توابع شهر آبسرد واقع شده است. از دیگر جاذبه­های گردشگری آبسرد می­توان به پارک تل حاجی اشاره کرد که اشراف کاملی بر کل شهر دارد.

مراحل ساخت ویلا در آبسرد

اولین هدف هر طراحی معماری و شروع روند ساخت، استفاده از حداکثر فضا و بهره‌مندی از طبیعت بکر موجود است. به این ترتیب، یک محیط آرام و به دور از اضطراب برای استراحت و تفریح برای شما فراهم می‌گردد.

ساخت ویلا آبسرد دارای اصول و ضوابط خاصی است که باید به‌دقت رعایت شود. با انجام تمام الزامات معماری و فضایی، می‌توان کیفیت ساخت را بالا برد و آرامش را به ساکنان هدیه داد.

در ابتدا مراحل ساخت ویلا در آبسرد را مختصراً شرح می‌دهیم تا به طراحی و مراحل اجرایی برسیم.

پیش‌نیازهای طراحی و ساخت ویلا در آبسرد

دانستن پیش‌نیازهای هر طراحی معماری، به ما کمک می‌کند که راحت‌تر به نتیجه برسیم. برنامه‌ریزی و بررسی‌های میدانی، سبب می‌شود تا مهندس طراح با آگاهی کامل شروع به طراحی کند.

1. اولین قدم برای ساخت ویلا در آبسرد، تعیین اهداف

هدف‌گذاری برای شروع یک پروژه، از اوجب واجبات است. مشخص‌کردن اهداف به این معنی است که به مهندس معمار پروژه‌ی خود بگویید ویلا را برای استفاده‌ی شخصی می‌خواهید یا صرفاً برای سرمایه‌گذاری. اگر هدف شما از ساخت ویلا در آبسرد، ایجاد یک محیط مدرن و لاکچری برای استراحت و تفریح است، طراحی ویلا به شکلی متفاوت خواهد بود. پروژه‌های شهرک‌سازی که عموماً برای سرمایه‌گذاری و درآمدزایی هستند، از کیفیت پایین‌تری نسبت به پروژه‌های شخصی برخوردار هستند؛ در این طراحی سلیقه‌ی خود فرد چندان دخیل نیست و به جزئیات آن‌قدر توجه نمی‌شود.

پس از تعیین اهداف، به‌راحتی می‌توانید به مراحل بعدی و شروع مراحل اجرایی پروژه بروید.

2. ارزیابی کامل موقعیت زمین

قدم دوم پیش از شروع طراحی ویلا، ارزیابی کامل و دقیق محل احداث ویلا است. اهمیت بررسی زمین و موقعیت سوق‌الجیشی آن، بر هیچ‌کسی پوشیده نیست. توپوگرافی زمین نیز در این بررسی نقش دارد. شما باید در این زمینه با شرکت‌های مهندسی مشاور که دارای دانش و آگاهی کافی در این زمینه هستند، مشورت کنید. این شرکت را به شما کمک می‌کنند تا پیش از طراحی ویلای مدرن خود، موقعیت زمین را به‌درستی بررسی کرده و تدابیر لازم را برای آن بیندیشید.

زمین خریداری‌شده برای ساخت ویلا در آبسرد باید از جنبه‌های گوناگون مورد بررسی قرار گیرد و تمام فاکتورهای مؤثر در آن به‌دقت چک شوند‌. تحلیل سایت شامل درنظرگرفتن مناظر طبیعی اطراف، موارد طبیعی و مصنوعی، نوفه‌های مضر محیطی و توپوگرافی زمین می‌شود. طراحی ویلا باید متناسب با این عوامل صورت بگیرد و تمرکز مجری بر روی کنترل درست عوامل محیطی باشد تا فضای دنج و آرام برای شما به وجود بیاید.

3. نیازسنجی و توجه به خواسته‌های ساکنین در ویلاهای شخصی

گام سوم این است که قبل از شروع فرایند طراحی ویلا، کارفرما باید تمام خواسته‌ها و نیازهای خود را در اختیار طراح قرار داده تا طراح بتواند با استفاده از این اطلاعات، یک مدل سه‌بعدی از ویلا بزند و آن را به کارفرما ارائه دهد.

اگر ایده‌هایی که از سوی کارفرما مطرح می‌شود با استانداردهای فضایی ساخت ویلا در آبسرد مغایرت داشته باشد، طراح باید وی را متقاعد کند یا به نحوی خواسته‌ی او را برآورده کند.

4. برآورد هزینه‌های ساخت ویلا در آبسرد

قدم آخر را می‌توان برآورد هزینه‌های ساخت ویلا در آبسرد دانست؛ ولی این مرحله می‌تواند همگام با سایر مراحل انجام شود. بودجه‌ی کارفرما باید مدنظر قرار گرفته و سپس تصمیمات لازم برای همه‌ی مراحل ساختمانی اتخاذ شود.

اکنون که پیش‌نیازهای طراحی و ساخت ویلا در آبسرد را بررسی کردیم، به سراغ مراحل طراحی ویلا می‌رویم تا فاکتورهای مؤثر در آن را تشریح کنیم.

مراحل طراحی ویلا

طراحی اصولی ویلا تنها با استفاده از تحلیل اطلاعات میسر خواهد بود. برای طراحی باید چند مرحله پشت سر گذاشته شود.

  1. انتخاب محل مناسب استقرار خود بنا
  2. طراحی پلان ویلا
  3. مدل‌سازی سه‌بعدی ویلا
  4. طراحی نمای ویلا
  5. طراحی دکوراسیون داخلی ویلا

حالا در ادامه به توضیح هر یک از این مراحل می‌پردازیم.

- انتخاب محل مناسب استقرار خود بنا

ساخت ویلا در آبسرد با خریداری زمین و انتخاب محل موردنظر در شهر آبسرد شروع می‌شود. شما باید تصمیم بگیرید که ویلایتان در کدام جهت زمین قرار بگیرد؛ درعین‌حال مهندس طراح باید آن جبهه‌ی زمین را از لحاظ نوع نورگیری و شرایط اقلیمی بررسی کند. مثلاً پلان ویلا اگر طوری تنظیم شود که پذیرایی و آشپزخانه نور مستقیم خورشید را بگیرند، بهتر است.

- طراحی پلان ویلا

در مرحله‌ی بعد، به سراغ طراحی پلان ویلا می‌رویم؛ با استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده از نیازسنجی، اهداف و موقعیت اقلیمی و تحلیل سایت، مهندس طراح شروع به طراحی پلان اولیه می‌کند. در ویلاهای شخصی می‌توان ایده‌های جذاب و خاصی که مدنظر کارفرما است را پیاده کرد و دست مهندس طراح باز است؛ به همین دلیل اغلب پلان‌های منحصر‌به‌فرد و مدرنی را در ویلاهای شخصی شاهد هستیم.

در طراحی پلان باید خواسته کارفرما تا جای ممکن اجرایی گردد و از لحاظ کنترل استانداردهای فضایی، درست عمل شود. با برگزاری جلسات متعدد میان کارفرما و طراح، هماهنگی‌های لازم جهت تناسب خواسته‌ی کارفرما با الزامات فراهم می‌گردد.

- مدل‌سازی سه‌بعدی ویلا

طراح بعد از پلان مدل‌سازی سه‌بعدی را برای درک بهتر پلان انجام می‌دهد. در این مرحله شما می‌توانید یک نمونه‌ی واقع‌گرایانه از ویلای خود را شاهد باشید.

- طراحی نمای ویلا

ازآنجایی‌که ساخت ویلا در آبسرد، به دلیل نزدیک بودن شهر آبسرد به پایتخت و آب‌و‌هوای خوب آن، با رشد زیادی همراه شده است، لذا افراد در ساخت ویلاهایشان به طراحی نما اهمیت زیادی می‌دهند تا ظاهر ویلا برای همه جذاب باشد. باتوجه‌به این نکته که نما ویترین هر ساختمانی است به اولین چیزی که بیننده با آن مواجه می‌شود، طراحی نمای ویلا باید اصولی و ماهرانه انجام گیرد. این مرحله می‌تواند به‌صورت هم‌زمان با طراحی پلان یا پس از نهایی‌شدن آن انجام بگیرد.

سبک انتخابی شما برای طراحی نما به جذابیت ویلایتان کمکی به سزایی می‌کند. پیشنهاد ما این است که سبک مدرن را انتخاب کنید تا از نگاه‌کردن به نمای ویلا هیچ‌وقت خسته نشوید.

- معرفی نمای ویلایی به سبک مدرن

نمای مدرن نمایی است که در آن از پنجره‌های عریض و قدی به‌وفور استفاده می‌شود. ‌ این سبک با محیط‌زیست همگام است و ارتباط خوبی با طبیعت می‌گیرد. سبکی بسیار ساده و پر از آرامش که با ساخت ویلا در آبسرد که محیطی بکر و خلوت است، تطابق دارد. ‌ از آنجایی که سبک مدرن طرف‌داران زیادی دارد، به چند ویژگی بارز این سبک اشاره می‌کنیم تا شما را برای انتخاب بهترین سبک طراحی نما راهنمایی کنیم.

سادگی، مهم‌ترین ویژگی طراحی مدرن است. تقارن چندان حرفی برای گفتن ندارد؛ البته این بدان معنا نیست که تقارن از نما حذف شده است، بلکه در این سبک به تقارن تأکید زیادی نمی‌شود. حذف جزئیات و تزیینات از دیگر مشخصات این سبک است.

هرگونه شلوغی، رنگ‌های خیلی جیغ و شاد، تناسبات غیرمتعارف و اشکال پیچیده، در نمای مدرن بی‌معنا هستند. آنچه بیشتر در طراحی نما به این سبک می‌بینیم، استفاده از بتن‌های آماده برای حجم‌سازی و رنگ‌های خنثی است.

ستون‌های اشرافی موجود در صفحه کلاسیک را در نمای مدرن نمی‌بینیم. از آجر نیز در این‌گونه نماها استفاده نمی‌شود؛ چراکه رنگ گرم آجر نافی اصول سبک مدرن است. صفحات افقی و عمودی راست‌گوشه با رنگ‌های خنثی مانند طوسی، از المان‌های اصلی در طراحی نمای مدرن هستند. ازآنجایی‌که برای ساخت ویلا در آبسرد با یک طبیعت بکر پر از درخت و گل‌و‌گیاه روبه‌رو هستیم، طراحی به سبک مدرن، به دلیل سادگی و خلوتی، بهترین و منطقی‌ترین نوع طراحی نمای ویلا است. برای دانستن جزئیات بیشتر بهتر است مقاله‌ی معرفی سبک مدرن را هم مطالعه کنید.

- طراحی دکوراسیون داخلی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی، از مهم‌ترین مراحل در طراحی و ساخت ویلا در آبسرد است؛ ازاین‌رو که شما مدت‌زمان زیادی را در فضای داخلی سپری می‌کنید؛ پس باید طراحی داخلی آن‌قدر جذاب و حرفه‌ای باشد تا شما از بودن در آن محیط احساس خستگی نکنید. ما در اینجا طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مدرن را برای شما توضیح می‌دهیم که جذاب‌ترین و شیک‌ترین سبک در طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود و طرف‌داران زیادی دارد.

- طراحی دکوراسیون داخلی ویلا به سبک مدرن

سبک مدرن در طراحی داخلی نیز محبوبیت زیادی دارد. ویژگی‌های این سبک شامل موارد زیر می‌شوند.

در طراحی ویلای مدرن از فرم‌های کاملاً عریان که  ساختار آنها کاملاً نمایان است، استفاده می‌شود. استفاده از تکنولوژی روز دنیا در طراحی دکوراسیون داخلی، بسیار اهمیت دارد.

دکوراسیون داخلی ساده، اما شیک است. استفاده از رنگ‌های روشن و ملایم و گاهی خنثی در سبک مدرن رواج دارد. این رنگ‌ها هم برای دیوارپوش‌ها، هم‌ کف‌پوش‌ها و هم مبلمان مورداستفاده قرار می‌گیرند. مبلمان ساده و بدون تاج را در فضاهای داخلی با الگوهای ال‌شکل یا خطی می‌چینند تا فضا خلوت‌تر شود. در فضای داخلی از هر وسیله‌ای به‌جای خود استفاده می‌شود و هیچ وسیله‌ی بیهوده‌ای وجود ندارد.

فلزاتی مانند کروم و استیل در طراحی مدرن جایگاه ویژه‌ای دارند؛ این فلزات در پایه‌ی مبل‌ها، میزها و پنجره‌ها استفاده می‌شوند. نورپردازی‌ مخفی از لوسترهای پر زرق‌وبرق بیش‌تر رواج دارد.

مراحل اجرایی ساخت ویلا در آبسرد

وقتی که طرح نهایی و تصویب شد، به مرحله‌ی اجرا می‌رسیم. با یک زمان‌بندی دقیق، مراحل اجرای پروژه تخمین زده می‌شوند اجرا آغاز می‌شود.

برای شروع آماده‌سازی زمین، تخریب بناهای فرسوده، خاک‌برداری و گودبرداری و اجرای تمهیدات لازم آن و درنهایت تهیه‌ی مصالح انجام می‌شود.

ما در ادامه به اقدامات مهم مراحل اجرایی ساخت ویلا در آبسرد اشاره می‌کنیم.

1. گودبرداری

اولین گام پس از تخریب بناهای فرسوده، خاک‌برداری و گودبرداری است که یکی از اساسی‌ترین کارها برای شروع ساخت ویلا در آبسرد محسوب می‌شود. ایجاد یک فونداسیون مستحکم، نقش مهمی در کاهش بارهای جانبی و امنیت ساکنین دارد.

2. بتن‌ریزی و اسکلت‌بندی ویلا

در مرحله‌ی بعدی، فونداسیون را با بتن پر می‌کنند و اسکلت را اجرا می‌کنند. اسکلت ویلا می‌تواند به‌صورت بتنی یا فلزی باشد.

3. دیوارکشی ویلا

پس از استقرار اسکلت، نوبت به دیوارکشی داخلی و خارجی ویلا می‌رسد. در اجرای دیوارها از بلوک‌های بتنی و سفالی استفاده می‌شود. در این مرحله از ساخت ویلا در آبسرد باید تأسیسات مکانیکی و برقی در دیوارکشی لحاظ شوند.

4. اجرای سقف

پس از دیوارکشی نوبت به اجرای سقف ویلا می‌رسد. سقف با‌توجه‌به نظر مهندس و سلیقه‌ی شما می‌تواند به‌صورت مسطح یا شیروانی اجرا شود.

انتخاب نوع سقف بستگی به اقلیم آبسرد دارد. بارش‌های شهر آبسرد فقط در برخی از ماه‌های سال زیاد است؛ لذا انتخاب سقف شیب‌دار یا عدم انتخاب آن برعهده‌ی شما است.

5. نمای خارجی و اجرای طرح داخلی

در این مرحله نوبت به اجرای نمای طراحی شده می‌رسد. متریال‌های مورد‌استفاده در نما باید از قبل تهیه شده باشند تا کار برای نماکاران آسان‌تر گردد. اجرای طراحی داخلی نیز می‌تواند به‌صورت هم‌زمان با اجرای نما صورت بگیرد.

6. محوطه‌سازی و طراحی سایت پلان ویلا

آخرین مرحله اجرای مربوط به اجرای سایت پلان و دیزاین محوطه است. داشتن یک حیاط زیبا به‌قدری اهمیت دارد که باید به آن توجه زیادی شود. کسی که اقدام به ساخت ویلا در آبسرد کرده است، قطعاً به ‌دنبال استفاده از آب‌و‌هوای خوب این شهرستان بوده است. پس باید نهایت تلاش خود را در طراحی حیاط به شکلی زیبا بکنیم.

ویلا آبسرد

نتیجه‌گیری

باتوجه‌به ضرورت به‌کارگیری تمام امکانات و اطلاعات برای ساخت ویلا در آبسرد، سعی کردیم در این مقاله به جوانب گوناگون آن بپردازیم. توجه به ویژگی­های اقلیمی پیش از اقدام به ساخت، از اصلی­ترین کارهایی است که باید انجام شود. با پیروی از اصول معماری اقلیمی، می­توان کیفیت و میزان مقاومت ویلا را افزایش داد. برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب و جذاب باید با متخصصین معمار مجرب مشورت کرده و طرح­ها و ایده­های خود را با آنان در میان بگذارید تا آنان بر اساس اصول معماری اقلیمی، ایده­های شما را طراحی و به مرحله اجرا برسانند. عدم مشورت با متخصصان در ساخت ویلا در آبسرد چیزی جز ضرر و صرف وقت و هزینه برای جزئیات کم‌اهمیت، به دنبال ندارد.

باتوجه‌به آنچه گفته شد، به نظر شما کدام محله آبسرد برای ساخت ویلا مناسب­تر است؟ مهم­ترین نکته درباره ساخت ویلا در آبسرد، از نظر شما کدام است؟ آیا شهر آبسرد محل مناسبی برای ساخت ویلا است؟

پروژه های ساخت ویلا
دسته بندی پروژه ها
ویلا
مسکونی
ورزشی
اداری
تجاری
طراحی نما
ما را دنبال کنید :